Deset nejvíce křesťanských her

Deset nejvíce křesťanských her

Deset nejkřesťanštějších videoher

  • 824
Štědrý Den je ještě zatraceně daleko, tak co si čekání na svátek mamonu trochu ukrátit třeba přehledem křesťanských her?

Left Behind Eternal ForcesMálo platné, prostor, který obýváme, je už pár tisíciletí tradičně křesťanský. Že prostor, který obýváme konkrétně my čtoucí česky, je už nějaký ten Velký pátek spíš tradičně ateistický, na tom nic nezmění. A stejně nepopiratelné je, že křesťanství v řadě ohledů mělo a má pozitivní dopad na civilizaci. Například co se množení peněz a následného válčení za ně týče, válcuje konfese všechnu konkurenci.

Žel, v jiných směrech už to taková sláva není. A asi najdeme jen málo oblastí lidské činnosti, kde je vliv křesťanství ještě méně blahý, než právě svět videoher. Aniž by oblast neelektronické zábavy příliš zaostávala. Křesťanství a hraní jednoduše nejdou dohromady, což ovšem pramálo brání výrobcům, aby to nezkoušeli pořád znova. Na pár kouscích, které se většinou obzvlášť „povedly“, se tedy alespoň pokusíme shrnout trendy.

The Axys Adventures: Truth Seeker10. The Axys Adventures: Truth Seeker
Axysova dobrodružství, 3D plošinovka s náznaky RPG, se honosí titulem Křesťanská hra roku 2007. Toto prestižní ocenění uděluje americké Sdružení výrobců křesťanských her a jistě ho není snadné získat. Každopádně Axys je zástupcem nové generace křesťanských videoher, jejichž autoři správně pochopili, že ducha nejrozšířenější konfese není nutně třeba propagovat pomocí andělů, čertů a citátů z Bible za každým rohem.

The Axys Adventures: Truth Seeker The Axys Adventures: Truth Seeker The Axys Adventures: Truth Seeker

Na rozdíl například od nechvalně proslulé The Bible Game, jež se dobře umístila i v našem žebříčku Deseti nejšílenějších herních nápadů, vás tak u Axysových dobrodružství většinou ani nenapadne, že máte co do činění s křesťanskou hrou. Přesto tu specifické odlišnosti od mainstreamu jsou. Například když hrdina svým mečem zrovna neseká plevel, častuje vzácné humanoidní protivníky vážně cool hláškami typu: „Bad guy, please, don´t hit me anymore!“ Neškodí vnést do vraždění viňátek trochu slušnosti.

9. Guitar Praise
Kytarové velebení od Digital Praise z loňského roku je samozřejmě Guitar Hero, předělaný pro potřeby křesťanské omladiny. Jiný kraj, jiný, mrav. V USA je křesťanská hudební scéna dosti široká a pestrá, takže prodeje a kritické ohlasy vůbec nedopadly špatně.

Guitar Praise Guitar Praise Guitar Praise

Hra ovšem vyšla pouze na PC a Mac, neboť ač je svět hudebním importem z USA zaplaven, hity jako All The Earth Will Sing Your Praises nebo Jesus Freak každý konzolista nezná. Nemluvě o zúčastněných kapelách a interpretech. Nicméně naši domácí křesťané se mohou ledačemus přiučit. Věděli jste třeba, že kalifornská křesťanská formace The Crucified hraje s božím požehnáním thrash metal?

8. Super 3D Noah's Ark
Bez Super 3D Noemovy archy z roku 1994 pro SNES a MS-DOS se žádný přehled křesťanských videoher neobejde. Jedná se totiž o ne-u-vě-ři-tel-nou konverzi Wolfensteina 3D, vzhledem k tomu, že příběh o potopě pochází ze Starého zákona, nemíníme to s tou konverzí nijak dvojsmyslně.

Super 3D Noah's Ark Super 3D Noah's Ark Super 3D Noah's Ark

Noe tak ve hře, již opravdu nelze označit za doomovku a jen s velkými obtížemi za wolfensteinovku, krmí v chodbách původně nacistického hradu, přetexturovaného na dřevěnou archu, zvěř prakem. Zvířata po úspěšném zásahu omamným krmivem usnou, jinak, zjevně šílená hlady, sežerou krmitele. Co plagiátorům z Wisdom Tree chybělo na technické invenci, svým „tvůrčím“ nápadem bohatě vyvážili. I tak lze dosáhnout nesmrtelnosti.

7. The King of Kings: The Early Years
Raná léta Krále králů od Wisdom Tree z roku 1991 jsou typickou ukázkou počátků křesťanského videohraní. Titul dobově klasicky sestává ze tří hratelností mírně odlišných částí: Mudrcové, Útěk do Egypta a Ježíš a chrám. Nejmariovštější jsou Mudrcové, kde místo s instalatérem skáčete po plošinkách s jedním ze Tří králů, na velbloudu.

