Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Earthworm Jim – šílená žížala

  12:00aktualizováno  18. února 8:29
Byl jen obyčejnou žížalou, bojoval o přežití a každý den riskoval, že se stane svačinkou nějaké vrány. Pak objevil super high-tech cyber oblek s pořádnou pistolí a svět se pro něj od základů změnil. Jmenuje se Jim. A tímto vás zveme na další setkání…

Earthworm Jim

Roztomilý úlet s žížalou Jimem v hlavní roli opustil nejenom stolní počítače a vrhnul se do světa vůkol. Tak se stalo, že si jeho dobrodružství nyní užijí i všichni s handheldem GBA při ruce. Ale vezměme to od začátku, protože příběh žížaly, jenž nám autoři servírují, vůbec nespadá mezi nové nápady geniálních mozků. Jednoduše se oprášil starý titul se starými nápady (možná) geniálních mozků; tzn., že - pokud mě snad paměť nezradila – se jedná o konverzi staršího počinu, pro srovnání pak použiji dřívější PC inkarnaci. A věřte tomu, že tehdy vzbudil Jim lehké pozdvižení. Coby operační systém kraloval DOS a pak si přišla střelená žížala s nálepkou "Windows 95 Only"! Některé magazíny snad soutěžily o to, kdo věnuje žížale vyšší hodnocení, avšak – a tentokrát mi slouží paměť naprosto přesně – o nějakém zázraku na poli 2D arkád nemohla být řeč. A ptáte se, jestli se za těch pár let něco změnilo? A k lepšímu, nebo k horšímu?

Earthworm Jim

No, přijde na to, zdali jste měli co dočinění s původní PC verzí. Pokud ano a na tuhle žížalu nedáte dopustit, mám pro vás dobrou zprávu – hraje se to naprosto totožně. Pokud ne, máte vůči mě jednu výhodu, protože Jima zkrátka necháte pohltit časem. Nakonec mě ještě napadá, jestli hráčům původní verze tahle mini podoba něco přinese, když už to samé prakticky odehráli. To si zkrátka každý bude muset vyřešit sám. Podívejme se tedy na Earthworm Jima jakoby z nového pohledu. Nebudeme si nic předstírat a rovnou se mrkneme na to, jak se z takové obyčejné žížaly stane super žížala.

Tak tedy, je to den jako každý jiný. Jedna vrána loví jednu žížalu, žížalu jménem Jim. Pro dnešek se podařilo žížale bezpečně uniknout a na vránu zbylo bláto. Mezitím se ve vesmíru semele bitka a poznáváme úhlavního padoucha – Psycho Vránu. Výsledkem třaskavého Earthworm Jim sporu dopadá na neznámou planetu, planetu Zemi, takový... prostě bombastický oblek. Nicméně nerad bych vás svým rychlým a ne zcela doslovným překladem o něco připravil, plné znění zní následovně: a very large ultra high tech indestructible super space cyber suit. Zápletka se ještě více zkomplikuje (Princezna a tak...), každopádně věřte tomu, teďka po vás půjde po zuby ozbrojená a zatraceně naštvaná vrána, co chce zpět tenhle super oblek. Škoda jen, že uvedená komická story se odehrává pouze na stránkách manuálu, protože vlastní hra trpí absencí intra. Proč? Mě se neptejte.

Nesu však dobrou zprávu všem, kterým již trochu lezlo krkem jenom skákání na hlavu soupeřům a obdobné taktiky sloužící k definitivnímu vyřazení nepřátel. Jim disponuje pořádným kanónem a to s tak vysokou kadencí, že není až takovým uměním vystřílet nějakých dva tisíce nábojů během pár obrazovek. S tím však souvisí i slabší účinnost – používáte-li základní Earthworm Jim střelivo a to také většinou používáte. Přičemž střelba vypadá skvostně – z místa výstřelu projektilů šlehá opravdu nádherný comicsový plamen. Nicméně někdy bývá lepší spokojit se (nebijte mě) s alternativou - a to s bičem. Přesněji řečeno, jde o úsměvný nesmysl, protože Jim (ruka obleku) se chytne za hlavu a sám své tělo použije jako onen zmíněný bič. A jak se ukazuje, někdy se vyplatí jednou rázně švihnout než vystřílet pětistovku nábojů. Každopádně mě moc zaujala nádherná animace Jima, který skutečně chodí celým "tělem" a dostává příslibu "ulítlosti". Dokonce i při střelbě se jeho tělo cuká pod zpětným rázem... pěkné pokoukání, vážně. Ani protivníci si nemohou stěžovat na nedostatek mezi-obrázků, jenom to okolní prostředí možná šlo vylepšit. Samozřejmě se pohybujete ve vrstvách, užijete si sluníčka na pozadí a dalších "ptákovin", ale vlastní rovina zůstává podezřele statická.

