Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Destroy All Humans! 2 – make war, not love

  12:00aktualizováno  10. listopadu 4:26
Po úspěšném dobytí USA se Crypto stal prezidentem v utajení. Výzvědná služba sovětských soudruhů KGB však na celý komplot přišla a náš sarkastický mimozemšťan se musí opět chopit zbraně.

Destroy All Humans! 2 Tak a máme tady další recenzi, která začíná letopočtem. Tentokrát rokem 1969. Přesně v něm se totiž odehrává pokračování loňského hitu Destroy All Humans! s pořadovým číslem dvě. Přestože se nakonec podařilo dvojici Crypto a Orthopox dobýt Ameriku ve stylu Kryštofa Kolumba a Války Světů, tak stále nemají klidu. Teda vlastně Orthopox ano. Z jeho tajné základny na zemském orbitu ho totiž sestřelil Sovětský Svaz. Nebyl by to ale několik set let starý Orth, kdyby nemyslel na zadní vrátka. Sice nezbylo nic z jeho biologické schránky pro naklonování, ale bystrý mimozemšťan myslel i na to. K (ne)libosti Crypta tak transformoval svoje vědomí do umělé inteligence. Jako hráči se tedy nemusíte bát, že byste přišli o svého nejcennějšího rádce.

DAH2 je po herní stránce naprosto bezchybně fungující titul, který nesužují zbytečné chyby.

Destroy All Humans! 2 Destroy All Humans! 2 (dále jen DAH2) se nese v duchu naprosto klasického pokračování. Staví totiž na základech prvního dílu, jehož koncept nadále rozvíjí. Pokud jste tedy původní díl hráli, tak přesně víte, do čeho jdete. Pokud ne, tak v žádném případě nevadí, alespoň budete mile překvapeni, že jde o jednu z nejzábavnějších her s ufonem v hlavní roli. Mimozemšťan bude po celou dobu hry vaší hlavní postavou. Svojí malou výšku a nepřátelský vzhled vám beze zbytku vynahradí svými schopnostmi. O nich se dozvíte o něco málo níže, nejdříve si povíme něco o hře jako takové.

Koncept je otevřený, takže nejste svázáni s danou lokací ani úkolem. Je čistě na vás, kam půjdete a co budete dělat. Herní svět sestává z několika čtvrtí, respektive měst, ve kterých se hra odehrává. V nich budete mít v podstatě neomezené pole působnosti. Je konec šedesátých let minulého století a vše podle toho tak vypadá. Všude vegetují hippies a studená válka visí neustále ve vzduchu. Jak již bylo v úvodu zmíněno, tak Cryptovi momentálně nedá spát ruská KGB. Jeho šaráda s falešným Destroy All Humans! 2 prezidentem Spojených Států mu tak úplně nevyšla, a tak má teď za svým mimozemským pozadím stovky agentů, policistů a vojáků. Vypořádat se s nimi bude relativně těžký oříšek, ale na druhou stranu si již jednou poradil s USA, tak ho nějaké SSSR nemůže rozházet.

Vlastní totiž slušnou výbavu futuristických zbraní, díky kterým pro něj není problém se vypořádat i s početnou přesilou. Za zmínku stojí především základní elektro-paprsková zbraň Zap-o-Matic a Disintegrator Ray. Ten vystřeluje ohnivé projektily, které nepřítele spálí na kostru, která se poté sesype v prach. Vše doprovázené vtipnou animací. Humor je obecně jednou z nejsilnějších stránek celé hry. Ruku v ruce se Stubbs the Zombie: Rebel Without Pulse a Serious Sam II jde jednoznačně o jednu z nejvtipnějších her pro Xbox. Scéna, ve které zkouřený hipík vysvětluje Cryptovi, že KGB plánuje proti USA konspirační spiknutí, načež se ho Crypto zeptá, zda by to zopakoval a on v drogovém opojení neví, která bije, je k popukání.

Z technického hlediska nevyčteme hře nic.

Destroy All Humans! 2 Zpět ale ke zbraním. Těch je ve hře přes desítku a všechny lze upgradovat. Zvýšíte tak jejich údernost, kapacitu munice atd. K možnosti upgradu však musíte nejdříve nalézt a sesbírat dostatečný počet mimozemských fragmentů. Vyplatí se tak důkladně prozkoumat zákoutí všech lokací. Fragmenty jsou totiž poschovávány úplně všude a obvykle na místech, kde byste to nejméně čekali. K dosažení hůře dostupných míst vám dopomůže jetpack, který patří k základní výbavě každého správného příslušníka rasy Furonů. I ten lze vylepšit, takže poté budete moci létat déle a výše. Crypto pak samozřejmě disponuje i všemi nadlidskými schopnostmi jako v první hře. Nebudete tak ochuzeni o populární telekinezi, díky které můžete nadzvedávat a libovolně přemisťovat předměty. To, že je můžete používat jako útočné projektily, je samozřejmost. Stejně tak je možné se pomocí tlačítkové kombinace převtělit do nic netušících občanů a vesele se pak procházet v jejich těle. Nikdo vás však při této akci nesmí vidět. Jinak je zle a poplach na sebe nenechá dlouho čekat.

Destroy All Humans! 2 Co by byli Furoni za ufony bez UFA? To bylo přítomno již v jedničce a ve dvojce je zpět. Opět je možné ho na určených bodech kdykoliv přivolat a vzlétnout. A právě v něm můžete provádět veškeré upgrady a hádáte správně i samotné UFO lze vylepšit, silnější paprsky se vždy hodí. UFO funguje na principu elektrické energie, která při jeho používání postupně ubývá a k jejímu doplnění ji potřebujete získat z okolních lidských vozidel, což ale není až tak velký problém, protože se vše odehrává ve vcelku rušném městě. Jen tak mimochodem, jmenuje se Bay City a je jasně inspirované San Franciscem, tehdejší Mekkou hippies. Levitačním paprskem pak můžete přemisťovat i důležité předměty, například za účelem řešení lehkých hlavolamů.

Jak to bude s původním Xboxem dál?

DAH2 je po dlouhé době hrou pro původní Xbox, kterou recenzujeme. Není to však proto, že bychom plánovitě na Xbox kašlali, ale v posledních měsících jednoduše nevychází příliš mnoho titulů. Veškerý vývoj her již jasně směřuje na Xbox 360, přičemž i spousta multiformátových titulů vychází pro ostatní konzole, jen ne na Xbox. V poslední době jsme narazili kupříkladu na PES 6 nebo třeba Sims 2: Pets. Samozřejmě ale ještě první konzoli od Microsoftu definitivně neopouštíme a všechny výraznější tituly pro vás zrecenzujeme.

Klady a zápory

Plus Opravdu humorné
Plus Technická stránka
Plus Multiplayer

Mínus Podobnost s originálem
Mínus Nevhodné pro konzumenty marihuany

DAH2 je prostě po herní stránce naprosto bezchybně fungující titul, který nesužují zbytečné chyby. Jenže podobnost s originálem je veliká a spoustě hráčů tento fakt nebude příliš po chuti. Jednou z největších novinek je ale přítomnost kooperativního multiplayeru. Ten se navíc nese ve stylu „drop in/drop out“, stejně jako tomu bylo u obou dílů LEGO Star Wars. Kdykoliv si tak ke hře můžete přizvat druhého hráče a pokračovat ve dvou, aniž byste ztratili postup ve hře. Stejně tak lehce můžete druhého hráče odpojit. Perfektně vyřešené jsou i letecké mise. Na rozpůlené obrazovce jednoduše jeden hráč řídí UFO a druhý střílí.

Z technického hlediska nevyčteme hře nic. Verze pro Xbox vypadá slušně, viditelnost je lepší, textury ostřejší a přítomny jsou i pixel shader efekty. To samé platí i o zvuku a hudbě. Obojí stylově evokuje všemožné sci-fi filmy let padesátých a šedesátých. Za vyzdvihnutí stojí i naprosto oslňující dabing. Vše ve formátu Dolby Digital 5.1. Vše sečteno a podtrženo ve finálním verdiktu.

Destroy All Humans! 2
Výrobce/Vydavatel Pandemic Studios/THQ
Platforma Xbox, PlayStation 2
Multiplayer: 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 3 bloky
Verdikt: DAH2 se hraje dobře, pěkně i vypadá a pokud jste nehráli jedničku, tak vás bude bavit možná ještě více.
Hodnocení: 75% (info)
Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Mobilní Fire Emblem Heroes vydělal za první rok téměř 300 milionů dolarů

Fire Emblem Heroes

Free 2 play mobilní taktická hra na hrdiny Fire Emblem Heroes vydělala za první rok 295 milionů dolarů.

KOMENTÁŘ: Nejde jen o ty nervy. Dark Souls si užijí i strašpytlové

Dark Souls

Hry jako Dark Souls bývají často charakterizovány jako extrémně obtížné tituly, na které si troufnou jen ti...

Playstationový profil konečně můžete rozumně ovládat i z prohlížeče

PlayStation 4 - systémová aktualizace 5.50 (beta)

Firma Sony spustila webovou službu My PlayStation pro správu uživatelských profilů na PSN.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz