Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duke Nukem Forever žije, ale už nemá takové ambice

aktualizováno 
Když už to vypadalo, že je s legendární ikonou akčních her konec, přišla dobrá zpráva. Duke Nukem Forever vyjde příští rok.

Duke Nukem Forever

Znovuzapočatý vývoj zjevně pokračuje velmi dobře. Duke Nukem Forever už byl veřejně několikrát hratelný. Poprvé na americkém komiksovém veletrhu PAX a nedávno také na novinářské prezentaci v německém Mnichově. To je velký rozdíl od doby, kdy na hře pracovalo studio 3D Realms, které odborné veřejnosti nikdy neumožnilo hru vyzkoušet.

Zhruba patnáctiminutová demoverze začíná v katakombách fotbalového stadionu. Duke stojí před pisoárem a při stisku příslušné klávesy se do něj také ochotně vymočí. Co byste také čekali od drsného týpka, jenž musí zachraňovat svět od alienů, kteří jdou (podle něj) po pozemských hezkých holkách.

Duke Nukem Forever

Duke se vrací na scénu jako hrdina všech hrdinů, kterému prsaté blondýny klesají k nohám, jen ho vidí. Je to přesně ten Duke, kterého hráči znají a kterého podle autorů stále chtějí. Drsný, sprostý, hláškující a nemilosrdný. Při zachraňování světa dokonce potkáte řadu prodejen burgerů pojmenovaných právě podle Duka. To je důkaz, jaké úctě se těší.

Ale zpět k prezentaci. Sotva se Duke vypotácí z útrob stadionu, už na něj čeká monstrum velké jako barák. Takzvaného Cycloida hrdina postupně zpracovává zbraní zvanou Devastator. V zásadě to je dvouhlavňový raketomet. Tedy docela silný aparát.

Duke Nukem Forever

Několika ranám se Duke samozřejmě nevyhne. Není to ale nic dramatického. Stačí trocha klidu a hrdina je zase v nejlepší formě. Tradiční série tak skládá hold modernímu trendu automatického léčení.

To pasuje k popisu Randyho Pitchforda, který o znovuzrozeném Duke Nukem Forever hovoří jako o kombinaci starého a nového. Některé herní prvky zůstaly z konce devadesátých let, jiné jsou třeba jen půl roku staré.

Mystérium Duke Nukem Forever

Kdo psal v posledních letech o Duke Nukem Forever, podstupoval riziko, že referuje o hře, která nikdy nevyjde nebo dokonce ani neexistuje. Riziko se potvrdilo a před rokem se definitivně ukázalo, že s věčným Dukem je amen.

Tedy definitivně: jak nyní víme, zase tak definitivní to nebylo a prakticky hned po ukončení oficiálního vývoje se pozůstatků hry chopila partička tvůrců, kteří nechtěli nechat padnout dvanáctiletou práci vniveč.

Jenže tahle partička pracovala na hře, která už oficiálně neexistovala a nepočítal s ní ani vydavatelský dům 2K Games, tedy držitel značky Duke Nukem Forever.

Do celé věci se musel vložit Randy Pitchford se svým týmem Gearbox, který pohlaváry v 2K Games přesvědčil, ať dají projektu ještě jednu, poslední, šanci pod jeho patronátem. Že prý ví, jak Duke Nukem Forever dokončit, a to navíc s úspěchem.

- číst více o historii Duke Nukem Forever

Co je hodně zajímavé, jsou řeči o tom, že Duke Nukem Forever je v podstatě hotový. Stačí ho už jen vypilovat. Pravdou ale je, že v podobném duchu hovořili 3D Realms dlouhé roky a nakonec šli od válu.

Tentokrát je zadání zřejmě jasné: poslepovat, co je použitelné, trochu to zarovnat a vrhnout na trh, aby ztráty z celého projektu byly co nejmenší. S tím, že by Duke Nukem Forever byl přelomovým titulem, jak měl původně v plánu, už asi nikdo nepočítá.

Jakmile Duke konečně pokoří Cycloida, vyskočí na jeho tělo, vyrve mu oko, nakopne ho a sleduje, kterak letí rovnou do brány. Ano, přesně tímhle humorem je celá hra prošpikovaná.

V druhé části demoverze jede hrdina monster truckem pouští. To se hraje vcelku očekávatelně: musíte se vyhýbat skálám a pomocí nájezdů přeskakovat prohlubně či jinak neprojízdný terén. Nebo to můžete dělat jen tak pro zábavu.

Duke Nukem Forever

Tentokrát má Duke k ruce pár nových zbraní navíc. Vedle pistole a sniperky to je takzvaný Shrink Ray, tedy nástroj, s jehož pomocí lze zminiaturizovat nepřítele a seznámením s vlastní podrážkou ho efektně sprovodit ze světa.

S příletem mimozemské lodi ukázka končí. Zatím není známo, jak dlouhá bude celá hra. Vývojáři se ale vyjadřují v tom smyslu, že mají spoustu materiálu, při jehož skládání museli leccos vyškrtat, aby zůstalo jen to nejlepší. Randy Pitchford prohlásil, že si je vědom toho, že hráči chtějí za své peníze dostat delší zážitek. Chybět nebude hra více hráčů.

Duke Nukem Forever

Podle zmínek na zahraničních elektronických obchodech by se Duke Nukem Forever mohl objevit už v únoru příštího roku. Něco nám ale říká, že to bude přinejlepším dobrá a hutná lineární akce, ale nic zázračného. I když, kdo ví, co nakonec Duke předvede.

Autor:


Témata: Humor, seznámení

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Místo střílení nácků v nové modifikaci Wolfensteina hladíte pejsky

Woof3D

Dost bylo násilí. Fanoušek vytvořil modifikaci původního Wolfensteina, kde místo kosení armády nacistů hladíte německé...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pirátská exkluzivita Sea of Thieves je těžké zklamání

Sea of Thieves

Rozlehlý oceán, hledání pokladů podle mapy, potápění či bitvy na moři. Zní to jako vzrušující zábava? Celkem ano. A...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Beta sci-fi Destiny 2 nabízí epickou filmovou podívanou. První dojmy

Destiny 2

V právě probíhající betě k chystané sci-fi střílečce Destiny 2 si hráči mohou vyzkoušet příběhovou kampaň, kooperativní...Najdete na iDNES.cz