Earthworm Jim

Avšak čert vezmi nějakou grafiku, ta i tak splňuje mé vcelku vysoké nároky, zaměřme se na úrovně a hru samotnou. A tady, bohužel, padla trochu kosa na kámen. Za poměrně krátkou dobu mi pod rukama prošlo docela hodně – a dokonce kvalitních – arkád pro GBA a proto s klidným srdcem říkám, že zdejší vody nejsou tak průzračné, jak se zdají. Začal bych u nepřátel, kteří otravují podle stejného vzorce a i ti nejslabší naštvou a potrápí. Jenže s takovýmhle vysoko kadenčním dělem bych spíše čekal nekonečný příval krys, much, žab, vran atd., které bych snadno rozstřílel na atomy. Jenže autoři sledovali svoji vlastní představu. Otrapové se nacházejí vždy na předem určených místech, vždy vcelku nevýhodně a vždy se spíš vyplatí nespoléhat se na zbraň. A kde je v tom ta zábava? Pojďme dále k obtížnějším nepřátelům, tedy ke strážcům dané úrovně a jejich o něco slabším verzím, co se vyskytují třeba v půlce úrovně. Potěší, že občas změní strategii a tak nestačí jen tupě střílet a věřit, že vy zabijete jeho dříve než on vás. Avšak kvalitám Wariolandu 4 se zrovna nepřibližují.

Earthworm Jim

Další trapností mi přijde, že vůbec nemáte přehled o energii "tužších" oponentů. Možná autoři dbají kodexu Mirka Dušína, ale kvůli tomu hry rozhodně nehraji a raději bych uvítal potřebnou procentuální informaci. Napadá mě přirovnání – víte, že musíte udělat 50 kliků a síly si proto rozložíte podle potřeby, než když vám někdo poručí "dělej kliky a já tě zastavím". Také ukládání pozice (Save) mi zůstalo dlouhou dobu odepřeno, čímž jenom směřuji k tomu, že hra vypadá pěkňoučce, ale zase tak příjemně se nehraje.

Ovšem i tak zůstává Earthworm Jim vcelku nadprůměrnou záležitostí, která sice minula mé srdce šípem Amorovým, leč stále překvapí bláznivými nápady. Mluvím tady o odpalování krav, skákání po pneumatikách, ohnivé planetce, hnusné temné jeskyni a o tom, že už nemám rád ryby. Kdo si zahraje, pochopí, kdo ne, nic nezkazí... Abych nezapomněl, užijete Earthworm Jim si i takového malého závodu ve vesmíru, kdy sbíráte bubliny, turba a vyhýbáte se asteroidům. Některé úseky mi přijdou fajn a vážně dobře vymyšlené, nicméně třeba to, že v arkádě "zleva doprava" ztratíte cestu, to už je na mě trochu silné kafe. Ještě zbývají hudba a zvuky, které se překvapivě řadí k těm lepším. Střelba zní OK. Helikoptéra – to když žížala točí hlavou – opět vypovídá o profesionalitě, jakou tvůrci věnovali vytvoření atmosféry. Dobrodružství podmalovává "občas tedy jako ostřejší" rock, jenž koresponduje s grafikou. Co naplat, máme tu ale lepší. Celkově je hra skutečně profesionální, ale ta atmosféra mi přijde taková neosobní, nucená... já bych volil konkurenci. Ale kdo ví, třeba se i na GBA dočkáme projektu Earthworm Jim 3D.

Earthworm Jim
Výrobce/Distributor Game Titan / Majesco Inc.
Platforma GameBoy Advance
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Šílený námět, profesionální provedení, neosobní atmosféra, zvláštní skladba úrovní, občas hezké pasáže – takový je Earthworm Jim.
Hodnocení: 60%

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...Najdete na iDNES.cz