Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Easy Tekken - lekce třetí

  12:00aktualizováno  1. prosince 2:14
Jsme tu potřetí a nikoli naposledy! V dnešním kursu ""Jak na Tekkena"" se podíváme blíže na rozličné způsoby vstávání ze země, specialitku nazvanou Okimeze, různé typy obrany a útoku u zdi - klíčový to moment v T4, své místo zde má i tagování z TTT a naposledy vás čeká čeká rozbor chytaček a úniků ze zachycení.

Jsme tady s dalším pokračováním našich tréninkových kursů, přičemž předchozí dva díly najdete na adrese a

Způsoby vstávání:

Tekken

Tech Roll:
OKAMŽITĚ po dopadu na zem popř. POKUD JE S VAŠÍ POSTAVOU JUGGLOVÁNO A DOJDE KE STYKU SE ZDÍ zmáčknete 1_2_3_4 a postava se velice rychle odkulí bokem a postaví se. 1_2 provádí tech roll směrem ven, 3_4 dovnitř. Abyste měli představu, jak Tech roll vypadá, můžete v practice mode nastavit položku training dummy na Quick roll. Tech roll - quick roll je jedno a to samé. Výraz Tech roll se používá z historických důvodů.

Další základní možnosti v případě, že ležíte zády k zemi a nohama k soupeři:

 • f kotoul vpřed
 • b kotoul vzad
 • 1 kotoul bokem ven (při následném podržení D zůstanete dál ležet)
 • d+1 kotoul bokem dovnitř (při následném podržení D zůstanete dál ležet)
 • 3 při vstávání kop na střed
 • 4 při vstávání kop na spodek
 • d+4 kop z lehu na spodek
 • f+1+2 kotoul vpřed + skok plavmo vpřed
 • F v případě, že je protivník u vás blízko, odrazíte se od zad a vyskočíte rychle na nohy na krátkou vzdálenost. V případě, že je protivník od vás dál, uděláte kotoul vpřed + skok plavmo vpřed.
 • b+(4~3)_(3~4) rychlý výskok z lehu na nohy
 • b+3+4 výskok z lehu na nohy
 • B v případě velmi těžkého zásahu, kdy se vaše postava kutálí, zkrátí recovery time a zůstanete v FC

  Některé možnosti lze podle potřeby kombinovat např.

 • 1,b,3 kotoul ven, kotoul vzad, kop na střed
 • b,f+1+2 kotoul vzad, skok plavmo vpřed

  Tekken

  Okizeme

  Soupeř leží po knockoutu na zemi a co s ním? Jsou dva hlavní postupy. Buď se pokusit zasáhnout jej na zemi anebo jej sestřelit v okamžiku, kdy vstává. Doporučuji projít si "move list" a zjistit si, které údery maximálně efektivně zasahují ležícího soupeře, případně, které údery dokáží měnit směr za soupeřem, jenž má v oblibě např. Tech roll. Soupeř se dá i provokovat mnoha způsoby. Pokud je ve větší vzdálenosti od vás, rozběhněte se, jako byste jej chtěli zašlápnout. Protivník se vás bude automaticky snažit zasáhnout 3_4, vy však svůj rozběh zastavíte ve správně odhadnuté vzdálenosti tak, aby jeho kop šel do prázdna, čímž získáte výhodu na útok. Já se takhle nechávám nachytat poměrně často;-) Dalším cheap trikem, který jsem odkoukal v zahraničí, je tzv. Jump-over-tricks. Jste blízko u soupeře a zmáčknutím U/F jej přeskočíte. Ten si bude myslet, že jste udělali nějakou chybu a pokusí se postavit. V okamžiku, kdy zaznamenáte jeho pohyb, zmáčknete d+1. Tím se vaše postava otočí a zasáhne vstávajícího protivníka. Pokud se trefíte, což je velmi pravděpodobné, jeho postava zůstane k vám otočená zády a vy máte tak opět výhodu na útok. Nepromarněte ji. Obzvláště "vtipný" je JOT s Leiem, který, když je otočený zády, tak d+1 má jako specifický úder. Víte? Ne? Vyzkoušet! ;-) Pokud po aplikaci těchto příkladů dojdete k závěrům, že soupeř se již dostatečně poučil a bude se tedy snažit od vás odkulit co nejdál a pak teprve vstát, snažte se na něj natlačit a když bude v pohybu, zasahujte. Vhodné jsou útoky z WD, různé výpady na střed, popř. d+1. To jej opět srazí na kolena resp. na zem. A pak je ještě hrubé, když .. ;-)... promiňte, ale přece jenom si musím nechat něco v šuplíku pro případ, že bych byl s vámi někdy nucen hrát.

  Jak u zdi – obrana

  Tekken

  Hodně jsem viděl zde na BonusWebu i jinde, jak recenzenti spílají ruce nad walls a nad tím, že když se dostanete ke zdi, tak je s vámi amen, apod. (a druhým dechem dodávají, že tento prvek není žádnou novinkou a že už to tu bylo ;-). Jaké jsou tedy únikové možnosti:

 • Nejlepší samozřejmě bude, když si tvar arén zafixujete do podvědomí a budete se pohybovat tak, aby k vašemu eventuálnímu walls masakru vůbec nedošlo. V malých arénách se budou zkušení hráčí na vás tlačit již v animaci před začátkem fightu a jestliže nepůjdete do protipohybu, tak v okamžiku, kdy začnete bojovat zjistíte, že stojíte zády ke zdi. Proto je nutné již v úvodní fázi uhýbat a hledat únikový prostor nebo přetlačovat.
 • Vrcholem drzosti některých hráčů je, že si vás budou snažit odvést ke zdi pomocí přehozu 1+3 a směrových tlačítek ;-) Tomuto způsobu manipulace se bráníte 1.
 • V případě, že už jste u zdi a máte výhodu na útok, můžete se pokusit o výměnu pozic 1+3, nebo pokud stojíte přímo zády ke zdi o pohyb b,b,uf, což je takový matrixovský prvek, při kterém vyběhnete po zdi, odrazíte se a útočíte na střed. Kromě těchto možností se samozřejmě ještě můžete pokusit probít ven ;-)
 • Jestliže lítáte jak training dummy (fackovací panák) mezi soupeřovými údery a zdí, pak jediným možným únikem je TECH ROLL! Pasivně čekat až dopadnete je největší hloupost. Jediné místo u zdi, kde vám Tech roll nepomůže je roh. Zdi po stranách vám zabrání udělat plný Tech roll a vy neuniknete do takového úhlu, abyste nedostali další ránu. Tech roll je třeba vícekrát opakovat.

  Tekken

  Jak u zdi – útok

  Pochopitelně, že nejlepší je dělat vše analogicky obráceně podle toho, co jsem popsal výše. K tomu přidávám:
  Pokud soupeř zvládá Tech roll, vyvarujte se užívání přímočarých úderů (např. Juliin lokýtek - f,f+1), které nezahýbají. Takto uděláte výpad do prázdna a soupeř vás nechráněného napadne z boku. Vhodné jsou kopy, které mají větší úhel záběru (např. Heihachiho hell sweep - f,N,d,D/F+4,4,4 nebo Lei - d/b+4 atd.)
  F+1+3 (popř. podle pozice soupeře u zdi i U+1+3 nebo D+1+3) můžete použít jako combo starter. Pomocí tohoto přehozu naražte soupeře na zeď, což jej ochromí, a následná rychlá aplikace většiny základních úderů je garantována.

  TTT - způsoby tagování

  Tagovat lze ze stoje i vleže. Jedinou velkou výjimkou pro všechny možnosti níže uvedené je tým tvořený Kazuyou a Devilem. Jejich výměna probíhá pouze proměnou a to jen vestoje. U bodu jedna až tři je taktéž pár výjimek a specialitek.

  1. 5,f,f,N+1+2 - po tagu příchozí postava přejde automaticky do skoku plavmo (útok na střed)

  2. 5,f,f,N+3 - po tagu příchozí postava přejde automaticky do skoku levou nohou napřed (útok na střed)

  3. 5,f,f,N+4 - po tagu příchozí postava přejde automaticky do skluzu (útok na spodek)

  4. 5,u/b,u - po tagu příchozí postava udělá odskok vzad. Praktické v případě, že předpokládáte soupeřův výpad.

  5. 5+2 - universální tagovací přehoz pro všechny postavy. Vybrané týmy mají i své vlastní specifické tagovací přehozy (např. Ling => Panda - f+2~1~5), kdy si postavy podávají soupeře z ruky do ruky. Nepřímé předání má např. Paul s f,f+1+2~5, kterým odešle soupeře jakoby po skluzavce a z druhé strany příchozí postava může praktikovat Okizeme style (např. Heihachi zašlápne ležící postavu - d+4).

  6. Po většině Juggle starterů lze rychle tagovat (např. Jin - wgf~5), postavy se rychle vymění tak, aby příchozí mohla aplikovat svůj juggle. V případě, že juggle starter nezasáhne, následný tag bude ignorován a postava se může pohybovat jako kdybyste nic nezmáčkli. Co se týče obtížnosti, jedná se pouze o tréninkovou záležitost. Speciální výhodou takto prováděného jugglu je, že příchozí postava nejenom saje normální energii, ale zároveň velmi výrazně snižuje červené pásmo, které určuje hranici maximálního zpětného dobití odpočívajících postav. Forest Law má jako jediný speciální ochromovací combo starter na tagovaní a to Poison arrow = d/f+2~1~5. Následné příchody postav jsou velmi efektní.

