Deset nejlepších pouličních mlátiček

  0:01aktualizováno  0:01
Pouliční mlátičky byly kdysi dávno nejpopulárnější hry. Není divu, že na tehdejší pecky dodnes spousta hráčů vzpomíná.

Nejlepší pouliční bojovky

Kdybychom museli říci jeden jediný žánr, který symbolizuje retro hry, bez váhání bychom odpověděli: beat 'em up. Co může být lepší, než s nabouchaným hlavním hrdinou procházet temné ulice a řezat jednoho punkera za druhým? Samozřejmě dělat to ve dvou, což drtivá většina těchto her umožňovala.

Nejlepší pouliční bojovky Nejlepší pouliční bojovky

Vrchol žánru procházecích mlátiček přišel v první polovině 90. let minulého století. Tehdy pro automaty a konzole jako Mega Drive a Super Nintendo vznikaly klenoty, které svou vtahující hratelností a perfektním multiplayerem strčí do kapsy většinu současné herní tvorby.

Beat ´em up je žánr, kde hned od začátku víte, na čem jste. Během několika vteřin jste vždy věděli, jestli vás hra bude bavit. Hratelnost byla z každé hry jasně čitelná. Škoda, že se tomuto žánru nepodařilo přežít do dneška v takové formě, jakou by si zasluhoval.

Nejlepší pouliční bojovky Nejlepší pouliční bojovky Nejlepší pouliční bojovky

I dnes se sice sem tam objeví nějaký titul, který staré dobré časy zdařile evokuje, ale největší slávu už mají pouliční mlátičky definitivně za sebou. Na druhou stranu, tehdy jich byla taková spousta, že člověk nevěděl, co dřív. Přinášíme deset kousků, které nás zaujaly nejvíc.

10. Alien vs. Predator
Platforma: SNES
Rok vydání: 1993
Alien vs. PredatorPůvodně jsme na desáté místo chtěli umístit SNESácký Batman Returns, ale vzpomínky na "střílecí" úrovně nás od tohoto záměru odradily. Alien vs. Predator byla snad první hra, ve které se dvě známé filmové obludy postavily proti sobě. Ale pravděpodobně ne tak, jak byste si představovali.

Hlavní a jedinou hratelnou postavou byl Predator, který se postavil řadám nesmyslně různobarevných Vetřelců. Mohl k boji použít i svoje kopí a disk. Stejně tak disponoval i neviditelností, která byla, upřímně řečeno, snad jen pro legraci.

9. Double Dragon
Platforma: NES
Rok vydání: 1988
I když to nebyla první beat ´em up hra, byla určitě první, kterou jsme my a Double Dragonpravděpodobně i většina českých hráčů-pamětníků, okusili. Co uděláte, když vaši přítelkyni zmlátí parta zlých chlapů a navíc ji unese? Udatnému Billymu Lee se přesně tohle stalo a neváhal ani chvilku a vydal se jí zachraňovat.

V automatové verzi mu v tom pomáhalo dvojče Timmy, ale kvůli technickým omezením NESu jsme se museli spokojit se singleplayerem. Tedy dva hráči si hru mohli zahrát, ale opravdu prapodivným způsobem. První hráč musel projít celou hru, aby se postavil druhému hráči až po souboji s posledním bossem. Každopádně jeden hráč si tehdy užil, jak to jen šlo.

Bitky na ulicích, házení barelů, mlácení baseballovou pálkou nebo lezení po plotech. Jo, to byla tehdy hra! Není divu, že se dočkala několika pokračování a dokonce i filmové adaptace. Tehdy nám ani nepřišlo, že jsou na obrazovce vždy jen dva protivníci a k tomu vypadají oba úplně stejně.

8. Alien Storm
Platforma: Mega Drive

Rok vydání: 1991
Alien Storm byl na automatech taková pecka, že do ní byl člověk schopný Alien Storminvestovat celé kapesné nebo podstatnou část výplaty. O to větší bylo zklamání z domácích konverzí hry. O pokusech na Atari ST a ZX Spectrum se nám dodnes zdají šílené sny. Naštěstí netrvalo dlouho a Alien Storm se objevil o rok později i na Mega Drivu. A to byla verze jedním slovem fantastická.

Tehdy byly konzolové verze vždy značně horší než arkádové originály, ale s přivřeným okem byl Alien Storm téměř identický jako na automatech. Až dva hráči si mohli vybrat ze tří hratelných postav: chlap, ženština a robot, aby se společně postavili mimozemským vetřelcům. Jako zbraň sloužily paprskomety a elektrické biče, které se staly poznávacím znamením hry.

I přes použité zbraně to byl klasický zástupce beat ´em up žánru. Jako rozptýlení hra navíc obsahovala úrovně z první osoby, ve kterých jste museli sejmout vše, co mělo víc chapadel a ozubených tlam, než je zdrávo.

7. Battletoads
Platforma: Mega Drive

Rok vydání: 1993
BattletoadsStejně jako první Double Dragon, se Battletoads proslavily na NES. Vznikly jako konkurence pro Ninja želvy, které byly v devadesátkách zlatým dolem nejen pro filmový a televizní průmysl, ale i pro výrobce videoher. Nám se naštěstí dostala do rukou vizuálně vylepšená verze pro Mega Drive, které jsme, jak jinak než propadli.

Ostatně to není u hry od studia Rare až tak nadlidský úkol. V roli žabáka Rashe jste si museli promlátit cestu pohádkovým světem plným neuvěřitelných kreatur. V boji jste využili především pěsti a kopance neuvěřitelných rozměrů. Pěst velká jako vy? V Battletoads žádný problém!

Pokud by vám to bylo málo, vždy jste mohli použít upadlou nohu z robota nebo další zbraně. K tomu si připočtěte možnost jezdit na griffinech nebo ve vesmírných lodích a kultovní slaňovací level jako bonus. A máte hru, na kterou se jen tak nezapomíná.

6. Altered Beast
Platforma: Mega Drive

Rok vydání: 1990
Co může být lepší, než se proměnit ve vlkodlaka? No přece proměnit se Altered Beastv drakodlaka, tygrodlaka a medvědodlaka! Altered Beast přišel, proměnil se a získal si naše srdce. Ultimátní beat ´em up nálož odehrávající se ve starém Řecku, plném mýtů. V roli padlého římského vojáka jste se vydali na cestu pomsty na níž jste sbírali steroidy.

Nejdříve vám rostly svaly, až jste nakonec vypadali jako Sly v třetím Rambovi. Jakmile jste poté sebrali další power-up, proměnili jste se během, na tehdejší dobu úžasné animace, ve zvíře. Podle levelu záleželo na jaké.

Různí tvorové navíc přinášeli nové schopnosti, takže jako drak jste mohli létat nebo jako zlatý vlkodlak střílet oheň. Nepřátelé v podobě dvouhlavého prase nebo krokodýlí koule tak neměli šanci.

5. Splatterhouse 2
Platforma: Mega Drive

Rok vydání: 1992
Mysleli jste si, že videoherní úchylárny, horory a masakry přišly až s příchodem Splatterhouse 2prvního PlayStation a her jako Silent Hill a Nightmare Creatures? Ani náhodou. Splatterhouse 2, pokračování arkádového originálu, byl tak děsivý, že vám přinesl nejednu hrůzostrašnou noc.

Myslíte si, že si děláme legraci? Tak v jaké jiné hře musíte zabíjet vyhřezlé, živé a křičící plody? Dnes už to tak nevypadá, ale tehdy naháněla tahle hra hrůzu a byla značně kontroverzní, protože mimo Mortal Kombatu se ostatní hry krvavostí příliš nevyznačovaly.

Hlavního hrdinu ovládá maska, kvůli které musí zabíjet děsivá monstra a ještě děsivější šéfy. Sliz, krev, vnitřnosti: vítejte ve Splatterhousu. K likvidování obživlých děsů jste navíc mohli použít tyče, kosti, nůžky nebo motorové pily. Protivníka tak bylo možné odrazit třeba na zeď, kde se rozprskl a z těla mu začaly vytékat vnitřnosti. Jasně, dnes už na to člověk kouká jinak, ale tehdy to byl opravdový děs v krystalické herní podobě.

4. Final Fight 3
Platforma: SNES

Rok vydání: 1996
Na rozdíl od ostatních nebudeme chválit originál, který si sice kladné ohlasy Final Fight 3zaslouží, ale není ze série nejlepší. Final Fight 3 vyšel až na konci aktivního života Super Nintenda a proto měl také nejvíc nej. Třeba nejvíc hratelných postav.

