Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Doom 3: Resurrection of Evil – peklo znovu ožívá

  12:00aktualizováno  3. března 1:17
Brány do pekla byly znovu otevřeny. Na Marsu se opět děje něco nekalého a pouze jeden člověk ve vesmíru může zabránit nové expanzi zla. Vy!

Doom 3: Resurrection of Evil Doom 3 pro Xbox byl jasná trefa do černého. Konverze z PC neobsahovala žádné zbytečné chyby a i když byly některé lokace ve finálním kódu hry mírně zkráceny, tak nedošlo k ničemu markantnímu a konečný produkt šlo bez pochyb označit za více než dobrý. Přibližně v době vydání xboxového Doomu 3 však pro PC vycházel očekávaný datadisk Resurrection of Evil, a konzolovým hráčům se tehdy začala v hlavě honit jedna znepokojující otázka: dočkáme se Resurrection of Evil vůbec někdy? Naštěstí se i díky výše zmiňované kvalitě konverze stal Doom 3 komerčně úspěšným titulem i pro Xbox, a tak bystré hlavy z Activisionu usoudily, že nebude špatný nápad popíchnout kluky z ID Software, ať vytvoří ten povedený datadisk k Doomovi 3 i pro Xbox. Slovo dalo slovo a hoši z ID Software se rozhodli, že tímto úkolem opět pověří kámoše z Nerve, kteří se obřím dílem podíleli na vývoji tohoto datadisku pro PC. Portu pro Xbox tak již nic nebránilo a po pár měsících si Vzkříšení Zla mohou zahrát všichni majitelé první konzole od Microsoftu. Navíc nevyžaduje Doom 3: Resurrection of Evil (dále jen ROE) pro Xbox nutnost vlastnit originálního Dooma 3. Tvůrci tak hru pasovali na stand alone datadisk.

Doom 3: Resurrection of Evil

Čím by byl Doom bez svých typických zbraní? Samozřejmě ničím.

ROE se odehrává necelé dva roky po událostech viděných v Doom 3. Union Aerospace Corporation ukončila výzkum veškerých abnormálních aktivit na povrchu Marsu a po uzavření základny jen dále monitoruje veškeré dění hezky zpovzdálí. Zlo si však nedá pokoj a šílený doktor, který nám na konci Dooma 3 prošel zajímavou transformací (a kterému nemůžu za žádnou věc přijít na jméno) se dal v pekle dohromady s partičkou zvanou Hunters (lovci) a v plánu má teď kromě vyhlazení celé lidské rasy získat velmi cenný artefakt oplývající nadpřirozenou silou. V tu chvíli se ocitáte v roli bezejmenného mariňáka/inženýra (tak vás ve hře opravdu nazývají :-) UAC, který má za úkol vyšetřit záležitost ohledně nevyjasněné aktivity na Marsu. Samozřejmě se to týká onoho artefaktu, po kterém se kromě vás a vaší nadřízené doktorky McNeilové shání i půlka pekla. Tento artefakt v podobě bijícího lidského srdce se zdá být z počátku k ničemu, ale brzy zjistíte, že v oboru absorpce je užitečnější i než ta příslovečná houba.

Doom 3: Resurrection of Evil Vždy po poražení některého z Hunterů (kteří nám hezky plní funkci bossů) totiž díky tomuto šikovnému „talismanu“ získáte veškeré jejich schopnosti. A že je o co stát! Hell Time vám umožní zpomalovat čas, což není jen kosmetická pomůcka, jak by se na první pohled mohlo zdát. Souboje s nepřáteli jsou díky této schopnosti daleko lehčí i díky tomu, že na rozdíl od zpomalených protivníků se pohybujete stále stejně rychle. Navíc ve hře narazíte na hlavolamy, které ke splnění zpomalení času přímo vyžadují. Mezi další unikátními schopnosti patří Berserker (dočasné zvýšení síly) a nesmrtelnost. Tento artefakt tedy rozhodně neslouží jen jako dekorace.

Co se týče zbrojního arzenálu ROE, musel jsem se osobně těžce vypořádat s absencí motorové pily.

Čím by byl Doom bez svých typických zbraní? Samozřejmě ničím, a proto i ROE nabízí početný arzenál střelných zbraní všech Doom 3: Resurrection of Evil možných kalibrů, velikostí i typů. Samozřejmě tedy nesmí chybět plazmová puška, rotační kulomet a BFG. Návrat hlásí i většina dalších kousků z původního Doomu 3 a ve hře se objeví i pár nováčků. První z nich je spíše staronový a jedná se dvouhlavňovou brokovnici známou z Doomu 2. Druhý z dvojice nových zbraní v ROE nese název Grabber a jedná se o jakousi kopii Gravity Gun z Half-Life 2. Pomocí Grabberu můžete zvedat předměty, takže zasypaná chodba se s pomocí této zbraně stane za chvíli přístupná apod. Navíc můžete s Grabberem chytat firebally od Impů, HellNightů a jiné havěti a házet jim je zpět. Dojde-li vám tedy munice, stane se v mnoha situacích Grabber tím nejužitečnějším pomocníkem. Zajímavější se díky Grabberu stanou i souboje s kostlivcem Revenantem. Jeho rakety sice chytat nemůžete, ale můžete měnit jejich směr. O zábavu je tedy postaráno. Upgradovatelný artefakt a Grabber přímo ovlivňují hratelnost a přinášejí do hry nové situace. Bez jejich použití byste se i v mnoha případech nedostali dále a tito dva pomocníci se stávají absolutní nutnosti k postupu hrou.

Co se týče zbrojního arzenálu ROE, musel jsem se osobně těžce vypořádat s absencí motorové pily, ale se zbytkem včetně Doom 3: Resurrection of Evil Grabberu a dvouhlavňové brokovnice jsem byl na výsost spokojený. Největší výtkou, kterou většina hráčů směřovala na adresu původního Doomu 3, byl nedostatek světla v jednotlivých úrovních. Většina úrovní byla totiž (snad s výjimkou pekla) jedna stereotypní chodba za druhou. To vše se v ROE změnilo k lepšímu. Chodby jsou lépe osvětleny a navíc se dočkáte i několika výzkumných laboratoří se zajímavou výbavou a daleko více se též podíváte na povrch samotného Marsu. Pamětníci jistě při procházení úrovně zamořené kyselinou v ochranném obleku zamáčknou slzu nostalgie. Všechny lokace jsou tedy opatřeny více zdroji světla a bloudění ve tmě vás rozhodně v žádném případě nečeká. Navíc (a teď se podržte) je ruční pistole opatřena baterkou!

Doom RPG

Že se stal Doom komerčně velmi ziskovým materiálem jsme se mohli přesvědčit i v našich končinách. Dočkali jsme se již dvou knih z prostředí Doomu (Po Kolena v Mrtvých a Peklo na Zemi) a další dvě nás ještě čekají. Nedávno proběhla v kinech i filmová adaptace této videoherní klasiky a rozdělila diváky na dvě skupiny. Prvnímu připadal film naprosto nestravitelný (já) a druhé až překvapivě povedené (zbytek redakce). Na pulty obchodů se dostala i zajímavá desková hra s charaktery ze třetího dílu. Nyní se na displejích mobilních telefonů objevuje další herní zářez z Doomovské herní série. Tentokrát jde o krokové RPG využívající grafického enginu Doom 2. V našich končinách tuto herní lahůdku zatím nikdo nedistribuuje, ale myslím si, že se jedná o pouhou otázku času.

Doom 3: Resurrection of Evil Tvůrci byli přímo kamenováni za to, že na žádné ze zbraní není tato světelná pomůcka připevněna a hleďme, jak se s tím vypořádali! Ze slabosti vytvořili přednost. Pistole je totiž samozřejmě nejslabší kousek z celého zbrojního arzenálu ROE, ale její opatření světelným zdrojem přináší zajímavý taktický prvek. Vtrhnete do temné chodby ozbrojeni BFG, ale prakticky poslepu, či si hezky vytáhnete pistoli a na případné nepřátele si radši posvítíte? Volba je jen na vás a mi nezbývá, než tvůrcům hlasitě zatleskat. Samozřejmostí je i několik nových druhů monster. Je jich celkem šest (včetně Hunterů) a nejčastěji z nich budete potkávat Vulgara, kombinaci Impa a Aliena. Tato nepříjemná kreatura je schopná lézt po zdech a kdykoliv po vás hodit nazelenalý fireball. Co se nepřátel týče, podobně jako u zbraní motorová pila chybí v seznamu nepřátel Pinky, kterého jsem tak rád v originálním Doomu 3 krmil olovem. V celé hře jsem na něj narazil pouze jednou.

Klady a zápory

Plus Hra je světlejší
Plus Baterka na pistoli, jupí!
Plus Upgradovatelný artefakt
Plus Grabber ovlivňuje hratelnost
Plus Plné verze starých Doomů

Mínus Krátká herní doba
Mínus Absence motorové pily, Pinkyho a kooperačního módu

Oproti Far Cry Instincts je hra sice pořád striktně lineární, ale vezme-li se v úvahu, že v Doomu 3 pro Xbox byla řada lokací zkrácena či vypuštěna (a znovu si dovolím upozornit, že se nejednalo o nic markantního), nic takového vás v ROE nečeká. Jestli v Nerve při konvertování nějaký úsek hry pozměnili, tak jim gratuluji, protože osobně jsem nic takového nezaregistroval. Xboxový Doom 3 obsahoval oproti PC verzi speciální kooperační multiplayer pro dva hráče. Bohužel ničím takovým ROE nedisponuje. Po system linku a Xbox Live se sice můžete kosit se svými přáteli i nepřáteli, ale kooperační mód to prostě není.

ROE je skvělá hororová akce z pohledu první osoby, která v mnoha ohledech přesahuje kvalitu originálního Doomu 3. Celé ROE sice netrvá déle než sedm hodin, ale vezmeme-li v potaz, že hra stojí pouhých osm stovek, tak není co řešit. A zmínil jsem se, že ROE obsahuje i plné verze Ultimate Doom, Doom II a Doom II: Master Levels?

Doom 3: Resurrection of Evil
Výrobce/Vydavatel Nerve/Activision
Platforma Xbox
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: HDD
Verdikt: ROE napravuje prakticky všechny chyby Dooma 3 a přináší i pár věcí navíc. Co víc si přát? Snad delší herní dobu.
Hodnocení: 85% (info)
Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

PC verze sci-fi hororu Dead Space je dočasně zdarma

Dead Space (PC)

Povedený, nicméně už deset let starý vesmírný sci-fi horor Dead Space je na PC dočasně zdarma.

Kreativní Nintendo Labo vypadá parádně. Nová videa představují software

Nintendo Labo

Nintendo Labo propojuje digitální hry na konzoli Switch se součástkami, které je nejprve třeba poskládat z papírového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz