Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doktor IQ - já jsem hlupák, kdo je víc?

  12:01aktualizováno  22. března 11:11
Mezi zdivočelými teenagery a nejen mezi nimi se někdy používá zdvořilostní oslovení ""idiote"" nebo ""debile"". Přitom lidé, kteří promlouvají těmito pojmy v běžné řeči, netuší, že se nejedná o nadávky, nýbrž vysoce odborné termíny značící, jak je na tom dotyčný lidský jedinec se svým IQ. Originální produkt na poli českých multimédií - Doktor IQ - vám dá možnost zjistit, zda na takové zdvořilostní oslovení máte nárok.
Doktor IQ

Mezi zdivočelými teenagery a nejen mezi nimi se někdy používá zdvořilostní oslovení "idiote" nebo "debile". Přitom lidé, kteří promlouvají těmito pojmy v běžné řeči, netuší, že se nejedná o nadávky, nýbrž vysoce odborné termíny značící, jak je na tom dotyčný lidský jedinec se svým IQ. Originální produkt na poli českých multimédií - Doktor IQ - vám dá možnost zjistit, zda na takové zdvořilostní oslovení máte nárok.

Řečeno stručně a bez vytáček, Doktor IQ je multimediální CD-ROM obsahující soubor IQ testů, znalostních testů a srandovních testů. Na tomto místě by zhruba mohl skončit celý článek, rád vás však obohatím ještě o několik zajímavých podrobností, díky kterým se můžete rozhodnout, zda se vám vyplatí za tento titul vypláznout poctivých 593 Kč.

Nejprve se zastavím u osoby, jež má tento produkt na svědomí. Tou je Václav Fořtík, kápo konspirativní organizace Mensa ČR. Jedná se o spolek lidí s nadprůměrným IQ, kteří tuto skutečnost prokážou v oficiálních testech Mensy, načež se můžou rozhodnout sdružit se jejím prostřednictvím s lidmi intelektuálně sobě rovnými. Pokud byste čekali, že členy této společnosti jsou manažéři předních českých firem, špičkoví politici a geniální vědci, jste na omylu. Jedná se zpravidla o mladé lidi, většinou studenty, kteří spolu hrají hobby hry a baví se o Star Treku. Konec kulturní odbočky, mým záměrem je pouze osvětlit, že Václav Fořtík je opravdu ten nejpovolanější člověk v naší vlasti, který může připravit produkt na měření vašeho IQ.

Nabízí se otázka: Co dělá v Bonuswebu recenze na tento titul? Vždyť Bonusweb se přece zaměřuje na počítačovou zábavu. Odpověď je jednoduchá: Doktor IQ rozhodně spadá do kategorie zábavného softwaru a troufám si tvrdit, že vás pobaví mnohem lépe a déle než lecjaká hra. Pokud bych už tento titul chtěl přiblížit k nějakému hernímu žánru, patřil by bezesporu do škatulky logických her.

Úvodní menu Doktora IQ nabízí několik položek. Tou nejobsáhlejší, nejpestřejší a bezesporu nejlépe zpracovanou jsou IQ testy. Následují testy znalostní a zábavné. Tyto dva zbývající oddíly toho neobsahují zdaleka tolik a kvalitou se oddílu prvnímu ani zdaleka nevyrovnají. Přesto mají své místo a znatelně rozšiřují záběr celého produktu.

Doktor IQ

Pojďme se tedy věnovat té nejhodnotnější části. Slovní přesmyčky, matematické rébusy, oblíbené úkoly typu "vyřaď slovo, které nepatří do následující řady" otestují matematické a verbální schopnosti uživatele. Prostorovou představivost a vizuální imaginaci vůbec vyzkouší hlavolamy barevné, obrázkové a trojrozměrné. Většina testů má několik variant a pro jejich vyhotovení je třeba relativně hodně času: půlhodina a více. Uživatel si vybere druh testu, přečte si jednoduché instrukce pro plnění úloh a pustí se silou celého svého mozku do boje s neúprosným časovým limitem. Ještě předtím je třeba prozradit programu svůj věk. Nejedná se o žádnou invazi do uživatelova soukromí, stáří člověka je pouze jednou z relevantních veličin ovlivňující jeho IQ, tudíž i výsledek testu. Časový limit je nemilosrdný, a tak se vyplatí úkoly, které se zdají nesrozumitelné, přeskakovat. Některé testy mně osobně připadaly hodně těžké, ale asi to bylo tím, že nemám dostatečně vysoké IQ. Mimochodem šeptá se, že jistý redaktor renomovaného papírového časopisu díky Doktoru IQ konečně zjistil, že je blb, načež to Václavu Fořtíkovi vytmavil prostřednictvím zdrcující recenze. Na každý pád doufám, že našeho šéfredaktora nenapadne své podřízené tímto programem zkoušet, aby si ověřil, zda mají nárok do Bonuswebu psát. Podle mého hrubého odhadu by polovina redakce mohla dostat vyhazov. Mimochodem, svůj výsledek vám neprozradím.

Program jde samozřejmě i podvést, a to jednak tím, že zadáte věk devadesát let a vyšší, jednak tím, že budete důkladně trénovat jeden test několikrát za sebou. Pak vám samozřejmě IQ poroste do neuvěřitelných výšin. Než ale vyluštíte všechny testy, uběhne tolik času, že můžete znovu začít od začátku. Pokud bych měl Doktora IQ posuzovat v tradičních hodnotících kategoriích počítačových her, musím vyzdvihnout nesmírně dlouhou dobu, kterou trvá, než tento titul "dohrajete" do konce. Málokterá 3d střílečka či adventura může Doktoru IQ na tomto poli konkurovat. Co se týče "hratelnosti", i ta je dotažená na maximum. Testy jsou výborně zpracované a ze široké škály úloh si vybere opravdu každý. A jeden vyluštěný hlavolam má podle mě větší hodnotu než deset fragů. Význam tohoto produktu tkví i v tom, že si jeho prostřednictvím můžete natrénovat IQ testy, které budete muset vyplňovat třeba při ucházení se o zaměstnání či přijímačkách na některé vzdělávací instituce.

Doktor IQ

Ještě několik slov o testech znalostních a zábavných. Testy znalostní se rozpadají do několika podoborů. Je tu soubor otázek z literatury, historie, geografie či chemie, každý obsahuje několik málo desítek otázek. Dotazům je společné to, že jsou dost úzce zaměřené. Například v historii se program neustále ptá na přesné datumy historických událostí, ačkoliv v tom podle mě znalost dějin nespočívá, v zeměpise je hráč pro změnu permanentně tázán na hlavní města států, literární a ostatní testy fungují podobně. Navíc některé otázky jsou neúnosně banální, například dotaz na hlavní město ČR. Jestli nezaškrtnete ze tří možností Prahu, buďto jste vtipálek anebo rovnou volejte docenta Chocholouška.

Zábavné testy jsou perfektní oddech po strašlivých hlavolamech, na kterých se vám div nezavaří mozek. Dotazy se pídí po vašich názorech na UFO, Evropskou unii či populární hudbu. Testy jsou koncipovány s vtipem a nadhledem, který svědčí o autorově dobrém smyslu pro humor.

Co celkovému dojmu škodí, je technické provedení. Tím nemíním ovládání - je přehledné a dětsky jednoduché - ale vzhled, neboť grafika zavání amatérismem. Pro náplň Doktora IQ to sice není vůbec podstatné, ale na poli multimediálních produktů z tuzemska jsem si už zvykl na poměrně vysoký standard.

Doktora IQ můžete pojmout dvěma způsoby: Buďto jako smrtelně vážnou pomůcku, jejímž prostřednictvím zjistíte, že nejste genius, načež se zastřelíte, nebo jako výborný zábavný produkt. Jako neodborník nemůžu plně posoudit, zda se skutečně jedná o 100% spolehlivou pomůcku na zjištění vašeho IQ, zato můžu odpovědně říct, že záměr vyrobit unikátní zábavný produkt se podařilo naplnit beze zbytku. Tomu odpovídá i mé hodnocení.

Autor:


Témata: Humor, software, UFO, Vtip

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Vývojáři Paragonu uvolnili zdarma podklady v hodnotě 12 milionů dolarů

Paragon

Lidé z Epic Games se díky Fortnite zřejmě natolik topí v penězích, že dali na internet zdarma k využití modely ze své...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz