Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dynasty Warriors 5 Empires

  12:00aktualizováno  9:42
Co se stane, když vezmete nekončící hack´n´slash sérii, naočkujete jí vakcínou s pořádnou dávkou strategie a vrhnete ji na next-gen systém? S největší pravděpodobností debakl.

Dynasty Warriors 5 Empires Tak X360 se dočkal prvního budgetového titulu a není jím nic jiného než nejnovější díl letité série Dynasty Warriors. Jak už to tak je u celé série zvykem, tak se každý řadový díl dočká pár vylepšení a hned s ním šup pod novým názvem na trh. Pod-série Empires je přitom známá větším zaměřením na strategii bitev, které doplňuje masivními bitkami.

Po spuštění hry zjistíte, že samotná nabídka módů není tak obsáhlá, jako například u dílů s podtitulem Xtreme Legends. Základní mód Empires doplňují režimy Free, Edit, Archives a Encyclopedia. V položce Free, jak již samotný název napovídá, si můžete vybrat libovolnou bitvu s předurčeným válečníkem a vrhnout se přímo do víru boje. I Edit nabízí to, co jeho pojmenování evokuje. Upravit si v něm můžete libovolně svého bojovníka, ať už vizuálně, či vybavením. Archives oproti tomu nabízí pohled na všechna bitevní pole, vládce všech provincií i konkrétní bojové jednotky. Encyclopedia vám přitom bude šikovným pomocníkem v zjištění, o co Dynasty Warriors 5 Empires vlastně v celém příběhu jde, což jistě přijde evropskému, potažmo českému hráči jistě vhod.

V boji se stanou vaší největší podporou důstojníci, jejichž počet se opět rozšířil.

Tím hlavním samozřejmě zůstává režim Empires, se kterým strávíte také nejvíce čistého herního času. Jeho základní princip spočívá v budování vlastního impéria ve starověké Číně. Ta je ve hře znázorněna graficky jednoduše ztvárněnou mapou, rozdělenou do několika provincií. Začínáte pouze s velmi malým územím a několika posluhovači a je jen na vás, zda uchopíte strategický rozum a vaše království bude prosperovat, či nikoliv. K dispozici máte spoustu možností jak se chopit vlády. Záleží přitom pouze na vás, zda budete vládnout pevnou rukou tvrdého panovníka, či půjdete cestou smíru s ostatními vládci, ruku Dynasty Warriors 5 Empires v ruce s několikaletou smlouvou o vzájemném neútočení (jeden rok je ve hře ztvárněn jako čtyři tahy). Během plynoucích let bez bitev přitom můžete budovat upevnění svého národa. Ať už zlepšováním vývoje, postavení, či udržovat jakousi hierarchii mezi svými důstojníky. Byť je strategická část hry překvapivě propracovaná, tak přeci jenom je největší důraz kladen na akční část, která, jak jsme si s přibývajícími díly již dávno zvykli, je založena na masivních bitvách.

Ty se opětovně odehrávají především na čtvercových bojištích s nepříliš členitým terénem. V roli jednoho z generálů (případně samotného vůdce) se s pomocí zvolených důstojníků vrhnete do mnoha bitev, které rozhodnou o osudu starověké Číny. Vývoj kterékoliv bitvy se přitom může kdykoliv obrátit o 180 stupňů ať už ve váš prospěch, či právě naopak. Velmi důležitá je přitom hlavně bitevní strategie, kterou si zvolíte než se vrhnete do samotného boje. Nastavení směru útoků, rozmístění jednotek – nic z toho se nevyplácí podceňovat, protože se velmi lehce může i snadně vypadající bitva změnit v holý boj o život, ve Dynasty Warriors 5 Empires kterém budete sledovat jak se počet spřátelených jednotek snižuje a jak vám vaši muži umírají před očima. To, že to nemá takový srdceryvný efekt kvůli nepříliš vábné animaci postav, je však věc druhá.

Hra vás může totiž stejnou měrou pobavit jako zklamat.

