Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další propad herního průmyslu

  0:02aktualizováno  0:02

Fight Night Round 3Zábava skončila, je čas trochu vystřízlivět a možná promyslet, co dělat s kocovinou. Tak suše lze okomentovat uplynulý týden. Pouhých pár dní po herním veletrhu E3 v Los Angeles plného radosti z představených her a nových technologií přišla rána. Nová prodejní čísla za květen. A nebyla hezká. Vůbec. Herní průmysl, který měl na E3 prokázat svou odolnost vůči krizi, se propadl o čtvrtinu, přesněji o 23 procent, na 863,3 milionu dolarů.

Poprvé od srpna roku 2007 se tak herní byznys dostal pod miliardovou hranici měsíčního obratu. Ne, nekreslíme katastrofický scénář, prostě to tak je. I když hlavně proto, že rok 2008 byl pro herní průmysl extrémně povedený a v mnoha ohledech rekordní. Právě jaro loňského roku bylo extrémně nabité. Vyšlo Super Smash Bros., Brawl, GTA IV a Wii Fit, které se na špičce prodejnosti drží už celý rok.

Nintendo DSi - možnosti editace Pokles herního průmyslu překvapivě nepřekvapil analytiky, kteří předpokládali, že se v květnu 2009 prodá o 17 procent méně herního software. Trefili se přesně, her se v měřeném období prodalo za 448,9 milionu, což je o 17 procent méně, než před rokem. Zbytek herního poklesu mají na svědomí nižší prodeje herních zařízení a příslušenství, které se propadly solidárně s hrami. Bez herních pecek je prostě potřeba kupovat nové hračky slabší. A nepomohlo ani Nintendo DSi nebo oznámení PSP Go!.

Nejvíce to v květnu odneslo Nintendo. Prodeje Wii se meziročně propadly o více než polovinu na 290 tisíc kusů, ještě v dubnu byly prodeje vyšší o 50 000 kousků. PlayStation 3 si odneslo domů 131 000 zákazníků, Xbox 360 si stejně jako před měsícem koupilo 175 tisíc lidí. I Microsoft přes tvrzení o nejodolnější konzoli zaznamenal meziroční ztrátu. Ve srovnání s konkurencí je ale pokles o 6 procent vlastně hodně dobrá zpráva. Nintendu nicméně stále zůstává aureola nejprodávanější značky. Nejvíce šlo na dračku kapesní Nintendo DS s 633 500 kusy, druhé nejprodávanější bylo Nintendo Wii s 289 500 krabicemi.

O nižší obrat herního průmyslu se zasloužila i jiná veličina, zákazníky vítaná. Mluvíme o poklesu cen, počet prodaných krabic videoher klesal méně než utržená částka, a to nejen u her, ale i v případě herních zařízení a příslušenství. Nintendo nicméně ceny nesnížilo a ani se k tomu podle všeho zatím nechystá.  Nintendu se víceméně daří i v prodeji her.

Wii FitStále platí, že hra vydaná přímo Nintendem má mnohonásobně lepší prodeje než hry nezávislých vydavatelů. Jedinou úspěšnou hrou v top ten pro Wii od 3rd party vydavatele je EA Sports Active od EA na celkovém třetím místě. Electronic Arts mohou slavit úspěch, před jejich hrou je jen o sedm tisíc krabic Wii Fit. Mezi dvaceti nejprodávanějšími hrami za uplynulý měsíc je pak hned deset titulů pro Wii.

První místo v tabulce nejprodávanějších her v USA je tak trochu překvapením. Obsadila ho hra UFC 2009 Undisputed pro Xbox 360 od THQ s 680 000 prodanými krabicemi. Pokud jste o téhle hře ještě neslyšeli, vězte, že navazuje na hru Ultimate Fighting Championship pro Dreamcast z roku 2002. UFC do virtuální podoby přenáší seriál bojových sportů bez omezení stylu, které probíhají v ringu osmiúhelníkového tvaru. Sází na realistickou grafiku a realistický přístup k boji podobně jako Fight Night od EA.

Brutální řežby se v USA prodalo více než milion kusů (2 miliony celosvětově), 334 000 krabic si domů odnesli ještě majitelé PlayStation 3. Poměr mezi prodeji pro Xbox 360 a PS3 pak potvrzuje, že si majitelé Xboxu kupují více her a PS3 leckde slouží hlavně jako špičkový multimediální přehrávač s podporou Blu-Ray disků. Ostatně rozložení prodejů podle platformy mluví stejnou řečí: 6 her pro Wii, 6 her pro Xbox 360, 5 pro NDS, 3 pro PlayStation 3.

Mario Kart DSPokud vás trocha rýpání v číslech ještě neunavila, máme ještě pár perliček ze dna. Mezi dvacítkou nejprodávanějších her se drží mimo jiné Mario Kart pro kapesní Nintendo DS, tentokrát na 12. místě. V čem je to zajímavé? Inu tahle hra vyšla před třemi a půl rokem. Mario Kart pro Wii se v nejlepší desítce drží také dlouho, už čtrnáct měsíců.

Wii Balance BoardZ pohledu Nintenda a stavu herního průmyslu je zajímavé i to, že v nejprodávanější dvacítce jsou hned tři tituly, které využívají příslušenství Balance Board pro Wii. Wii Fit a EA Sports Active jsou na absolutním čele, třetí titul Gold's Gym Cardio Workout pak dvacítku prodejnosti uzavíral. A aby toho nebylo málo, čtvrtá Balance Board hra My Fitness Coach od Ubisoftu se v prodejnosti zařadila na 8. místo v prodejích pro Wii, i když se do nejprodávanější dvacítky bez ohledu na platformu nevešla.

