Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

D-Day

  12:01aktualizováno  23. prosince 2005 1:40
Píše se červen roku 1944. Statisíce mužů a spousta tun těžké techniky čekají na povel k útoku. Veďte svoje oddíly Evropou od vylodění v den D po kapitulaci Německa. Vyzkoušejte si své taktické schopnosti v RTS z druhé světové války.
60

D-Day

Platforma: PC
Výrobce: Digital Reality

Herní karta

Společnost Digital Jesters nám připravila vojenskou realtimovou strategii z nejkrušnějších chvil druhé světové války, vylodění v Normandii. Mimo mnoha dalších her je tento producent zodpovědný za známou a hráčsky úspěšnou Trackmanii, což samo o sobě slibuje příjemný herní zážitek. D-Day Bohužel už od počátku hru provázely problémy – do lisovny se zřejmě dostalo poškozené CD a hráči, kteří tuto nemilou skutečnost objevili až při instalaci, byli odkázání na výměnu výrobcem. Nyní už ale něco málo o samotné hře.

Nejprve Vás uvítá intro s autentickými záběry z vylodění. Následuje zajímavě zpracované menu, na jehož pozadí figurky ze hry putují mapou a pokud necháte myš chvíli v klidu, nabídka menu zmizí a Vy se můžete dívat na výcvikové manévry amerických jednotek za doprovodu příjemné hudby. Až se rozkoukáte v poněkud obsáhlejším menu, zvolíte jednu ze dvou možností hry (Campaign, Scenario) a pustíte se do prvních Helmutů

Hru ovládáte většinou přes standardní panel podobně jako některé další soukmenovce z žánru RTS. Obzvlášť kritické místo většiny her je vybírání příliš velkého počtu jednotek a D-Day si s těmito problémy poradil velice dobře. Ovládání Vás nezdržuje ani při zachování dostatečné podrobnosti rozkazů. Pěkným nápadem je zobrazení dvou kruhů okolo jednotky při přejetí ukazatelem myši - jeden ukazuje oblast ze které jste vidět,D-Day druhý oblast dostřelu. Vroubkem ovládání je čtení informací o jednotce před misí. Ty jsou totiž umístěny ve scrollovacím poli a když si chcete text posunout, musíte někdy myší přejet přes ikony jiných vojáků, což ale v poli způsobí zobrazení jejich popisu. Občas tak dá velkou práci dostat se na konec textu. Pokud byste si nevěděli intuitivně rady, máte možnost využít tutoriál na velké mapě ale s poněkud nepřehledným výkladem.

Co se týče grafiky, průměr. Nijak Vás neohromí, ale nebude Vás ani ničím provokovat. Škoda malého záběru kamery, její výška je sice volitelná, ale ani její nejvzdálenější nastavení stále nestačí například na zobrazení celé bitvy nebo i větší armády vlastních vojáků. To všeobecně znepřehledňuje hraní a je to obzvláště nepříjemné při střelbě na větší vzdálenosti. Ve hře se pro zpestření objevila tráva údajně kompletně ve 3D - těžko říct na kolik to zkvalitní hru, ale autoři tvrdí, že hráč bude moci lépe taktizovat nebo že v ní nebudou tak vidět miny. Na pohled ale vypadá stejně jako ta ve 2D. :o) Z dalších „menších“, ale neméně důležitých prvků zmiňme dabing a hudební podbarvení. Namluvení postaviček ničím nevyniká ale není zlé, hudba je volená vhodně podle situace a přispívá k tvorbě atmosféry.

Možná je to tím, D-Dayjak blízko jsem seděl u monitoru (vojáčci jsou občas velmi malinkatí), ale bitvy mě vtáhly i přes svou nepřehlednost. Přestřelky, těžká palba, zběsilé vydávání rozkazů a hlasy křičících umírajících vojáků (tady se zvukaři vyžili) Vás nechají oddychnout jen málokdy. Celý průběh hry je zajímavý poměrně širokými možnostmi taktizování. Například můžete volit na kterou část nepřítelovy techniky se bude střílet (pásy, střílna atd.). Dalším zajímavým nápadem je zpracování způsobu pohybu jednotek, které se mají přemisťovat aniž by se srazily. Škoda že zůstalo jen u nápadu - tam kde je místo pro tank Vám odmítne projet i motorka a o kousek dál se kanón prožene naskrz texturou bunkru. Jednotky by se měly pohybovat realisticky – sice někde opravdu vypadají jako řízené někým živým, na druhou stranu ale dělají naprosto nelogické pohyby (např. mi jednou tank do bitvy zacouval). Každá jednotka má svou rychlost a propracovaný způsob pohybu. Boj hodně oživuje možnost zabavení nepřítelovy jednotky. Pokud pobijete všechny hlídky, je strážená věc vaše. To je poměrně důležité pro plánování strategie bitvy, někdy se bez toho dokonce neobejdete (škoda, bylo by určitě daleko zajímavější nechat hráči tuto volbu jako nadstandardní).

Ke hře dostanete i editor map, jehož ovládání je stejně jednoduché jako ovládání samotné hry. Můžete v něm editovat všechna data mapy a D-Dayje docela zajímavé hrát „na vlastním“. Jen mimochodem, v menu ho nenajdete, musíte do složky se hrou nebo do Nabídky Start. Hra s sebou nese také několik specialit. Tou první jsou vzpomínky válečných veteránů na válku. Za mluveného komentáře dnes již postarších hrdinů jsou Vám promítány filmy přímo z bitevního pole (vždycky si říkám jak to asi natočili když kolem lítalo tolik olova). Je to působivé a zejména to hráči připomene, že namísto roztomilých postaviček na monitoru kdysi běhali opravdoví lidé po opravdovém poli a opravdu stříleli a umírali (vím, zní to staromódně, ale po shlédnutí všech vzpomínkových videí jsem si těch vojáků začal vážit). Dále si můžete prohlédnout encyklopedii jednotek ve hře, jejichž sbírka vychází ze skutečných zbraní používaných ve druhé světové válce i s autentickými popisy. Jednotek máte k dispozici během hry opravdu hodně, výrobce udává asi 64 různých typů. Jako vyjádření úcty naleznete společně s předchozími „extras“ i odkaz na stránky věnované bitvám v Normandii. Ke hře je jako samostatný program přibalen editor klávesových zkratek.

Celá hra

Klady a zápory

Plus Příjemné ovládání
Plus Rozmanitost příkazů

Mínus Kamera
Mínus Samostatné myšlení jednotek; jejich pohyb

a její dějová linie jsou založeny jen na skutečných událostech a jsou historicky do detailů přesné. Jednotky, zbraně a dokonce i mise odpovídají realitě před 60 lety.
Velké plus vidím v možnosti multiplayerového hraní, kde je k dispozici 12 map až pro osm hráčů.

Verdikt:
Hra na mě působí příjemně a jistě mě zabaví na pár dlouhých podzimních večerů, dokonce se dá v supermarketech sehnat pod hranicí tří set korun – přes to všechno bych ale koupi této hry ještě pořádně zvážil.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 106 čtenářů

Témata: dabing

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz