Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Day Trader - burziánem na vlastní kůži

  12:00aktualizováno  9. července 2:43
Ekonomické strategie většinou představují množství tabulek, přehledů a grafů, u kterých se člověk sice napřemýšlí, ale nezapotí. Day Trader je naprosto jiný. U něj budete přemýšlet o sto šest a potit se ještě více. Burza holt není pro slabé nátury... Je však návyková, tak pozor na ni.

Day Trader Je mnoho vývojářských společností, které se zaměřují na úzce specializovaný druh počítačových her. Některé vytvářejí naučné adventury, jiné RPG, další se zaměřují třeba na FPS. Společnost Monte Cristo, jak jsme se mohli přesvědčit nedávno u hry Economic War, má zase ze všeho nejraději ekonomické strategie. A ačkoliv tento typ her rozhodně nepatří mezi nejpopulárnější, snaží se Monte Cristo produkovat kvalitní a hratelné tituly. Zatím se jí to daří. Jak ale vypadá dnes recenzovaný Day Trader?

Pod celkem nic neříkajícím názvem hry se skrývá simulátor obchodů na burze. Mohlo by se snad zdát, že vytvořit takovouto hru nemůže být nic těžkého - stačí vytvořit požadovaný matematický model, obléknout jej do alespoň jakž takž povedené grafiky a je to... Tak snadné to ale ve skutečnosti není. V takovéto podobě by program měl význam jen jako ryzí simulace pohybu cen cenných papírů a zaujal by pravděpodobně jen skutečné milovníky burzy. Ti by ale zase dali přednost před takovouto "hrou" skutečnému spekulování s akciemi. Co je tedy zapotřebí pro to, aby titul přitáhl i laiky, kteří se jinak na burzu nikdy nedostanou? Hlavní je uvědomit si, že se jedná o počítačovou hru a ne o makléřský trenažér, a že se tedy musí řídit určitými zákonitostmi a musí obsahovat jisté prvky. Jak jste asi již pochopili, Day Trader je Day Trader obsahuje a není se tedy třeba bát, že byste si jej nemohli vychutnat i v případě, že slova jako FED, Dow Jones a PX-50 vám nic neříkají.

Day Trader je opravdu velice komplexním, přesto však poměrně hratelným titulem. Jako takový však má jednu nehezkou vlastnost - je velice těžké jej popsat několika slovy. Přesto se pokusím - nic jiného mi totiž nezbývá :o). Tak kde začít? Grafika je pěkná, ale moc o ní mluvit nelze... Zvuky jsou hezké, ale také ničím nepřekvapují... Zkusme to tedy u příběhu. Ano, i do takovéto hry se tvůrcům podařilo protlačit příběh, a ne až tak úplně špatný. Předložen vám je formou poměrně zdařile natočené videosekvence, ze které se dozvíte, že za tragických okolností zahynul jistý milionář a že jeho obchody přebírá jeho dcera, ve světě financí naprosto nezkušená (zato však poměrně pohledná a s velkýma smutnýma očima :o)). Půl roku nato vás právě ona zkontaktuje a žádá vás, zda byste byl ochoten převzít místo ní řízení burzovních operací, protože ona se v tom nevyzná a už se jí podařilo udělat několik závažných chyb. Pod tíhou jejího zoufalého pohledu v sobě nenajdete sílu odmítnout a její prosbu přijímáte. Pouštíte se do obchodů...

Day Trader Tvůrci pro vás připravili kampaň o celkem sedmi scénářích. Sami si můžete vybrat, v jakém pořadí je budete plnit, ale většina se vám zpřístupní až poté, co splníte některé předchozí. Každý scénář přitom představuje určitou skupinu cenných papírů - například internetové podnikání, automobily, moderní technologie, mobilní komunikace a podobně. Pokaždé budete moci obchodovat zhruba se dvěma desítkami emisí (někdy více, někdy méně), přičemž pokaždé se bude jednat o akcie podniků, které mají s daným oborem co do činění. Na třech světových burzách (v New Yorku, Londýně a Tokyu) budete moci nakupovat, prodávat a vůbec s nimi provádět operace, na které jsou zkušení burziáni zvyklí. Zpočátku mě však zarazil právě onen počet burz, na které máte přístup. Proč právě tři a proč právě tyto? Pak mi to došlo - jsou rozmístěny tak, že jakmile je uzavřeno obchodování na jedné z nich, otevře se druhá, jakmile na ní obchody ustanou, otevře se třetí, a asi sami tušíte, co se stane, když se zavře ta třetí... Ano, opět můžeme spekulovat s akciemi na té první.

