Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EA Sports Active – dejte svému tělu co proto

aktualizováno 
Je těžší dohrát třistahodinové JRPG nebo ultratěžkou zběsilou akci? Ani jedno, nejtěžší jsou fitness hry!
80

EA Sports Active

Platforma: Wii
Výrobce: EA Sports

  • Spousta disciplín
  • 30denní komplexní systém
  • Opravdu si zacvičíte
  • Hra poradí i se stravováním
  • Bude vás bolet úplně všechno
  • Gumový pásek je totálně k ničemu

Povedená, ve své podstatě i zábavná fitness hra, u které lze shodit nějaká ta nadbytečná kila.

Herní karta

EA Sports Active

EA Sports ActiveUž je to týden! Neuvěřitelně, ale opravdu neuvěřitelně dlouhý týden, který se už mořím u EA Sports Acitve. Nejenom, že mě bolí celé tělo a páchnu potem víc než šatny fotbalového nároďáku, ale ještě jsem si znepřátelil sousedy.

I když jsem tchánovi před svatbou sliboval, že jeho dceři poskytnu velký dům, ve kterém budeme bydlet, tak jsme nakonec skončili v činžovním 3+1. A vězte, že sousedé nejsou příliš nadšeni, když jim nad hlavou skáče lustr. A i když jim třikrát vysvětlíte, že cvičíte u fitness hry, tak stále nemají pochopení a neustále si chodí stěžovat.

Lze si zvolit jen cvičení skládající se z několika miniher a v lepším případě trvají „jen“ dvacet minut.

Ale to je vcelku to nejmenší. Nejhorší na tom všem bylo přesvědčit mé čtyřicet let staré metrákové tělo k pohybu. Naštěstí byla lednička plná lahváčů nablízku, takže EA Sports Activejsem se rozhodl EA Sports Active nakonec vyzkoušet. Mé nohy mě za to nenávidí už celých sedm dní.

Hra se dodává ve velkém krabicovém balení, které kromě disku se hrou obsahuje ještě pásek s kapsou na nohu, který se zapíná na suchý zip, a posilovací gumový pásek. Pokud budete uvažovat jako já, tak vás po otevření celého balení popadne velmi silný záchvat paniky. Když jsem viděl, s čím budu muset cvičit, tak jsem si začal říkat, že bych si radši zahrál Bomberman Act: Zero.

EA Sports ActiveNicméně slovo dané BonusWebu se plnit musí, tak jsem se vrhl do recenzování. Po kompletním rozbalení jsem si začal říkat, že lidé, kteří tyto „periferie“ navrhli a vyrobili, asi nebyli moc při smyslech. Kapsička na pásku na nohu, do které se má strčit nunchuk se mi zdála malá. Naštěstí byla dost elastická. Další obavy mě ale přepadly hned poté, protože po zasunutí zůstala analogová páčka nunchuku nepřirozeně ohnutá. I po týdnu hraní EA Sports Active se ale mému nunchuku nic nestalo, takže je vidět, že na tohle někdo myslel.

Bohužel už nikdo nemyslel na posilovací gumový pásek. Ten si totiž před použitím musíte sami „sestavit“. Skládá se ze dvou poutek a gumy, takže ihned pochopíte, jak ho dát dohromady. A stejně rychle pochopíte, jaká je to volovina. Uzlem přidělat napínatelnou gumu a tahat za ní, je stejně smysluplné, jako tahat tchoře za ocas a očekávat voňavý odér. Hned při prvních cvicích se vám totiž guma rozváže a vy se tak mimo cvičení budete učit gumové uzly. Samozřejmě je jako u Wii Fit možné připojit i EA Sports ActiveWii Balance Board, se kterým bude hraní ještě efektivnější.

Jako jakákoliv jiná hra od EA Sports, začíná i tato editorem postavy. Je tedy jedno, jestli jste atraktivní černoška nebo obtloustlý běloch. Díky nepříliš obsáhlému editoru může váš herní avatar vypadat jako vy. Tedy aspoň přibližně. A až se vytvoříte, dostanete na výběr i osobního trenéra. Na výběr jsou sice jen dva, ale stejně volte s rozmyslem, protože osoba, kterou si zvolíte, vás totiž bude otravovat po celý zbytek hry.

Nicméně aby vám bylo utrpení hrou způsobené o něco snesitelnější, je na výběr i žánrově rozmanitý hudební doprovod. K dispozici je opravdu mnoho žánrů od rocku po elektronickou hudbu. Songy však jsou ryze herního ražení, což se odráží na jejich kvalitě. Neurazí, ale rozhodně nenadchnou.

Dle návodu na pásek stoupám, táhnu a rup!

EA Sports ActiveHlavní náplň hry, či lépe řečeno mučícího programu, je deník, ve kterém lze splnit hlavní účel EA Sports Active, a to dostat se do kondičky. K dispozici je ale i mód, ve kterém si lze zvolit libovolně jednotlivá cvičení. Pokud si ale myslíte, že si dáte pár dřepů a jízdu na kolečkových bruslích a půjdete hrát Mario Power Tennis, tak to vás vyvedu hezky pěkně z omylu.

