Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dr Mario & Puzzle League

  12:00aktualizováno  9. listopadu 5:11
Maria, maskota firmy Nintendo jsme viděli již ve všech možných herních žánrech. Nyní se nám na GameBoyi připomíná i v logickém dvojrychlíku.

Dr Mario & Puzzle League Jak je již ze samotného názvu hry odtušit, připravilo na nás Nintendo dvě hry, které jsou vměstnány na jediné cartridgi. To je jistě velmi dobrá zpráva, ovšem jen do té doby, než vyjde najevo, že se nejedná o žádné akční petardy, ale o „obyčejné“ logické hry. Osobě autora tohoto článku sice tento typ her není nikterak cizí, naopak je má ve značné oblibě, ovšem co si budeme nalhávat, je jasné, že drtivá většina hráčů vyhledává v prvé řadě jiné herní žánry. Bez logických rychlíků by to ovšem na světě nebylo ono, a tak se pojďme podívat blíže, co nám která půlka hry nabízí.

Základní idea je tedy vcelku jednoduchá, ale hraní není ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Dr Mario & Puzzle League Dr Mario
Ve své podstatě se jedná o variaci na nesmrtelný Tetris. V klasické šachtě, do níž v hrách podobného typu padají kostky, kuličky či jiné barevné předměty, jsou rozmístěny podivné figurky, které představují viry. Nahoře stojí Mario v doktorském úboru a dolů shazuje takové ty klasické dvoubarevné rozpůlené šišaté pilulky, přičemž čas od času se samozřejmě objeví i kapsle, která má obě půlky stejné barvy. Viry jsou samozřejmě rovněž různobarevné, a tak je účelem skládat pilulky kolem viru tak, aby virus vytvořil řadu s dalšími třemi stejnobarevnými půlkami pilulek. Pokud se to podaří, virus zmizí, stejně jako ony stejnobarevné půlky ve vytvořené barvě. Ve výsledku je pak samozřejmě pro dokončení dané úrovně potřeba vymýtit z obrazovky všechny viry.

Mario sportovcem

Kníratý Mario, ač původním povoláním instalatér, si vyzkoušel již různá jiná povolání. Jelikož jsme stále plni dojmů z chystaného Mariova fotbálku, vzpomeneme si jako první na jeho nejrůznější předchozí sportovní eskapády. Jako golfistu, tenistu či motokárového závodníka jej zná prakticky každý. Na to, že se stal i basketbalistou si ovšem každý nevzpomene. Sice se tak nestalo ve vlastní hře od Nintenda, ale zahostoval si jako bonusová postava ve třetím dílu pouličního basketu od EA – NBA Street. Samozřejmě že pouze ve verzi pro GameCube, ale i tak je to poměrně nevídaný úkaz, jelikož Mario je rodinné stříbro Nintenda, které se jen tak někomu nepůjčuje.

Dr Mario & Puzzle League Základní idea je tedy vcelku jednoduchá, ale hraní není ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Z těch několika místních barev se dá nakombinovat dost druhů pilulek na to, abyste je nezvládali nějak rozumně rovnat v případech, že vám zrovna delší dobu nepadá taková, kterou byste zrovna potřebovali. Druhou záludností je skutečnost, že po zmizení jednobarevné lajny se vše, co je nad ní o odpovídající kus propadne. Ovšem kromě virů. Ty totiž zůstávají stále na místě, na což je potřeba si zvyknout a což vás bude v počátcích dost mást.

Oproti Dr Mario nabízí Puzzle League znatelně více herních režimů.

Puzzle League
Tato hra je opět variací na Tetris, ovšem kostky vám sem nepadají shora ale tlačí se nahoru ze spodní strany displeje. K Dr Mario & Puzzle League dispozici je zde kurzor, který obsáhne dvě vedle sebe ležící kostky, které si po najetí kurzorem a stisknutí tlačítka vymění pozice. Pokud se vám podaří vytvořit tímto způsobem řadu tří či více kostek stejné barvy, tyto kostky zmizí. Cíle hry se samozřejmě liší režim od režimu, ale obecně se dá říci, že žádný ze sloupců kostek nesmí vyrůst tak moc, že se již nevejde na displej. Záludnost této hry tak spočívá v tom, že je potřeba své tahy promýšlet poměrně dost dopředu a počítat i s tím, co všechno vymizí, kam pak co spadne atd. Stejně jako u jiných logických rychlíků se zde časem tempo stane vražedným a bez rychlých reflexů, ještě rychlejšího mozku a dokonalého přehledu na displeji se zde v žádném případě neobejdete.

Oproti Dr Mario nabízí Puzzle League znatelně více herních režimů, které se liší různými ztěžujícími podmínkami, takže si zdëmůžeme zahrát na čas, proti počítači, v režimu Garbage navíc shora padají kostky navíc, jednotlivé mise nebo soubor Dr Mario & Puzzle League speciálních puzzlů, v nichž musíte z displeje odstranit úplně všechny kostky.

Resumé
Máme-li tuto dvouhru nějak celkově zhodnotit, neubráníme se jistým rozpakům. Obě totiž představují velmi kvalitně odvedenou práci ve svém oboru, ale přesto jim něco chybí. V případě Dr Maria bychom si dokázali představit více obsahu, Puzzle League sice obsahuje dost nejrůznějších herních režimů, ale taky to není úplně to pravé ořechové. Oběma hrám totiž paradoxně chybí jistá špetka akce. Obě hry se sice postupem času stávají obtížnějšími a vyžadují od vás čím dál rychlejší reakce, ale i přesto se na displeji v podstatě nic neděje. Chybí tomu trocha originálního šmrncu, která by nás dokázala nakopnout a motivovat k

Klady a zápory

Plus Dvě hry v jednom
Plus Mozku dají slušně zabrat

Mínus Neschopnost zaujmout nezaujaté
Mínus Zbytečně statické a nudné technické zpracování

řešení stále složitějších hádanek. Možná jsme již zmlsaní, možná je to tím sychravým podzimem, ale máme za to, že brilantně zvládnutá „logická akce“ Meteos ještě nějakou tu dobu hrám podobného ražení příkladem půjde. Pokud navíc nepatříte k fanouškům logických rychlíků či logických her vůbec, směle si od výsledného hodnocení ještě nějakých deset, patnáct procent odečtěte. Tahle hra totiž není určena pro vás a velmi pravděpodobně vás vůbec nebude bavit.

Dr Mario & Puzzle League
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Slušný logický rychlík, jenž ovšem kromě práce pro mozek nenabízí nic navíc.
Hodnocení: 60% (info)Témata: Virus

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.Najdete na iDNES.cz