Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dark Messiah of Might and Magic - dojmy

  12:02aktualizováno  1:30
Neskutečné se stává skutečností a Dark Messiah se blíží dokončení. Čerstvá demoverze napovídá, že se máme skutečně na co těšit. Chcete se těšit s námi? Čtěte dále… UVNITŘ VIDEO Z HRANÍ.

Dark Messiah of Might and Magic je bezesporu jedna z nejočekávanějších her současnosti a oko nejednoho hráče její vývoj bedlivě sleduje od samého počátku. Pro všechny fanoušky mám skvělou zprávu. Dark Messiah of Might and MagicVývoj je už téměř u konce a chlapíci z Arkane Studios jsou si natolik jistí vydáním tento podzim, že před pár dny vydali masivní demoverzi, díky které si kvality hry může vyzkoušet, kdo jen bude chtít. My jsme demoverzi vyzkoušeli a s radostí se s vámi podělíme o čerstvé dojmy.

Po stáhnutí macka o velikosti 1,38 GB a následné instalaci (která z disku ukousne už skoro dva a půl giga a to je na pouhé demo pořádná porce) a spuštění shlédnete nezbytná loga vývojářů, celkem pěkné intro, které ale už většina správných fanoušků viděla, protože bylo uvolněno už dříve a v úvodním menu nastavíte vše nezbytné, však to znáte. Po zvolení nové hry si projdete krátký úvodní tutoriál, který vás naučí základům ovládání a některým principům hry a pak už vzhůru do hry. Když nebudu počítat tento krátký a ne zrovna záživný tutoriál, obsahuje demo už pouze jednu kratičkou lokaci, kterou většina z vás zná, protože je téměř v každém videu, které vývojáři uvolnili. Na demonstraci hry to ale stačí.

Dark Messiah of Might and Magic Dark Messiah of Might and Magic Dark Messiah of Might and Magic

Jak už jste asi vyčetli z nejrůznějších preview, hlavní hrdina se jmenuje Sareth. Na počátku hry si nebudete vybírat jeho povolání, ale sami si Saretha vytrénujete podle svého gusta nacpáním skill pointů do vámi zvolených dovedností. Dark Messiah of Might and MagicV demoverzi vyfásne Sareth šest skill pointů, ale vzhledem k tomu, že je spousta dovedností v demu uzamčena, moc možností nemáte. Naučit se tak můžete první tři kouzla, nějaký ten tichý pohyb a první dva levely boje na blízko a na dálku, samozřejmě ne všechno najednou, na to vám už skill pointy stačit nebudou. Osobně jsem demo dohrál několikrát a vyzkoušel různé způsoby boje, ale o tom až za chvilku.

>> Stahujte demoverzi. <<

Následující odstavec bych věnovat technickému zpracování. Jak asi víte, hra je postavena na modifikovaném Source enginu z Half-Life 2, ale rozhodně nevěřte výrokům jako „šel ti v pohodě Half, půjde ti v pohodě i tohle.“ Dark Messiah je hardwarově docela nenasytný a k jeho plynulému hraní na vyšších detailech je už nutný pořádný stroj. Na mém Bartonu 2500+, 1GB RAM DDR400 a GeForce 6600GT se hra v rozlišení 1024x768 (méně ani nastavit nelze) a vysokých detailech chvílemi nedala ani hrát, ale po snížení detailů už jelo všechno krásně plynule. Těžko říct, jak hratelné to bude na horších sestavách, ale asi to nebude žádný med. Pokud ale hru spustíte na dobrém stroji, budete odměněni výbornou grafikou s parádními světelnými HDR efekty a dobře zpracovanou fyzikou. Bohužel lokace z demoverze je tak neuvěřitelně krátká, že toho zas tak moc k vidění není. Dark Messiah of Might and MagicCelou ji lze projít za nějakých deset patnáct minut, což není mnoho muziky za stáhnutí takového giganta. Po proběhnutí této malé lokace vás čeká pouze animace s kyklopem na konci a to je vše, přátelé. Alespoň ten souboj s kyklopem mohl na konci ještě být (dodatek: na internetu se objevila neoficiální uložená pozice, která hráče přesune přímo do arény s kyklopem).

A jak se tedy Dark Messiah hraje? No musím říct, že to není špatné. Nejprve jsem zkusil cestu bojovníka a investoval dovednostní body boje na blízko a na dálku. V demoverzi můžete vzít do rukou krátký meč, dvě dýky nebo luk a musím říct, že s každou zbraní se bojuje úplně jinak. S mečem máte šanci, že protivníka odzbrojíte, dýky jsou zase pekelně rychlé apod. Navíc bojem neustále roste indikátor adrenalinu, který když dosáhne maxima, obrazovka porudne a další silný úder od Saretha bude smrtící (odseknutí hlavy apod.). Bojovník je klasický bijec, který prostě vletí mezi protivníky a rozseká je na kousky. Pomáhat si ale můžete i okolím, které je velice interaktivní. Není problém po zmetkovi hodit bednu či sud, podkopnout nosník plošinky, na kterém protivník stojí, nebo ho kopnou do nedalekého ohně nebo na bodáky trčící ze zdi. Právě tyto kopance se mi velice líbily. Místo dlouhého boje tak není problém nepřítele skopnout do propasti a ušetřit si práci.


VIDEO

Za mága jsou k dispozici celkem tři kouzla, konkrétně ohnivá střela, ohnivá past a zmrazení. První jmenované kouzlo je vlastně takový malý fireball, který se (pokud nepustíte levé tlačítko myši) dá dokonce navádět. Dark Messiah of Might and MagicOhnivá past je něco jako bomba, kterou můžete na dálku vyvolat na libovolné místo na zemi (pokud je v dosahu). Ta je neviditelná pro nepřátele a vybuchne, jakmile se k ní někdo z nich přiblíží. Zmrazení je také zajímavé kouzlo. Můžete ho buď zakouzlit na zem a vytvořit něco jako zmraženou louži, na kterou když zmetek šlápne, hodí kvalitní držkopád a vy ho můžete na zemi dorazit. Kouzlo lze ale také zakouzlit přímo na nepřítele, čímž z něj na chvíli vyrobíte ledovou sochu, kterou doporučuji kvalitně nakopnout.

Celkové dojmy z demoverze jsou tedy velice pozitivní, jen je škoda, že je demo neskutečně krátké. Také mě mrzí, že neukazuje prakticky nic nového, protože celý tento level byl prezentován v nejrůznějších videích přímo výrobci a to za všechna povolání. Není ale nad to, si všechno vyzkoušet na vlastní klávesnici, že? Pokud se jako my nemůžete hry dočkat, demoverzi určitě vyzkoušejte. Buďte ale připraveni na to, že nic nového v ní nenajdete.

Index očekávání: 85%

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

S Far Cry 5 se vydáme 17. července na Mars zastavit invazi vetřelců

Far Cry 5: Lost on Mars

Zatímco v prvním placeném DLC ke střílečce Far Cry 5 jsme zažili válku ve Vietnamu, ve druhém se vydáme ještě dál....

Oznámena střílečka Remnant: From the Ashes od autorů Darksiders

Remnant from the Ashes

Remnant: From the Ashes bude kooperativní akce zasazená do postapokalyptického světa, v němž zbytky lidstva bojují o...

Portal 2 již brzy dostane neoficiální nášup Destroyed Aperture

Destroyed Aperture

Skupina fanoušků připravuje neoficiální přídavek ke kultovnímu Portalu 2. Nabídne příběhovou kampaň i řadu obtížných...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz