Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset nejzajímavějších událostí výstavy Gamescom podle redakce BonusWebu

  0:01aktualizováno  0:01
Největší herní výstava v Evropě sice nepřinesla tolik novinek, jak jsme čekali, ale přesto tam bylo dost k vidění i slyšení.

Herní výstava Gamescom je za námi a stejně jako v případě letošní výstavy E3, přinášíme soubor deseti událostí, které nás v redakci zaujaly nejvíce. A to jak v dobrém, špatném nebo prostě jen „tak nějak“.

Upřímně řečeno, před zahájením jsme si toho slibovali více, ale na druhou stranu toho ani nebylo málo. Takže zde je tedy náš výběr.

Ohlášení nové verze PlayStation 3
Sice se to po dlouhých spekulacích docela čekalo, ale přesto se jedná o vpravdě největší $1#A090818_203621_bw-zurnal-konzole_vdp">oznámení celé výstavy. Za účelem nové verze konzole PlayStation 3 PS3 Slimpřicestoval dokonce sám boss firmy Sony Kaz Hirai. Nová mašinka je oproti té stávající menší, lehčí a má nižší spotřebu. V našich očích pak boduje i tím, že má i nové logo – to původní „spidermanovské“ nám totiž k srdci opravdu nepřirostlo.

Současně s tím byl oznámen i další krok, po kterém nejen analytici, ale i zákazníci volali už docela dlouho – snížení ceny. Ostatně spíše právě to bude hlavním trumfem Sony v boji s konkurencí. Co se týče celosvětových prodejů, je totiž zatím PS3 poslední, což je po hegemonii předchozích dvou generací PlayStation pro Sony jednoznačný neúspěch.

Přejme tedy novému stroji světlé zítřky a spousty spokojených majitelů.

Oznámení Fable 3
Konkurenční Microsoft se vytasil s prakticky jediným zásadním ohlášením. Šéf microsoftích vývojových studií i své vlastní značky Lionhead Peter Molyneux ohlásil třetího bratříčka pro zatím dvoudílnou sérii Fable. A jak už to tak u Petera bývá, Fable 2neřekl mnoho konkrétního, ale celý svět včetně naší redakce přivítal toto ohlášení s nadšením.

Série Fable má svou nepopiratelnou kvalitu a díky své propracovanosti, provázanosti takřka všeho se vším a v neposlední řadě i svéráznému humoru má zcela právem davy fanoušků. Třetí díl pak podle Peterových slov bude, v kostce řečeno, ještě větší, uvěřitelnější a propracovanější. Stejně jako v předchozích dvou dílech tam sice stejně nakonec nebude úplně všechno, co v souvislosti s touto hrou zazní, respektive nebude to tam v podobě, jakou by si člověk představoval, ale ve výsledku to stejně nevadí.

Peter je totiž jeden z těch několika málo vývojářů, kterému ochotně sežereme prakticky cokoliv i s oním příslovečným navijákem. Jen nás trochu zarazilo, že má třetí díl vyjít již koncem léta příštího roku. Jistě, každá dobrá hra přijde vhod kdykoliv, ale přesto by se s těmi nejlepšími kousky asi mělo možná trochu více šetřit.

Svádí to totiž k úvahám, že se bude jednat pouze o přeleštěnou Fable 2. A taky to trochu připomíná letošní E3, kde byl prakticky každý den oznámen nový Metal Gear. Doufejme, že to ani v jednom případě nepovede k trestuhodné devalvaci jména.

Gran Turismo PSP zdarma
Když už jsme na E3 byli ujištěni, že na PSP verzi závodní hry Gran Turismo se skutečně stále pracuje a že dokonce vyjde už letos na podzim, docela se nám ulevilo. Sice si pořád nejsme jisti, zda je maximálně realistická simulace pro handheldy kdovíjak vhodná, ale vem to čert. Gran Turismo je zkrátka závodní pojem, a tak každé jeho nové zjevení vítáme.

Gran Turismo PSPTéměř jako blesk z čistého nebe ale zapůsobilo na Gamescomu oznámení, že Gran Turismo PSP bude zadarmo. Tedy alespoň prvních zhruba deset dní po zahájení prodeje nové verze handheldu PSP. Kdo si v té době u Sony zaregistruje nově pořízený přístroj, získá kód ke stažení Gran Turisma zdarma.

Nepůjde ale o žádnou okleštěnou verzi nebo dokonce jen demo, ale regulérní plnou verzi hry se stovkami vozů a desítkami tratí. Záměr je jasný – podpořit co nejvíce prodeje PSP Go v počátcích jeho života, což ostatně nebývá úplně neobvyklé ani u jiných firem a jejich produktů.

Přesto je ale obdivuhodné, že do tohoto plánu spadlo zrovna Gran Turismo, tedy značka, která se vždy s novým dílem prodává doslova jako housky na krámě a to prakticky bez ohledu na cokoliv. Tomu zkrátka říkáme frajeřina.

World of WarCraft: CataclysmIgnorantský Blizzard
Poměrně pikantní byla přítomnost společnosti Blizzard, která stojí za sériemi WarCraft, StarCraft a Diablo, a co se týče „indexu frajeřiny“, zaujímá v našem hodnocení dělené první místo hned vedle zmíněného GT PSP zdarma.

Ačkoliv Blizzard nechyběl mezi vystavovateli, svoji pozornost soustředil někam úplně jinam. V podstatě souběžně totiž pro své fandy uspořádal vlastní akci Blizzcon 09 v americkém Anahaimu. A to je věc, kterou si jen tak někdo dovolit nemůže. Sluší se dodat, že Blizzard ohlásil další rozšíření pro World of Warcraft nazvané Cataclysm. Vedle toho odhalil i čtvrté hratelné povolání, mnicha, za které si zahrajeme v akčním RPG Diablo III.

Držitelé formátů mlčí
Co se ale týče držitelů formátů, tedy firem Sony, Microsoft a Nintedno, byl Gamscom docela bída. Tedy ne že by se tam tito giganti vůbec neprezentovali, ale přesto bychom čekali více zásadních oznámení. Prapor velikánů jakž takž na své tiskovce drželo Sony, ale i to spíše jen tak tak na půl žerdi, Microsoft oznámil Fable a Nintendo, pokud nás paměť neklame, víceméně nic.

Silent HillŠkoda. Když se v předchozích letech konala výstava ještě pod názvem Games Convention v Lipsku, bývaly její úroveň i prestiž rok od roku vyšší. Nyní se ale zdá, jako by největší herní show v Evropě, jakkoli změnila působiště či cokoliv jiného, vrátila o pár let zpátky a jako by si ji velké firmy chtěly znovu nejprve osahat.

To je ovšem o to úsměvnější, že pokud si dobře vzpomínáme, tak z Lipska se výstava do Kolína stěhovala mimo jiné proto, že si vystavovatelé obecně v Lipsku obecně stěžovali na špatnou dopravní dostupnost a kdoví, co ještě, a víceméně sami si tak změnu místa vymohli.

Jenže, pánové v kravatách, vaše firmy nejsou Pink Floydi, aby musely po světě převážet stovky tun techniky. Stačí poslat jednoho z vás, kterého vídáme párkrát za rok, aby tam někde na pódiu řekl: „Chystáme toto a tamto a hra XY vyjde tehdy a tehdy.“

Třetí housle: Evropa
Může se tedy zdát, že se Evropa opět z hlediska důležitosti stane až tím třetím vzadu. Ačkoliv se situace v tomto ohledu v posledních letech značně zlepšila a ačkoliv se v minulosti stále častěji začala objevovat prohlášení „velkých zvířat“, že Evropa je velmi nebo dokonce ještě více důležitá, letošní Gamescom tomu příliš nenasvědčoval.

Edgar Degas - HouslistaDá se samozřejmě brát v úvahu, že termínově je pro velká oznámení vhodnější přelom jara a léta, kdy se koná E3, ale to by pak nesmělo přijít mnohem víc novinek na Tokyo Game Show, která se koná koncem září, vloni dokonce začátkem října.

Navíc, ať si říká kdo chce, co chce, Evropa je pro velké firmy stále rozdělena na větší a menší teritoria, a tak úplně v pohodě dojde k tomu, že Sony oznámí spuštění onlinové video služby, ale pouze v UK, Německu, Španělsku a Francii. A kdy v ostatních částech? Prý „později“. A kdy u nás? Zjevně „ještě později“.

Ale budiž, malý český rybník se nemůže rovnat s velkými trhy v Anglii či Německu, takže se dá pochopit, že tyto země dostanou přednost, ale běžného spotřebitele dokáže docela naštvat, že v Evropě za hry i hardware platíme stejně jako Američani. Například právě ohlášená PS3 Slim: 299.

Jenže v US 299 dolarů, v EU 299 eur. Vcelku trefně to pak okomentovala kolegyně z anglického Eurogameru hláškou ve stylu: „Fajn, takže u nás to bude 399 liber“.

Sony kopíruje Apple
Dalším zajímavým oznámením bylo něco, čemu v Sony říkají „$1#A090818_212903_bw-zurnal-handheldy_vdp">Minis for PSP“. Jedná se o projekt, v jehož rámci by měly být po síti hráčům k dispozici malé hry ke PSP Gostažení. Slovo „malé“ pak jednak označuje skutečnost, že by jejich velikost neměla překročit 100 MB, a jednak by měly být k dispozici za nízké ceny.

Celé to masivně připomíná koncept, podle kterého se prodávají hry na iPhone od firmy Apple, což ostatně dále podporuje i skutečnost, že v prvních patnácti hrách, které budou při spuštění služby k dispozici, je nejedna známá právě z iPhonu.

Sony pak dále tvrdí, že by tímto prostřednictvm měli dostat možnost i začínající nadějní tvůrci her, ale na druhou stranu byla zmíněna celá řada velkých vydavatelů v čele s Electronic Arts, kteří si na „Minis“ hodlají rovněž vylepšit bilanci na svých účtech.

Kam zmizelo pohybové ovládání?
Po velkém haló, které způsobila oznámení nových pohybových ovládacích metod Microsoftu a Sony na letošní E3, panovalo v Kolíně docela ticho po pěšině. Sice zde Project Natalbylo možné vidět microsoftí Natal aplikovaný například na Burnout Paradise, ale stále vůbec netušíme nic moc bližšího, zejména tedy kdy se ho dočkáme. Sony pak vše odbyla lakonickým prohlášením na tiskové konferenci, že další novinky ohledně jejich „magické hůlky“ se dozvíme na Tokyo Game Show.

Tedy ne že bychom v očekávání nových ovládání nemohli usnout, ostatně to na Wii nám dosud plně dostačuje, ale přeci jen jsme čekali, že se dozvíme něco nového. Celkově to tak jen přiživuje naši původní domněnku po E3, že obě firmy se na pohybové ovládání vrhly tak nějak narychlo a neplánovaně. Ale křivdit nikomu rozhodně nechceme, a tak vyčkáme dalších událostí.

A kdy bude Gran Turismo 5?
Nekonečná epopej jménem Gran Turismo 5 pokračuje. Když jsme před zahájením Gamescomu uvažovali, co velkého by mohlo být oznámeno, tak datum vydání právě Gran Turismo 5 Prologuetéto hry nám připadalo jako naprostá jistota. No, ještě, že jsme si na to nikde nevsadili.

Je sice moc fajn, že už existuje hratelná verze, a ještě víc už před časem potěšilo, když otec celé série Kazunori Yamauchi kdesi prohlásil, že kdyby to šlo, tak by GT5 vydal klidně zítra, ale nějaký konkrétní časový údaj zkrátka pořád chybí.

Už to trochu začíná připomínat scénku z představení divadla Sklep, kde akademici rozebírali a hodnotili Bibli: „Celou první polovinu knihy se čeká na hlavního hrdinu, ale hrdina nepřichází.“

Final Fantasy XIV Online i pro Xbox 360
Zdá se, že exkluzivitám, jak je známe z předchozích konzolí asi až na pár výjimek odzvonilo. Na E3 byla oznámena hra z rodiny Metal Gear pro Xbox 360 a na Final Fantasy XIVGamescomu se do éteru dostala informace, že Final Fantasy XIV Online vcelku pravděpodobně vyjde rovněž i pro Xbox 360, ačkoliv právě nedávno na E3 byla oznámena jako exkluzivní titul pro PlayStation 3 (pochopitelně plus PC, které je platformou onlinovkám zaslíbenou).

Přístup takzvaných třetích stran je samozřejmě pochopitelný – chtějí vydělat co nejvíce. V budoucnu tak, zdá se, budeme svědky „závodů ve zbrojení“, kdy se Sony i Microsoft budou z důvodu tvorby tak říkajíc „vlastních exkluzivit“ snažit co nejvíce posílit své interní týmy, případně „skoupit“ to nejlepší z nezávislých studií, v čemž jim ale jistě ochotně budou nadále konkurovat ještě Electronic Arts.

Nitendo bude asi nadále v tomto ohledu tak trochu stranou a pojede si dál ty svoje všemožné „Mariovky“ a jednou za čas udeří nějakým značně nečekaným a téměř až neuvěřitelným oznámením, jako je například Dragon Quest IX exkluzivně pro Nintendo DS.

Nicméně zpátky k FF XIV. Podle producenta hry v současnosti probíhají jednání mezi Microsoftem a Squenixem, přičemž z obou stran je pravděpodobně cítit snaha o dosažení dohody. Ať to ale dopadne tak či onak, xboxová verze se rozhodně nestihne tak rychle, aby vyšla zároveň s verzemi pro PS3 a PC, tedy příští rok. Majitelé xboxů si tak budou muset ještě nějaký čas počkat.

Autor:
Nejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Další z rubriky

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Wolfenstein II: New Colossus
Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Říjen bude dobrý měsíc. Alespoň z pohledu fandů videoher, kterým už tradičně začínají Vánoce předčasně. Pro svého favorita nezapomeňte hlasovat pod článkem v...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Vývojáři prozradili některé triky, které používají k oblbnutí hráčů

Abyste se u her co nejvíce bavili, používají vývojáři spoustu triků, kterými nenápadně mění pravidla. Ve čtení pokračujte jen na vlastní nebezpečí, některé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.