Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

E3: Nintendo chystá Revoluci

  8:10aktualizováno  8:00
Tak jako včera pořádala tiskovou konferenci firma Sony, tak dnes mělo tento bod na programu konkurenční Nintendo. Všeobecně se čekalo představení nové konzole, takže byl předváděcí sál nacpaný doslova k prasknutí.

Tisková konference Nintenda Tisková konference Nintenda sice nebyla tak velkolepá jako včerejší akce Sony, ale přesto bylo rozhodně na co se dívat. Narozdíl od včerejška se dnešní tiskovka nezaměřovala pouze na novou generaci nových konzolí, ale pozornost byla věnována i těm současným, přičemž největší pozornost vedle Nintenda Revolution vzbudila část věnovaná dnes již pro mnohé umírajícímu handheldu GameBoy.

Představen totiž byl GameBoy Micro, což je téměř absurdně malá mašinka, na níž si můžete zahrát všechny dosud existující hry pro GameBoy Advance. Velikost odpovídá zhruba běžnému MP3 přehrávači, přičemž značnou část plochy zabírá displej. Nintendo tak téměř k dokonalosti dovádí význám termínu "kapesní konzole", jelikož pokud jste zvyklí nosit v kapse u kalhot mobilní telefon, nebude vám transport GB Micro dělat pražádné potíže. Při délce 4 palců (zhruba 10 cm), šířce 2 palců (cca 5 cm) a tloušťce 0,7 palce (necelé 2 cm) se jedná o mobilní zřízení v pravém slova smyslu, zvláště pokud se mu podaří držet dobu hraní na jedno nabití na úrovni současných GBA SP, přičemž v sobě bude mít zabudován standardní Li-ion akumulátor. GameBoy Micro tak je velmi povedenou a hodně stylovou mutací klasického GBA, přičemž navíc bude podporovat Tisková konference Nintenda používání sluchátek se standardními konektory. Nintendo navíc poukazuje na vynikající displej, který má být jednoznačně tím nejlepším, jaký byl kdy v rodině GameBoyů k vidění. Na trh by se tato nádherná hračka měla dostat letos na podzim. Na závěr pak přítomné novináře pobavil George Harrison, vice prezident amerického Nintenda, prohlášením, že GameBoy Micro je jistě velmi špatnou zprávou pro Sony a jejich PSP. Dosud si totiž Sony stěžovalo, že na handheldovém bojišti musí čelit dvěma platformám Nintenda, a již brzy tak navíc bude čelit ještě větší přesile v podobě dvou a půl konkurentů.

Dalším bodem programu byla sekce věnovaná novému handheldu Nintendo DS, který nyní v Japonsku slaví díky uvedení Nintendogs úspěchy srovnatelné s prodeji v době launche konzole. Hlavním tématem bylo online hraní, které má začít fungovat do konce roku a hned na úvod budou k dispozici tři vynikající tituly: NDS verze Tonyho Hawka s online podporou možná ještě zase až tak neohromí, ale když přišla řeč na legendární Mario Kart či na doslova kultovní záležitost Animal Crossing, připomínal konferenční sál co do hlasových projevů přítomných kotel bezprostředně poté, co naši čutálisti dali vloni na Euru třetí gól Holanďanům. Když si uvědomíme, co všechno umí Animal Crossing již dnes v offline podobě na GameCube, nedokážeme si Tisková konference Nintenda ani předstvit, co bude předvádět online na NDS. V tomto ohledu bylo Nintendo klasicky velmi tajnůstkářské (ostatně jako vlastně po celou dobu dnešní konference), takže nic moc konkrétnějšího zatím nevíme, ale co se týče podobných netradičních projektů, víme již z letité zkušenosti, že Nintendu můžeme věřit a spolehnout se, že vymyslí zase něco velmi originálního.

Podobně jako hru Elektroplankton, jejíž japonská verze se nám sice již nějakou dobu povaluje v redakci, ale dosud jsme prakticky vůbec nepochopili, jak se tato hudební hříčka vlastně hraje:-). Nepochopili jsme ji ovšem ani při dnešní působivé předváděčce, kdy zvuky ze hry na dvou konzolích do svého setu mixoval jakýsi patrně významný DJ z New Yorku (autor tohoto textu se omlouvá elektronicky pozitivním posluchačům, ale tento styl hudby a hudebníků skutečně není jeho parketa nehledě na masivní neschopnost pamatovat si jména – přesto ale shledal danou prezentaci jako skutečně velmi slušnou).

A pak už došlo na odhalení Revolution. A to jak doslova, tak i v uvozovkách. Satoru Iwata totiž na pódiu odhalil své sako, pod nímž nový přístroj přinesl, ale nijak zvlášť moc informací jsme se o něm nedozvěděli. Z právě napsaného tedy plyne, Tisková konference Nintenda že se potvrdily zvěsti o tom, že konzole bude opět skutečně hodně malinká a tloušťka skutečně dosahuje oněch avizovaných tří DVD obalů, nicméně ani ostatní rozměry nebyly nijak přehnané. Na první pohled tato mašinka mimo jiné i černou barvou připomínala zmenšenou verzi PS2, přičemž bylo zmíněno, že vzhled se do uvedení na trh může ještě změnit. Není to nic nového, jelikož přesně před rokem vypadalo zde na E3 i Nintendo DS ještě o dost jinak než jak ho známe dnes. Narozdíl od včerejška, kdy nás soňáci zahltili údaji o výkonu PS3, dnes byla řeč pouze o vizích a to ještě bohužel pouze v klasické Nintendo rétorice. Potěšitelné ovšem je, že i tato firma počítá s plnou podporou jak online hraní, tak i stahování herního obsahu. Co se týče technických specifikací, víme následující věci:

