Diskuze

Jasná kopie herního hitu. Autoři se i po odsouzení vehementně brání

Autoři čínské hry Crouching Dragon Legends tvrdí, že o nich tisk píše nepravdivé zprávy. Tamní soud přitom vývojářům nařídil, aby odškodnili autory hry Hearthstone, kterou čínský projekt kopíruje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Tak tohle vůbec nevypadá jako Hearstone, vážně - ani trochu! Jak si proboha někdo může myslet, že jde o kopii jmenované hry? Vždyť i jazyk je úplně jiný. A Vy byste chtěli takovou krásnou originální práci hanit, běda Vám! :))) A teď bez ironie a zcela vážně. V Číně je kopírování něco co Číňané ani nepovažují za kopírování, ale jaksi součást života. Ať už jde o klony slavných telefonů nebo kopie her. Pro ně je to všechno prostě jen "inspirace" a i když je to do očí bijící pořád Vám budou tvrdit, že je to originál a že se nejedná o kopii. Ono i tamní zákony moc nepomáhají. Podobně je to například ve Viet Namu kde to sice není v tak velké míře, ale často narazíte na skupiny a zpěváky, kteří se "inspirují" Jižní Koreou a často používají jejich hudební podklady a choreografie pro své písně. Často ani text není jejich, ale jen přeložený z korejštiny do vietnamštiny. A tak to chodí skoro všude. Věřím, že i v Česku je spousta podobných případů i kdyby to bylo ohledně něčeho jiného. A v čem tkví úspěch? Nyní nemyslím zrovna Hearstone, které je pokud vím zcela zdarma, ale veškeré ostatní "okopírované" produkty. Odpověď je vždy stejná - peníze. Například čínské smartphone telefony volí lidé kvůli ceně a kvůli tomu, že často nabízí celkem slušnou výbavu za mnohem přijatelnější cenu než třeba korejské (LG, Samsung) a americké (Apple) smartphony, které jsou citelně dražší. Tak je to i u her, kterých má Čína na kontě nepřeberné množství (dobrých, lepších i horších) a skoro všechny má jako FTP (u free-to-play mezi mé nejoblíbenější ptří ty korejské a pak ty čínské, MMORPG hry v historickém stylu mají parádní) a ne PTP. Osobně se nedivím tomu, že teď vytvořili hru, která je na chlup stejná jako úspěšná hra Hearstone. Spíš se divím, že jim to trvalo TAK dlouho :))

0 0
možnosti

L66u25k84a83s 30C77o69d63r

21. 11. 2014 17:33

Podobnejch her uz vyslo celkem dost, ale vetsinou na mensich portalech s nic moc kvalitou, ale na to je potreba ten trh opravdu podrobne sledovat ;-) 

Jinak Cina ma paradoxne celkem tvrdy autorskopravni zakony, ale problem je s jejich vymahatelnosti, ktera se lisi provincii od provincie (a az na vyjimky plati, ze tzv. "foreign entity" ma mizivou sanci na uspech). Proto tyhle spory inciciuji vicemene jenom hlavni operatori (jako treba Netease nebo Shanda). Pripad sam pro sebe je pak Tencent, ze kteryho maj vsichni takovej respekt, ze mu stacilo verejne prohlasit, ze se soudit zacne (slo o jedno velky asijsky IP), a ostatni firmy svoje klony radsi stahly. Ono taky neni divu, protoze jenom "government relationship" oddeleni Tencentu ma k dispozici vetsi zdroje nez stredne velkej operator na kompletni provoz.

0 0
možnosti

F39i73l54i40p 57P75e34t78e40r

21. 11. 2014 12:20

To neni možný že je to kopie. Vždyť je to úplně jiný...;-D

1 0
možnosti

L68u37k26a55s 54C26o71d72r

21. 11. 2014 7:10

K tomuhle clanku je potreba napsat par vysvetlivek, ktere jsou pro pochopeni situace zasadni. Kopirovani uspesnych zapadnich her je v Cine obrovsky rozsirene. V zemi je strizlivym odhadem nekolik tisic hernich startupu, z nichz mnohe funguji tak, ze v kancelari sedi nekolik vyvojaru, kteri maji na jednom iPadu treba Clash of Clans, na druhem svoji hru, a vicemene delaji kopii 1:1 jenom s obmenenou vizualni tematikou (vetsinou z ery "Three Kingdoms") a monetizaci upravenou pro cinsky trh (VIP levely atd.). V naproste vetsine pripadu tyhle veci nikdo nezaluje, protoze podobne projekty rychle zapadnou, pripadne nema vydavatel puvodniho titulu v Cine silne zastoupeni.

V pripade Heartstone byla ale situace jina. Puvodni hra je totiz tesne pred ostrym startem v rezii operatora Netease, ktery patri se 7000 zamestnanci a desitkami provozovanych her mezi nejvetsi herni firmy na svete, a ktery ma zaroven vynikajici vztahy s cinskou vladou na vsech urovnich (od centralni az po provincni). Je proto jasne, ze sve zajmy dokaze i v neprehlednem cinskem pravnim systemu pomerne efektivne vymahat. Je to svym zpusobem i varovani pro ostatni male firmy, aby se od veci, ktere Netease licencuje, drzeli dal.

Na zaver je potreba dodat, ze tohle rozhodne neni prvni pripad, kdy velky operator uspesne zazaloval firmy, ktere kopirovaly jeho licencovane hry (vetsinou slo ale o licence asijskych her nebo postav z amimovanych serialu). Da se proto pocitat s tim, ze podobnych rozsudku bude pribyvat.

22 0
možnosti

L52u46k43a27s 19C16o13d35r

21. 11. 2014 7:19

Sakra, omlouvam se za ty dve priserny chyby. Samozrejme jde o hru Hearthstone a spravne se pise "drzely". Jsem vazne pako :-(

0 0
možnosti