Největší paradox na konec. V tabulce figurují hned dvě hry z válečné série Call of Duty. A ano, lépe se prodávala „čtyřka“ Modern Warfare, až za ní s odstupem tří míst pak World at War. Obou her se ale prodalo pod 100 tisíc kusů. A jen pro úplnost, ve Velké Británii se kromě zmíněných her dobře prodával i Guitar Hero: Metallica, jehož recenzi chystáme.

Moderní vedení války proti Sims 3
The Sims 3 (PC)Co herní průmyslu v dubnu a květnu ztratil, může snadno získat v červnu. Tedy ne snadno, ale může. Jen těžko věřit, že by se tenhle měsíc obchody trochu nerozhýbaly, když na trh vtrhnul nový díl simulátoru života a vztahů Sims 3. A úspěšně. Celosvětově se během prvního týdne od vydání jen pro platformu PC prodalo 1,4 milionu kusů.

Smutné na tom jsou pouze dvě věci. Tou první je přibližně stejný počet nelegálních kopií (odhad) a pouhé jednotky tisíc kusů prodaných zatím v Česku. To není ani tak odhad, jako skutečnost, která vychází z oficiální zprávy EA o prodejích ve střední Evropě (ČR, SR, Polsko, Maďarsko). Na tomto obrovském území se zatím prodalo přibližně 65 tisíc krabic a český trh rozhodně není největší.  Uvidíme, jestli se v následujících týdnech nějakými čísly pochlubí Tesco, které má v Česku exkluzivitu na prodej sběratelské verze Sims 3 obohacené o USB klíčenku.

Sims 3 se prodávali zatím nejrychleji z celé série, a tak můžeme čekat, že v následujících měsících k těm doposud prodaným 100 milionům Sims přibudou další desítky. Ostatně Sims 2 a datadisky se v žebříčcích prodejnosti drží pořád vysoko. O titul nejúspěšnější hry roku ale budou Sims 3 muset tvrdě bojovat s experty na moderní vedení boje. A nejspíš prohraje. Alespoň podle odhadů analytiků a jim podobných breberek. Odborníci totiž předpokládají, že EA letos prodají přes čtyři miliony kusů Sims 3, snad i o milion více, než se v prvním roce prodeje podařilo udat Sims 2.  I když je herní trh mnohem větší než před pěti lety, výrazný nárůst prodejů prý ohrožuje softwarové pirátství, které hodně ublížilo například Spore od stejného vydavatele.

Modern Warfare 2To Modern Warfare 2, které má na trh přijít až v listopadu má lepší vyhlídky. Jen do konce roku by se ho mělo prodat více než deset milionů kusů. Analytik Mike Hickey pro server Gamasutra odhadl prodeje ve výši 11,1 milionu kusů do konce roku. Vychází přitom z úspěchu prvního Modern Warfare, kterého se doposud prodalo 13 milionů kusů.

O síle značky a kvalitách hry vypovídá i to, že ani po dvou letech od vydání cena CoD4 nijak výrazně nepoklesla. Co se týká dlouhodobého úspěchu MW2, záleží hlavně na kvalitě multiplayeru, který hráče dlouhodobě drží a z CoD4 udělal jednu z nejhranějších her vůbec. Pokud nebude alespoň stejně dobrý, jako v původní hře, bude se pirátit, až se budou hory zelenat.

iPhone na konec
Sims 3 na iPhoneNakousnuté jablko představilo výkonnější iPhone a to znamená, že se tenhle telefon jako herní zařízení nejspíše dočká ještě kvalitnějších her. Upgrade ale vzbuzuje dvě otázky. Jak to bude s vývojem náročnějších her a jejich během na starších iPhonech a iPodu Touch? A jak to bude s prodejem kvalitnějších her, které jsou mezi tisíci aplikací na iTunes tak trochu utopené a přebité jednodolarovými tituly? Vývojáře zatím pálí hlavně ta druhá otázka.

Šéf Dynamo Games, kteří na iPhone nabízejí třeba fotbalový manažer Championship Manager 2009 Express za 5 euro, tvrdí, že by měla vzniknout samostatná sekce herního obchodu s kvalitnějšími a dražšími hrami. „Myslím, že by měla vzniknout speciální oblast pro prémiové tituly, které mezi ostatními aplikacemi nezapadnou kvůli své vyšší ceně. Přeci jen, vývoj kvalitních her stojí peníze,“ tvrdí Brian McNicoll. Navíc je přesvědčený, že pokud se něco neudělá s hrami za jedno euro, brzy se vývojáři přestanou snažit kvalitní obsah nabízet, protože se jim náklady nevrátí zpátky. My doporučujeme ktomě tlaku na Apple přitlačit také v oblasti marketingu.

Autor:
Nejčtenější

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Další z rubriky

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Ovládání Oculus Touch v akci
Autor Oculus Riftu chce robotickou ruku pro porno ve virtuální realitě

Ve zvláštním diskusním pořadu se zakladatel firmy Oculus Rift, mladý kontroverzní miliardář Palmer Luckey, rozhovořil o tom, že budoucnost virtuální reality je...  celý článek

Phantasmagoria (PC)
Hrajete někdy retro? Co jste si pustili naposledy?

Vracíte se ještě ke starým hrám, nebo se naplno věnujete hraní současné produkce?  celý článek

Škoda Superb 1,8 TSI Style...
Škoda Superb 1,8 TSI Style...

r.v. 2016, naj. 47 365 km, benzín
639 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.