The King of Kings: The Early Years The King of Kings: The Early Years The King of Kings: The Early Years

V Útěku do Egypta skáčete se Svatou rodinou, na oslu, a konečně až Ježíš a chrám vám umožní chopit se pěšmo skákajícího Josefa. To vše prokládáno každých pár kroků vědomostní otázkou. Bohužel, žádná z částí neposkytuje kýženou možnost hrát přímo za Ježíše. Jakož ostatně ani žádná křesťanská hra, již se nám podařilo vypátrat. Ne že by takové kousky vůbec neexistovaly, za křesťanské se však rozhodně označit nedají. Necháme si je pro jiný žebříček.

6. Catechumen
Katechumen je konvertita ke křesťanství, který nebyl pokřtěn coby mimino a nyní se připravuje na křest v dospělosti. Rovněž se však jedná o bizarní „efpéesko“ od N'Lightening Software. Hra, vzniklá pod taktovkou reverenda Ralpha Bagleyho, už má nějaký ten pátek za sebou, což je znát i z toho, že šlo o přímou reakci na historický masakr na střední škole v Columbine v roce 1999.

Catechumen Catechumen Catechumen

Cílem tedy bylo zklidnit po videohrách bažící americkou mládež nenásilnou variantou oblíbené zábavy. Technicky typická doomovka, jež z této snahy vzešla, slouží svým autorům ke cti alespoň tím, že není úplně nehratelným odpadem. Odklon od pravidel žánru totiž nastal jen v drobných, ale o to komičtějších detailech. Hra, jež se odehrává v katakombách pod antickým Římem, nezná palný arzenál, přesto však máme tu čest s klasickou střílečkou. Do nepřátel totiž pražíte různými typy „duchovních mečů“, jež fungují jako plazmové pušky.

Rovněž své protivníky nezabíjíte, ale děláte z nich nahé muže, sehnuté v očekávání, asi křtu. K takovému povedenému kousku vám pěvecký sbor zazpívá Halelujá. A když vás náhodou nepřítel dostane dřív, než svlečete a ohnete vy jeho, zazpívá tentýž sbor: Amen. Panuje zde opravdu velmi teplá, chci říci vřelá atmosféra.

5. Mortality
Smrtelnost je jedním z nesčetných klonů deskových Monopolů, tentokrát pod taktovkou Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů, jejíž členové jsou známější jako mormoni. Ač ti jsou ekonomicky velmi zdatní, zde jde místo o skupování pozemků, stavby hotelů a ožebračování konkurence jen o to, proplést se v duchovním zdraví „úskalími“ všedního života.

Mortality Mortality

Na hráče čeká, stejně jako v reálném světě, řada důmyslných pastí. Například je velice důležité vyhnout se políčku „Civilní sňatek“. Ten totiž vede k řadě závažných komplikací. S čímž nelze než souhlasit. Jen bychom ty komplikace rozšířili na všechny sňatky. Pro pořádek.

4. Islands of Derek
Zde už máme co do činění s tvrdou křesťanskou propagandou, tentokrát zabalenou do adventurního hávu. Výrobce? Kdo jiný než Wisdom Tree. Hráč přijíždí na ostrov obydlený národem Matteh, jehož příslušníci jsou divní, vystrašení pavouci v maskách, tedy lidé v maskách. A proč vypadají a chovají se tak divně? No přece protože vyznávají Dalaq, jiné náboženství než ryzí křesťanství!

Islands of Derek Islands of Derek Islands of Derek

Naštěstí jsou někde po okolí díky dávnému tajnému spolku věrných křesťanů roztroušeny fragmenty původní Bible v jazyce Matteh, takže stačí pobrouzdat kolem, vyřešit pár puzzlů a dát dohromady Knihu, jež Matějům vyřeší všechny problémy. Graficky především v exteriérech odpudivá záležitost, mimochodem 100 % Vista Compatible, stojí na internetu USD 25. To nekoupit by byl hřích.

Left Behind3. Left Behind Eternal Forces
Realtime strategie z roku 2006 od Left Behind Games je herním zpracováním událostí, známých z mnohasvazkové křesťanské fantasy série Left Behind. Z toho je zřejmé, že tahle franšíza znamená solidní byznys, ač by se to z obsahu na první pohled nezdálo. Stručně asi tolik: když jsou vyvolení, křesťané, konečně odtransportováni do nebe, o čemž tolik století snili, na Zemi zůstane fůra nevyvolených, leč i přesto, věřte nebo nevěřte, slušných lidí. Ti se pak musejí utkat s těmi úplně neslušnými, jimž velí kdo jiný než Antikrist.

