EA Play - návštěva u Electronic Arts

  • 23
V předvečer ECTS se na okraji Londýna v exkluzivním prostředí luxusní čtvrti Business Park, kde se střídají sídla známých firem s vzorně upravenými golfovými hřišti, konala prezentační akce bezpochyby nejvýznamnějšího vydavatele PC her - Electronic Arts. V útrobách obrovského skleněného paláce byly k vidění nové díly NHL, FIFA, NBA Live, ale také Medal of Honor a spousta dalších skvělých titulů.
Pohled na monumentální londýnské sídlo Electronic Arts

Již samotný večerní příjezd do britské centrály Electronic Arts byl impozantní - po hodinové cestě místní spletitou dálniční sítí se náš autobus z ničeho nic ocitl uprostřed vzorně upravených trávníků, golfových klubů, umělých jezírek a cestiček vysypaných červeným pískem. Na konci úzké asfaltky se zpoza menšího lesíka vyhoupla mamutí prosklená budova (návrh dělal podle slov průvodců jistý slavný architekt, jehož jméno zaniklo ve sborovém pochvalném zamručení) postavená na břehu soukromého jezera. Na druhém konci vodní plochy již skupina techniků chystala večerní laserovou show a obrovská koncentrace různobarevných reflektorů u vchodu do budovy dávala tušit, že je o náležitou atmosféru celé akce postaráno více než dobře. Po prezentaci a ověření pozvánek na recepci, vedle které decentně postávala velmi věrná maketa formule 1 stáje Jordan (směs pneumatik byla zřejmě hard, ale ruku do ohně bych za to nedal), nezbylo než pokračovat dál sérií obrovských hal, kde bylo kromě stojanů s hrami rovněž neskutečné množství alkoholických i nealko nápojů (tímto zdravíme kolegy z Levelu, kteří se v hojné míře věnovali značkové vodce s ledem). Občerstvení přišlo během dlouhého večera vhod - představovaných her bylo opravdu hodně...

Naše první kroky vedly do prosklené místnosti s obrovskou projekční plochou, kde již davy Angličanů netrpělivě vyhlížely začátek očekávaného fotbalového utkání s Německem. To nám dalo příležitost k odehrání několika zápasů v NHL 2002, které bylo naprosto stranou zájmu všech fotbalových fanatiků. Český tým v nich celkem jasně prohrál se Vreco paří PC verzi oblíbeného fotbalového simulátoru FIFA 2002Slovenskem, ale jak píše Vreco na jiném místě, nová vylepšení (zejména vylepšená grafika a "týmová nálada") činí tento bezesporu nejdražší datadisk opět žhavým kandidátem na jednu z nejprodávanějších her v ČR. Kromě hokeje jsme měli možnost ozkoušet i nové pokračování fotbalu FIFA, které by mělo po nevýrazném posledním dílu konečně přinést trochu vzruchu na virtuální pažit (hra je o něco pomalejší, takže se dá lépe přemýšlet a kombinovat, hráči si lépe nabíhají do volného prostoru a i rozhodčí pobral více rozumu než některé známé tváře z českých prvoligových trávníků). Třešinkou na dortu byla ale prezentace F1 2001 (více v našem preview) v podobě čtyřech kokpitů z opravdových formulí, do kterých se musel vsoukat každý zájemce o závod na jednom ze sedmnácti okruhů (naši korpulentnější kolegové měli bohužel smůlu). Nejnovější formule od EA, které by se na trhu měly objevit již během několika týdnů, disponují fantastickou grafikou, která si však vybírá citelnou daň v podobě hardwarových nároků - i na Pentiu IV s GeForce 3 hra ve vypjatých momentech trhala. Vylepšenou grafikou se může pyšnit i NBA Live 2002 - zejména animace hráčů pohybujících se kolem koše vypadají o poznání lépe než minule (oslavných gest po úspěšné smeči je dokonce rovná padesátka). Své vlastní družstvo mohou hráči udržovat po celých deset sezón, takže se nabízí dost času pro vypiplání dokonalé sestavy, která ovládne play-off NBA. V případě NBA Live se nabízí srovnání s NBA Courtside 2002, který předvádělo Nintendo o pár desítek kilometrů dál - grafika a animace jsou sice na PC mnohem lepší, ale systém směrových přihrávek s využitím ovladače Game Cube poskytuje mnohem více možností pro úspěšné zakončení útoku. Sportovní sestavu doplňoval ještě americký fotbal Madden NFL 2002, který však Evropanům neměl co nabídnout.