V boji se stanou opětovně vaší největší podporou důstojníci, jejichž počet se oproti minulým dílům opět rozšířil. Každý z nich disponuje osobním zbrojním vybavením (jejich typy jsou jako šablony použity v Edit módu) i speciálními schopnostmi. Fanoušky série inklinující spíše k akční části hry jistě potěší přítomnost legendárního bijce Meng Huo, ozbrojeného medvědími drápy. Ano, byť se hra znatelně opírá o mnohá historická fakta, tak jsou hlavní hrdinové obdařeni nadpřirozenými schopnostmi. Až pak tedy Dynasty Warriors 5 Empires uvidíte chrlit krále Cao Cao ohnivé firebally, tak se příliš nedivte. Většina nadpřirozených schopností je právě elementárního ražení. Jejich přítomnost ve hře však hlavní slovo opravdu nemá. Proto je není vhodné příliš přeceňovat. Zlepšení strategické části je i oproti přímému předchůdci v podobě Empires updatu čtvrtého dílu znatelné a často repetitivní boje se stávají mnohem zajímavějšími než kdykoliv předtím. Vřítit se do boje pouze s jedním plukem a bez důstojníků se rovná rychlé záhubě. Byť toto následující konstatování se může zdát naprosto scestné, tak samotný Rambo styl na splnění daných úkolů v Empires rozhodně nestačí. Například pokud nerozmístíte řádně pod vámi sloužící důstojníky do získaných provincií, může se vám velmi lehce stát, že pokud nepřítel zaútočí na vaše (jednotkami nechráněné) území, celá provincie se stane bez boje jeho. Nejlepší na celém Empires však je, že se akční stránka střídá se strategickou částí na mapě velmi často, a tím hra dokáže hráče upoutat na opravdu dlouho. Dynasty Warriors 5 Empires Životnost je vskutku silnou stránkou hry. Buďte si jisti, že pod dvacet hodin čistého času se závěrečných titulků nedočkáte. Otázkou tedy zůstává, jestli vás bude hra bavit po celou dobu, jako zpočátku. Mixování žánrů sice funguje, ale spíše než že by stereotyp eliminovalo, tak ho oddaluje. I strategická část hry totiž oním nepříjemným odérem stereotypu zavání více, než je zdrávo.

Na co byla velká část herní populace oprávněně zvědavá, byla grafická stránka hry. A překvapení se nakonec konalo. Bohužel ne však v pozitivním slova smyslu. Vizuálně vypadají Empires skoro k nerozeznání od pátého dílu pro první Xbox. Hře dokonce nepomohla ani podpora vysokého rozlišení a pseudo-HDR efekty. Modely postav jsou zastaralé, animace ubíjející a dokonce se dočkáte i jevu na X360 nevídaném. Zatněte zuby, jdeme na to: V Empires se dokreslují vzdálené objekty! Ano, tvůrci v Omega

Klady a zápory

Plus Strategická část
Plus Spousty nových důstojníků
Plus Kooperativní mód

Mínus Opakující se náplň
Mínus Absence Xbox Live podpory
Mínus Vizuální orgie se nekonají

Force naprosto ignorovali celý výkon konzole a lehce vylepšili PS2 verzi hry. Ostudné. Navíc se viditelnost ve hře více hráčů ještě více snižuje.

X360 Empires mile překvapují solidní strategickou částí, jejíž kořeny prosakují až do samotného boje. Hratelnost tak dostává větší hloubku, která je klíčovým prvkem hratelnosti celého titulu. Samotné boje jsou provedeny v tradici série, tudíž nezklamou, ale ani výrazně nepřekvapí. Zklamání nad absencí Xbox Live podpory a nevzhlednost grafického kabátu Empires však popřít nelze. Při hraní Empires tedy záleží opravdu hodně na vašich osobních prioritách. Hra vás může totiž stejnou měrou pobavit jako zklamat.

Kooperace ve staré Číně

Nové Empires pro X360 nabízí stejně jako předchozí díly multiplayer pro dva hráče. A to ne multiplayer jen tak ledajaký, jedná se totiž o hráči chtěnou a v mnoha titulech postrádanou kooperaci. Jedná se o klasický režim rozdělené obrazovky, kdy každá polovina patří jednomu hráči. Bohužel má ale i tento režim své technické nedostatky a to nejenom ty. Ač se vám to nejspíš nebude chtít věřit, tak Empires nepodporují hru po Xbox Live. Příznivci online klání tak musí chtě nechtě zatlačit hořkou slzu zklamání zpět do očního důlku. A ještě jedna smutná zpráva nakonec. Nejenom že Empires nepodporují Xbox Live multiplayer, ony nepodporují Xbox Live vůbec. Žádné downloady, tabulky s nejvyššími skóre, nic. Fňuk.

Dynasty Warriors 5 Empires
Výrobce/Vydavatel Koei/Koei
Platforma PlayStation 2, PC
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 776 kB
Verdikt: Rozhodně nejpropracovanější díl série, který pobaví zejména strategickou částí. Bohužel po sobě zanechá i lehkou pachuť zklamání z technického zpracování.
Hodnocení: 65% (info)Témata: bitka, Xbox

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz