Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Digitální platformy potřebují více komerčních hitů

aktualizováno 
Digitální distribuce se v posledních měsících stala životaschopnou variantou prodeje her. Přesto má ještě jisté rezervy.

Xbox Live Arcade

Služby zaměřující se na digitální distribuci her jako Steam, PlayStation Network nebo Xbox Live Arcade, zažívají v poslední době slušný úspěch a kdekdo jim dokonce prorokuje, že se stanou budoucností celého herního průmyslu. Nemusíte si totiž chodit pro hru na disku do obchodu, ale jednoduše si ji legálně stáhnete, samozřejmě za příslušný poplatek.

David JaffeNajdou se ale i tací, kteří to tak růzově nevidí. Jedním z nich je například David Jaffe, tvůrce masivně populární série rubaček God of War. Ten si bere na paškál především PlayStation Network a Xbox Live Arcade, o nichž tvrdí, že potřebují nabízet opravdové hitovky.

V současnosti sice obě tyto služby nabízejí poměrně širokou škálu her, ale jedná se většinou buď o konverze či předělávky starých klasik nebo o exkluzivní tituly, které ale svým rozsahem ani zpracováním nemohou konkurovat velkým komerčním titulům. Zmíněného Steamu se to pochopitelně netýká, protože ten nabízí tak říkajíc primárně právě velké hry, které lze běžně koupit i v krabicových verzích v obchodech.

Sony se sice prostřednictvím svého handheldu PSP Go snaží rozjet i prodej klasických her přes internet, ale vzhledem k tomu, že se PSP Go zatím na trhu neujal úplně podle představ Sony, tak to bude asi ještě běh na dlouhou trať. PlayStation Network tak v očích široké veřejnosti stále zůstává spíše platformou pro remaky a menší hříčky.

Battlefield 1943Jaffe pojal svou řeč na DICE Summitu v Las Vegas způsobem sobě vlastním: "Pro pos****u lásku boží, dejte na XBLA nějaké pořádné komerční hry! Zatím pouze v EA pochopili, že mají co do činění s konzolovým spotřebitelem. Začněme tedy uvažovat, co zákazíci opravdu chtějí."

Zmínka o Electronic Arts směřuje k jejich hře Battlefield 1943, která vyšla právě pouze prostřednictvím PSN a XBLA a dá se považovat za první "opravdovou" hru, která prostřednictvím těchto platforem spatřila světlo světa.

Ve své filipice proti nezávislým titulům a hrám pro příležitostné hráče ale zároveň chlapsky zamířil i do vlastních řad. Slyšeli jste někdy o hře Calling All Cars? Pokud ne, tak vězte, že se jedná o Jaffeho "hřích mládí". Je to přesně ten typ hry, proti kterým teď brojí, tedy jednoduchá hříčka, kterou jeho tým vytvořil čistě pro účely PlayStation Network.

Na adresu tohoto titulu Jaffe zcela jednoznačně prohlásil, že jeho tvorba byla chybou. Zároveň si z toho ale odnesl jedno poučení: zájem koncového PlayStation Networkspotřebitele je v seznamu priorit potřeba stavět výš, než by se mohlo zdát.

Jaffe ale na druhou stranu uznává, že jeho vize s sebou může nést i jistá rizika. Tím největším je nebezpečí, že v množství nabízených produktů něco takového většího prostě a jednoduše zapadne. Z tohoto hlediska je podle něj nebezpečnější služba Xbox Live Arcade, která poskytuje o poznání širší nabídku. Zároveň ale dodává, že toto riziko je něco, o čem každý ví, a musí s tím tedy počítat.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...Najdete na iDNES.cz