Dark Age of Camelot – Artuš ožívá

  • 5
Artušovské legendy vždy přitahovaly pozornost. Snad za to může působivý příběh o odvaze a věrnosti, snad dobrodružství rytířů Kulatého stolu, možná i něco jiného. Rozhodně však přežívá navzdory plynoucím staletím. Nelze se tedy divit, že se dočkává nového přepracování - tentokrát do podoby originálního online RPG.

Dark Age of CamelotPokud se alespoň trošku orientujete na poli RPG, jistě vám neunikla skutečnost, že většina her tohoto žánru se odehrává ve vymyšleném světě fantasy. Další, poměrně slušně velká část, čerpá svůj námět z krajin sci-fi a většinou jí nechybí postkatastrofický podtext. I zde je však děj odkázán pouze na imaginaci autorů. A jen málokterý RPG titul spočívá na pevných základech historicky doložené skutečnosti, nebo alespoň široce rozšířené legendy. Jeden se však vynořuje na obzoru a zdá se, že by měl stát za povšimnutí. Je jím online RPG Dark Age of Camelot, jehož vývoj má na starosti společnost Mythic Entertainment. Ta není na tomto poli žádným nováčkem, protože je například tvůrcem MMORPG Dragon’s Gate, kterému je nyní již neuvěřitelných dvanáct let a přitom je ještě stále v provozu.

Děj Dark Age of Camelot je inspirován, jak ostatně napovídá již samotný název, slavnou artušovskou legendou, přesněji řečeno velkým množstvím jejích variací. Občas navíc předali tvůrci vládu své vlastní fantazii, takže ne všechno může být ve hře tak, jak se dočtete v knihách. Má to však svá zdůvodnění. Jednak se pracovníci Mythic Entertainment nechtěli nechat spoutat jediným příběhem, a také dospěli k názoru, že by nebylo zrovna nejlepší, kdyby každý byť jen trochu sečtělý hráč věděl, co jej za dalším rohem čeká.

Dark Age of CamelotNa začátku se objevíte v království Albion, krátce po smrti krále Artuše. Mír, který za jeho vlády panoval, je navždy ztracen a říše je zmítána vlnami chaosu a násilí. O moc a vládu bojují tři různé strany. První jsou pochopitelně samotní obyvatelé Albionu, kteří se brání výpadům ostatních. Najde se mezi nimi jak dost válečníků, tak i schopní klerici a mágové. Druhou bojující stranou jsou tvorové z Midgardu. Sice se mezi nimi najdou lidé, ale nezanedbatelnou část populace tvoří i trpaslíci, trolové a koboldi. Ti jsou pochopitelně dobří v boji, ale magie není zrovna jejich silnou stránkou. Posledními zúčastněními jsou ostrované z Hibernie. Mezi nimi převládají elfové a jimi “vyšlechtěné” rasy, avšak i zde má lidská populace své zastoupení. Jak asi tušíte, Hiberňané nebudou zrovna dobrými bojovníky, zato však budou silnými a obávanými mágy.

Úkolem hráčů v Dark Age of Camelot nebude jen zničení ostatních dvou říší, ale také získání nepřátelských Reliktů. V těch totiž spočívá velká moc, která přidává všem hráčům nezanedbatelné bonusy – v případě, že jsou uschovány v bezpečí v chrámech. Pokud ne... Víte, kam tím mířím. Získáním Reliktů protivníky oslabíte, a pak to s nimi jde jen a jen z kopce.

Dark Age of CamelotHra Dark Age of Camelot bude, jak již asi tušíte, poněkud odlišná od ostatních titulů MMORPG. V těch se totiž specializujete spíše na zabíjení počítačem ovládaných příšer a zabíjení ostatních hráčů je buď znemožněno, nebo považováno za něco nehezkého, neetického. Zde to bude poněkud obráceně. Ačkoliv se budete pochopitelně moci vydat na lov nestvůr (a zpočátku to také bude jediný možný způsob, jak získat nějakou zkušenost), jádro spočívá právě v soubojích samotných hráčů proti sobě. Samozřejmě, že zabít je možné pouze nepřítele. Pokud však budete chtít, můžete vyzvat některého ze svých spolubojovníků do arény. V té zkušenosti nezískáte, avšak oba se procvičíte v boji proti reálným soupeřům, aniž byste riskovali potupnou smrt v bitevní vřavě.

A na závěr již jen pár doplňujících informací. Hra Dark Age of Camelot, která by se měla do finální podoby dostat někdy na podzim příštího roku, bude podporovat připojení až 3000 hráčů najednou v jednom světě, její grafika bude 3D akcelerovaná a hráči budou mít na výběr z poměrně slušného počtu ras a povolání. Zdá se tedy, že v zapomnění rozhodně nezapadne. Zda však dokáže zopakovat úspěch již zmíněného Dragon’s Gate, to ukáže až čas.