Cyrix III alias Joshua útočí na low-endy

Nový procesor CyrixIII, nyní vyráběný pod křídly firmy VIA, slibuje cenové zemětřesení na dolním konci nabídky procesorů. Zanedlouho se objeví na trhu a tak je nejvyšší čas si ho trochu představit. Pokud splní to co slibuje, vidím to na 7 stupňů Richterovy stupnice.
Procesor Cyrix III

Poslední dobou mam pocit, že na trhu procesorů pro PC je pěkná nuda. Poté co odpadli IDT (Winchip), Cyrix a u nás v podstatě neznámý Rise, je tu už jen Intel a AMD. AMD se před časem postaral o trochu vzruchu uvedením Athlonu a od té doby se zprávy ze světa procesorů omezují na přetahování, která z těchto firem nabízí vyšší frekvenci. Ale ruku na srdce, kdo z nás si kupuje procesory za desítky tisíc. Navíc například Intel není schopen dodávat své nejvyšší modely v dostatečném množství. Je proto nejvyšší čas, aby se v zatuchlém rybníku objevila nová štika.

Na scéně se objevila firma VIA, známá svými chipsety pro základní desky, kde úspěšně konkuruje Intelu. Poslední počin v této oblasti, chipset KX133 konečně dodává tu správnou šťávu pro Athlon. Ale vraťme se k procesorům. VIA před časem rozbila prasátko, začala investovat a koupila firmy Centaur Technology od IDT a Cyrix od National Semiconductor a získala tak jejich patenty na výrobu procesorů. Tito dva výrobci obsazovali dolní konec nabídky jak cenové, tak výkonové. Zejména co se her týká, byly zde znát slabé jednotky pro pohyblivou řádovou čárku (reálná čísla). Nyní VIA ohlásila nový procesor známý dosud jako Joshua.

Tento procesor, nyní oficiálně CyrixIII, míří do oblasti pro hráče nejzajímavější, obsazené nyní Celeronem, AMD K6-2 a K6-III. A zdá se že má co nabídnout. Obsahuje 256kB L2 cache která pracuje na frekvenci jádra, což je parametr srovnatelný s novými PIII Coppermine a K6-III. Hráče potěší, že procesor obsahuje sadu instrukcí 3DNow!, stejnou jako má Athlon. Ladiče zase zaujme podporovaná FSB od 66 do 133MHz (Celeron stále jen 66MHz) a hlavně to, že tenhle sympatický kousek křemíku zřejmě nebude mít uzamčený násobitel, Logo procesoru Cyrix III takže se nebude bránit přetaktování. Narozdíl od předchozích Cyrixů je výrazně posílena reálná část, takže ani hry by neměly dělat problémy. Vyrábět se bude v provedení Socket370, měl by tedy být použitelný všude tam, kde Celerony v provedení PPGA. Největším lákadlem bude ale cena, která by mohla být až poloviční oproti stejně taktovaným Celeronům.

Jako první budou uvedeny modely s označením PR500 a PR533, kde PR znamená Pentium Rating, tedy výkon Pentia na stejné frekvenci. Otázka je kterého Pentia, nejspíš Celeronu. Skutečná frekvence jádra je 400MHz a 433MHz a ceny 99$ a 89$. Následovat budou procesory PR466 a PR433. Ceny nejnižších modelů by mohly být kolem 30$ při tisícikusovém odběru a to je opravdu bomba.

Vypadá to, že na tento procesor jsme dlouho čekali. Pokud splní to co slibuje, nastanou pro Intel a AMD v low-end sektoru těžké časy. Uvidíme čím odpoví.


Témata: Intel, Zemětřesení