Srdcem konzole bude procesor vyvíjený v laboratořích IBM s kódovým označením Broadway. Grafické řešení dodává pod prozatímním názvem Hollywood firma ATI a má disponovat výkonem, který "umožní dříve nemožné zážitky". Systém by měl mít 512 MB paměti a dva USB porty. Paměť navíc bude možné royšířit pomocí standardních SD karet (doufejme ale, že to některé tituly nebudou přímo vyžadovat podobně jako v případě některých her pro N64). Ovladače budou samozřejmě bezdrátové a konzole bude mít i vestavěný Wi-Fi modul. Hned při startu konzole je slibována řada titulů, které budou Wi-Fi využívat a Nintendo hodlá zprovoznit svou vlastní službu pro online Tisková konference Nintenda hraní nazvanou Nintendo Wi-Fi Connection. Co se týče datového média, mechanika bude stavěna tak, aby dokázala přečíst optické disky o průměru 12 cm, ale vzhledem ke zpětné kompatibilitě bude umět přečíst i dnešní disky pro GameCube. Formát pro hry pro Revolution nebyl jsště oznámen, ale dá se předpokládat, že si Nintendo opět nechá na zakázku vyrobit svůj vlastní speciální formát, který bude umět přečíst právě jen Revolution. Disková mechanika ale bude umět číst i standardní formáty, takže přehrát si třeba film na DVD nebude problém.

Vzhledem k tomu, že nebyly představeny žádné ukázky z next-gen her, máme trochu obavy o výkon celého konzole. Za výrokem, že Nintendo se snaží minimalizovat cenu přístroje a náročnost vývoje nových titulů a zároveň vývoj zrychlit, se totiž může skrývat kdeco. Poněkud neutrální teaser na nový Metroid Prime toho moc nenapověděl, nicméně prohlášení, že Square Enix chystá pro Revolution jakousi online verzi Final Fantasy Crystal Chronicles vyvolalo opět uklidňující vlnu jásotu. Vedle těchto her byly ohlášeny i další potenciální superpecky ze stáje Nintenda: Mario, Zelda, Super Smash Bros. (opět řev, jako na Bazalech) a Donkey Kong. Tisková konference Nintenda

A to nejlepší skoro na konec. Zpětná kompatibilita zde již naznačena byla, ovšem Nintendo se k ní postavilo velmi velkoryse, pravděpodobně to totiž bere jako revanš hráčům za to, že až dosud to se zpětnou kompatibilitou u domácích konzolí Nintenda bylo tak, jak bylo. Revolution tak umožní hrát hry pro Nintendo systémy plných 20 let dozadu. To je samo o sobě naprosto fantastické, jelikož to znamená, že budete moci hrát hry nejen pro GameCube a N64, ale samozřejmě i pro SNES a dokonce i NES. Pokud máte nyní obavy, že bude konzole probodána sloty pro tři typy cartridgí, můžete se zase zklidnit. Hry pro starší systémy budou samozřejmě stahovatelné (předpokládáme, že zejména ty starší buď přímo zadarmo nebo jen za symbolický obnos), čímž pádem si dle slov samotného Satoru Iwaty velmi pohodlně připomenete své mládí. Na tuto velmi velkorysou vlastnost Revolution se tak těšíme téměř bezmezně (ne, zase až tak staří, ale zkuste si dnes sehnat nějakou konkrétní hitovku pro SNES, nemluvě o tom, že plně funkční SNES je dnes již téměř muzeální raritou).

Závěr konference se nesl v duchu představení nových trháků pro GameCube pro letošní rok. Jako největší blockbuster Tisková konference Nintenda byla prezentována nová The Legend of Zelda: Twighlight Princess, z níž bylo ukázáno nové video, zobrazující Linka, jak jej ještě neznáme: V průběhu videa se transformoval do podoby vlka, v níž pak dále procházel herním světem. Dále byla předvedena krátká videa z Mario Party 7 a Dance Dance Revolution: Mario Mix, přičemž tyto hry při vší úctě z tohoto letmého pohledu nevypadaly jako něco, co by vyloženě bouralo hranice daných žánrů. Velmi sympaticky ale působila prezentace Mario Baseball, který opět slibuje slibuje dosti seriózní přístup k danému sportu v líbivém barevném kabátku, a fotbalová arkádička Super Mario Strikers, který působí akčním dojmem Virtua Strikerů od Segy a kde do míče čutají úplně všichni včetně princezny Peach a populárních muchomůrek. Více si o těchto chystaných hrách samozřejmě povíme ještě v dalších článcích, v nichž sepíšeme naše dojmy přímo z výstavní plochy.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Oznámena střílečka Remnant: From the Ashes od autorů Darksiders

Remnant from the Ashes

Remnant: From the Ashes bude kooperativní akce zasazená do postapokalyptického světa, v němž zbytky lidstva bojují o...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Najdete na iDNES.cz