Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dirge of Cerberus: FF VII – první dojmy

  12:00aktualizováno  4. září 12:28
Hodnotit Dirge of Cerberus je noční můra. Není možné udělat alespoň trochu objektivní hodnocení. Záleží na každém hráči a na tom, jaký má k původní hře vztah.

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII Při každém preview či recenzi hrají subjektivní pocity velikou roli. Ovšem v případě Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII rozhodují naprosto o všem. Tuto hru totiž můžete odmítnout jako naprostý odpad, který nestojí za nic, ale i u ní prožívat blažené hodiny extáze, protože vás opět zavedla do magického světa legendárního japonského RPG. Klíčové je, jak vnímáte původní Final Fantasy VII. Pokud ji považujete za nejlepší RPG hru všech dob, jestliže se stala titulem, na který jednoduše nikdy nezapomenete, pište si u Dirge of Cerberus plusové body. V případě, že jste nadšeně uvítali CGI film Final Fantasy VII: Advent Children jako nádherný flashback, jenž vám umožnil nejen chvilkový návrat do světa FF 7, ale oslovil i vaši duši, pak pište hned další řádku plusů. Zkrátka pokud jste velikými fanoušky původní FF VII toho typu, že vám pokračování nepřijde jako rozmělňování původní hry, parazitování na úspěchu, ale naopak vnímáte ho jako jakýsi stroj času, který vám otevře dveře a vy se vrátíte do své milované hry, buďte vítáni u Dirge of Cerberus. Platí to ale pochopitelně i naopak. Jestliže je pro vás Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII FF 7 natolik nedotknutelná modla, že každá další hra, vycházející z jejího světa je pro vás kacířstvím a znesvěcením, klidně DoC míjejte obloukem.

Je veliké štěstí, že Vincent svůj rudý plášť měl dávno předtím, než se objevil Devil May Cry a jeho hrdina Dante.

Tyto řádky píše člověk, který původně odmítal jakoukoliv možnost remake původní FF7 a fakt, že by mohla vzniknout pokračování, považoval za naprostou zhovadilost. Pak měl možnost vidět FF VII: Advent Children a došlo k „obrácení na víru“, z nevěřícího Šavla se stal apoštol Pavel, který by si nejenom rád zahrál remake FF VII ideálně v grafice Advent Children, ale který spokojeně hraje Dirge of Cerberus a už vyhlíží další hry ze světa Final Fantasy VII. Někdo zkrátka uvaří nastavovanou kaši tak, že by ji pes nežral, jiný kuchař zvládne vyrobit touto formou pochoutku. Tak jako právě Square Enix.

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII Zpočátku mě projekt Dirge or Cerberus iritoval. Naprosto jsem nechápal, proč RPG gigant jako Square Enix opouští teritorium, kde je mistrem a vydává se na pro něj neznámou půdu akční střílečky. Jenže známé „ševče, drž se svého kopyta“ tentokráte neplatí tak doslovně a nebo jsou prostě SE šikovnější, než se čekalo. Pochopitelně vše stojí a padá s příběhem, kvůli němu se nakonec Final Fantasy série hraje. Takže omluvíte nedostatky, které byste jiným hrám neodpustili.

Hrajete za temnou postavu Vincenta Valentina, jehož obliba ve střelných zbraních ho proslavila. Je veliké štěstí, že svůj rudý plášť měl dávno předtím, než se objevil Devil May Cry a jeho hrdina Dante, protože jinak by Square Enix dostal hromadu nadávek z plagiátorství. Přiznejme si, že to opravdu chvílemi svádí tyto hry srovnávat, ačkoliv, jak nakonec zjistíte sami, je to naprosto nesmyslné. Nicméně asi je z této zmínky jasné, že hrajete za jedinou postavu, která disponuje různými skoky a zvládá jak střelná komba tak i údery (ve Vincentově případě kovovou spárovitou rukou).

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII

Nebyla by to hra od Square Enix, aby nebyla plná RPG prvků.

Tím ale podobnost končí. Stisknutím R3 totiž můžete hrát hru jako klasické FPS, tedy pokud se smíříte s tím, že nevidíte zbraň, ale jen zaměřovač. Nakonec, na to si už hráči zvykli i díky jiným hrám. Potěšující je, jak svižně hra běží, zaměřovací systém je také domyšlený, nejde o klasický autolocking, ale řekněme jen o jemné „autodoladění“. Pochopitelně ale není problém protivníka skolit obrněnou rukou, pokud se tedy nevznáší ve vzduchu. Pohyb neumožňuje naprostou volnost, občas byste v realitě tam či onam, kam to ve hře nejde, skočit mohli, ale to jsou jen mušky.

Jelikož, jak jsem psal hned v úvodu, je hra určená zvláště fandům FF VII (stejně jako film FF VII: AC), budete si užívat lokací, ve kterých jste se ocitli při hraní původního RPG a vychutnávat laskominky. Ty se dostaví také v podobě dlouhých dějových CGI sekvencí, které jsou vytvořeny takřka v kvalitě filmu FF: AC, každopádně známé postavy v nich mají onen filmový vzhled). A že se Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII tu setkáte se všemi starými známými. Nechybí Cloud na svém legendárním motocyklu, Barret, Cid a jeho letadlo (tedy tentokráte spíše vzdušná flotila) a další.

Jelikož se vše odehrává až rok po ději Advent Children, svět se opět trochu změnil. Robotizovaná armáda mě překvapila, stejně tak jako vzhled některých nepřátel. Ruku designérského génia Tetsuyi Nomury je cítit na kilometry daleko. Přesně ve chvíli, kdy si myslíte, že už vás nemůže překvapit vůbec nic, objeví se cosi, co vám vyrazí dech. A přesně ve chvíli, kdy vás třeba otráví běhání, hledání vstupních karet a přemíra akce, touha dozvědět se, co se bude dít dál, vás požene kupředu, Chaosu vstříc. No, nebudu prozrazovat příliš.

Pokud považujete FF VII za nejlepší RPG hru všech dob, pište si u DoC plusové body.

Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII Nebyla by to hra od Square Enix, aby nebyla plná RPG prvků. Ty se tentokráte soustřeďují zvláště na Vincentovy zbraně, jejich unikátní možnosti, ačkoliv i zde se setkáte s gily a můžete nakupovat vybavení a předměty. Jen je to vše trochu zapeklitější než v tradiční FF. Ale užijete si i limit breaků a materií, můžete být v klidu. Jen zkrátka jinak.

A teď pokud nejste fanoušky Final Fantasy VII nebo jste o této hře dokonce nikdy neslyšeli. Dostanete do ruky podivnou akční hru, kdy nebudete mít tušení, o co vlastně pořádně v ději jde, jaké vztahy postavy z minulosti mají, a jediné emoce, které ve vás titul vyvolá, bude vztek z nepochopení, proč hru někdo chválí. Vzpomenete si na desítky lepších FPS a pseudo FPS akcí, které mají dokonalý fyzikální model, skvělý vzhled a mnohem více napětí a Dirge of Cerberus budete kritizovat. A nebo ještě jinak. Zaujmou vás krásné CGI animace a je možné, že kvůli nim budete chtít do světa FF 7 vstoupit. Pak vítejte.

Index očekávání: fanoušci FF VII 85 %, ostatní 60 %

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.Najdete na iDNES.cz