Duke Nukem Forever žije, ale už nemá takové ambice

aktualizováno 
Když už to vypadalo, že je s legendární ikonou akčních her konec, přišla dobrá zpráva. Duke Nukem Forever vyjde příští rok.

Duke Nukem Forever

Znovuzapočatý vývoj zjevně pokračuje velmi dobře. Duke Nukem Forever už byl veřejně několikrát hratelný. Poprvé na americkém komiksovém veletrhu PAX a nedávno také na novinářské prezentaci v německém Mnichově. To je velký rozdíl od doby, kdy na hře pracovalo studio 3D Realms, které odborné veřejnosti nikdy neumožnilo hru vyzkoušet.

Zhruba patnáctiminutová demoverze začíná v katakombách fotbalového stadionu. Duke stojí před pisoárem a při stisku příslušné klávesy se do něj také ochotně vymočí. Co byste také čekali od drsného týpka, jenž musí zachraňovat svět od alienů, kteří jdou (podle něj) po pozemských hezkých holkách.

Duke Nukem Forever

Duke se vrací na scénu jako hrdina všech hrdinů, kterému prsaté blondýny klesají k nohám, jen ho vidí. Je to přesně ten Duke, kterého hráči znají a kterého podle autorů stále chtějí. Drsný, sprostý, hláškující a nemilosrdný. Při zachraňování světa dokonce potkáte řadu prodejen burgerů pojmenovaných právě podle Duka. To je důkaz, jaké úctě se těší.

Ale zpět k prezentaci. Sotva se Duke vypotácí z útrob stadionu, už na něj čeká monstrum velké jako barák. Takzvaného Cycloida hrdina postupně zpracovává zbraní zvanou Devastator. V zásadě to je dvouhlavňový raketomet. Tedy docela silný aparát.

Duke Nukem Forever

Několika ranám se Duke samozřejmě nevyhne. Není to ale nic dramatického. Stačí trocha klidu a hrdina je zase v nejlepší formě. Tradiční série tak skládá hold modernímu trendu automatického léčení.

To pasuje k popisu Randyho Pitchforda, který o znovuzrozeném Duke Nukem Forever hovoří jako o kombinaci starého a nového. Některé herní prvky zůstaly z konce devadesátých let, jiné jsou třeba jen půl roku staré.

Mystérium Duke Nukem Forever

Kdo psal v posledních letech o Duke Nukem Forever, podstupoval riziko, že referuje o hře, která nikdy nevyjde nebo dokonce ani neexistuje. Riziko se potvrdilo a před rokem se definitivně ukázalo, že s věčným Dukem je amen.

Tedy definitivně: jak nyní víme, zase tak definitivní to nebylo a prakticky hned po ukončení oficiálního vývoje se pozůstatků hry chopila partička tvůrců, kteří nechtěli nechat padnout dvanáctiletou práci vniveč.

Jenže tahle partička pracovala na hře, která už oficiálně neexistovala a nepočítal s ní ani vydavatelský dům 2K Games, tedy držitel značky Duke Nukem Forever.

Do celé věci se musel vložit Randy Pitchford se svým týmem Gearbox, který pohlaváry v 2K Games přesvědčil, ať dají projektu ještě jednu, poslední, šanci pod jeho patronátem. Že prý ví, jak Duke Nukem Forever dokončit, a to navíc s úspěchem.

- číst více o historii Duke Nukem Forever

Co je hodně zajímavé, jsou řeči o tom, že Duke Nukem Forever je v podstatě hotový. Stačí ho už jen vypilovat. Pravdou ale je, že v podobném duchu hovořili 3D Realms dlouhé roky a nakonec šli od válu.

Tentokrát je zadání zřejmě jasné: poslepovat, co je použitelné, trochu to zarovnat a vrhnout na trh, aby ztráty z celého projektu byly co nejmenší. S tím, že by Duke Nukem Forever byl přelomovým titulem, jak měl původně v plánu, už asi nikdo nepočítá.

Jakmile Duke konečně pokoří Cycloida, vyskočí na jeho tělo, vyrve mu oko, nakopne ho a sleduje, kterak letí rovnou do brány. Ano, přesně tímhle humorem je celá hra prošpikovaná.

V druhé části demoverze jede hrdina monster truckem pouští. To se hraje vcelku očekávatelně: musíte se vyhýbat skálám a pomocí nájezdů přeskakovat prohlubně či jinak neprojízdný terén. Nebo to můžete dělat jen tak pro zábavu.

Duke Nukem Forever

Tentokrát má Duke k ruce pár nových zbraní navíc. Vedle pistole a sniperky to je takzvaný Shrink Ray, tedy nástroj, s jehož pomocí lze zminiaturizovat nepřítele a seznámením s vlastní podrážkou ho efektně sprovodit ze světa.

S příletem mimozemské lodi ukázka končí. Zatím není známo, jak dlouhá bude celá hra. Vývojáři se ale vyjadřují v tom smyslu, že mají spoustu materiálu, při jehož skládání museli leccos vyškrtat, aby zůstalo jen to nejlepší. Randy Pitchford prohlásil, že si je vědom toho, že hráči chtějí za své peníze dostat delší zážitek. Chybět nebude hra více hráčů.

Duke Nukem Forever

Podle zmínek na zahraničních elektronických obchodech by se Duke Nukem Forever mohl objevit už v únoru příštího roku. Něco nám ale říká, že to bude přinejlepším dobrá a hutná lineární akce, ale nic zázračného. I když, kdo ví, co nakonec Duke předvede.

Autor:
Témata: Humor, seznámení

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Další z rubriky

Mutant Year Zero je jako XCOM s příběhem a zvířaty. První dojmy

Mutant Year Zero: Road to Eden

Vezměte Fallout, XCOM, Beyond Good & Evil a pořádně je zamíchejte. Na výsledku si pochutnají příznivci hardcore...

Judge Eyes bude stylová detektivka z japonského podsvětí. První pohled

Judge Eyes

Pokud se řadíte k fanouškům videoherní série Yakuza, nebo rádi vzpomínáte na městské akce jako Sleeping Dogs a L.A....

První dojmy: Spider-Man má našlápnuto stát se nejlepší komiksovou hrou

Spider-Man (PS4)

Po filmovém světě bere komiksové vydavatelství Marvel útokem i ten herní. Vyzkoušeli jsme si první dvě hodiny...

Najdete na iDNES.cz