Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dark Messiah of Might and Magic - dojmy z bety

  12:03aktualizováno  18. září 11:30
Další dobrodružství ze světa Might and Magic na vás čeká již příští měsíc. Co si autoři připravili nového a jak vypadá očekávaný multiplayer? To se dozvíte v dnešních dojmech.

Dark Messiah of Might and Magic Pro milovníky světa Might&Magic je tenhle rok více než úrodný. Před prázdninami se fanoušci dočkali dalšího pokračování série Heroes of Might and Magic, tentokrát již pátého v pořadí. Nepochybuji, že většina z vás má již dobrodružství dohrané, do sytosti ohraný multiplayer a netrpělivě čekají, co dalšího si na ně vydavatelská společnost Ubisoft přichystá. Společnost Ubisoft totiž v roce 2003 získala práva na svět Might and Magic od společnosti 3DO, která zkrachovala (cena světa M&M byla stanovena na 1,3 miliónů dolarů). Ale jelikož je vám si jasné, že tu jen tak nepíšu o ničem, pak vězte, že se za necelý měsíc dočkáte dalšího příběhu, s názvem Dark Mesiah of Might and Magic od vývojářského týmu Arcane Studios. Nám se do ruky dostala preview verze této hry, takže se nyní zblízka podíváme, jakých změn se hře dostalo od vydání demoverze.


VIDEO

Naštěstí nebudete na všechno sami, ve hře vás budou provázet další postavy. Hrdina, za kterého si zahrajete se jmenuje Sareth.

Dark Messiah of Might and Magic Příběh se odehrává ve světe Ashan, který není zrovna z těch nejbezpečnějších. Před dávnými lety bylo této zemi předpovězeno temné proroctví, které jak to vypadá, se začíná pomalu naplňovat. Naštěstí nebudete na všechno sami, ve hře vás budou provázet další postavy, mezi nimiž bude i jedna sličná slečna. Hrdina, za kterého si zahrajete se jmenuje Sareth. Jak už to ve světe fantasy bývá, čeká na vás mnoho různých potvor, přes gobliny, orky, až po draky a jinou havěť. Dark Mesiah ale není tak úplně klasickým RPG jaké známe, hra bude spíše spadat do kategorie akčních her s fantasy tématikou. Hra poběží na poslední verzi známého Source enginu od firmy Valve, který pohání i Half Life 2, jeho datadisky a další tituly. Na svět se budete dívat z pohledu vlastních očí, zkrátka jako v různých střílečkách. Ze začátku jsem z tohoto zobrazení měla docela strach, ale po pár soubojích jsem si zvykla a naopak se mi zamlouvá více než z pohledu třetí osoby.

Pojďme si ale říci něco o zbraních. Těch je ve hře více než 40, a pokud by vám toto množství nestačilo, budete mít dokonce možnost si ukovat vlastní. Dark Messiah of Might and Magic Stačí najít surovinu, pec a kladívko, a můžete se plně realizovat. Každá ze zbraní má určité vlastnosti, které ji charakterizují - útočné číslo, které vám prozradí, jak je daná zbraň dobrá. Rozhodně ale neplatí, že čím honosněji zbraň vypadá, tím je lepší. Kromě různých mečů, nožů, dýk, sekerek a dalšího na vás čekají i různé štíty. Velmi nápaditou novinkou je počet různých možností, jak nepřítele zabít. Samozřejmě můžete zvolit klasickou cestu - tváří v tvář nepříteli, a bojovat. Nebo máte možnost rozhlédnout se po okolí a využít vše co uvidíte. Stojí nad schody sudy? Není nic jednoduššího než je shodit na protivníka. Nebo například vidíte u stropu lustr, který je přivázaný ke zdi? Stačí mečem přetít lano, lustr se zhoupne a protivníka hezky rozmašíruje. Samozřejmostí pak bude skopnutí ze schodů, či připlížení a podříznutí krku soupeři. Možností je mnohonásobně více, jejich výpisem bychom tu ale strávili opravdu hodně času, a navíc je i velmi zábavné přicházet na způsoby nové. Možná bych ještě mohla zmínit, že více možností máte i při zabití klasickými zbraněmi – protivníka můžete rozpárat, useknout mu hlavu, či ho dokopat nohou.

