Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EA Sports MMA slibuje, že dostaneme na budku více než kdy dříve

  0:01aktualizováno  0:01
Nejrychleji se rozšiřující sport ve Spojených Státech, už má jako každé oblíbené klání, své herní adaptace. Do klece letos vstoupí nový vyzyvatel.

Ea Sports MMA

Hry jako EA Sports MMA (mixed martial arts) nebo UFC (ultimate fighting championship) Undisputed od THQ mají opravdové potíže v uspokojování fanoušků a příznivců tohoto sportu. Je to zejména skutečností, že MMA je mnohokrát komplexnější než box, a tím pádem je potřeba zvládnout hratelnost v několika rozličných situacích.

Ea Sports MMAJe tu klasické oťukávání, respektive rány pěstmi a kopy, ale také přetlačování se na zemi, různé způsoby takedownů a mnoho dalších možných scénářů – a to všechno musí hladce plynout a zapadat do sebe v rámci jediného "balíku" hratelnosti.

O tomto titulu je toho známo značně méně než o konkurenční UFC Undisputed 2010, jelikož bylo zatím vypuštěno jen pár videí a informací, z nichž je však také něco znát. Z debutového traileru je nádherně poznat, že si tvůrci dávají vážně záležet na animacích virtuálních bojovníků. Vše je již teď krásně plynulé, a detaily se zjevně rovněž nešetří. Také jde snadno poznat, že každý z bojovníků má jiné pohyby, styl, postoj a své vlastní útoky – zatímco Emelianenko ve videu míří rány spíše na hlavu, Rogers bojuje stylem více typickým pro klasický box a údery směřuje na celé tělo.

Roli zde hraje i poškození těla.

Poškození těla zde hraje roli také, takže nečekejte, že půjde o variaci na Ea Sports MMATekkena, kde můžete obrazně řečeno protivníkovi čtyřikrát zlomit ruku, ale pořád vám jí bude zasazovat rány do čelisti. Dnešní technologie už naštěstí dovoluje vypracovat systém, jenž dovolí hře chovat se uvěřitelně a zároveň fungovat na stejně zábavném principu. Když tedy protivníka budete konstantně kopat do jeho přední nohy, můžete mu ji poškodit natolik, že změní postoj a dopředu postavi nohu druhou. To ovšem zajisté ovlivní její sílu kopů a později i vývoj zápasu.

Ea Sports MMAMnohem realističtější bude i mechanika takedownů, protože se tentokrát už nebude jednat pouze o nějaké číslo k vychloubání se, kolikrát že jste už vyklepli protihráče. MMA je považováno za jakýsi mix klasického boje a zápasu na zemi, a stejně tak se liší i bojovníci.

Můžete si vybrat borce lepšího v v boji tak říkajíc "na stojáka", nebo naopak borce, který se bude snažit soupeře co nejrychleji srazit na zem a pracovat na něm tam. Samotné složení protihráče nicméně není vůbec jednoduchá záležitost, jelikož musíte být v určité vzdálenosti od soka, mít ho už dostatečně načatého a vyvést ho z rovnováhy, abyste ho vůbec dostali k zemi.

Naproti tomu v obraně bude možné blokovat nebo třeba chytnout protivníkův kop. To bude pravděpodobně velice nepříjemné, protože protiútok většinou nebývá moc pěkný. V debutovém videu kupříkladu Rogers tento útok blokoval a oplatil ho Fedorovi úderem pěstí do úsměvu. Na rozdíl od Fedora, který jako protiútok použil podkopnutí, složil Rogerse na zem a získal tak dominantní pozici Ea Sports MMAna zemi.

Vedle speciálních pohybů ale půjde v prvé řadě o opravdové měření sil, v němž bude hrát roli, jak dobře jste v přípravce zvládli základní "povinné penzum". Některé techniky tak zvládají úplně všichni zápasníci. Těžko se totiž stanete nejlepším bojovníkem historie MMA, aniž byste věděli, jak udržet protivníka na zemi, nebo jak se bránit sevření či se z nej rovnou i dostat.

Do hry můžete vložit vaši podobiznu a vytvořit si vlastního bojovníka s vybraným stylem boje.

Co se vizualizace týče, hra vypadá velice obstojně a minimálně v tomto ohledu nemá staršímu bráškovi Fight Night co závidět. Ostatně grafický engine sice prodělal jisté úpravy, ale základem je právě ten z Fight Night Round 4. Plynulost animací a propojení herních akcí vypadá také velice dobře, stejně jako ztvárnění virtuálních bojovníků a jejich stylů.

Ea Sports MMAK tomu se váže kauza EA s UFC, kdy prezident UFC Dana White doslova vyhlásil válku EA Sports a oznámil, že jakmile kterýkoliv z bojovníků s EA podepíše smlouvu, tak ho zapíše na černou listinu UFC. Zatím se konaly jen dvě výjimky: Vladimir Matyushenko, který smlouvu podepsal dříve, než znovu nastoupil do UFC, a Randy Couture, který sice byl v UFC, ale nikdy s ní nepodepsal smlouvu. Jednou z negativních bodů hry tedy jistě bude fakt, že jde o MMA hru bez licence UFC.

Vedle řady různých režimů se ve hře objeví i systém Photo Game Face, který můžete znát z golfového Tigera Woodse 09. Díky němu můžete do hry vložit vaši podobiznu a vytvořit si vlastního bojovníka s vybraným stylem boje.

To všechno a zajisté ještě mnohem více bude EA Sports MMA, ale doposud je zde několik nezodpovězených otázek. Bylo řečeno, že se ve hře objeví mnoho ovládacích schémat, ale jak bude vypadat to základní? Jak velké budou soupisky? Jak přesně budou fungovat takedowny? To se dozvíme už brzo, jakmile mezi nás EA Sports zase vypustí nějaké nové informace. Zatím se můžeme jen těšit, až si virtuálně rozbijeme ústa s mistry svého řemesla.

Index očekávání: 80%

Autor:


Témata: virtuální

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

První dojmy: nový Assassin’s Creed mnohé naštve, ale hraje se skvěle

Assassin’s Creed: Origins

Vydali jsme se do Londýna podívat se, jak se povedl restart už poněkud vyčpělé série Assassin’s Creed. Všechny fanoušky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz