Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr Kawashima´s Brain Training

  12:02aktualizováno  30. června 10:21
Mánie okolo logických hříček procvičujících mozkovou aktivitu zasáhla Japonsko již před nějakým tím časem. Nyní ovšem máme možnost vyzkoušet si i my, co je na nich tak přitažlivého.

Dr Kawashima´s Brain Training Celý název této hry zní Dr Kawashima´s Brain Training: How Old Is Your Brain? (kdybyste o ní chtěli hledat něco na internetu, můžete se setkat i s americkým názvem Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day) a jedná se o první z v Japonsku tolik populárních titulů zaměřených na trénink mozku. Těžko říci, zdali se o něm dá hovořit jako o čistokrevné hře. Nejedná se totiž třeba o logický rychlík, ale na druhou stranu nelze tuto aplikaci označit ani jako edukativní software. Jedná se prostě o soubor miniher, které vás nutí co nejrychleji přemýšlet, respektive vyvíjet mozkovou aktivitu. Některé minihry totiž nejsou vyloženě o uvažování, natož pak o nějakém vyvozování důsledků a podobně, ale čistě o rychlém postřehu a schopnosti dané impulsy v krátké době mozkem zaznamenat a co nejrychleji vyhodnotit. To ale zní docela obecně, takže se pojďme podívat na konkrétní příklady.

Technické zpracování je sice naprosto jednoduché, ale eleganci jeho řešení upřít rozhodně nelze.

Dr Kawashima´s Brain Training Hned v úvodu hry vás přivítá Dr Kawashima, což podle dostupných informací není žádná smyšlená postavička ale skutečný vědec, zabývající se danou tématikou, a vysvětlí vám, že mozek je potřeba procvičovat jako kteroukoli jinou část těla, jelikož časem zkrátka chřadne. A proto je potřeba jej trénovat zdejšími cvičeními založenými na skutečném vědeckém výzkumu.

Zpočátku je přístupných pouze pár miniher, jako je kupříkladu počítání na čas, ale pokud budete hrát pravidelně každý den, což je ostatně účelem celého toho titulu – každý den pravidelně cvičit a vylepšovat své výsledky, odemknou se i další, které navíc jsou poměrně atraktivnější a nápaditější než prosté počty. I když i ty vám dokáží dát pořádně zabrat. Vyskytují se zde ve dvou variantách – dvacet a sto příkladů – a napoprvé vám přinesou poměrně trpké rozčarování z toho, že vlastně neumíte ani malou násobilku.

Při té příležitosti se musíme zastavit hned i u technického zpracování, které je sice naprosto jednoduché, ale eleganci Dr Kawashima´s Brain Training jeho řešení upřít rozhodně nelze. Zejména pak proto, že celé NDS se drží jako rozevřená kniha, kdy na jedné straně čtete pokyny a na druhou stranu v podobě dotykového displeje píšete správná řešení. Hra samozřejmě pamatuje i na leváky, kteří mohou konzoli tím pádem držet v obráceném gardu.

I když to všechno na první pohled může znít jako strašná nuda, opak je pravdou.

Vedle počtů zde pak máme i dalších několik variant, z nichž ani jedna nepostrádá nápad a punc zajímavosti. Relativně nejsnadněji se jeví spojování porůznu rozházených políček s čísly a písmeny, přičemž je potřeba spojovat je střídavě (tedy 1-A-2-B atd.) velmi zrádnou disciplínou je i „poznávání hodin“. Na displeji vidíte dva ciferníky a vaším úkolem je spočítat kolik hodin a kolik minut je mezi nimi rozdílu. Samozřejmě co nejrychleji. Osobně mě nejvíce bavila hra, v níž máte na obrazovce domeček, do něhož vcházejí a z něj odcházejí panáčci a vy musíte na konci určit, kolik jich zůstalo uvnitř. Taková zajímavá varianta skořápek, která ale umí být pořádně tuhá v případě vyšší obtížnosti, kdy panáčci přicházejí a odcházejí ze tří stran Dr Kawashima´s Brain Training – to už chce mít opravdu oči našponované, co to jde.

Součástí hry jsou ale i verbální cvičení a testy paměti. V opravdové peklo se tak místy může proměnit minihra, v níž jsou v různých obrazcích napsána čísla a vy máte krátký okamžik na zapamatování jejich pozic. Na dotykovém displeji pak musíte na prázdná políčka ťukat v pořadí od nejmenšího po největší, což při počtu již osmi políček skutečně není žádná sranda. Zcela jednoduchá není ani slovní varianta, kdy se vám na pár minut objeví na obou displejích řada slov, která si musíte zapamatovat a poté jich co nejvíce vyhrabat z paměti a napsat. Pěkně záludná je pak třeba i minihra kdy se objevují slova označující barvy napsaná jinými barvami a vy musíte do mikrofonu tato slova číst a nenechat se zmást jejich barevností.

Sudoku

Součástí hry je i několik desítek populárních Sudoku, což je samozřejmě velice fajn věc, nicméně nemůžeme se ubránit menšímu srovnání s PSP verzí. Jistě, PSP Sudoku tady bylo mnohem dříve, ale v recenzi jsme se přesto nemohli ubránit nejistotě, zdali to na samostatnou hru není zase až tak úplně málo, zvláště když v současnosti již ani není potřeba kupovat si specializované sudoku knížečky, jelikož tyto rébusy jsou dnes již v kdejakých novinách. Zařazení jako doplňku k Brain Trainingu je ale více než oprávněné a vítané, zvláště když se stylusem v ruce a dotykovým displejem zažijete prakticky ten samý pocit jako při řešení „papírových“ verzí.

Dr Kawashima´s Brain Training I když to všechno na první pohled může znít jako strašná nuda, opak je pravdou. Hra zaznamenává vaše výsledky a vytváří z nich názorné grafy, které ukazují, jak se váš mozek zlepšuje. Vrcholem všeho pak je měření věku vašeho mozku, kdy hra vybere tři minihry, na základě jejichž řešení vám ve výsledku spočítá věk vašeho mozku. Ideální věk je udáván jako 20 let, ale pokud vám při prvním měření hra vypočte nějakých 57, netřeba se jít věšet. Někde v těchto končinách totiž začíná vesměs každý :-).

Na závěr si ovšem nemůžeme odpustit rýpnout do dvou dvou chybek. Přestože je hra neuvěřitelně návyková a když se do ní pustíte tak se jí skutečně budete věnovat každý den, tak nabídka miniher není zase až tak široká, aby vám zhruba po měsíci nepřišel Brain Training už lehce nezáživný a stereotypní. Druhou lehčí vadou pro našince je pak anglický jazyk. Tedy ne že byste k hraní potřebovali angličtinářský certifikát z Oxfordu, ale jde o to, že díky ne zcela správné výslovnosti vaše konzole občas

Klady a zápory

Plus Zajímavý námět
Plus K hraní stačí pár minut v průběhu dne
Plus Obstojí i před nejtvrdšími kritiky videoher

Mínus Miniher mohlo být víc, ...
Mínus ... aby dokázla plně udržet na skutečně hodně dlouho

nerozliší, zda jste řekli správné slovo a musíte pokus opakovat, což vás samozřejmě stojí cenné sekundy, přepočtené na roky věku vašeho mozku. Podobné to je i s hlasitým čtením, což je jedna z dalších zdejších cvičení – anglicky prostě člověk nečte tak rychle jako česky. A nakonec je tu ono pamatování si slov. Ta jsou samozřejmě rovněž anglická, přičemž asi netřeba nijak zvlášť dokazovat, že slova, která neznáte si zkrátka zapamatujete hůře než ta známá.

Na druhou stranu to ale nebrání v tom, abyste dělali pokroky, i když jsou vaše výsledky samozřejmě relativně posunuté. Takže i kdyby vám hra naměřila o pět let více nežli v případě, že byste byli rodilými anglickými mluvčími, při pravidelném cvičení budete dosahovat zhruba stejného zlepšení. Navíc je to o to větší výzva, dostat se nakonec až na tu elitní dvacítku :-).

Dr Kawashima´s Brain Training: How Old Is Your Brain?
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Netradiční videoherní zjev, který má navíc prokazatelně blahodárné účinky na váš mozek.
Hodnocení: 75% (info)Témata: software

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....Najdete na iDNES.cz