Duron 800 - AMD zvyšuje náskok

  • 194
Nedávno se na trhu objevil nejnovější model Durona, tohoto procesorového hitu roku 2000. AMD stále přikládá pod kotel a Intel už musí být notně nervózní. Vyplatí se hned vzít peníze a běžet pro Duron 800 do nejbližšího obchodu?

Firma AMD je na koni a hned tak z něj zřejmě nesleze. Megahertzové vedení v souboji s Intelem si nedávno pojistila na obou nejdůležitějších frontách: vypustila Athlon běžící na frekvenci 1,2 GHz a Duron s kmitočtem 800 MHz. Athlon na poli výkonnějších (o něco) a dražších (o hodně) procesorů předstihuje nejrychlejší konkurenční Pentium III již o 200 MHz, přičemž jeho cena je nižší! Dlužno ještě dodat, že časy, kdy stejně taktovaný procesor od AMD byl vždy pomalejší než jeho intelovský protějšek, jsou již dlouho pryč - nyní je tomu právě naopak.

Pro většinu hráčů jsou však zajímavější ony "nižší" řady procesorů, jejichž poměr cena/výkon je podstatně lepší - totiž Celerony a Durony. A ačkoli se mi to jakožto majiteli přetaktovaného Celerona 566@850 nepíše snadno, Durony ukazují Celeronům záda z čím dál větší dálky. Nebýt trvale vysoké ceny kvalitních základních desek s paticí Socket A, do níž se Durony a nové Athlony strkají, Intel by plakal mnohem víc a mnohem víc z nás se mohlo rozhodnout pro AMD. Vypadá to, že se výrobci motherboardů rozhodli těžit z technologických a cenových výhod procesorů AMD a prodávají svoje desky draho, aby náskok AMD trochu snížili - a sami se napakovali. Ale přece jen je touto dobou už o něco lépe: jednak se na trhu mezitím objevily výrobky prakticky všech "levnějších" firem, což předznamenává všeobecný posun cen směrem dolů, a jednak se zdá, že komunita výrobců už definitivně přijala rozumné rozhodnutí začlenit do svých desek prostředky pro změnu multiplikátoru procesorů.

Stejně jako jeho starší bratříčci vyžaduje i Duron 800 napětí 1,6 V a jeho FSB má frekvenci dvojitých 100 MHz, tedy efektivních 200 MHz. Multiplikátor má samozřejmě hodnotu 8, což je také prakticky jediná změna ve specifikacích oproti dřívějším modelům. Na zoubek se novému Duronu podívali chlapci z Threshovy popravčí čety i Anand, a zde jsou některá jejich zjištění.

Přetaktování
Jak se dalo očekávat, nebude u Duronů s vyššími frekvencemi zisk z přetaktování tak procentuálně vysoký. Dá se říci, že osmistovku nelze bez extrémně kvalitního chlazení vyhnat výš než Duron 700, tedy někam na 900 - 950 MHz. Marná sláva, totéž hliníkové jádro vyráběné stejnou technologií má také stejné meze; jinak tomu bude až s novými Durony s měděnými spoji, které bude produkovat továrna Fab30 v Drážďanech. Proto nemá pro ortodoxní overclockery valný význam si kupovat místo Duronu 700 osmistovku, která je momentálně zhruba o 2000 dražší.

Výsledky testů
Anand provedl zajímavé porovnání na platformě Windows 98 SE, jehož se mj. účastnil oblíbený Celeron 566@850 MHz a samozřejmě Duron 800 na své základní frekvenci a na 900 MHz, což je hodnota, které byste měli spolehlivě docílit za všech okolností. Použity byly spolehlivé motherboardy ASUS CUSL2 a A7V, 128 MB SDRAM PC133, grafická karta GeForce2 GTS taktovaná na implicitních 200/166 a ovladače Detonator3 6.31. Podívejme se na grafy:

Q3A

Ubohý Celeron 566 vyhnaný na 850 zaostává za Duronem 800 o 14 %, nemluvě už o tom, jak by se tento Celeron propadl, kdyby běžel na své nominální frekvenci. Nový 1,2GHz Athlon jasně vítězí nad momentální vlajkovou lodí Intelu, gigahertzovým Pentiem III - to však stejně taktovaný Athlon poráží. Zajímavé by bylo vidět, jak by si zde vedlo Intelem vypuštěné a vzápětí kvůli problémům se stabilitou stažené Pentium III na 1,13 GHz.

Výsledky v 32bitových barvách zde nemá cenu ukazovat, protože testované procesory byly na použitou kartu příliš rychlé, takže ji zahltily daty a naměřené údaje se u všech pohybovaly od 79 (Celeron) do 83 FPS (Athlony a PIII).

SYSMark 2000

Obrázek je u tohoto testu zaměřeného hlavně na výkon jádra procesoru velmi podobný jako u Q3A, jen přetaktovaný Celeron si trochu polepšil; z posledního místa ho to však nedostalo.

Koupíme nový Duron?
S Duronem 800 nadchází období, kdy je Intel ze sféry levných procesorů definitivně vyšachován. Ti z vás, kteří se nechtějí pokoušet o žádný overclocking, nechť po tomto modelu směle sáhnou - Celeron 766 stojí momentálně skoro dvakrát tolik a nemůže Duronu 800 konkurovat. A ti, kteří si chtějí trochu pohrát s frekvencemi, budou pravděpodobně spokojeni se starším Duronem 700, který je oproti osmistovce nyní zhruba o 2000 levnější (rozdíl se jistě zmenší) a přitom poskytuje stejné, ne-li o něco málo lepší možnosti přetaktování. Goodbye, Celeron.


Témata: Asus, Frekvence 1, Intel, Zisk