Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Delta Force: Black Hawk Down

  12:00aktualizováno  26. září 3:40
Možná, že vás při pomyšlení na konverzi více jak tři roky starého PC titulu pro konzole nezavaluje zrovna optimistický pocit, ale má docela smysl dát této hře šanci.

Delta Force: Black Hawk Down Rok 1993, Bill Clinton ještě nezahlcuje veřejnost obhajobným glosováním o svých sexuálních úletech a hlavu má plnou mnohem důležitějších starostí. Nepokoje v Somálsku se začaly vymykat kontrole, rebelové převzali kontrolu nad veškerými děním v zemi a jedinou šancí na znovuzískání vlivu ve světě, kde vládne pouze hrubá síla, je vyslání jednotek Delta Force.

Z herní stránky je však až překvapivě vše v pořádku.

Inu příliš originální to sice není, ale příběh, který napsal sám život, by bylo kacířstvím upravovat potřebám zmlsaného hráče. Ne, že by byl Delta Force Black Hawk Down (dále jen DFBHD) v jakémkoliv smyslu oduševnělá hra, to v žádném případě. O tom, že i FPS dokáže zaujmout svým příběhem, potažmo existenciálním poselstvím nás sice přesvědčil už herními masami odvržený a hardcore hráči zbožňovaný Breakdown, ale DFBHD je opravdu jiné kafe. Označit ho za klasickou střílečku přitom není v jeho případě žádná urážka. Ba naopak, je to jeho největší klad.

Delta Force: Black Hawk Down Pokud jste si nepořídili DFBHD společně s Xboxem jako vaší první hru a herní průmysl a herní žánry vám něco říkají, tak v něm budete jako doma. Již po několika vteřinách vám bude jasné, o co ve hře jde. Hra je natolik intuitivní, že ovládání nemusíte absolutně zkoumat a instinktivně víte, které tlačítko je přiřazeno té či oné funkci. Interface je opravdu bezchybný a svojí až geniální jednoduchostí dokáže dokonale podpořit ničím nerušenou hratelnost. Ta je též největším lákadlem pro všechny milovníky FPS.

DFBHD obsahuje úctyhodných 17 misí včetně jedné bonusové a tutoriálu. Některé z nich jsou dvojnásobně delší, něž ostatní, ale ani jednu z misí nelze označit za krátkou. Každá z nich obsahuje též vždy několik specifických úkolů ke splnění. Byť se samozřejmě jedná náplní o jednoduché úkony typu znič tohle či ochraň támhleto, tak přesto nemáte překvapivě pocit repetitivního obsahu. Nemalou část na překvapivé herní rozmanitosti (byť samozřejmě v možnostech daného žánru) má i střídání jednotlivých lokací, v nichž se pohybujete.

Delta Force: Black Hawk Down

V době nástupu generace nových konzolí si již nikdo neodpustí zamyšlení nad grafikou současných her.

Kromě somálské metropole Mogadišo se podíváte i do daleko menších měst a vesniček. Projdete se také zaminovanou pouští, několika přístavy a zavítáte dokonce do bažiny obývané smrtícími krokodýly. Je jasné, že větším impulsem pro vytvoření DFBHD byl film Ridleyho Scotta Černý Jestřáb Sestřelen, nežli reálný konflikt. Největším plusem filmu byla dokonalá atmosféra komplikovaného konfliktu znepřátelených klanů, všudypřítomná bezradnost, bezmocnost a vize těžko dosažitelného míru. DFBHD sice nemá tak detailně propracované charaktery vojáků (vlastně vůbec) jako Scottův Oscarový počin, ale atmosféru se podařilo převést na jedničku. Polorozpadlé chatrče, bezradně pobíhající civilisté a neustále se ozývající střelba. Všechny herní kulisy jsou přesně na svém místě, a vytvářejí tak správný základ pro klasickou FPS. Jediné co mě totálně ubíjelo, byl naprosto neoriginální soundtrack, který vykrádá všechny použité motivy z filmového BHD.

Delta Force: Black Hawk Down Z herní stránky je však až překvapivě vše v pořádku. Dostatečný počet přítomných zbraní zajišťuje dostatek variací na téma „Jak se vypořádat s početnou převahou z řad nepřátel“ a šikovně rozmístěná munice zase dodává hře občasnou přítomnost taktických prvků. Dokonalá je i neustále se zvyšující pomyslná křivka obtížnosti. Ke konci hry se mění hra v holý boj o život. Nemalou míru na tom má i geniálně navržený systém ukládání. Možnost hru uložit kdykoliv, by z celého DFBHD udělala směšnou frašku, která by připadala i svátečním hráčům jako procházka pěkně nudným růžovým sadem. Naštěstí se tvůrci podobné chyby vyvarovali tím, že do hry implementovali ten nejvíce sadomasochistický systém ukládání, jaký byl kdy vytvořen. Ke každé misi dostanete vždy určitý počet možných uložení hry a je jen a jen na vás, jak se s touto situací vypořádáte. V praxi to (alespoň u mě) fungovalo tak, že jsem si vždy říkal ještě kousek, ještě vybojuji další strategickou pozici a najednou bum, jeden výstřel, který následoval nadávkami doprovázený restart mise. Přesto však hodnotím ideu tohoto systému ukládání jako v současnosti nejdokonalejší vůbec. Posuďte sami – není nádherné při hraní nadávat sami na sobě? :-)

Delta Force: Black Hawk Down Bohužel není BHD jenom o kladech. Jako naprostou zbytečnost musím označit přítomnost týmových prvků. Postupem času se na bitevním poli objeví i nějaký ten spřátelený voják a s ním i položky v menu týmových rozkazů. Bohužel na devět z deseti rozkazů nereagují spřátelené jednotky vůbec a na poslední z nich reagují velmi nespolehlivě, a tím pádem se efektivnost daného úkonu blíží nule. Vzhledem k tomu, že si stejně dělají ostatní vojáci co chtějí, byla by absence týmových prvků tím nejrozumnějším, co by mohli tvůrci udělat. Nikdo by si na jejich nefunkčnost nemohl stěžovat a hra by u hráčů neevokovala pocit nevyužitého potencionálu. Upřímně řečeno složitější taktické prvky by hře typu BHD ubíraly na svižnosti a nekomplikované hratelnosti, která je největším plusem celé hry.

Kuk za roh

S příchodem Soldier of Fortune se ve FPS hrách objevil nový prvek – vyklánění. FPS hry tak dostaly do žil novou krev v opravdu povedeném taktickém prvku. Vyklánění za roh a likvidace nepřátel zpoza krytu se tak stalo v mnoha situacích o mnoho efektivnější než bezmyšlenkovitý Rambo styl. Jeho přítomnost v Delta Force: Black Hawk Down bude jistě většina hráčů kvitovat s povděkem. Namísto nesmyslného zadávání týmových rozkazů se totiž jedná o opravdový taktický prvek v pravém slova smyslu.

Delta Force: Black Hawk Down V době nastupující generace nových konzolí si již nikdo neodpustí zamyšlení nad grafickou stránkou současných her. DFBHD nezapře svůj původ v tři roky starém PC titulu, ale pohoršeni z grafické stránky rozhodně nebudete. Poměr méně a více detailních textur je na rozumné hladině, objekty se nedokreslují a přítomno je i pár částicových efektů. Při pohledu na vodní hladinu si sice mnoho z vás neodpustí komentář, že xboxový pixel shader se moc nezapotí, ale i tak je z pohledu multiformátového titulu DFBHD stále graficky nadprůměrný. Navíc je na tom o mnoho lépe, než jeho stejně starý PS2 sourozenec, kterého sužovaly navíc nepříjemné problémy s nestabilním frameratem. Škoda jen, že hra nepodporuje stejně jako NTSC verze HD rozlišení 480p.

Největší chybou při hraní DFBHD by bylo opomenutí perfektního multiplayeru, kterým hra disponuje. Na jedné konzoli si můžete

Klady a zápory

Plus Hratelnost
Plus Systém ukládání
Plus Offline i online multiplayer
Plus Solidní životnost

Mínus Zpracování týmových prvků
Mínus Fádní soundtrack

zahrát až ve čtyřech hráčích. Příjemným překvapením je, že kromě offline multiplayeru obsahuje DFBHD i kooperační režim. Mise v něm jsou sice „pouze“ upravené variace těch ze singleplayeru, ale i tak nabízí pořádnou porci zábavy. Hra po Xbox Live je na tom však ještě lépe. Přítomny jsou klasické režimy typu Deatmatch či King of the Hill i několik originálních. Nejlepší na online multiplayeru je však jistě možnost hry až 50 hráčů najednou oproti PS2 verzi s maximálním počtem 32 připojených osob. O PC originálu (max. 16 hráčů) ani nemluvě.

DFBHD se tedy stal pro mě velkým překvapením. Jistě to není aspirant na ocenění hra roku, ale i tak obsahuje dost kladů, aby vyšel z této recenze s nadprůměrným hodnocením.

Delta Force: Black Hawk Down
Výrobce/Vydavatel Climax/Novalogic
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: 2-4 hráči offline, 2-50 hráčů online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: Klasická FPS v tom nejlepším slova smyslu. Nevhodné pouze pro odpůrce žánru.
Hodnocení: 70% (info)Témata: Bill Clinton, Xbox

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Zvláštní kombinace. Ve Final Fantasy XV bude ikonické brnění z Half-Lifu

Half-Life v Final Fantasy XV

V chystané PC verzi japonské RPG Final Fantasy XV se po herním světě budete moci procházet jako Gordon Freeman. Téměř.

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Mobilní Fire Emblem Heroes vydělal za první rok téměř 300 milionů dolarů

Fire Emblem Heroes

Free 2 play mobilní taktická hra na hrdiny Fire Emblem Heroes vydělala za první rok 295 milionů dolarů.

Najdete na iDNES.cz