Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dreamfall - sny nebo skutečnost?

  12:05aktualizováno  12:06
Po dlouhých 6ti letech je tu pokračování parádní adventury The Longest Journey. Těšíte se opět na setkání s April? Recenze vám napoví, zda se s ní vůbec setkáte.
74

Dreamfall: The Longest Journey

Platforma: PC
Výrobce: Funcom

Herní karta

popisek Pokud čtete tento článek, jistě jste alespoň někdy nějakou adventuru hráli, nebo se na to alespoň chystáte. Je tu totiž pokračování perly mezi adventurami, a to díla The Longest Journey (TLJ), která si u nás vysloužila krásných 90%. Přeci jen je to už 6 let, tak si maličko připomeneme, o co v předchozím díle šlo. April Ryan, jak se hrdinka jmenovala, byla obyčejná mladá žena, která se do Benátek v NewPortu přistěhovala kvůli studiím na místní Umělecké fakultě, utekla z domova s cílem osamostatnit se. Našla si zde plno přátel, scházeli se v příjemné kavárně. Ale ty její sny, vzpomínáte? V nich byl klíč k záchraně světa. Vlastně dvou částí, Arcadie a Starku, které byly v nerovnováze.

Arcadia je naprostým opakem Starku - fantasy svět, ve kterém vládne magie, a kde by si prostí lidé ze Starku připadali jako v pohádce. popisek Doslova na každém kroku zde narazíte na věci, o nichž se vám nesnilo ani v těch nejdivočejších snech. V hlubokých oceánech plavou příšery jako hory s ocasem tak velikým, že se jím mohou dotýkat hvězd. A kolik korábů a galeon už stáhly ke dnu, radmo povídat! Narazíte zde na nesčetné množství opuštěných ostrůvků, hlubokých lesů a měst, jejichž prapodivní obyvatelé by ve Starku neměli sebemenší šanci na přežití. Lidé se zde živí nám již dávno zapomenutými řemesly a oblékají se do šatů, které mohly být v módě někdy před čtyřmi, pěti sty lety. Tak jako NewPort je hlavním střediskem Starku, je Marcuria centrem všeho dění na Arcadii. Obrovské město plné obchodníků, řemeslníků, kněžích a spousty jiných bytostí, o jejichž rasách bysme zde mohli hovořit celé hodiny. Když jsem se prvně dostal ze Starku do Arcadie, připadal jsem si jako v ráji... Ono nadšení mě však po chvíli přešlo - i v této polovině našeho světa, která se na první pohled může jevit sebemírumilovněji, vám hrozí nebezpečí na každém kroku.

TLJ byla neuvěřitelně ukecanou hrou, která ale zastupovala adventury ze staré školy. popisek Klasické point&click ovládání, předrenderované pozadí, přehledný inventář či notýsek na poznámky, kam si April zapisovala důležité informace. Grafika byla na svou dobu úchvatná, stejně tak i zvukový doprovod hry. Ale dost o prvním dílu, kdo chce, přečte si recenzi, kdo nezná, určitě by si měl zahrát, a i znalci prvního dílu, kteří se chystají na ten, o kterém tu dnes budeme mluvit, by měli oprášit své cd, a hru si znovu zahrát pro připomenutí.

Mnoho hráčů včetně mě už dopředu trošku Dreamfall odsuzovala, 3D prostředí, akční mezihry, stealth akce…Přesto jsem na hru byla zvědavá, a nechala se překvapit, zda jsem odsuzovala právem či nikoliv. Předem ale upozorňuji, že pro mě jsou perlami adventury ze staré školy, v poslední době mě ale velmi zaujal například Still Life. Ale dost řečí o tom, co se líbí či nelíbí mě, pojďme se podívat, jak dopadl nový titul.

Vše by bylo v pořádku, kdyby v televizi neproblikl černobílý obraz malé holčičky, která prosí: Najdi ji, zachraň ji. Najdi April, zachraň April Ryan.

Na počátku hry se ocitnete v budoucnosti, roku 2219 ve městě Casablanca, v domě, kde právě 20-ti letá Zoë Castillo kouká na televizi. popisek Vše by bylo v pořádku, kdyby v televizi neproblikl černobílý obraz malé holčičky, která prosí: Najdi ji, zachraň ji. Najdi April, zachraň April Ryan. Zoë tomu ale nevěnuje pozornost, myslí si, že se jednalo o poruchu. Tato „porucha“ se ale ještě několikrát opakuje, a Zoë si už svým názorem není tak jistá. Po chvilce se ale ozve Reza, její bývalý přítel, který ji chce požádat o malou službičku, doručení jednoho balíčku. V tuto chvíli ještě Zoë netuší, jak jí tato pomoc změní dosavadní život a iluze. Po pár problémech, se ocitne ve starém známém městě NewPort (ale o 10 let později), kde se setkává s našimi známými z prvního dílu, tedy přáteli April Ryan, což v danou chvíli Zoë ještě neví. A jak se zdá, obě části světa jsou opět v nerovnováze. Nemá smysl prozrazovat vám více z děje hry, protože na něm celá hra stojí a padá. Těžko by vás pak bavilo hrát do noci, když byste věděli, co na vás čeká.

Prozradím vám proto, jen něco málo. Jak je vám asi jasné, hlavní hrdinkou je právě Zoë Castillo, ovšem stejně jako v předchozím díle, se i zde budete mezi postavami přepínat.popisek Na řadu tak přijde i April a azadijský válečník Kian, za kterého ale nebudete hrát tak často, jako za slečny. April nám za 10 let pěkně povyrostla, získala trochu sebevědomí, za to Zoë, jako by jí z oka vypadla, když byla April mladší. Právem byla April zvolena jako jedna z nejsympatičtějších postav her v mnoha anketách, ale věřte, že Zoë si vás získá po chvilce také. Když jsem již nakousla, že nechci prozradit z příběhu více, jistě se ptáte, zda hru pochopíte, aniž byste hráli díl předchozí. Mohu vás ujistit, že ano, protože ani Zoë neví mnoho o Arcadii a Starku, takže společně s ní budete objevovat nepoznané. Ovšem na druhou stranu nutno říci, že znalci prvního dílu si hru užijí více, hlavně díky různým odkazům či postavám z prvního dílu. Setkáme se i s klaunem Roperem Klacksem, ptákem Havranem, ale i s Brianem Westhousem a mnoha dalšími. Když jsem zmínila ukecanost prvního dílu, musím dodat, že ten druhý rozhodně nezůstává pozadu. Opět na vás čekají bohaté hody dialogů, občas si budete moci vybrat, i jak chcete odpovědět, ale ke stejnému cíli se dopracujete vždy, jen například přeskočíte souboje, k těm se ale dostanu ještě později. Naštěstí se vše docela dobře čte, ale komu vadí ukecané hry, nebo nevládne úplně anglicky, ať si raději počká na českou verzi hry, na které se již pracuje a její lokalizaci ohodnotíme, až bude k dispozici.

Právem byla April zvolena jako jedna z nejsympatičtějších postav her v mnoha anketách, ale věřte, že Zoë si vás získá po chvilce také.

Zklamu ale příznivce hádanek, či různých zákysových situacích, těch si totiž ve hře moc neužijete. Kombinace předmětů tu ke slovu přijde jen zřídka, a ani v inventáři se nebudete brodit velkým množstvím předmětům.popisek Ty opět můžete sbírat, pokud byste přeci jen nevěděli, zda jste v dané lokalitě na něco nezapomněli, stačí kliknout pravým tlačítkem myši, kdy vám postava „oskenuje“ prostředí a po jeho projetí vám ukáže všechny aktivní předměty. Dreamfall je pro znalce adventur totiž docela lehkým oříškem, protože téměř vždy víte, co máte udělat, s kým si pokecat či kam jít. Pro mě osobně je to dost velké mínus, protože se tím i velmi zkracuje herní doba, nemluvě o odpočinku mozkových závitů. Na druhou stranu si vše vynahradíte příběhem a atmosférou. Co naopak do druhého dílu přibylo je smíchání dalších žánrů. Občas bude potřeba se nepozorovaně plížit, bez jakéhokoliv hluku, jindy naopak použít pěsti či jinou zbraň k postupu dále. A už jsme u těch bojů, které jsem zmiňovala. Netvrdím, že nemám ráda akční hry, ale v tomto případě se autoři sekli. Nehodí se sem, jsou naprosto zbytečné a nudné. Chvilku se budete trápit, než zjistíte co a jak, pak pro vás přemožení nepřítele bude hračka. Ale asi by většina z nás uvítala spíše nějakou hádanku než toto.

Pomalu se asi dostanu k ovládání hry, jelikož hra vyšla i pro Xbox, je tomu uzpůsobeno i ovládání. Naštěstí pro skalní příznivce klávesnice i myši tu tato možnost je, ale nejlépe se asi hra ovládá na gamepadu. Za začátku asi budete šílet z neposedné kamery, ale pár návštěv v Nastavení a pohrání si s ním vám pomůže. popisek Pokud na nějaký předmět či postavu kliknete, objeví se vám několik ikon, co můžete dělat, zda si chcete věc prohlédnout, otevřít či zavřít, použít nebo promluvit s osobou. Pohled je bohužel pořád ze třetí osoby a hra vám nedá na výběr se nijak přepínat, což by v některých situacích nebylo k zahození. Občas je kamera trochu zběsilá a zakrývá vám výhled, ale s tím se musíte smířit, a holt si trochu pohnout pohledem nebo popojít. Hardwarové nároky nejsou nikterak krvavé, takže si můžete nastavit i vyšší detaily, pokud nemáte opravdu historický počítač. Jak je vám asi z okolních obrázků jasné, je hra plně v 3D kabátku, a ač mi to ze začátku bylo proti srsti (ano, zase ty adventury ze staré školy) nakonec se mi grafika velmi líbila. Sice není tak detailně zpracovaná jako v některých předrenderovaných prostředí jiných her, ale i tak má své kouzlo. Postavy a jejich obličeje nejsou úplně dokonalé, ale rozhodně na nich rozeznáte jejich nálady či pocity, takže ani zde nemohu nijak vytýkat. Co ale musím rozhodně vyzdvihnout je zvukový doprovod hry, a perfektní dabing. Hlasy se k postavám skvěle hodí, a hudba a okolní zvuky dokreslují už tak skvělou atmosféru.

Dlouze jsem přemýšlela, jaké hodnocení Dreamfallu udělit.
Klady a zápory

Plus Příběh a atmosféra
Plus Grafika
Plus Zvukový doprovod

Mínus Souboje, stealth akce
Mínus Občas zmatená kamera

Trošku mě zklamal otevřený konec, který dává naděje na další pokračování, které doufejme nebude opět po 6ti letech. Příběh, grafika a zvukový doprovod, to vše je prostě skvělé. Ovšem například jednoduchost hry, málo hádanek a krátká hrací doba (zhruba 15 hodin) zase hodnocení sráží. I když se ve mně probudila nostalgie při vzpomínkách na první díl, při hodnocení je spíše na škodu, že jsem jej hrála, protože je tu tendence srovnávat. A pro mě zůstane v tomto případě první díl nepřekonán. Takže komu se nelíbil, či hru nehrál, nechť si k celkovému hodnocení přičte dalších 10%. Ale nezbývá mi nic jiného, než hru doporučit a naplno se ponořit do příběhu, který vás pohltí a jen tak nepustí.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

74 %

Čtenáři

88 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 316 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Najdete na iDNES.cz