Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dino Crisis 2 – návrat do budoucnosti

  12:00aktualizováno  15. února 2003 1:05
Slavná akční adventura plná bojů proti všudypřítomným dinosaurům se konečně dostala z PlayStationu i na PC. Dokáže tento titul prorazit navzdory skutečnosti, že vznikl před dvěma lety a byl původně určen pro slabší platformu? Vžijte se do role chytré Reginy a odvážného Dylana a vydejte se hledat odpověď.

Dino Crisis 2

Zaplať pánbůh, že už to máme z krku. A co že zmizelo? Přece řevnivost mezi majiteli PC a herních konzolí. Oba tyto světy se v posledních pár letech čím dál tím více sbližují a špičkové tituly se již často objevují na všech hlavních platformách. Aby však bylo porozumění mezi oběma dříve znepřátelenými tábory co největší, je zapotřebí pořádně se poznat, a to včetně historie. Dochází tedy k zajímavému výměnnému obchodu. Zatímco pro PSX vychází klasika v podobě strategie Theme Hospital, pécéčkáři mají možnost pohroužit se do tajů playstationové akční adventury Dino Crisis 2. Co však v září roku 2000 slavilo na PSX úspěchy, ještě nemusí zákonitě splňovat i standardy dnešních her pro PC. A také bohužel v mnoha ohledech nesplňuje.

Série Dino Crisis byla původně survival hororem, již druhý díl se ale vydal o poznání akčnějším směrem. Jedno však zůstalo beze změn – kvalitní, poutavý příběh. Během hry odhalujete zajímavé skutečnosti ohledně pozadí vaší mise, zjišťujete, co se v tomto džunglí zarostlém světě stalo... a kdy se to vlastně stalo: v minulosti, budoucnosti nebo kdy. Co oni to v té 3rd Energy Facility provedli? To, co vám zpočátku přijde jako křišťálově jasné, se začíná zamotávat a ke konci Dino Crisis 2– když odhalíte totožnost podivné nemluvné dívky – zjistíte, že jste polapeni v jakési podivné časové smyčce, ve které se pravděpodobně ztratili i samotní tvůrci scénáristé.

Tropickým pralesem budete procházet střídavě s vojákem Dylanem a sličnou Reginou. Zpočátku byste sice v jejich vztahu marně hledali nějakou náklonnost, ale jak je osud a všudypřítomné nebezpečí sválo dohromady, nedají bez sebe za chvíli ani ránu. Každý z nich může používat jiné zbraně a dokáže se dostat do jiných lokací, tím však veškeré rozdíly končí. Bohužel se nedočkáte z jejich strany žádné větší spolupráce – postavy se mění jen dle přání scénáristů a potenciál puzzlů založených na jejich kooperaci tak zůstal zcela nevyužit. Ono zde těch logických hádanek vůbec není nijak mnoho. Většinou jen musíte najít ten správný klíč ke správným dveřím, případně najít kód a správně jej zadat. Kromě těchto „přístupových předmětů“ je po lokacích rozmístěno ještě několik desítek disků, z nichž se dozvíte buď podrobnosti o různých druzích dinosaurů a možnostech jejich likvidace, nebo obsahují střípek z celkového příběhu.

Dino Crisis 2

Nedá se sice zrovna říci, že by byla adventurní část málo výrazná, ale i tak ji zatlačuje do pozadí akce – střílení všudypřítomných krvelačných dinosaurů všech tvarů, barev a velikostí. Kromě malých a vcelku neškodných druhů narazíte i na několik opravdu nebezpečných, kteří zastávají funkci závěrečných bossů. Nepřátel je opravdu mnoho a při průchodu z jedné lokace do druhé si budete nejednou říkat, odkud se ty bestie pořád berou. Pobijete jich stovky a přesto se budou na vás hrnout stále další a další. Vyhýbat se jim ale není právě to nejlepší řešení – za jejich likvidaci totiž získáváte drahocenné body, které můžete utratit při nákupu lékárniček, nových zbraní, munice, zásobníků nebo dokonce speciálních předmětů. A bez lepších zbraní se nikam nedostanete. Nejen, že je potřebujete proti silnějším protivníkům v pozdějších fázích hry, ale navíc bez nich nepřekonáte překážky na cestě (kámen blokující cestu, nakřáplý betonový pilíř a podobně). Nemůžete se ani spoléhat na to, že zbraně někde najdete a ušetříte si tak body na horší časy – nikde po celé hře se žádná nepovaluje. Po lokacích je však roztroušeno několik počítačů, které fungují jako obchody a zároveň místa, kde si můžete hru uložit.

Pro narušení stereotypu tvůrci do hry zakomponovali i několik ryze Dino Crisis 2akčních sekvencí, ve kterých se po vás požaduje jen jedno – pálit ze všech sil do útočících nepřátel z těžkotonážních zbraní a udržet je po jistou dobu v patřičných mezích. Projedete se dokonce i v tanku a v závěru hry si přijdete na své i v roli eskorty bezbranné dívky. A abychom nezapomněli, čekají vás dva úkoly, které je třeba splnit v časovém limitu. Pracovníci slavného Capcomu dokázali, že jméno jejich společnosti není respektované jen tak pro nic za nic. Díky variabilitě herního systému totiž nehrozí, že byste se u Dino Crisis 2 nudili.

Akční část hry bohužel trpí jedním poměrně závažným nedostatkem – ovládáním, které je sice přizpůsobeno playstationovému ovladači, ale ne klávesnici. Na myš můžete rovnou zapomenout. Po čase si sice na zdejší systém zvyknete a naučíte se využívat všechny vychytávky, nějakou tu půlhodinku to však bude trvat. A nebude to příjemná půlhodinka, na to vemte jed. Zkuste mu ale přijít na chuť, protože pak vás čekají vcelku zajímavé lahůdky – například Regina střílející ze dvou samopalů na dva protivníky nebo Dylan, který jediným máchnutím své mačety srazí na zem tři útočící dinosaury a pak je dodělá palbou z brokovnice či protitankové pušky. Vyplatí se co Dino Crisis 2nejvíce kombinovat výhody primárních a sekundárních zbraní, protože výhodami jedné dokážete eliminovat slabiny druhé.

Grafické zpracování je poměrně rozporuplné. Nejprve vás uvítá naprosto úchvatné intro, které svým technickým provedením evokuje vzpomínky na film Final Fantasy: Esence života (animovaných sekvencí v této kvalitě vás v Dino Crisis 2 čeká hned několik). Pak ale vstoupíte do samotné hry a zjistíte, že všechno je trochu jinak a vizuální hody se nekonají... Děj není snímán z klasické third-person perspektivy, ale pomocí statických kamer. Ty sice dokáží navodit působivou atmosféru, jejich použití s sebou ale nese nevyhnutelně několik nevýhod. Jedna pochopitelně spočívá v negativním efektu na hratelnost a možnost orientace v prostředí (každou chvíli jste zabíráni z jiného úhlu). Na to si však časem zvyknete. Horší to je se spojením aktivních objektů s okolím. Pozadí jsou totiž sice ručně kreslená a tím pádem hýří detaily, ostře však kontrastují se vším, co je 3D. Nevypadá to zrovna nejlépe.

O něco lepší to je se zvuky. Postavy jsou dobře nadabovány a hudba příjemně dokresluje atmosféru, do toho se ozývají skřeky dinosaurů... Dino Crisis 2Nelze se však ubránit pocitu, že o tuto stránku hry se staralo několik lidí, jejichž úroveň zkušeností se lišila. Několikrát totiž zazní tóny, které působí velice rušivě – když jsem například sledoval boj dvou obřích dinosaurů, nevěřil jsem vlastním uším; zdálo se, že se z reproduktorů ozývají tóny ze zcela jiného titulu, pravděpodobně z nějaké freewarové tahové fantasy strategie.

Pokud jste se již podívali na závěrečné hodnocení (asi ano, kdo by to neudělal), možná vás zarazilo, proč je tak nízké. Dino Crisis 2 sice není bezchybné – především na grafické zpracování a systém ovládání si budete muset nějaký ten čas zvykat. Jinak to je ale vcelku zábavná a propracovaná hra s opravdu kvalitním příběhem. Proč tedy říkat, že je to šedý průměr? Protože je až nechutně krátká. Pokud se ničím nezdržujete, dokončíte ji za pouhé jediné odpoledne. Konkrétně za čtyři až pět hodin. Ale spíš za čtyři. To je vyloženě málo, jinak to říci nejde. Žádný div, že vás ani ke konci nenudí – nestihne to. Ano, je pravda, že Dino Crisis 2 neobsahuje jediné hluché místo... Je ale opravdu bylo nutné toho docílit za cenu krátké herní doby? Rozhodně ne. Situaci ani příliš nezachrání fakt, že na konci obdržíte na základě svých výkonů příslušný rating, který Dino Crisis 2si můžete ještě vylepšovat (během dalších odpolední), a že se vám zpřístupní „extra“ v podobě módů Dino Colosseum a Dino Duel. U těch ale vydržíte asi tak deset minut – jedná se o boje v aréně proti dinosaurům, respektive proti druhému hráči a moc zábavné rozhodně nejsou.

Sečteno a podtrženo – právě za herní dobu ztratilo Dino Crisis 2 nejvíce bodů. Je to kapku škoda, protože ačkoliv to není nejnovější titul a byl primárně určen pro výrazně slabší platformu (PSX se nemůže po hardwarové stránce na rozdíl od PS2 se současnými PC měřit), je na něm jasně vidět mistrovství vývojářů a jejich cit pro detail. To bohužel pro nadprůměrné hodnocení PC verze nestačí. Uvidíme, jak si povede Dino Crisis 3, na němž se již delší dobu pracuje. Nikdo nepochybuje, že na konzolích se bude jednat – stejně jako tomu bylo u předchozích dílů série – o špičkovou hru. Snad tentokrát dopadne dobře i konverze pro počítače. Pokud se na ně někdy dostane.

Dino Crisis 2
Výrobce: Capcom
Vydavatel: Capcom
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.capcom.com
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM, 230 MB HDD, 8 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 350 MHz, 128 MB RAM, 16 MB 3D karta
3D karty: ano (po prvním dohrání)
Multiplayer: ano
Verdikt: Akční adventura, která překvapí především svým kvalitním příběhem. Je sice zábavná, ale podepsal se na ní zub času a fakt, že byla určena pro slabší platformu. A je strašně, strašně krátká.
Hodnocení 55%

Autor:
Nejčtenější

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Další z rubriky

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.