Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětské on-line hry: miliony lidí se nemohou mýlit

aktualizováno 
Možnost hrát zdarma, líbivá grafika a jednoduché ovládání láká děti na dlouhé hodiny k počítačům.

Free Realms

Jaká je největší slast rodiče dítěte předškolního a mladšího školního věku? Když se dítko dokáže zabavit samo a rodič se může po práci v klidu rozvalit v křesle. Samozřejmě můžete nesouhlasit, ale možnost přenechat dětskou zábavu na elektronických hračkách je klíčem k úspěchu dětských on-line her.

Zatím nejúspěšnější je on-line Klub tučňáků (Club Penguin), který provozuje společnost Disney Online. Na paty mu ale úspěšně šlape novější on-line svět Free Realms, který právě před rokem otevřela dětem i dospělým společnost Sony Online Entertainment. A po necelých dvanácti měsících provozu hlásí Sony překonání hranice 10 milionů registrovaných hráčů. Upozornění redakce: pokud se místo mezi děti či rodiče hlásíte mezi tvrdé hráčské jádro, raději dál ani nečtěte.

Princip Tučňáků i Free Realms je hodně podobný. Oba herní světy spíš než tradiční hru na hrdiny připomínají sbírku různých hříček, kterých se účastní postavička ovládaná samotným hráčem. V případě Klubu tučňáků je to různě oblečený a vyzdobený tučňák, kterého doprovázejí různě barevní chlupáči. Malé potvůrky, které dělají vylomeniny pro pobavení dětského hráče.

Ve Free Realms si hráči mohou vytvořit postavičku více podle svých představ, na výběr jsou hned dva druhy postav, lidé a víly, a u obou se dá měnit vzhled, třeba barva vlasů nebo křídel.

Nabídka herních aktivit je poměrně rozsáhlá a kromě klasických úkolů, ve kterých má hráč někam něco donést, nabízí i oblíbené "dětské" hry, jako je třeba ježdění na motokárách, hledání pokladu nebo hra na kuchaře. Jak vypadá vstup do hry, se dočtete například z našich prvních zkušeností se světem Free Realms.

Dříve nebo později ale děti narazí na drobné bariéry v tom, co ve hře mohou a nemohou dělat. Může za to obchodní model, který zavedl Klub tučňáků a který používá i Free Realms nebo chystaná hra Pets vs. Monsters.

Klub tučňáků

Ve všech případech je možné hrát zdarma, ale nejvíc zábavy a nejvíc možností přetvářet herní svět a svou postavičku k obrazu svému si užijí platící zákazníci. Poplatky se pohybují kolem stokoruny měsíčně. Za to se například ve Free Realms hráč dostane k vlastnímu malému domečku, získá přístup ke všem povoláním (od fotbalisty až po ninju) či speciálním předmětům.

Kromě toho ale rodiče mohou dětem platit i přímo za speciální předměty. Ve výsledku se takové bezplatné hraní může dost prodražit a je jen na rodičích, aby dětem vysvětlovali, že nemohou mít všechno, co mají jejich kamarádi.

Další výdaje mohou nastat, pokud se dětský hráč rozhodne získat ze hry také něco reálného. Klub tučňáků nabízí neuvěřitelnou spoustu plyšových hraček (třeba tučňáka ninju nebo deseticentimetrové plyšové chlupáče), knížky, sady figurek, trička či tenisky i papírovou karetní hru.

Papírové karty nabízí i Sony u Free Realms, k tomu navíc přidává obrázkový časopis. Ceny se pohybují opět v řádech stokorun, k tomu je potřeba připočítat poměrně drahé poštovné.

Klub Tučňáků i Free Realms spojuje nejen pohledná roztomilá grafika a snaha vydělat na prosebných očích malých dětí, ale také důraz na bezpečí dětských hráčů. Klub Tučňáků například omezuje možnost komunikace dětí s ostatními hráči tím, že je nechává ve speciálním režimu, který mohou nastavit rodiče, věty vybírat ze seznamu připravených frází. Navíc filtruje zobrazovaný text tak, aby neobsahoval sprostá slova nebo třeba osobní údaje, jako je adresa nebo telefonní číslo.

Monitorování textů ve hře zajišťuje i Sony, která ve Free Realms umožňuje rodičům sestavit seznam přátel, se kterými se jejich ratolest může bavit. Tím by ale zodpovědnost rodičů končit neměla. Mnohem lepší je hrát s dětmi, třeba i jen u jednoho počítače, i u toho se nakonec dá docela dobře relaxovat. A vaše přítomnost bude u menších dětí občas potřebná, protože speciální online hry pro děti jsou zatím dostupné v angličtině nebo španělštině. A tou čeští předškoláci a školáci moc nevládnou, byť je herní jazyk opravdu jednoduchý.

Pokud to se svými dětmi chcete zkusit, můžete rovnou zamířit na http://www.clubpenguin.com nebo na www.freerealms.com. Tučňáci budou vhodnější, pokud nemluvíte anglicky, ale třeba francouzsky nebo španělsky, jinak doporučujeme spíše Free Realms, už proto, že nenabízí prodej opravdových plyšáků.

Navíc tam právě probíhají oslavy prvního výročí hry, které nabízejí 15 nových herních úkolů nebo možnost zúčastnit se obrovské dortové bitvy. Na platící hráče potom čekají například malý králíček nebo možnost zajezdit si na jednorožci s duhovou hřívou.

Autor:


Témata: hračky

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...Najdete na iDNES.cz