Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další problém v Austrálii. Tentokrát ho má on-line hra

aktualizováno 
Na australský trh se nedostala on-line hra. A to v podstatě jen proto, že se primárně zaměřuje na hraní přes internet.

Blacklight: Tango Down

Co se týče herního průmyslu, je Austrálie svým způsobem jednou z nejkonzervativnějších zemí na světě. Každou chvíli je tam nějaká hra zakázána, přičemž důvody bývají tu více, onde zase méně podivné. Když se nedávno strhl povyk kolem titulu RapeLay, v níž bylo úkolem hráče znásilňovat ženy, tak se to dalo chápat. Pokud ale na australský trh není uvedena "obyčejná" on-line hra, pak je tu přinejmenším důvod zakroutit hlavou.

Blacklight: Tango DownNejnovější australská kauza se točí okolo hry Blacklight: Tango Down pro Xbox 360. To je v zásadě běžná střílečka, umístěná do nepříliš vzdálené budoucnosti. V Austrálii se ale prodávat nebude, přičemž důvod je až absurdní: hra totiž primárně počítá s on-line hraním přes internet.

Celé to tak trochu připomíná znění známé Hlavy XXII. V Austrálii totiž každá hra před vydáním musí získat hodnocení komise zvané Classification Board. Toto hodnocení se ale zaměřuje pouze na singleplayerovou složku hry a hru více hráčů nebere v potaz. Blacklight ale žádný singleplayer neobsahuje, a tak nemůže získat žádné hodnocení. A bez hodnocení žádná hra v Austrálii nemůže vyjít. A je to.

Ve výsledku tedy Blacklight v Austrálii nevyjde skutečně v prvé řadě proto, že je to on-line hra. A to i přesto, že navzdory tvrzení v předchozím odstavci tato hra ve skutečnosti singleplayer obsahuje. Pro spuštění kteréhokoliv z herních režimů je ale potřeba připojení k internetu, což australským komisařům dává jistotu, že ve Blacklight: Tango Downhře žádný singleplayer není.

To je zároveň důvod, proč se něco podobného zatím nestalo u žádné předchozí on-line hry. Každý předchozí titul totiž obsahoval alespoň jednu offline složku, i když to byl třeba jen tutoriál.

Tomu sice odporuje prodej velkých on-line titulů jako například World of Warcraft, ale tam se má věc tak, že v době vydání této hry platila jiná nařízení. Takže konkrétně World of Warcraft mohl být ve své době hodnocen tak, jako by to vlastně ani vůbec nebyla videohra.

Podobně je tomu ale i v ostatních částech světa. Například americká ratingová agentura ESRB rovněž nechce mít s on-line složkou her nic společného. U svého hodnocení tak často píše i poznámku, že "povaha hry se může změnit při hraní on-line."

Nechává si tak otevřená zadní vrátka k tomu, že při hraní po internetu můžeme i v jinak naprosto klidné a roztomilé hře přijít do styku s nevybíravými výrazy v Blacklight: Tango Downpodání jiných uživatelů. Je totiž jasné, že ačkoliv se třeba ve hře samotné žádná ostrá slova nevyskytují, tak při on-line hraní se vyskytovat budou. Ovšem do obecného hodnocení to zahrnout nelze.

Jak se ale říká: konec dobrý všechno dobré. Microsoft a vydavatel Ignition si sedli k jednomu stolu s australskými komisaři a došli k dohodě, podle níž Blacklight nakonec hodnotícím řízením projde. Hráči v Austrálii a Novém Zélandu by se tak mohli dočkat vydání této hry zhruba za dva měsíce.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...Najdete na iDNES.cz