Třetí díl obsahoval nejen kooperativní multiplayer, ale dokonce čtyři hratelné postavy. Ke starým známým Haggarovi a Guyovi přibyli nováčci Lucia s Deanem, to vše v šesti levelech v luxusní grafice s desítkami nepřátel.

Každá postava navíc disponovala speciálním ukazatelem, který se nabíjel úspěšným tlučením nepřátel. Po jeho naplnění bylo možné spustit super chvaty a komba. Nechyběly ani spousty zbraní jako meče, nunchaky, tyče nebo nože. A navíc jste mohli mydlit nepřátele na zemi. Sice to nebylo moc fér, ale zábavné určitě. Akorát jsme dodnes nepochopili, co dělali nacisti s granáty z druhé světové v Japonsku 90. let.

3. Golden Axe
Platforma: Mega Drive

Rok vydání: 1992
Je jedno kolik vám je, kde jste se narodili nebo na čem hrajete. Podle interních Golden Axevýpočtů BonusWebu je šance zhruba 90 %, že jste někdy Golden Axe hráli. Klasická beat ´em up fantasy řežba, která je jako sex. V jednom je to zábava, ale ve dvou prostě dokonalost. Barbar, divoženka a trpaslík se snaží zabít hlavního padoucha Death Addera.

Tahle hra je taková pecka, že na ní svého času zhynul nejeden ovladač. Všechny postavy měly zbraně, ale hlavně mohly osedlat draky i jiné roztodivné příšery a z jejich hřbetu likvidovat protivníky.

Kdo by si navíc nepamatoval minihry s mlácením gnomů a sbírání jejich pokladů. No dobře, tak kradení. Golden Axe je klasikou žánru a dodnes má i u nás spousty fanoušků.

2. Streets of Rage
Platforma: Mega Drive

Rok vydání: 1991
U série Streets of Rage nebylo těžké rozhodnout, jestli bude v našem žebříčku Streets of Ragezastoupena, ale spíš jaké místo jí připadne a který díl vybereme. Zvažovali jsme chvílemi i první místo, ale nakonec je to stříbrná medaile. A i když byly další díly graficky mnohem vyspělejší a měly i víc chvatů pro jednotlivé postavy, tak jsme se do žebříčku rozhodli dát první díl.

Byl totiž první, strávili jsme u něj nejvíc času a hlavně tu byla policejní záloha s rotačákem a raketometem, které dostřelí až do výtahu v budově. K tomu konec kooperativního multiplayeru, který se nakonec změní v kompetitivní, to nemělo chybu!

Nebo chytnout protivníka a držet ho, dokud z něj váš spoluhráč nevymlátí duši, to byla paráda. Streets of Rage prostě patří k tomu nejlepšímu, co žánr za celé dlouhé roky nabídl.

1. Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Turtles in Time
Platforma: SNES

Rok vydání: 1992
Smějete se? Neměli byste, protože čtvrté Ninja želvy na SNES přinesly moře Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Turtles in Timezábavy, hratelnosti a všeho, co žánr beat 'em up symbolizuje. Na výběr byly k dispozici všechny čtyři želvy, které porazily snad všechny své významnější nepřátele, známé z původního animovaného seriálu. Grang, Trhač a kopa pěšáků nás nutili krást Super Nintendo svým mladším sourozencům a v horších případech i dětem.

Levely se odehrávaly v různých časových etapách, takže jste se v jedné úrovni museli vyhýbat dinosaurům, zatímco v další jste běhali ve vlaku na Divokém západě. K tomu jízda na surfu a možnost házet nepřátele na obrazovku. Všechno to mlácení, bojování, humor a házení pěšáků na obrazovku bylo prostě báječné.

V Ubisoftu, který dnes drží práva na Ninja želvy, navíc konečně dostali rozum a pro Xbox Live arcade vydali v srpnu remake s podtitulem Re-Shelled. Takže můžete házet nepřátele na obrazovku ve 3D. Cowabunga!

Autor:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Realita vs. hra ve špičkových závodech Forza Horizon 4

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do...

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do Velké Británie. Vývojář Chris Trentham,...

OBRAZEM: Knížka ukazuje vývoj grafiky v adventurách za posledních 33 let

The Art of Point-and-Click Adventure Games

Právě vydaná 460stránková kniha The Art of Point-and-Click Adventure Games ukazuje vývoj grafiky tohoto žánru od dob...

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz