Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dynasty Warriors - nudné bojiště

  12:00aktualizováno  19. října 5:23
Ať si říká, kdo chce, co chce, pořádná akční hra přijde vhod jednou za čas každému hráči. Pokud si ji navíc můžete nosit stále s sebou, je to slušný bonus. Otázkou ale zůstává, zda si ji nosit vlastně budete chtít.

Dynasty Warriors Sérii Dynasty Warriors asi netřeba dlouze představovat. Akční hry s tímto názvem jsou pravidelně zasazeny do čínské historie (potažmo japonské v případech různých odnoží) a jejich hlavní myšlenka většinou spočívá v tom, že za pomoci jednoho generála, rychlých prstů a elementárního smyslu pro taktiku je potřeba anihilovat celé nepřátelské armády. V případě verze pro PSP tomu samozřejmě není jinak, a tak tato hra hráčskou obec rozdělí na dva tábory.

První jsou ti, kteří nadšeně vítají každý nový díl (to jsou zejména statisíce Japonců) a druzí ti, kteří jsou již od třetího dílu na PS2 znudění tím, že Koei neustále dokola točí jeden a ten samý koncept (to jsou kromě několika málo zoufalců prakticky všichni ostatní hráči na světě). Osobně se řadím někam mezi: nedostatek invence mezi samozřejmě vnímám negativně, ale na Dynasty Warriors druhou stranu nemohu říci, že bych se u některého dílu vyloženě nudil. Až dosud. Zatímco hry pro domácí konzole mě vždycky dokázaly zabavit a poskytnout mi kvalitní akční vyžití, u verze pro PSP si tím jist vůbec nejsem.

Taktickou část obstarává pohyb po mapce rozdělené na řadu lokací.

Dynasty Warriors na PSP jsou totiž podobným případem jako NFSU Rivals: jedná se o jakousi narychlo splácanou ořezanou verzi hry z velkých konzolí. Tím pádem sice na první pohled hra vypadá velmi nadějně, ovšem tento dojem má velice krátkého trvání. Záhy se totiž ukáže, že hra je poněkud dosti fádní. Neděláte prakticky nic jiného, než že s vybraným generálem kosíte stovky nepřátel. To vše se navíc odehrává v poměrně malých arénách, které jsou navíc zahaleny velice hustou mlhou, díky níž vidíte do dálky sotva pár kroků, čímž místy docela dost ztrácíte přehled o situaci. To by u hry tohoto typu Dynasty Warriors nemuselo zase až tolik vadit, ale až budete probíhat nebo na koni projíždět mlžná zákoutí dané arény jen proto, abyste našli další skupinku nepřátel, která si zasluhuje eliminaci, jistě mi dáte za pravdu.

Dojem ze hry navíc kazí ne úplně ideálně pracující kamera, díky níž ztrácíte přehled dost často i uprostřed bojující skupinky. Velmi často se tak orientujete pouze podle toho, kterým směrem od vás zahlédnete nějakého vojáka s ukazatelem zdraví nad hlavou (tyto ukazatele je potřeba předem zapnout v Options, což vřele doporučujeme, jelikož bez nich hrozí, že vůbec nepoznáte, do koho vlastně máte mlátit), kterýžto značí nepřátelskou jednotku. V kombinaci lehce zpomalené kamery s lehce toporným ovládáním (zejména koně) se vám pak může docela lehce stát, že při hledání nepřátel budete celou dobu cválat dokolečka kolem dosti početné skupiny, kterou ale z výše uvedených důvodů nezahlédnete. A to prostě Dynasty Warriors naštve, zejména proto, že tak vypadnete z příjemně akčního tempa zdejších rubaček.

Na PSP je to ovšem vyloženě ona příslovečná a nouze ctnost.

Taktickou část obstarává pohyb po mapce rozdělené na řadu lokací, mezi nimiž procházíte a v nichž svádíte jednotlivé bitvy. Spolu s vámi se ale po mapě pohybují samozřejmě i nepřátelské jednotky, takže čas od času se bude potřeba i vrátit a dořešit pár věciček s jednotkami nepřítele, které vám v mezičase dostaly do týla. Vedle toho se musíte rovněž trochu věnovat obstarávání materiálních zdrojů, aby vám armáda nevyhladověla a k ruce si z nabízených možností volíte šikovné spolubojovníky. A to je asi tak všechno. V souvislosti s pohybem na mapě ovšem zarazí nemožnost přecházet tak, kam se vám zlíbí nebo alespoň Dynasty Warriors mezi „odemčenými“ lokacemi volně, ale musíte se tam proklikat políčko po políčku, což sice v podstatě nijak nezdržuje, ale působí to lehce úsměvně.

Co se týče technického zpracování, to nebylo nikdy vyloženě silnou stránkou série Dynasty Warriors. Na PSP je to ovšem vyloženě ona příslovečná z nouze ctnost, kdy sice zejména grafika pro uspokojivé hraní víceméně postačuje, ale dokázali bychom si představit i lepší, a to samozřejmě i s ohledem na počet zde se pohybujících objektů. Grafika je nevýrazná, prostředí jsou chudá, pohyby vašeho hrdiny sice vcelku slušné, ale v obklopení nepřáteli, jejichž pohyby jsou naopak víceméně ubohé, stejně nijak zvláště nevyniknou a navíc lze zaznamenat i nějaké ty občasné potíže s frameratem. Rozhodně se nedá říci, že by se

Klady a zápory

Plus Osvědčený koncept
Plus Příjemně svižná akce

Mínus Dost nedostatků technického rázu
Mínus Stereotyp příchází poměrně brzy

na to nedalo dívat, ale spolu s velmi nízkou dohledností není celkový vizuální dojem nikterak oslnivý. Holt jsme již na PSP zmlsaní lepší grafikou. Co se týče zvuků, slyšíme zde opět pro sérii tak typické tvrdé kytary.

Celkově tak na této hře můžeme výrazně pochválit pouze skvěle rychlé tempo samotné akce, které dokáže zaujmout a při dávkování po troškách dokáže slušně zabavit. Při hraní ve větších dávkách ovšem brzy spadne do stereotypu a dostaví se nuda.

Tma pod svícnem

Dost často se v souvislosti s nějakou hrou hovoří o tom, že daná firma pouze do zemdlení recykluje staré nápady a koncepty, a tahá tak z chudáků hráčů další a další peníze. Zajímavé ovšem je, že v této souvislosti padají jména pouze renomovaných firem a velkých značek. Nechceme Koei řadit k nějakým neznámým amatérům, ale u nás její věhlas rozhodně nedosahuje takových výšin jako třeba v případě Capcomu, Konami či Namca. A přitom je to právě Koei, kdo má „strategii nastavované kaše“ zvládnutou jednoznačně nejlépe. Tato firma se totiž zaměřuje v prvé řadě na hry, kde „jeden člověk bojuje proti více lidem“. Důkazem toho jsou nejen všechny díly Dynasty Warriors či prakticky identický klon zasazený místo Číny do feudálního Japonska Samurai Warriors, ale zejména řada dalších mnohodílných sérií, které byly k vidění na jejich stánku na letošní E3. Prakticky ve všech případech se jednalo o víceméně pouze modifikaci toho samého, přičemž většina těchto titulů se do našich končin (naštěstí) asi ani nikdy nedostane.

Dynasty Warriors
Výrobce/Distributor Koei / Koei
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: V podstatě slušná akční hra, na níž je ale až příliš znát, že si autoři v mnoha ohledech práci dost zjednodušili.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Najdete na iDNES.cz