Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Darkspore je akční hra na hrdiny s mocným editorem postav ze Spore

aktualizováno 
Akční hra na hrdiny ve stylu Diabla s důrazem na vlastní tvorbu a kooperativní hraní? To zní dobře!

Spore, experiment s virtuální evolucí, se svého času mělo stát dalším megahitem. Přestože nebylo špatné, nakonec to zdaleka nebyla taková revoluce, jakou Will Wright sliboval.

Jedna věc ale přesto výrazně vyčnívala. Tou věcí byl editor kreatur. Pro něj mají autoři další využití, a sice v akční hře na hrdiny Darkspore. Ta jde trochu ve stopách Diabla, ale zároveň se vůči němu snaží očividně vymezit.

Děj Darkspore se odehrává ve vzdálené galaxii, kterou kdysi ovládala vyspělá rasa zvaná Crogenitors. Ta neměla nic lepšího na práci, než se pustit do úprav genetického kódu. Dokázala vyvinout vyspělou exponenciální DNA, která vykazovala značnou sílu a odolnost, brzy se však ukázalo, že je krajně nestabilní a nevypočitatelná.

Darkspore (PC)

Od toho byl už jen krůček k obligátnímu zneužití. Jeden z Crogenitorů se k němu skutečně odhodlal. Jednak provedl fůzi vlastní s vyspělou DNA, a aby toho nebylo málo, postaral se o vznik mocné armády poháněné nebezpečným genetickým materiálem.

S tou pak Crogenitory vyhlazuje. Zbytky někdejších vládců známého univerza se zachraňují úprkem. Mezi nimi nechybí ani hrdinové, kteří jsou uvedeni do kryogenetického spánku s tím, že mají být probuzeni teprve tehdy, až zbylí vědci najdou způsob, jak na nepřátele vyzrát.

Na začátku hry dojde k probuzení. Autoři přitom hráče v tvorbě hrdinů nebudou nijak omezovat. Naopak, chtějí, aby maximálně využili mocný editor. To znamená, že si nebudete vybírat z předdefinovaných postav, ale vytvoříte si úplně jiné. Případně si upravíte vzorové modely.

Darkspore (PC)

Hrou procházíte s partičkou tří hrdinů, kteří nezůstanou od začátku do konce stejní. V průběhu dobrodružství se k vám přidávají další. Některé si opět vymodelujete od píky. Přímého boje se účastní jen tři postavy, zbytek čeká na povolávací rozkaz.

Systém charakterů vypadá na první pohled robustně. Na výběr dostanete z pěti genetických tříd. Biotřída se opírá o rostlinné a organické útoky. Kybetřída disponuje robotickými technologiemi. Plasmatřída útočí s pomocí ohně či blesků. Příslušníci nekrotřídy mají v rukávu hrátky se smrtí a jedy. Poslední je kvantová třída, která ve svůj prospěch využívá vesmírných a časových sil.

Kromě toho může být každá ze tříd opatřena jedním ze tří povolání. Ty jsou univerzální, tedy pro všechny třídy stejné. Sentinel je klasickým bojovníkem na blízko, Tempest mág útočící z dálky a Raveger vykuk, který využívá překvapivých a rafinovaných akcí.

Darkspore (PC)

Pod přímou kontrolou hráče spadá pouze jeden z hrdinů. Zbylé dva ovládá počítač, přičemž bude kdykoliv možné přepnout se do role někoho jiného a využít jeho schopností. Některé z talentů naleznou univerzální využití, tudíž je půjde aplikovat i tehdy, když zrovna neovládáte hrdinu, jemuž náleží. To by mělo přispět k ještě rychlejší akci.

Nepřekvapí, že Darkspore je jednou z těch her zaměřených na kooperativní hraní. Užijete si sice i sami, ale ve chvíli, kdy roli počítače převezmou další hráči, zažijete větší zábavu.

Autoři navíc kooperaci skutečně vyšperkovali. Kromě toho, že budou všechny úrovně náhodně generovány a umožní tak opakované hraní, aniž byste naráželi na známé momenty, dostanete se ve spolupráci s dalšími hráči k těm nejlepším předmětům. Ty hrají, jako v každé akční hře na hrdiny, podstatnou úlohu. Hráči rádi sbírají lepší a lepší věcičky.

Darkspore (PC)

K těm nejzajímavějším se v Darkspore dostanete takzvaným řetězovým systémem. Ten funguje tak, že jakmile splníte aspoň jednu úroveň, můžete si vybrat, zda úspěch v ní vsadíte. Tehdy o úspěch můžete snadno přijít, protože další úroveň bude těžší, ale zároveň tak dostanete šanci dostat se k parádním předmětům.

Toto sázení může tvořit dosti dlouhý řetěz. Jeho konec nastane tehdy, padnou-li všichni tři hráči nebo když si většina, tedy dva, odhlasují, že v sázení už nechtějí pokračovat.

V Darkspore bude výbava hrdinů snad ještě důležitější než v jiných hrách tohoto typu. Dostanete se ke spoustě zbraní, výstroji, magickým předmětům, ale také k jednorázovým vylepšením či kosmetickému zkrášlení.

Darkspore (PC)

Autoři slibují přístup k hrdinům přes webové rozhraní. Když budete chtít postavu přezbrojit, nemusíte zapínat hru, postačí počítač připojený k internetu. Jednotlivé sety výbavy dokáží výrazně odlišit herní styl.

On-line aspekt bude pro Darkspore důležitý. Tvůrci chystají nejrůznější komunitní funkce ve stylu sociálních sítí. I díky tomu se Darkspore chystají prodávat jako plnohodnotný titul, který si vystačí bez měsíčních poplatků či mikroplateb za bonusový obsah.

Autor:


Témata: Galaxie, virtuální

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Další z rubriky

Bude plná nenávisti. Vše, co víme o hororové akci The Last of Us 2

The Last of Us: Part 2

The Last Of Us, akční adventura od studia Naughty Dog, je považována za jednu z nejlepších her, které kdy vyšly pro...

Proč se potopila ponorka Kursk? Chystaná hra předloží jednu z teorií

Kursk

Her inspirovaných skutečnými událostmi moc nevychází, což je veliká škoda. Přitom realita dokáže často nabídnout daleko...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz