Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset nejdražších her historie

  13:14aktualizováno  13:14
Doby, kdy na tvorbu her stačilo nadšení několika programátorů jsou pryč už desítky let. Náklady rostou takovou rychlostí, že člověk nevěří vlastním očím. Ještě na počátku 90. let byl rozpočet na hru okolo 100 tisíc dolarů, první Doom, byl v roce 1993 považován za nejdražší hru s náklady 200 tisíc dolarů. Dnes je zkrátka jiná doba. Podívejte se na desítku nejdražších her současnosti.

Doby, kdy na tvorbu her stačilo nadšení několika programátorů, jsou pryč už desítky let. Náklady rostou takovou rychlostí, že člověk nevěří vlastním očím. Ještě na počátku 90. let byl rozpočet na hru okolo 100 tisíc dolarů, první Doom byl v roce 1993 nejdražší hrou s náklady 200 tisíc dolarů. Dnes je zkrátka jiná doba. Podívejte se na desítku nejdražších her současnosti.

10. Killzone 2Killzone 2. FPS z meziplanetárního konfliktu v budoucnosti měla původní rozpočet 20 milionů dolarů, po čtyřech letech vývoje se náklady vyšplhaly až na 45 milionů. Zdá se vám to hodně?

Některé prameny totiž tvrdí, že ve skutečnosti dosáhly až 56 milionů dolarů, ale oficiálně nebyly potvrzeny.

9. Final Fantasy XII. Vynikající kvalita, délka, vizuální kvalita. Za to vše zaplatil japonský kolos Square Enix při výrobě svého RPG cenu 48 milionů dolarů. Odhaduje se, že náklady na FF XIII budou o 50 procent vyšší.

8. L.A. Noire. Není žádným tajemstvím, že Rockstar uvolnil na detektivku z otevřeného světa Los Angeles roku 1947 velký budget. Hra, která je vyvíjena v Austrálii by měla podle odhadů stát přes 50 milionů dolarů.

7. APB. Pět let je ve vývoji MMO titul APB a vývojáři z Realtime Worlds často tvrdili, že půjde o nejdražší titul, na kterém pracovali. Zatímco oficiální budget je 50 milionů dolarů, každý rok vývoje nějaké penízky ještě přiskočily.

6. Halo 3. Za hrami série Halo se vždy skrývá úspěch, takže není divu, že Microsoft dal Bungie v podstatě nelimitovaný budget. Každopádně se mu to vyplatilo. Úspěšná hra nakonec přišla na 55 milionů dolarů.

5. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots je nejrozsáhlejší a nejkomplexnější titul z příběhů Solida Snakea.Metal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsVývoj trval celé čtyři roky, firmy Kojima Productions a Sony se podělily o náklady ve výši 60 milionů dolarů. Vyplatily se.

4. Too Human. Občas se podaří náklady si pěkně navýšit. Firma Silicon Knights to zvládla hádkou s Epicem o Unreal Engine 3 a přechodem na vlastní, když byla hra takřka hotová. Následky? Skok z 50 na 60 milionů dolarů.

3. Shenmue. Hra pro Dreamcast, která v posledních deseti letech držela první místo v nákladech. Unikátní otevřený svět, dynamický systém počasí, neuvěřitelně detailů. Třetí nejdražší hra historie s náklady 70 milionů dolarů.

2. Gran Turismo 5. Již nyní má rekord jako nejdražší závodní hra historie. Práce na ní trvají více než pět let, z původního budgetu 60 milionů cena vyskočila na 80 milionů a získala jí druhé místo v nejdražších hrách světa. A to stále ještě není hotová.

1. Grand Theft Auto IV.Grand Theft Auto IV (PC)Absolutní vítěz ve velikosti nákladů. Tři a půl roku pracovalo přes tisíc lidí na hře, která si vyžádala najmutí dalších 2000 pro záznam takřka každého místa v New Yorku.

Celkové náklady? Rovných 100 milionů dolarů. Tak to jsme tedy upřímně zvědavi, které hře se podaří náklady na GTA IV překonat.

Zdroj: digitalbattle

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Ukázka z The Elder Scrolls Online: Zachraňte svět před zkázou

The Elder Scrolls Online

Nejnovější ukázka z The Elder Scrolls Online poodhaluje příběhové pozadí titulu. Daedrický princ Molag Bal vaší postavě...

Electronic Arts zaštítí Star Wars hry. Vznikat budou například v DICE

Star Wars 1313

Společnosti Disney a Electronic Arts oznámily uzavření partnerské dohody. Na vývoji her ze světa Star Wars se tak bude...

Česká on-line karetní hra Coraabia přechází do otevřeného betatestu

On-line karetní hra Coraabia

Vývojářský tým projektu Coraabia žije především z nadšení. Hra totiž vzniká téměř bez finančních prostředků, přesto...Najdete na iDNES.cz