  Tekken

  Reversal a chicken - zachytávání úderů a úniky ze zachycení

  Zachytávat útoky na vrch a na střed v TTT mohou prostřednictvím b+2+4 nebo b+1+3 Paul, Jin, Nina, Anna, King (pouze nohy), Wang, Jun. V T4 lze zachytávat již pouze přes b+2+4 a to u postav Paula, Niny a Kinga (opět pouze nohy). Nově pak tuto možnost má Craig, který útoky na vrch zachytává přes b+1+2 a na střed pomocí b+3+4. Reversal způsobí zranění v ekvivalentu 50% zachyceného úderu, k čemuž se připočítá 25 bodů. Výjimkou je Marduk, který vezme 8 a poté má výhodu Tudo Mount (zasednutí soupeře + tankovačka).

  Možnost uniknout ze zachycení byla dána všem postavám. Pouze King jak jednou chytí, tak už nepustí. ;-) Teorie ohledně chickenování je následovná:
  V případě, že byla zachycena levá ruka nebo levá noha (tzn. údery a kopy spojené s 1_3), únik se provádí prostřednictvím f+1+3. Podobně pravou ruku nebo nohu (2_4) můžete vysmeknout díky f+2+4. Údery a kopy prováděné současně kombinacemi levých a pravých končetin lze taktéž zachytit a taktéž chicknout. Nejlepší je metodou pokus-omyl zjistit, kterou kombinaci pro vyproštění použít, protože nějaké obecné pravidlo neexistuje, popř. na www.tekkenzaibatsu.com lze nalézt tabulky CHICKEN COMMAND CHART, které dávají odpovědi na všechny otázky;-) Zranění způsobené vysmeknutím je vždy za 13 bodů.

  Jaká je praxe? Zachytávat je poměrně snadné, unikat už těžší ;-) Uvědomit si v okamžiku zachycení stávající situaci a reagovat na ni zmáčknutím adekvátním tlačítek je mistrovská záležitost pouze pro lidi se startovními reakcemi profi sprinterů. Jak to musíme dělat my - obyčejní lidé? Za úderem, u kterého předpokládáme, že bude zachycen, je nutné chicken kombinaci IHNED zmáčknout (např. Ogreho kopačka z otočky 4~f+2+4). V případě, že na úder nebude použit reversal, následný chicken příkaz bude ignorován a postava se bude pohybovat, jako kdybyste nic nezmáčkli.
  Jak soupeři znechutit užívání reversalů? Nejlepší je se sám "iniciativně" nabízet s údery, které se snadno zachytávají a tak si i nacvičit a zafixovat okamžité mačkání chickenu (např. Heihachiho nebo Paulův d+1,2~f+2+4).
  Připomínám, že většina postav má pár úderů, které se nedají zachytit vůbec a v případě, že se protivník ve stejném okamžiku pokusí o reversal, zásah je garantován. Druhou věcí, která normálně člověka hnedka nenapadne je, že se dá zachytávat i drtivá většina unblockable nebo i tackle přehozy (mačkat reversal v okamžiku prvního kontaktu). Když se vám podaří chytit např. Lawův megaúder d/b+1+2, tak soupeř má energii o 75 bodů lehčí a vy riskujete v případě chickenu maximálně 13 bodíků.

  A to je pro dnešek vše, pokračování zase za týden!

 • Autor:

  Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

  Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

  Témata: UFO
  • Nejčtenější

  Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

  Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

  Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

  Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

  Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

  Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

  Steam rozdává Surviving Mars a Ubisoft Far Cry 3, času je ale málo

  Nepropásněte dvě časově velmi omezené akce obchodů Steam a Ubistore. Pokud si pospíšíte, můžete si zcela zdarma přidat...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

  Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

  Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

  Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

  Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

  Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

  Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

  Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

  Odklad se nevyhnul ani Battlefieldu 2042, letošek by však měl stihnout

  Nový díl vojenské střílečky Battlefield jsme si měli zahrát již za měsíc, nakonec se ovšem čekání ještě trochu...

  Zrušte víkendové plány a zdarma otestujte vymodlené Age of Empires IV

  Do vydání netrpělivě očekávaného pokračování Age of Empires zbývá šest týdnů a jeho tvůrci už mají prakticky hotovo....

  LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
  LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

  Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

  Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

  Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

  Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

  Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

  Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

  Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

  Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

  Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

  Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...