Vzhledem k tomu, jak se křesťanství těm vyvoleným evidentně vyplatilo, je nyní i pro ty slušné nevyvolené, „zanechané vzadu“, tou správnou doktrínou. Hra je tudíž plná obracení nepřátel na křesťanskou víru, případně jejich nemilosrdné likvidace, kladou-li odpor.

Left Behind Left Behind Left Behind

Kontroverzní titul, jenž vyvolal řadu protestů, rovněž nabízí množství kuriozit. Například důležitou skupinou sil Antikrista jsou vedle tradičních islamistů rockeři, což asi překvapí jen fanoušky Guitar Praise. V multiplayeru můžete rockové kytaristy ovládat sami, ale v případě vítězství vašich antikristovských barev přijdete do pekla. Abyste si příště pamatovali, čí písně šidily.

Job - Biblical Action Figure2. Job - Biblical Action Figure
Spousta jedinců mužského pohlaví si z dětství pamatuje smutnou situaci, kdy v hračkářství marně žadonili, aby jim maminka koupila plastikového Ramba s ohýbatelnými končetinami, „emšestnáctkou“ a zubatou kudlou. „Říkám: Ne!“ zněla rezolutní odpověď. „Takové násilné hračky ti kupovat nebudu.“

Mezera na trhu je v kapitalismu něco jako šrajtofle pohozená na ulici, nezůstane dlouho bez povšimnutí. Děti touží po figurkách a matky jim odmítají kupovat zabijáky? Žádný problém, poskytneme biblické „akční panáčky“. Třeba takový Job. Podle Bible zkoušel Bůh jeho zbožnost tím, že nechal Satana, aby Jobovi pobil rodinu, zničil majetek a nakazil ho odpornou chorobou. Přesto Job Boha nezavrhl, a tak dostal za odměnu nový majetek, zdraví i rodinu (kus za kus), lidem je přece putna, koho mají doma.

Tvůrci Joba na hraní tudíž nevynechali žádný důležitý detail. Otrhaná vesta a gatě se jim moc nepovedly, zato s rozsáhlými hnijícími ranami po nebožákově těle si dali záležet: vypadají vážně cool. S tím musí být vysloveně radost si hrát. Na druhou stranu, pokud hošík dostane od maminky Joba a od tatínka vytouženého Ramba, může už složit solidní realistický výjev „zelený baret osvobozuje zajatce Tálibánu“. Případně „zelený baret vyslýchá podezřelého Afghánce“.

Missionary Conquest1. Missionary Conquest
Oficiální vládnoucí kruhy Západu rezolutně popírají, že by měly jakkoli v úmyslu nutit jiným kulturám své hodnoty a náboženství. Výrobci her se ale nemusí tak ostýchat a mlžit, protože a) trh je trh a b) svoboda slova a projevu je svoboda slova a projevu. Takže pokud má někdo ohledně mírumilovného soužití a vzájemného respektu různých kultur své pochybnosti, křesťanská deskovka „Misionářské výboje“ mu v tom zjedná jasno.

Cílem hry je, jak jinak, dobýt svět křesťanstvím coby monopolním světonázorem. Hráči náhodně aktivují karty s „bitevními poli“, kde mohou vždy vybírat z řady dostupných možností.

Missionary Conquest Missionary Conquest Missionary Conquest

Vybíráme nejzajímavější volby z karty Írán: „Prodal jsi svou jachtu a auto, abys mohl být misionářem, získáváš 75 Požehnání; Byl jsi mučen po evangelizaci Teheránu, 150 Požehnání; Byl jsi zatčen při pašování Biblí, 75 Požehnání; Bez ohledu na riziko jsi úspěšně dodal křesťanskou literaturu podzemním církvím, 50 Požehnání; Byl jsi zatčen při podávání svědectví na veřejnosti a zbit, 75 Požehnání; Předal jsi zvěst studentům v Teheránu, 50 Požehnání. Prostě tahle hra je hotové požehnání, hlavně pro Ahmedínežáda.


Co říci závěrem? Jak jsme si ukázali už na nacistické hře Juden Raus! z Deseti nejvíce nacistických her, za profesionální výrobou skutečných úletů pravidelně nestojí ani tak osobní přesvědčení tvůrců, jako spíše TRH. Ten je vždy připraven uspokojit jakoukoli poptávku, protože pravý Bůh, jemuž se klaní, se jmenuje ZISK.

Naštěstí tu připadá zásadní role zákazníkovi, protože bez poptávky po zhovadilostech nebude ani výroba zhovadilostí, lisování a montáž ohnilého Joba něco stojí a zadarmo ho nikdo distribuovat nebude. Na tom, jak budou nejen hry a hračky, nýbrž svět jako celek vypadat, se tak svou malou troškou podílí každý z nás. Halelujá.