Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deadlands - hororový western

  12:00aktualizováno  23. listopadu 4:57
Deadlands jsou netradičně pojatým westernem s neohroženým a již jednou padlým hrdinou, který ovládá nadpřirozené síly a proplétá se kvalitně připraveným příbehem. Tak co, necháte si říct?

Deadlands Headfirst Productions nepatří k vývojářským firmám, jejichž název by se skloňoval ve všech možných pádech, podobně jako je tomu například u Blizzardu, ba právě naopak – mluví za ně především jejich díla. Pamětníci si jistě vzpomenou na úchvatná dobrodružství kouzelníka Simona, který z povedené 2D formy přešel do o něco horší, přesto však pořád nesmírné zábavného 3D zpracování. Přestože to s Headfirst před dvěma léty nevypadalo vůbec nejlépe a třetí Simon málem nevyšel, dokázala se tato společnost zmátořit a opět se chystá zaútočit na světové trhy. Tematicky však otočila o stoosmdesát stupňů a od komických adventur se vrhla na nelítostné a temné adventury akční. Již pěkně dlouho je ve vývoji titul Call of Cthullhu: Dark Corners of the Earth, který měl již několikrát vyjít, ovšem díky neustálému zlepšování hry se tak ještě nestalo. Možná ještě ambiciózněji vypadá hra Deadlands, o níž na světlo světa pronikly veskrze zajímavé informace, které si nehodláme nechat jen pro sebe.

Velice se nám líbí temný, neoptimistický a v neposlední řadě do detailu propracovaný příběh, který se v akcích nevidí moc často.

TitulůDeadlands z divokého západu se na obrazovkách našich miláčků objevuje minimum a i když se prostřednictvím Wanted Guns či Dead Mans Hand již začíná blýskat na lepší časy, rozhodně ještě nejde o takovou úroveň, abychom mohli být spokojeni, a to jak po kvalitativní, tak kvantitativní stránce. O definitivní průnik tohoto tématu do virtuální podoby by se mohl postarat právě Deadlands, vyvíjený podle předlohy deskové hry, která je populární především v Americe a u nás o ní prakticky nikdo nic neví. To však nic nemění na tom, že jde podle zkušeností hráčů o značně kvalitní záležitost, tudíž se minimálně zajímavého tématu nemusíme bát. Je třeba říci, že Deadlands již také vznikají nějaký ten pátek a zhruba před rokem vůbec nebylo jasné, zda hra nakonec spatří světlo světa. Tenkrát však také působila dosti budgetově, nyní však jde o plnohodnotný produkt, jehož prezentováním tvůrci okouzlili již mnoho expertů. Možná i proto se společnost GMG Films rozhodla podle papírové předlohy a hry natočit vlastní film, což se rozhodně nepoštěstí každému.

Outlaws

Outlaws je klasika jako poleno. Roku 1997 ji vydali LucasArts a na první pohled jde o obyčejnou akci z pohledu první osoby. Ale zdání klame, jelikož se jedná o jeden z nejvýznačnějších titulů toho roku. Vývojáři nevsadili na propracovanou grafiku, na svou dobu přišli víceméně se standardem, ale za to si hodně vyhráli s poutavým příběhem, který jen málokdo nedotáhl do konce. Půvabně nakreslené intro nás uvozuje do zdánlivě obyčejného příběhu, který je však podáván po skvělých dávkách. Vypráví o bývalém šerifovi, který odpočívá v pěkném domku s manželkou a dcerkou. Jenže jejich pozemek leží na místě, skrz které má vést železnice podivné bandy zlořádů. Šerif samozřejmě odmítne opustit idylické místečko, jenže to neměl dělat. Jednou není doma a po návratu si uvědomí riskantnost svého činu. Dům je v plamenech a žena mu z posledního řekne, že děcko unesli padouši. Šerif se očekávaně naštve a vydá se mstít. Outlaws se hrál jako opravdový western a mohl se pochlubit nevídaně hustou atmosférou, jež byla navíc podpořena vynikající hudbou. Pokud jste tento titul minuli, měli byste to napravit. Ještě dnes vás po úvodním zvykání si na postarší grafiku zabaví podstatně více, než kterýkoliv jiný titul z tohoto prostředí.

Velice se nám líbí temný, neoptimistický a v neposlední řadě do detailu propracovanýDeadlands příběh, který se v akcích nevidí moc často. Hra je postavena na bázi reálného divokého západu 19. století, ovšem notně okořeněného mytickými prvky. Pistolníci a gangy jsou zde na denním pořádku a jediný, kdo jakž takž dokáže ochránit nevinné obyvatele je neohrožený šerif. Ten je však na všechno sám a přestože velice dobře zvládá potírat menší zločince, na jednu věc moc nestačí. Jde o gang Seven Sins, tedy Sedm hříchů, který dovede páchat jen to nejstrašlivější zlo. Šerif se jednoho dne rozhodne tyto zloduchy definitivně vymazat ze svého rajónu a bláhově se vydá do jejich pevnosti. Zde si moc neškrtne a už leží na márách. Kluci ze Seven Sins si navíc tak trochu pohrávají s ďáblem, takže duši šerifa věnují zlému duchovi zvanému Manitou, jemuž musí po dlouhá léta sloužit v zemi mrtvých, až mu takřka podlehne a stane se definitivně zlým. To naštěstí nedopustí další příběhová postava – Ochránce, který šerifa vysvobodí a poodkryje mu roušku strašlivého Manitouova tajemství. Chce totiž Ten totiž chce využít strašlivého a ještě mnohem silnějšího gangu Seven Sins k definitivnímu ovládnutí světa a jeho převedení na krajinu mrtvých, tedy Deadlands. Ochránce tak šerifovi lačnícím poDeadlands pomstě a záchraně světa propůjčí fyzickou podobu a tento se s démonickým výrazem vydává na dlouhou cestu za dočasným odstraněním zla.

Dlouhá cesta by zde opravdu měla platit a nejde jen o reklamní žvást. Tvůrci jsou si vědomí nevelké délky dnešních akcí, ale nechtějí se tohoto pravidla držet. Můžeme se tak těšit na nadprůměrnou porci herní doby, časově vymezenou 20-30 hodinami, podle obtížnosti a stylu hry. Oni Deadlands totiž ani nejsou čistokrevnou akcí, i když tradičně disponují pohledem z vlastních očí, ale dočkáme se i zmíněných adventurních prvků a také silné RPG části, ostatně desková předloha RPGčkem je, takže by bylo hříchem ji násilně přeměnit v jiný styl. Jak jste si mohli přečíst, již základ děje působí minimálně interesantně a v průběhu hry bude jedině lépe. Očekávat můžeme různé zvraty, překvapivá odhalení atd. Sice půjdeme víceméně lineární cestou až ke zničení všech sedmi členů gangu, ale to hutné atmosféře může jen a jen pomoci. A určitě jí neuškodí ani časté cut-scényDeadlands vytvořené v enginu hry, které mají oplývat vynikajícím střihem a slušným napětím. Nebudou vás otravovat, cílem autorů je, abyste se na ně těšili a oni vám je dají jako odměnu za dokončené úseky.

Westerny jsou podle tvůrců značně profláklým žánrem, sice ne na počítačích, ale pod tímto pojmem si díky legendárním filmům například s Clintem Eastwoodem umí každý představit, o co půjde – tvrdí chlapi se strnulými výrazy či typická městečka se saloony. Headfirst tyto elementy z důvodů originality nechtějí zcela vystrnadit, ale snaží se je co možná nejvíce obohatit netradičními prvky, v tomto případě pekelnými silami, vzpomínkami hlavního hrdiny, které mu v určitých momentech problesknou a například netradičními pohyby, které jako kdyby vypadly z Matrixu, tedy různá saltíčka a dokonce i zpomalení. Výsledkem má být novodobý western, tedy alespoň na PC a konzolích, na úspěch na filmovém plátně bych zase tolik nesázel, ale kdoví? Rozmanitým dojmem působí ve hře obsažená. Podíváme se jak do potemnělých měst, kde po nocích potkáte podivné typy, takDeadlands do zasněžených hor, širých plání a po vzoru DOOMa 3, také do pekla. Na jednotvárnost si tak rozhodně stěžovat nebudeme, ba právě naopak.

Multi Targeting System – tak se jmenuje netradiční vychytávka hry, kterou bychom zde ani moc nečekali. Něco podobného se mělo objevit již ve zrušené akci Trintiy, ale prvenství se tedy zřejmě připíší právě Deadlands. Jak již název napovídá, přinese tato originalita možnost mnohonásobného míření a střelby na více nepřátel. Jaké bude provedení, není úplně jasné, jisté však je, že si tvůrci dávají záležet na prosazení dynamické, rychlé a výživné akce, k čemuž velkou měrou přispěje i MTS. Co se týče zbraní, můžeme se těšit na pěkných pár kusů, ale to nebudou jediné možnosti destrukce nepřátel. Cizinec, jak se šerifovi po jeho zmrtvýchvstání přezdívá, ovládá i Deadlands mocné nadpřirozené síly, které se v průběhu hry učí. Slušné míry dosáhne i interaktivita prostředí – mnoho objektů bude zničitelných, zčásti na naskriptovaných, zčásti na volitelných místech, což vyústí například ve srážky vlaků, padající kamení a výbuchy všeho možného.

Na jednotvárnost si tak rozhodně stěžovat nebudeme, ba právě naopak.

Graficky možná nepůjde úplně o špičku, spíše lepší nadprůměr, ale komu to dnes vadí, že? DOOM 3 sice vypadá úchvatně, ale všechno se za chvíli okouká a nastoupí samotné kvality hratelnosti. Deadlands se budou moci pyšnit především precizně vyvedenou atmosférou takřka hororového westernu, což je dosud neznámá kombinace, o to však zajímavější. Nové techniky Cizince vypadají hodně lákavě a ve spojení s propracovaným, byť lineárním příběhem půjde jistě o velmi kvalitní titul, který bychom mohli okusit již na sklonku tohoto roku, a to jak pro PC, tak i konzole X-BOX a PS 2.

Index očekávání: 80%

Autor:


Témata: virtuální, Vlak

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

The Surge 2 láká na ještě detailnější odsekávání končetin

The Surge 2

Líbilo se vám skvělé akční RPG The Surge z loňského roku? Příští rok dostanete pořádný nášup toho samého.

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

Ulov si monstrum a zkus to přežít. První dojmy z Hunt: Showdown

Hunt: Showdown

Přežil jsi, abys zemřel příště. Lovec je ve světě Hunt: Showdown odpočitatelná položka a zároveň to nejdůležitější, co...Najdete na iDNES.cz