Čočík v kokpitu makety formule při hraní F1 2001

Nejen sportem živ je člověk, což jasně dokumentovaly vystavené hry ostatních žánrů. Jedním z největších trháků byla hratelná verze 3D akce z válečného prostředí Medal of Honor (mimochodem, její expozici doprovázela obligátní bariéra z pytlů s pískem, pár bedniček od munice a hlavně funkční český kulomet Bren, který zapůjčil jistý sběratel vojenské techniky) - podle prvních dojmů z několika minut strávených na bojištích Západní fronty to vypadá na velmi dobře nascriptovaný singleplayerový klon Counter-strike (i tady platí, že jeden zásah znamená smrt nebo přinejmenším těžké zranění). Silnou stránkou hry bude i široký arzenál věrně vypadajících zbraní (zejména sniperka a samopal si získají srdce hráče) a také animace a umělá inteligence postav. Takový vpád do štábu plného německých vojáků rozpoutá v jejich řadách dokonalý chaos. Velký ohlas vzbudil i čerstvě dokončený datadisk Command & Conquer: Yuri's Revenge, ve kterém k obligátním Rusům a Američanům přibude i třetí strana v podobě exotické armády sovětského dezertéra Yuriho, který patřil (bohužel pro ostatní) k nejlepším psionickým bojovníkům. Hra bude obsahovat po sedmi amerických (zničit Yuriho) a ruských (zničit Yuriho i Američany) kampaních, v multiplayeru bude možné ovládat i onu exotickou armádu zlotřilého psionika. Právě jeho zbraně s sebou přinášejí nutnost radikální změny bojové taktiky, které se budou kromě pozemských měst hodit i na nehostinném Měsíci. Rodinu her série C&C doplní zakrátko i Renegade, ve kterém se hráč dostane do role Nicka Parkera, vojáka speciálního komanda GDI. Ve srovnání s Medal of Honor sice nevypadá grafika Renegade zas až tak oslnivě, ale fanoušci Vreco při virtuálním taxikářském souboji v The Simpsons: Road Rage "commandů" jistě ocení možnost řízení bojových vozidel známých ze strategií (celé to trochu připomíná Flashpoint v prostředí C&C).

Zejména japonští novináři doslova obléhali monitory, na kterých běžel datadisk The Sims Hot Date, který dovádí k dokonalosti randění, namlouvání i vzájemné pomlouvání virtuálních Simů. Leckdo však v tu chvíli záviděl dokonale vybavená hnízdečka lásky, která se ve hře dala postavit - nechyběl v nich prostorný gauč, vana ve tvaru srdce, sauna, ani široká houpačka před domem. Proti gustu šikmookých samurajů žádný dišputát, ale přeci jenom je realita mnohem zábavnější. Před zhoubným vlivem silničních závodů se naopak vyplatí vyřádit se v Motor City Online - kromě samotného závodění proti živým protivníkům stráví hráči hodně času i v "burzovním režimu", kdy budou nakupovat a vyměňovat různé součástky do motorů i ostatní výbavu vozů (jednotlivých dílů bude k dispozici kolem dvou tisíc). Aktuální konfigurace každého vozu má podobu adresářové struktury, takže je přístup ke všem součástkám velmi přehledný. Každý upgrade se ihned projeví na výkonnostních grafech daného vozidla - vyladění správné kombinace bude doslova magií. Z ostatních prezentovaných her stojí za zmínku i objevitelsko-budovatelsko-ekonomická strategie Anno 1503 (více informací se dočtete v našem starším preview), kolem které korzovala pohledná hosteska v historickém kostýmu urozené dámy. Určitý prostor byl vyhrazený i čistě konzolovým titulům - kromě kompletní nabídky Capcomu zaujala příchozí i pohledná a solidně animovaná Buffy Summers, hlavní hrdinka upírské third-person akční adventury pro Konec EA play se nesl v duchu hesla 'ženy, tanec a alkohol' Xbox s prozaickým názvem Buffy the Vampire Slayer. The Simpsons: Road Rage pro PS2 a Xbox potěšila zejména Vreca, který této hře věnoval samostatný článek.

S přibývajícím večerem, čím dál větším množstvím spotřebovaného alkoholu a zejména drtivou porážkou Němců ve fotbale přešla celá akce do silně neformální podoby. Vzduchem létaly laserové paprsky, hrála neskutečně hlasitá taneční hudba, a volná prostranství mezi počítači se naplnila tančícími hosteskami a více či méně opilými hosty. Zanedlouho se k nám dostala hláška, že jeden z posledních autobusů z akce odjíždí během necelé čtvrthodinky, takže nezbylo než dát sbohem evropské centrále Electronic Arts a vrátit se zpět do hotelu v centru Londýna. Tu enormní várku alkoholem opojených lidí, kteří nestihli včas odjet přistavenými autobusy, snad taxíky rozvážejí dodnes…