Vývojáři Martin Pezlar a Ivan Buchta se svými rodinami

Vývojáři Martin Pezlar a Ivan Buchta se svými rodinami | foto: Archiv rodin Ivana Buchty a Martina Pezlara

Čeští „špioni“ píšou z řecké vazby: nachodili jsme už stovky kilometrů

  • 29
Na internetu se objevil dopis od dvojice českých herních vývojářů, kteří byli zatčeni v Řecku. Ivan Buchta a Martin Pezlar v něm děkují za podporu i dárky a přibližují trávení času ve vazbě. "Nachodili jsme stovky kilometrů, přečetli tisíce stránek. Zdá se, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se budeme moci vrátit domů," píší v dopise.

Ke zveřejnění dopisu došlo 81 dní po zatčení a to na stránce Helpivanmartin.org, která se pro zatčené vývojáře snaží získat podporu. V pondělí 26. listopadu také proběhl protest před řeckou ambasádou v Praze. Desítky demonstrujících tehdy vyjádřily nesouhlas se zadržením obou vývojářů (více o protestu).

Dvojice zadržených českých vývojářů děkovala v dopise z řeckého vězení všem svým podporovatelům.

Právě za to v dopise oba zatčení děkují především. "Po vyčerpávajících dvou měsících je pro nás důležité slyšet slova podpory a vědět, že nejsme zapomenuti. Je s námi zacházeno dobře, ale raději bychom byli s našimi rodinami než zde. Vaše snaha nám pomáhá to tady zvládnout," uvedli v anglicky psaném dopise.

Vývojáři údajně fotili vojenské objekty

Řekové dvojici Čechů zadrželi začátkem září na ostrově Limnos a to pro podezření ze špionáže. Tamní vyšetřovatel i prokurátorka později oznámili, že dvojice svými činy naplnila skutkovou podstatu špionáže. Oba Češi tak skončili ve vazbě a hrozí jim trest ve výši pěti až dvaceti let vězení.

Před řeckou ambasádou demonstrovali příznivci českých počítačových vývojářů za jejich propuštění. (26. listopadu 2012)

Ivan Buchta i Martin Pezlar totiž pracovali na vývoji válečné střílečky Arma III, která se Limnosem inspiruje. Vývojářská společnost Bohemia Interactive však upozorňuje, že jde o fiktivní budoucnost a zpracování ostrova není přesné.

Vývojáři tak nařčení ze špionáže odmítají. Na Limnos prý cestovali jako turisté a vojenské oblasti nenavštívili.

V posledních týdnech se do případu třiatřicetiletého Ivana Buchty a osmadvacetiletého Martina Pezlara vložilo hned několik českých politických špiček. Ministra zahraničí Karla Schwarzenberga následoval prezident Václav Klaus (více zde) a na řeckou stranu apeloval rovněž premiér Petr Nečas.

Naposledy se v kauze rozhodl angažovat také europoslanec Jan Březina, který si na pomoc přizval řeckou kolegyni Niki Tzaveli. Ve společném dopise apelovali na tamního ministra vnitra a spravedlnosti.

Děkujeme za podporu...

Drazí přátelé,

chtěli bychom vám poděkovat za neutuchající podporu naší záležitosti. Po dvou unavujících měsících je pro nás důležité slyšet (dobře, číst) slova podpory a vědět, že se na nás nezapomnělo.

Ačkoliv se k nám chovají slušně, cítíme, že bychom raději byli s našimi rodinami. S vaším úsilím to lze snášet lépe: užíváme si pohledů, komunitních novinek, obrázků a puzzlů, které pravidelně posílá skvělé osazenstvo tohoto webu. Zřejmě ještě nějakou dobu potrvá, než se budeme moci vrátit domů, a rozhodně je ještě třeba leccos zdolat.

Děláme, co je v našich silách, abychom zůstali optimističtí a dobře tento čas využili: čteme, procházíme se, povídáme si, diskutujeme a Martin dokonce cvičí. Nachodili jsme již stovky kilometrů a přečetli tisíce stran, ale naše myšlenky jsou vždy s našimi rodinami, přáteli a lidmi, kteří nám jakkoliv pomáhají.

Měli bychom také poděkovat každému, kdo podepsal petici! Čtrnáct tisíc podpisů je vskutku úžasné číslo, které nás navzdory nesnázím nutí věřit v to nejlepší.

Z větrného Řecka zdraví

Ivan a Martin

,