Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Indiana Jones přes kopírák bojuje proti náckům, mumiím a průměru

aktualizováno 
Střílečka obohacená o různé rébusy a v hlavní roli s potomkem legendárního dobrodruha Allana Quartermaina, to je recept na povedenou hru, že? Možná na papíře, ale v reálu se něco zvrtlo.
55

Deadfall Adventures

Platforma: PC
Výrobce: The Farm 51

  • pár zajímavých lokací
  • dobrodružná atmosféra
  • slušná hudba
  • nezáživná akční složka
  • nezábavné rébusy
  • technické nedotaženosti

Není všechno zlato, co se třpytí, to je staré dobré přísloví, které v případě nové střílečky Deadfall Adventures opravdu platí.

Herní karta

Deadfall Adventures | foto: The Farm 51

V prvních pár minutách se může zdát, že tento ambiciózně působící projekt bude strhující hrou, u které si užijete spoustu akce, budete namáhat mozkové závity u hromady rébusů, procestujete celý svět a budete pátrat po supermocných artefaktech.

Deadfall Adventures

Deadfall Adventures

Ovšem poté, co opadne prvotní nadšení, zjistíte, že většina slibných aspektů není dotažena do konce.

Polehčující okolností je, že projekt je nízkorozpočtový. To může platit jako omluva, pokud jde o technickou stránku, ale v případě hratelnosti se něčím takovým tvůrci zaštiťovat nemohou. Navíc když cena není zrovna lidová. Ale popořádku.

S legendárním dobrodruhem

Hlavní postavou je James Lee Quatermain, potomek legendy Allana Quatermaina. Jde o typického drsňáka se strništěm na tváři, dvojicí pistolí u pasu a suchými hláškami. Právě on je osloven, aby zabránil nacistům v získání mocného artefaktu. A tak se společně se sličnou agentkou vydává do různých částí světa, aby se v nich utkal s oživlými mumiemi, německými i ruskými vojáky a dalšími zloduchy.

Deadfall Adventures

Deadfall Adventures

Nejednou (spíše pořád) budete mít pocit, že se někdo velmi zhlédl v sérii filmů s Indiana Jonesem. Na druhou stranu, příběhy Allana Quatermaina posloužily jako inspirace pro Indiana Jonese, takže je vlastně těžké říct, kdo co odkoukal od koho.

Některé momenty jsou jako vystřižené z filmů s Indym. To může být pro někoho pozitivem, jiní nemusejí být až tak nadšení. Nám se atmosféra dobrodružných projektů osmdesátých let minulého století docela líbila, ale je pravdou, že příběh je absolutně neoriginální a servíruje jedno klišé za druhým.

Scenáristé nedotáhli práci do konce ani v případě hlavního hrdiny. Hranice mezi vtipně drzým charismatickým dobrodruhem a otravným nabubřelým frajírkem je velmi tenká a v případě Deadfall Adventures je často překračována.

Nezáživnému střílení nepomůže ani magická baterka

Deadfall Adventures je především střílečkou, a to poměrně zběsilou. Projekt nenabízí žádný speciální systém krytí, takže způsob, jak se vyhnout nepřátelským kulkám, je krčit se, postávat za rohem nebo, a to je zřejmě nejzábavnější, rychle pobíhat a doufat, že vás nikdo netrefí.

Deadfall Adventures

Deadfall Adventures

Titul vás spíše tlačí k "ramboidnímu" přístupu, kdy prostě kmitáte sem a tam a střílíte hlava nehlava, než aby inklinoval k taktickému vyčkávání za překážkami, pečlivému zaměřování a odhadování dalších kroků protivníků.

Proč ne, to nemusí být v podstatě špatné, dynamičtější střílečky umějí být zábavné. Ale pro Deadfall Adventures to z několika důvodů neplatí.

Zaprvé rozložení nepřátel v úrovních je poněkud zvláštní. Někdy se budete procházet dlouhé minuty naprosto prázdnými koridory, zatímco jindy se na vás vrhne několik vln nepřátel, přičemž jejich likvidování začne být zdlouhavé a nezáživné. Také proto, že nejsou zrovna vynalézaví.

Zážitku z akčních pasáží nepomáhá ani nezajímavý arzenál, skládající se ze standardních pistolí, pušek a kulometů. Není tu příliš lákavých kousků, se kterými se dá užít hromada legrace. Je tu sice jedno zpestření, a to speciální baterka, která oslabí mystické nepřátele, aby bylo snadnější je odpravit, ale její používání je chytlavé prvních pár úrovní. Postupem času práce s ní omrzí.

Kdo je Allan Quatermain?

Ve hře je to pradědeček hlavního hrdiny Jamese. Jeho potomek kráčí ve stopách svého předka, který je považován za jednoho z nejvýznačnějších dobrodruhů. Poprvé se představil v knize H. Ridera Haggarda Doly krále Šalamouna už v roce 1885. Získal si takovou popularitu, že se stal hlavním hrdinou hromady dalších románů a postupem času také zamířil na televizní obrazovky, filmová plátna i do komiksů. Z poslední doby si můžete pamatovat například adaptaci právě komiksové předlohy, která nese název Liga výjimečných, kde si Allana zahrál Sean Connery a v současné chvíli se připravuje film na motivy Dolů krále Šalamouna v hlavní roli se Samem Worthingtonem.

Postava Allana se také stala inspirací pro mnohé jiné spisovatele a také je známo, že jeho dobrodružství ovlivnila sérii filmů s Indiana Jonesem.

Zajímavé jsou i fikce a spekulace, které se týkají Allana. Jedna z nich například operuje s tím, že Allan měl dceru, která se vdala za Sherlocka Holmese a jejich syn se stal otcem Indiana Jonese. Někdo očividně rád popustí uzdu fantazii.

Tvůrci se snažili hraní obohatit implementováním jednoduchého systému vývoje postavy, kdy hledáte tři typy pokladů. Každý slouží k vylepšování jedné kategorie schopností, ale upřímně, jelikož nové talenty nejsou tak důležité, abyste se bez nich neobešli, a pátrání po vzácných předmětech je zdlouhavé, tak jsme to časem vzdali.

Určitou pomoc nabízí mapa (kterou však nemáte vždy k dispozici) a kompas. Ten vám ukáže směr, pokud se ocitnete v blízkosti pokladu. Ale i s těmito pomůckami je pátrání po artefaktech prostě nudné.

U rébusů si hlavu příliš lámat nebudete

Důležitou součástí hry jsou i různé hlavolamy, ale bohužel ani s nimi vývojářské studio The Farm 51 díru do světa neudělá. Můžeme je rozdělit do několika kategorií. První z nich jsou hádanky, které jsou velmi jednoduché, takže se po jejich vyřešení nedostaví velký pocit uspokojení.

Deadfall Adventures

Deadfall Adventures

Druhou kategorii tvoří rébusy, které samy o sobě nedávají žádný velký smysl, a k jejich zdolání vám tak bystrý rozum nepomůže. Pro tyto případy máte vždy po ruce zápisník svého předka Allana s nápovědou. Tím pádem však opět není třeba žádná větší iniciativa z vaší strany, protože prostě jen plníte kroky, které máte načrtnuty na papíře před sebou.

Někdy jsou Allanovy poznámky docela nesrozumitelné, takže v některých případech budete muset spíše sázet na řešení ve stylu pokus-omyl. Tomu se prostě nevyhnete. Několikrát také proto, že pár hádanek žádá zadávání konkrétních symbolů, ale díky ne zrovna ideálně zpracovaným texturám je těžké poznat, který znak je před vámi.

Třetí kategorií jsou hlavolamy vyžadující zapojení logiky. Jejich dokončení není snadné, ale pokud se zamyslíte, přijdete na to. Podobné rébusy jsou však bohužel naprostou výjimkou.

Alespoň prostředí se povedlo

Zatím jsme chválu zrovna nepěli, ale vše není tak špatné. Dobrodružné typy určitě potěší, že s ústředním hrdinou procestují pár zajímavých koutů světa. V jednu chvíli se budete prohánět v zatuchlých katakombách a za moment už hopsat po krách v zasněžené krajině. Úrovně jsou překvapivě rozsáhlé a přestože nemáte úplnou volnost, tak vysloveně stísněný pocit také nehrozí.

Deadfall Adventures

Deadfall Adventures

Je pěkné, že jsou vám nabízena různá zákoutí k prozkoumání, ale nenarazíte v nich na příliš zajímavých věcí, takže to nemá větší smysl. Pokud tedy nejste fanoušky bezcílného bloumání po prázdných místnostech.

Je paradoxní, že vás hra během nahrávání upozorňuje na to, že jde hlavně o průzkum, ale ten ve finále není zase tak důležitý, protože vám kromě nepříliš podstatných předmětů nic nenabídne.

Fotogalerie

Mimochodem, během některých pasáží se připravte na obrazovku "loading…" v intervalech pár desítek vteřin. Rušivé je to především v sekci, kde se projedete v důlním vozíku (kdepak jsme jen podobnou scénu viděli?). Ta má být dynamická a strhující, ale moc to nefunguje, když každou chvíli "zamrzne" obraz a dojde k načítání.

Nemůžeme však říci, že je titul technicky úplně špatný. Grafická stránka, pokud pomineme některé textury, je slušná.

Zvukově to už taková paráda není. Efekty nejsou zlé, ale dabing není vždy tím pravým ořechovým. Nejsme si ovšem jisti, zda nejde o záměr, kdy herec, který namluvil hlavního hrdinu, účelně přehrává, stejně jako to bylo běžné v hromadě dobrodružných filmů z osmdesátých let. Hudba je příjemná a správně heroická.

Prostě průměr

Příběhovou kampaň doplňuje i hra pro více osob, ale ani od ní nečekejte žádné zázraky. Nabídka módů je standardní a o nenápaditosti zbraňového inventáře už jsme se bavili.

Deadfall Adventures se nevyplatí soudit na první pohled. Nás zpočátku projekt zmátl, probudil naši zvědavost a očekávání a my se těšili na pořádné dobrodružství ve stylu Indiana Jonese.

Ale vyklubala se z toho jen průměrná střílečka s nenápaditou akční složkou a nezajímavými rébusy. A nezachrání to ani roztomile béčkoví záporáci v podobě nacistických mumií.

Hra je dostupná pro Xbox 360 a PC.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 67 čtenářů

Témata: dabing, Xbox


Nejčtenější

PlayerUnknown’s Battlegrounds
Příběhová kampaň do PlayerUnknown's Battlegrounds jen tak nepřibude

Brian Greene, autor úspěšného PlayerUnknown's Battlegrounds, utnul všechny spekulace svým oznámením, že příběhová kampaň pro jednoho hráče do největšího hitu...  celý článek

WolfenDoom: Blade of Agony
Nemůžete se dočkat nového Wolfensteina? Vyzkoušejte WolfenDooma

Projekt vytvářený fanoušky skvěle kombinuje retro zpracování s moderními herními prvky. Takhle by dnes vypadal Wolfenstein, kdyby nedošlo k žádnému nárůstu...  celý článek

Pokkén Tournament DX
Povedená bojovka Pokkén Tournament je v DX verzi ještě o fous lepší

Přímočará, snadno pochopitelná, ale rozhodne ne mělká bojovka Pokkén Tournament vyšla ve vylepšené verzi DX na konzoli Switch. Povedenou hru s Pokémony...  celý článek

Destiny 2
Co budete hrát o víkendu?

Prozraďte, na které hry se chystáte o víkendu. Pustíte se do něčeho nového, nebo rozehrajete nějakou klasiku?  celý článek

Outlast (PlayStation 4)
Stahujte brutální horor Outlast na PC zdarma. Ale pospěšte si

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma brutální horor Outlast v deluxe edici, tedy i s rozšířením Whistleblower....  celý článek

Další z rubriky

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Syberia 3 (PC)
RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.