Dark Messiah of Might and Magic Nerada bych zapomněla na ty, kteří dávají přednost magii. Té si užijete také plnými doušky. V pravé části obrazovky vidíte, kolik energie (many) vám zbývá a dle toho kouzlit. Na řadu přijdou z počátku jednodušší kouzla (noční vidění, léčení), ale postupně budou přibývat v závislosti na tom, kam umístíte své dovednostní body. Později na vás čekají například firebally nebo zmražení, nastražení ohnivé pasti, blesk, telekineze, charm, oslabení (weaken) nebo například inferno, nejmocnější z kouzel, které vašim nepřátelům nadělí pěknou dávku ohnivého pozdravu. Pokud některá kouzla neumíte, máte možnost ve hře najít i svitky, díky nimž můžete vyvolávat i kouzla ještě nenaučená.

Ani zde ale nechybí krom již zmíněných zbraní, zbrojí i předměty magické, které například v podobě prstene zvyšují magickou odolnost, urychlují regeneraci staminy a many, nebo zvedají různé dovednosti. Kromě toho však můžete najít i jídlo, které vám ale zvedne zdraví jen trošku. Nezapomeňte občas třeba sebrat i lano, či jiné tyto „technické“ věci, většinou se vám později ve hře budou hodit. Mimo klasických zbraní pak můžete získat i zbraně magické, které kromě klasického poškození obsahují i složku elementární, například oheň, takže zásah je pak výraznější, tedy pokud potvora není vůči ohni imunní.

Lokace jsou do detailu zpracované, a prostředí velmi interaktivní. Vše doplňují skvělé světelné HDR efekty.

Dark Messiah of Might and Magic Jako v každém RPG ani zde nechybí tzv. strom dovedností, kde můžete své dovednostní body proměňovat. Vybrat si můžete, zda chcete investovat do boje, a to z blízka nebo lukostřelby, magie – obranná a útočná, a různá – kde můžete zvedat vitalitu, magickou odolnost, případně plížení a mnoho dalšího. Inventář je udělán velmi přehledně, nejčastěji používaných 9 předmětů vidíte dole na obrazovce stále (k rychlému vyvolání slouží klávesy 1-9), pokud pak potřebujete něco jiného, snadno vyvoláte inventář celý. Kromě zbraní, lektvarů a dalších předmětů se sem ukládají i kouzla, odkud je i později vyvoláváte. Nechybí ale ani možnost nastavit si různé klávesové zkratky.

Co se týče grafiky, je opravdu nádherná. Lokace jsou do detailu zpracované, a prostředí velmi interaktivní. Vše doplňují skvělé světelné HDR efekty, odlesky vody, zkrátka všechno, co se v dnešní době od grafiky očekává. Vše má ale i stinné stránky. Na mé sestavě (Intel Pentium 3,2Gz, 2GB RAM, Geforce 6800 GT) se chvílemi hra prostě ani nehnula. Po ubrání detailů a HDR efektů už to bylo lepší, ale i tak se nedá říci, že úplně plynulé. Nezbývá než doufat, že je tato beta pouze neoptimalizovaná, a konečná verze bude v tomto ohledu lepší, protože jinak asi hodně zapláčí peněženky všech fandů. Doprovodné zvuky jsou dobré, a skvěle podtrhují atmosféru hry.

Dark Messiah of Might and Magic Neduhy kolem HW nároků trpí i multiplayer, který má na triku studio Kuju, za dohledu Arcane. Hraní online poskytne několik map, zaměřených na plnění různých úkolů, kradení vlajek a dalších standardních módů. Beta zatím poskytla k otestování pouze jednu mapy, kde se dva týmy snaží získat vlajky, které zároveň slouží jako místa pro znovunarození. Postav na výběr je pět, každá se svou vlastní zbraní a několika stupni vývoje. Natrefíte na lukostřelce, válečníka, zabijáka, kněžku a mága. Hraní za jakoukoliv ze jmenovaných postav je docela zábavné, ale tým musí být dobře vybalancován, jinak jsou šance na vítězství mizivé. Přes počáteční nezkušenost se člověk (nebo nemrtví, podle toho, co si vyberete za rasu) za chvilku zorientuje a začne sbírat potřebné bodíky (za fragy) potřebné k vylepšení jednotlivých dovedností. Na konec se sluší dodat informaci o nutnosti mít nainstalovaný Steam, jinak si multiplayer nezahrajete. Pokud si multiplayer chcete vyzkoušet, stačí se zaregistrovat na stránce GameSpotu, a přes Steam si open betu stáhnout.


I přes některé chyby v grafice (vypadlé textury v inventáři, technické názvy předmětů) a krvavé nároky hry musím říct, že hra se hraje velmi dobře. Příběh není sice z nejoriginálnějších, ale vše vynahrazují rozmanité možnosti boje a postupu ve hře. Pokud vás článek navnadil, můžete si stáhnout demoverzi, případně už jen necelý měsíc vydržet. Rozhodně to čekání bude stát za to.

Index očekávání - 90%
Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Najdete na iDNES.cz