Zdá se vám představa neustálého obchodování s cennými papíry a starosti s tím vším spojené jako noční můra? Nebojte se, na to všechno si můžete (a měli byste, přesněji řečeno musíte) najmout spolupracovníky. Kdo všechno tedy bude ve vaší kanceláři? Pochopitelně tam jsou brokeři, kteří dohlížejí na obchody na jednotlivých burzách, dohromady tedy můžete mít tři. Day Trader Ve svém koutku poblíž nich pak sedí analytik, který je vám ochoten poskytnout cenné rady a jehož můžete v případě nutnosti vyslat provádět průzkum, aby vám dodal co nejpřesnější prognózu vývoje trhu. Dále zde máme právníka, který je připraven stát vám po boku při soudních sporech, a mediální poradce, který vám může posloužit nejen jako zdroj vlastní image, ale také jako páka na snížení či naopak zvýšení ceny akcií požadované společnosti. Spíše součástí inventáře než zaměstnancem je pak váš archivář, který slouží jako výkladový slovník pojmů, které lidé bez ekonomického vzdělání nemusejí znát. K zaměstnancům je pak třeba ještě dodat, že je můžete najímat a propouštět dle libosti, podle toho, jaké jsou jejich vlastnosti, výkonnost, zkušenosti apod. Je však třeba kontrolovat i jejich psychické a fyzické zdraví, oddanost firmě atd., protože jinak by vám mohl nenadálý odchod pracovníka v nevhodnou chvíli naprosto zhatit plány.

Jak každý ekonom ví, pro správné obchodování na burze je zapotřebí mít dobrý přehled o situaci na trhu a dobrý odhad toho, kam se bude v nejbližších hodinách, dnech, týdnech a měsících ubírat. Kdyby nám toto Day Trader neumožnil a my se museli spoléhat jen na vlastní intuici, pak by to byla, odpusťte mi mou klačtinu, pěkná habaďůra. Naštěstí tomu tak není. Kromě již zmíněného analytika, který bedlivě (alespoň se tak tváří) sleduje veškeré Day Trader dění na finančních i jiných trzích, tu máme ještě návštěvníky v blízkém baru, jež mají více či méně přesné odhady pohybu kurzů různých emisí, barmana, který je ochoten vám kdykoliv pomoci dobrou radou obecného charakteru, a špióna, který vám za úplatu buď získá nějaké "insider information", nebo ve spolupráci s vaší mediální pracovnicí dohromady ukutí nějakou fintu, jak vám dopomoci k penězům. Dále je zde ještě vaše elektronická pošta, do níž vám chodí jak všeobecně známé informace, tak i "VIP newsletter" dané společnosti, a to v případě, že patříte mezi alespoň trošku významné akcionáře. Všechny tyto zdroje informací musíte co nejlépe a nejefektivněji využívat, abyste byli takříkajíc "in" a vždy byli o krok napřed před ostatními makléři.

Teď již máte tak nějak představu, jak Day Trader vypadá, zatím ale nepadlo ani slovo o tom, jak se vlastně hraje. Je to zábava? Dá se to všechno stíhat? Nebo je to sice propracovaný a komplexní titul, ve svém důsledku však naprosto nehratelný? Na rovinu si řekněme, že žádná procházka růžovou zahradou vás nečeká. Jestli si myslíte, že budete moci u této hry takříkajíc vypnout a tiše relaxovat, pak se mýlíte. Obchody na burze jsou jen pro silné nervy a nápor na mozek makléře je opravdu velký. Zde je sice o něco snížen skutečností, že se Day Trader nejedná o vaše peníze, ale i tak počítejte s tím, že se chvílemi velice zapotíte. Pokud ale má Day Trader simulovat obchody na burze, nemůže být jiný, protože právě ona psychická zátěž je s nimi nerozlučně spjata a je tím, čím k sobě lákají stále více a více lidí. Tvůrci hry si přitom dali dobrý pozor na to, aby vám sice co nejvíce přiblížili infarktové stavy, jež zažívají skuteční makléři, zároveň vám ale ulehčují úkol všude tam, kde to je možné. Jediným pohledem tedy zjistíte, jak si s tou kterou emisí stojíte, zda vydělává nebo prodělává, kolik peněz máte v hotovosti a kolik i se všemi akciemi, jaké jsou trendy jednotlivých cenných papírů a podobně. Jediné, na co se tedy musíte soustředit, je včas reagovat na změny kurzů a případně se obrnit proti záchvatům zuřivosti, kdy akcie společnosti, v níž držíte již majoritní podíl, náhle z ničeho nic ztratí 80% své hodnoty :o).

Jaký je tedy závěr? Day Trader je velice povedenou ekonomickou strategií simulující obchody na burze. Zachovává si přitom veškeré rysy počítačové hry, takže je vhodný nejen pro velice úzkou skupinu zasvěcenců, ale i pro hráče, kteří by si rádi ozkoušeli, jaké to je pohybovat se v prostředí nákupu a prodeje cenných papírů. Osobně bych ji doporučil každému, kdo hledá nějakou hru, u které je zapotřebí hodně přemýšlet, ale která vám zároveň vlije do žil notnou dávku adrenalinu. Přesně to totiž Day Trader dokáže.

Day Trader
Výrobce: Monte Cristo
Vydavatel: Monte Cristo
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.montecristogames.com/Us/c_jeux/daytrader
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, 100 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, 100 MB HDD
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Kvalitní ekonomická strategie, u níž se sice hodně napřemýšlíte, ale která je zároveň plná adrenalinu a infarktových situací.
Hodnocení 76%

Autor:


Témata: simulátor, Slovník

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz