Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Driver

  12:01aktualizováno  27. července 2001 10:36
Konečně je mezi námi automobilová lahůdka pro kluky, chlapce, chlapy a možná i dědečky. A není divu. Chlapíci z firmy Reflection, kteří tuto hru vyrobili, totiž mají na svědomí již několik podobných automobilových akcí, jako jsou například Destruction Derby 1 a 2. Právě v těchto okamžicích Reflection pracují na pokračování Drivera a proslýchá se, že je dokonce v plánu i třetí pokračování, ale to by mělo být již na PlayStation 2. Na kolik budou hry kompatibilní mezi oběma PlayStationy se teprve ukáže, my se ale věnujme jedničce.
Playstation verze Drivera

Konečně je mezi námi automobilová lahůdka pro kluky, chlapce, chlapy a možná i dědečky. A není divu. Chlapíci z firmy Reflection, kteří tuto hru vyrobili, totiž mají na svědomí již několik podobných automobilových akcí, jako jsou například Destruction Derby 1 a 2. Právě v těchto okamžicích Reflection pracují na pokračování Drivera a proslýchá se, že je dokonce v plánu i třetí pokračování, ale to by mělo být již na PlayStation 2. Na kolik budou hry kompatibilní mezi oběma PlayStationy se teprve ukáže, my se ale věnujme jedničce.

Většina z nás určitě o podobné hře snila již v náručích našich maminek. Driver je velice povedená automobilová honička. Ti, kteří by si snad mohli myslet, že jde zase o jednu ze závodních her, kterých vyšlo v tomto roce docela mnoho, můžou být naprosto v klidu. Jde o propracovanou akční hru, jen bez automatických zbraní a granátů.

A o čem tedy hra je? V Driverovi jste tajný policejní agent jménem Tanner a pátráte po jistém chlapíkovi jménem Big. Jak již jeho jméno napovídá, nebude zřejmě procházka růžovým sadem jej najít a ani vy nejste žádný svatoušek. Tanner se nestýká zrovna se smetánkou, ale s padouchy, kteří se ne vždy řídí podle zákonem stanovených pravidel, vlastně řídí se jím pouze vyjímečně.

Playstation verze Drivera

Jelikož vaše identita musí zůstat utajená, ubytujete se v nejlevnějším penzionu, kde používáte telefonní záznamník pro komunikaci s okolním světem. Aby jste se dostali pěkně blízko na zoubek jistého chlapíka Biga, musíte především plnit úkoly a brát práce všeho druhu. Abych byl malinko konkrétnější, jedná se pouze o práci řidiče. Celá hra se odehrává v Americe, takže nejezdíte v nějakých skořápkách, ale v pořádně nadupaných fárech. Koho by taková práce nebavila, že? Ale na to právě pozor! Nejde jen o jízdu po městě sem a tam, ale především o konání protizákonných akcí. Z toho vyplývá, že nejednou budete mít zákon v patách, abych to upřesnil ve zpětných zrcátkách uvidíte pěkně rychlá americká autíčka s majáčkama na střeše.

Hra umožňuje jízdu ve voze i za normálního provozu. Jednoduše se projíždíte v americkém fáru po městech, jako jsou například Miami, Los Angeles a další a nemusíte přitom plnit žádné úkoly, nebo zdrhat policistům. Hra umožňuje taktéž tréninkové mise, kde se můžete naprosto perfektně naučit ovládat vaše vozidlo, aniž byste odřeli lak, nebo snad pokroutili nějaký ten blatník. Pokud se naučíte ovládat vozidlo podle vašich představ, pusťte se do toho.

Playstation verze Drivera

Driver začíná v garážích jistého domu, kde musíte do jedné minuty zvládnout hned několik manévrů s vaším vozem. Je to něco jako v autoškole. Neuděláte, nemůžete postoupit dál. V této sekci se asi před začátkem vlastní hry zřejmě hodně navztekáte. Naštěstí tvůrci mysleli i na ty, kteří angličtinu moc neovládají, takže si můžete pustit ukázku, o jaké manévry s vaším vozem se právě jedná. Ti, kdo budou na hru nadrženi jako já, zvládnou ovládání vozu třeba již na pátý pokus, jiní se budou bohužel potit déle. Znám i jeden případ, kdy hráč ani po třech měsících z garáží nevyjel. O něm bych se opravdu nechtěl více zmiňovat.

Po úspěšném dokončení tohoto úkolu se ocitáte ve svém penzionu. Máte možnost nastavení hry, sebrat ze skřínky klíčky od vozu a jen tak si po městě zajezdit, nebo si pustit telefonní záznamník, jestli náhodou někdo nepotřebuje nějakou tu službičku... Ale, ale? Hned dostanete první úkol. Jistí chlapíci se chystají vykrást banku a nemůžou najít nikoho, kdo by pro ně dojel a pěkně rychle s nimi a s penězi zmizel v prachu. A přesně tohle je práce pro vás! Oblékněte si koženou bundu, natočte svůj vůz a jděte na to! Po chvilce bublání motoru zařaďte zpátečku, vyjeďte ze dvora a řežte to na plný plyn!

Playstation verze Drivera

Po úspěšném zakončení mise se ocitáte opět v penzionu. Co dál? No, asi zase nějaká ta rozkrádačka, podvůdek nebo jiné nezákonné akce. Na vašem telefonním záznamníku můžete mít samozřejmě vzkazů více. Je čistě na vás pro jakou práci se rozhodnete. Občas se může dokonce stát, že si pustíte záznamník a budete tam mít jen tak zprávu od vašich přátel nebo dokonce nějaký omyl.

Nabízené práce jsou různorodé - od převážení lidí, různých kufříků, nebo balíčků až po jízdu nákladním osobáčkem, na kterém budete muset převážet bednu plnou pěkně nebezpečné trhaviny. Tato mise je obzvláště zákeřná, protože krabice není nikterak upevněna na vašem valníčku a při ostřejší zatáčce se přesouvá z jedné strany na druhou. Občas pěkně svižně, což je pro trhavinu, jak jistě uznáte, docela nebezpečné. Abych byl přesný, ani ne tak pro trhavinu, jako pro vás. Budete-li chtít v misích pokračovat, nezbyde vám nic jiného, než jet opatrně, což vzhledem k bonzákům nebude nikterak jednoduché. Proč vzhledem k bonzákům? Je to snadné. Jakási dobrá duše totiž aktivně informovala policii o vašem úmyslu. Situace k pohledání. Jet na plný plyn, brát zatáčky pěkně zostra, ale tak aby jste "trhavince" neublížili a nejeli tak svou poslední cestu není zrovna nejlehčí.

Playstation verze Drivera

Při vykonávání každého úkolu je na monitoru nalevo nahoře ukazatel stavu vozidla, pod ním jen u některé z misí ukazatel otřesu nákladu a podobně. Napravo dole je zobrazena mapa, která je nápomocna se v uličkách lépe orientovat. Nejen to. V mapě je instalován jakýsi radar, který informuje o policejním vozidle ve vaši blízkosti. Tento prvek je opravdu neocenitelný, protože se můžete policajtům pěkně vyhnout, aniž by vás zaregistrovali, nebo se včas zařadit mezi ostatní auta. Tato pomůcka by se hodila myslím i v reálném životě nejednomu z nás.

Simulace měst i městského ruchu je naprosto fascinující. Ostatní auta, trolejbusy a jiné dopravní prostředky se pohybují naprosto reálně, poněkud nudně, jako je v opravdovém městě známé. Zajímavé je také zpestření v podobě po řece plující plachetnici či nízké přelety letadel. Občas se může stát i dopravní nehoda, kterou nemusíte zavinit zrovna vy. Prostě klasický ruch velkoměsta. Chodci se pohybují taktéž naprosto normálně. Pokud by snad někoho zarazilo, že se pozastavuji nad normálními věcmi, je to právě pro to, že v mnoha případech her tohoto druhu se chování aut nebo osob neblíží zrovna realitě.

Každý vůz, se kterým ve hře jezdíte, má odpérování náprav, takže by se měl v zatáčkách poněkud kolébat. No, znáte to. A o tom právě Driver je. Až překvapivě reálné chování aut. Když se vám povede napálit vůz v plné rychlosti, rozhodně vám nezůstane na kapotě, ale odletí pěkně daleko od vás a naopak. Pomuchlané plechy, odlétávání poklic z pneumatik a jiné efekty jsou nedílnou součástí této naprosto dokonalé automobilové honičky.

Playstation verze Drivera

Města v této hře, jsou opravdu věrnou kopií opravdových měst v Americe. Přesně tyto uličky, ulice, mosty, nebo dálnice jsou skutečné jako v reálném životě. A co se grafického zpracování týče, nenacházím slov. Detaily, detaily a ještě jednou detaily, to je obrovskou předností této hry, díky níž jen stěží rozeznáte realitu od počítačové simulace. Například jízda nočním městem je tak úžasná, že ani nechcete, aby začal nový den. Pokud jenom lehce aktivujete svoji fantazii, pootevřete si okno (pokud bydlíte ve městě), stane se vám, že občas ucítíte pach škvařící se gumy, brzdového obložení a výparů z výfukových plynů, což hře dodá maximální realitu. Co více bychom si mohli přát.

Driver, jako většina dnešních her, podporuje vibrační ovladač, který opět dodá hře ještě více reality. Nabouráte a máte co dělat, aby vám ovladač nevypadl z ruky.

Ve hře je celkem 44 misí a po úspěšném dokončení některé z nich se může stát, že přibudou některé další. Když se budete hodně snažit, lze Drivera dohrát do konce na 25 misí. V závěru je hra jako každá jiná nejtěžší, i když tahle je možná až abnormálně těžká. V poslední misi totiž máte za úkol zachránit prezidenta, bezpečně ho převézt do tajných garáží. Tato mise je opravdu velice náročná. Playstation verze Drivera Jdou po vás totiž nejen policisté, kterých je o 300% více než v předchozích misích, ale i civilní vozidla, které údajně patří jakési mafii. Bohužel mafie při nákupu svých vozidel financemi nešetřila, takže mají o hodně více koní pod svojí kapotou, nežli vy. Prezident by vám jen tak do nějaké káry nenastoupil, takže ho vezete v jeho velice luxusní limuzíně, která bohužel akcelerací mnoho neoplývá, ba naopak a do toho do všeho jako na potvoru prší jako blázen.

Co říci závěrem. Snad jen to, že je moc dobře, že autoři podobných her otočili volume brutality pěkně doleva a dali větší možnosti ovládání a chování automobilů. Kdo je z podobných nebo závodních her zvyklý na "těžkou nohu" neustále sešlapující plynový pedál a nepoužívá moc často brzdy, ten se, stejně jako v opravdovém životě, daleko nedostane. Ten, kdo měl jenom malou možnost si v opravdovém voze trochu zařádit ví, o čem mluvím. Driver je opravdu, zní to možná trochu divně, taktická automobilová honička. Plyn, brzda, plyn, brzda, pravotočivá zatáčka a zase plný plyn... Tak šlápněte na to, ať to stojí za to!

Autor:
Nejčtenější

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Další z rubriky

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

Tomb Raider slaví 20 let speciální edicí
Která herní hrdinka je vaše nejoblíbenější a proč?

Na herní kvíz, v němž jsme poznávali herní hrdinky jen podle obrázků, navazujeme anketou. Podělte se s ostatními, která hrdinka je vaše nejoblíbenější a proč.  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.