Lze si totiž zvolit jen cvičení, která se skládají z několika miniher a v lepším případě trvají „jen“ dvacet minut. Pokud byste měli větší byt, než Chvalíčkovic rodina, tak vězte, že si můžete přizvat i druhého cvičícího hráče.

Pln předstíraného odhodlání jsem se ale přeci jenom rozhodl i pro hlavní režim, který se od začátku tváří, že ze mě chce udělat sportovce. Představuje mi celý systém a cvičební program, po jehož absolvování budete fit. Dobře, takže začínáme. Nějaké ty dřepy, to ještě zvládnu. Po dvou kouscích jsem usoudil, že to tak lehké nebude, tak jsem se běžel do lednice posilnit.

EA Sports ActiveHra obsahuje perfektně vizuálně zpracovaný ukázkový systém, podle kterého musí i retardovaná langusta pochopit, co má dělat.

Po deseti povinných dřepech jsem zjistil, že se jednalo jen o rozcvičku. Následuje běh. Nunchuk zasunutý v pásku na noze a běžíme. Byt se pod mými těžkotonážními kroky otřásá, ale překvapivě vše funguje tak jak má. Jen jsem nějak zadýchaný a virtuální trenér neustále blekotá o pomalé rychlosti. Co ten o tom ví? Je přece z polygonů a nemusí se potit. Nádhera, po náročném běhu přichází chůze. To mi docela jde.

Nutriční hodnoty
Cvičení není jedinou důležitou věcí ve zdravé životosprávě. Velmi záleží i na jídelníčku, který je pro dobrý zdravotní stav důležitý. Jelikož si se zdravou stravou příliš netykám, tak ze mě byl výpočetní mechanismus ve hře docela nešťastný. I když jsem tedy absolvoval veškerá cvičení pro daný den, tak protože jsem večeřel ve fast foodu, odměnil mě pouze bronzovou medailí. No dobře, tak já jsem tam i obědval, no.

Pokud budete zadávat pravdivě veškeré potraviny, co jste snědli, herní systém vám jasně ukáže, čeho byste se měli vzdát. Samozřejmě jde o přibližné hodnoty, protože vám hra nabízí možnost zadávat položky označené jako „zelenina“, oběd ve „fast foodu“ nebo „sklenice vody“. Přesto je tento systém povedený a nebude vám na rozdíl od My Health Coach: Manage Your Weight tvrdit, že hamburgery jsou zdravé.

EA Sports ActiveJenže ani po deseti minutách mučení nepřichází úleva. Na řadě je gumový posilovací pásek, za jehož pomoci mám posilovat ruce. Dle návodu na pásek stoupám, táhnu a rup! Guma samozřejmě z poutka povolila a vlastní ruka mi dala přes držku. Bezva. Po nutné opravě pokračuji ve cvicích a znova rup!

Následuje jízda na bruslích, stretching a všemožné i nemožné pohyby těla, které jako správný hráč neumím pojmenovat. Překvapující zjištění pro mě je, že ovladače správně reagují i na složité pohyby, které dokáží zaznamenat.

Po otřesných třiceti minutách bolesti, přemáhání a vymýšlení si, jak pohybový systém ošálit, moje první utrpení končí. Trenér mě kárá, že jsem byl příliš pomalý, ale pocit vítězství nad hrou je velký a slastný.

Po usazení na gauči a otevření slavnostního lahváče na mě však přišla nevěřitelná bolest celého těla. EA Sports Active vám totiž opravdu protáhne i svaly, o kterých nemáte ani tušení, že je máte.

EA Sports ActiveDruhý den následoval tenis, box do terčů a další bolestné dřepy. Díky pásku na noze lze všechny pohyby provádět bez jakýchkoliv problémů. Tedy problémů technického rázu. Moje tělo totiž při některých cvicích lehce protestovalo hlasitým a sousedy tolik nechtěným žuchnutím na zem.

I když je hra nadmíru sadistická pro obéznější hráče, tak alespoň ne natolik, aby jim nedopřála chvíli oddychu. Pokud se rozhodnete splnit celý hlavní režim, tak vám budou dopřány i dny volna, protože vaše tělo dostane opravdu zabrat. Těchto dnů však není příliš, a je proto nutno si jich vážit.

Momentálně dopisuji tuto recenzi a mám za sebou týden tvrdého cvičení s EA Sports Active. Nohy mě pálí, ruce bolí i při pouhém psaní, ale i přes veškerá tato negativa musím i já, totální buřt, prohlásit, že to funguje. Nelze ho považovat za stoprocentní plnohodnotný fitness systém, ale za dobrou fitness hru, která opravdu působí, to určitě ano.

Za týden tři kila dole, a to je setsakra dobrý pocit. No nic, jdu si lehnout, zítra mě čeká další cvičební den. Kolik, že mi jich to ještě zbývá. Cože? COŽE??? To je na celý měsíc! Néééééé!

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 106 čtenářů

Témata: virtuální


Nejčtenější

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Další z rubriky

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.