Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dungeon Siege: neskutečně rozsáhlé RPG

  12:00aktualizováno  12:02
Microsoft se poslední dobou začíná rozjíždět i na poli počítačových her. Po skvělém Age of Empires II se snaží vytáhnout nějaký ten penízek i z počítačových RPG, o které je poslední dobou veliký zájem. A nutno říct, že Dungeon Siege vypadá vskutku zajímavě.
Dungeon Siege

Microsoft se poslední dobou začíná rozjíždět i na poli počítačových her. Po skvělém Age of Empires II se snaží vytáhnout nějaký ten penízek i z počítačových RPG, o které je poslední dobou veliký zájem. Nejsem nějaký veliký odpůrce Microsoftu, pokud mě zrovna nespadnou "wokna", a pokud hra bude dobrá, přejme mu i ty peníze.

Hru vyvíjí tým zvaný Gas Powered Games, jehož heslem asi je: "čím větší a realističtější svět vytvoříš, tím více jsi člověkem", protože velikostí herního světa se autoři ohání nejvíce. Představte si RPGéčko o velikosti Baldur´s Gate a nebo radši ještě větší, nebudeme přece troškařit, a zasaďte celou tu představu do překrásné 3D grafiky. Zní to celkem zajímavě, že ano? A teď si odmyslete různé nahrávací obrazovky, které kazí atmosféru v podobných hrách při přestupu do jiné lokace a máte tady Dungeon Siege.

Mělo by jít o RPGéčko s prvky real-timové strategie, které bude zasazeno do klasického fantasy světa. Vy hrajete za člověka, jehož domovinu napadla tlupa monster a vyplenila jeho dům. Za celým tím útokem cítíte něco mnohem temnějšího, než se může na první pohled zdát a protože jste dobře vychovaný chlapík, vydáváte se podívat té záhadě na zoubek. Na první pohled příběh nevydá zrovna moc lákavě, ale jak autoři slibují, v pozdější době se příběh rozjíždí a strhává vás v dynamickém tempu.

Dungeon Siege

Vaše skupina dobrodruhů se bude skládat z deseti členů, které si budete moci "poskládat" dle vlastní představy nebo vybrat z již předvolených možností. Pokud ale budete chtít, můžete se do širého světa vydat sám, ale že to nebudete mít vůbec jednouché, nemusím ani říkat.

Postupně jak hráč prochází hrou, vaše postavy získávají na zkušenosti, díky kterým povyšují na vyšší úrovně, zvedají se jim různé vlastnosti a zlepšují se v boji s danou zbraní atd. Prostě typické RPGéčko. A co se vaší party týče, nebude obsahovat jen samé bojovníky, čaroděje či lukostřelce, ale můžete si např. najmout panoše či koupit mezka, který vám bude nosit zavazadla. Abych pravdu řekl, v některých RPG hrách bych tuto možnost velice rád uvítal.

Jak jsem se na začátku zmínil, budou zde jisté strategické prvky. Ty se ve hře objeví vždy při setkání s nějakou skupinou monster. Na začátku boje si nastavíte různé priority a posléze budete bojovat a taktizovat tak, jak jste zvyklí z real-timových strategií. Autoři tvrdí, že strategie a taktika je důležitou částí Dungeon Siege a že si s prostoduchým klikáním nevystačíme, no uvidíme.

Jako v každé nefalšované fantasy i zde má své místo magie. Je rozdělená zatím jen do dvou skupin a to na útočnou a obranou, ale nebojte se, různá "klasická" kouzla jako fireball nebo chain lighting chybět nebudou.

Dungeon Siege

Vypadá to, že se módní předělávání do třetího prostoru nevyhne ani RPGéčkám. Někomu se to líbí, někomu ne, každý dle vlastního gusta nebo spíše dle výkonu počítače, ale nechme toho, protože tahle hra vypadá grafiky velice dobře. Autoři se vytahují s hromadou různých 3D "blbůstek", které se mají postarat o co největší realističnost. Jednou ze zajímavých věcí je, že celý svět je brán jako jediný kus. Neměli by se proto, při přechodu z jedné lokace do druhé objevovat "nahrávací" obrazovky a když půjdete do nějakého domu, prostě otevřete dveře a hned tam vstoupíte bez nějakého načítání (velká nevýhoda to Baldur´s Gate).

Další zajímavou věcí je multiplayer, který v žádné nové hře již nemůže chybět. Na začátku si nastavíte nějaké ty údaje a hra vám potom vygeneruje takový malý svět, ve kterém si budete moci se svými přáteli zabojovat o hrad, unášet si navzájem nějakého významného hodnostáře apod. A představte si pak ty jatka v deseti hráčích, což je maximální počet, který hra podporuje.

No a závěrem si neodpustím malé upozornění: Vzhledem k tomu, že by hra měla vyjít někdy koncem tohoto roku a do té doby se toho může ještě hodně změnit je potřeba brát všechny tyto informace s rezervou.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Vývojáři Paragonu uvolnili zdarma podklady v hodnotě 12 milionů dolarů

Paragon

Lidé z Epic Games se díky Fortnite zřejmě natolik topí v penězích, že dali na internet zdarma k využití modely ze své...

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...Najdete na iDNES.cz