Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deus Ex: Human Revolution je hutný konspirační thriller

aktualizováno 
Pokračování legendárního Deus Ex nabídne znovu velice temnou vizi budoucnosti.

Deus Ex: Human Revolution | foto: Bonusweb.cz

Píše se rok 2027. Hlavní protagonista Adam Jensen pracuje pro obří korporaci, která se zabývá vývojem nanotechnologií. Ty je možné implementovat do lidského těla a vybavit ho výrazně nadstandardními schopnostmi.

Korporace je napadena a Jensen tomu jako jeden z vrchních strážných nedokáže zabránit. Následně se pouští do pátrání po těch, kdo za touto opovážlivou akcí stojí.

Stopy ho navedou k zásadním odhalením. Nakonec řeší mnohem důležitější a složitější otázku. Zda to, co se děje ve světě, tedy využívání nanotechnologií pro vylepšování lidí, je správné.

Značku Deus Ex hráči milují. Na svědomí to má především vynikající první díl tohoto špionážně-konspiračního thrilleru. Právě na něj hodlá Deus Ex: Human Revolution navázat. Není to zcela přesné. Human Revolution, v překladu lidská revoluce, se časově odehrává před událostmi z prvního dílu.

Human Revolution opět nabídne napínavý zážitek s důrazem na propracovaný příběh. Do něj se ponoříte v četných dialozích s propracovanými charaktery.

Samozřejmě si hojně zastřílíte z moderních zbraní a Deus Ex Human Revolutionvyužijete nanotechnologických augmentací, jimiž je Adam postupně vybavován.

Prezentace hry na veletrhu E3 dala nahlédnout, jak se Deus Ex: Human Revolution vlastně hraje.

Jsme v Šanghaji a Adam tu hledá hackera, aby jej zabil. Proč, to zůstalo v průběhu prezentace utajeno. Autoři nechtějí prozrazovat vlastní nitky příběhu, aby hráče neochudili o část zážitku.

Příběh zatím řešit nemusíme. Zajímavější bylo sledovat, jak na pozadí osvětlené Šanghaje prolétává vznášedlo s Adamem na palubě. Tahle kulisaDeus Ex Human Revolution se povedla. Příjemným zjištěním bylo, že i poté se hře dařilo držet zvláštně chladnou atmosféru.

Poté, co hlavní hrdina vystoupí z letadla, se před ním z perspektivy vlastních očí rozevírá skutečné město.

Všude leží smetí a odpadky. Obrovské světelné billboardy lákají lidi do erotických klubů a na každém rohu se baví hloučky lidí. Při procházce městem jsme si vzpomněli na film Blade Runner. Šanghaj z Deus Ex: Human Revolution je trochu podobná jeho Los Angeles budoucnosti.

S některými lidmi na ulici lze zapříst hlubší rozhovor a dovést ho až k tomu, že vám zadají Deus Ex Human Revolutionúkol. To ale teď není předmětem zájmu. Jdeme do nočního klubu Hive. Jehož šéf by měl vědět, co a jak provést ve věci hackera.

Do klubu se lze dostat hned třemi různými způsoby. Buď zaplatíte vyhazovači u dveří, nebo ho rovnou zabijete. Případně se vplížíte zadním vchodem.

Není to zrovna nic objevného, ale stále jde pouze o klub. Na důležitější místa se propracováváte rafinovaněji.

Ostatně už jen dostat se do kanceláře šéfa klubu je o něco obtížnější. Barman vás k němu za žádných okolností nechce pustit. Alespoň jsme si s ním vyzkoušeli, jak probíhají rozhovory. Na obrazovce máte vždy několik heslovitých voleb, jako například nátlak, lichotka, vyhrožování apod.

Deus Ex Human RevolutionJakmile na některou z nich kliknete, promění se heslo v patřičnou větu. Partner v dialogu na ni nějak zareaguje a vy opět zvolíte jedno z hesel, kterým určíte, kam chcete rozhovor dále směřovat.

Nakonec hledáme jinou cestu. Stačí trocha plížení, hackování dveří a procházek větracími šachtami, a už jste nad kanceláří šéfa. Ještě zachytíte, kterak boss žene své bouchače do doků, kde se má skrývat hacker, po kterém zjevně nejdete jen vy.

V docích se jde na věc o dost přímočařeji. Hlavní slovo sehrávají zbraně. Tedy alespoň v jednom ze způsobů, kterým můžete úkol splnit.

Pokud je vám milejší plížení, Deus Ex Human Revolutionhra vám vyjde vstříc některými z augmentací. V jedné z nich se stanete neviditelnými. Samozřejmě jen na chvíli, takže je tohoto bonusu nutné okamžitě využít.

Autoři tvrdí, že lze projít celou hrou, aniž byste někoho zabili. Tedy s výjimkou hlavních nepřátel, jejichž likvidaci hra předepisuje. Těch bude ale jen pár. Ostatní můžete vyřadit třeba tak, že jim dáte zezadu ránu a oni upadnou do bezvědomí. Jste-li krutější, můžete je stejně, tedy speciálním úderem zezadu, i zabít.

Celá prezentace končila tím, že Adam položil do středu doků výbušninu a nechal ji odpálit. Jeho hacker tak měl zemřít.

Deus Ex Human RevolutionPři útěku ho ale překvapil jakýsi obrovský muž, jehož ruka se proměnila v kulomet a začala pálit. Tím prezentace končila. Ale namlsala nás tak, že jsme se jen těžko loučili.

Ukázka výrazně snížila naše pochyby o nezkušenosti tvůrců, kteří se na prvním Deus Ex nepodíleli. Zjevně jsou naladěni na jeho notu a především ve věci atmosféry mají už teď vynikající výsledky. Teď jen doufat, aby hra fungovala i jako celek, což by ale měl zajistit dostatečně dlouhý vývoj a vysoký rozpočet.

Autor:


Témata: hacker, Hesla

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Prohrabování popelnic může být zábava. V české hře Hobo hrajeme za bezdomovce

Hobo: Tough Life

Pokud se chcete vžít do role bezdomovce a nechce se vám kvůli tomu udělat nějakou kardinální blbost a skončit na...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...Najdete na iDNES.cz