Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Editování Vice City - 1. část

  4:20aktualizováno  4:18
V první části budeme mluvit o přístupu do archívu a o texturách.
S upravováním Vice City narazíme na několik, buď už jednodušších, nebo složitějších témat. Začneme proto tím jednodušším, nicméně podstatně důležitým - přístum do hlavního archívu hry.

* Vysvětlivky k článku:
     GTADIR - složka, kde máte nainstalované vaše Vice City
     LMB - levé tlačítko myši
     RMB - pravé tlačítko myši
     MMB - prostřední tlačítko myši

Přístup do archívu
odstranění atributu Jen pro čtení 1) Než začnete cokoliv editovat, pamatujte na to, že všechny soubory mají nastavený atribut "jen pro čtení". Je tedy nezbytně nutné, že ho musíme odstranit. Při práci s archívem budeme potřebovat dva soubory - gta3.dir a gta3.img. Tyto soubory najdeme v *GTADIR\models\. Označte je, stisknutím *RMB vyvolejte nabídku souborů a zvolte Vlastnosti. V poli Atributy nesmí být checkbox u Jen pro čtení zaškrtnutý.

2) Co to vlastně ten archív je?
Hlavní archív celého Vice City je jen jeden 'soubor' - GTADIR\models\gta3.img - říká se mu také IMG Archív. V tomto souboru jsou obsaženy tisíce modelů, textur a dalších souborů, které hra vyžaduje. (Jejich počet je přes 6000.) Modelové soubory mají příponu ".dff", textury poznáte podle koncovky ".txd".
Z a do archívu můžete soubory importovat a exportovat, a tím měnit celou hru - využití najdete zejména při vložení nového auta, textury, objektu, ...

3) Jak archív otevřít (editovat)?
kliknutím obrázek zvětšíš Na jeho rychlou editaci nám téměř dokonale poslouží jednoduchý program IMG Tool (228kb - v RARu). Po stažení a rozbalení tohoto souboru dostanete soubor "Setup.exe", kterým program nainstalujete. Nemusíte ho instalovat do GTADIR, dejte si ho kam chcete, je to jedno. :) Poté program spusťte a přes tlačítka File -> Open otevřete soubor gta3.img ve složce models (kde máte nainstalované vaše Vice City). PS: musíte mít odstraněné atributy Jen pro čtení. Když se program spustí, na chvíli se zobrazí Splash Screen (uvítací obrazovka) - tu můžete vypnout přes tl. Tools -> Options. V tomto menu by také měla být zatržena druhá položka - File Association - GTA3 IMG Archives. Potvrďte tlačítkem Okay. Teď už program nemusíte spouštět tímto postupem, ale můžete ho otevřít rovnou poklepáním na soubor gta3.img.
Teď už tedy radši k samotné práci s programem. Po otevření archívu vidíte dlouhý seznam modelů (dff) a textur (txd) čítající přes 6 tisíc souborů. (Samotný model může mít svoji barvu, nicméně obrázkový povrch má díky nabalené textuře.) V textuře nemusí být jen jeden obrázek, ale i více. Pokud takovou texturu chcete upravit, musíte jí exportovat z archívu ven do počítače. Kliknutím LMB požadovanou texturu označte a z nabídky po stisknutí RMB vyberte Extract, vyberte adresář, do kterého chcete texturu uložit, a potvrďte export tlačítkem OK. Nyní můžete s texturou pracovat (jak texturu upravovat se dočtete v druhé polovině tohoto článku). Tento příkaz (Extract) můžete také vyvolat z horního panelu programu - Commands.
Když už soubor v PC upravíte a chcete jej vrátit do archívu, NEpoužívejte příkazu Replace. Často chybuje a program spadává. Proto daný soubor z archívu napřed smažte, a pak vložte nový soubor - Commands - Add.
Funkce Commands - Rebuild Archive
Jelikož jsou soubory v archívu pečlivě seřazené, jejich mazání a přidávání vám správné pořadí seznamu pořádně zamíchá. Proto využijete této funkce - Rebuild Archive - která soubory zase seřadí. Doporučuji tento příkaz zadávat vždy zhruba po 10 změněných souborech. Seřazením navíc ztenčíte velikost archívu o 'pár' MB. (Když jste měnili hodně souborů, může se vám velikost archívu ze 700MB po seřazení spadnout až na 400MB.)
Pozor: po každé změně se archív sám uloží - nelze vrátit zpět chyby! Proto doporučuji mít někde v PC zálohu celého archívu.Textury
Jako další podstatné téma jsem vybral to nejdůležitější v každé hře - textury. Bez textur to nejde. Textury jsou všude. Všude, kam se podíváte. Textura je i voda v moři, letící pták, oblak dýmu, stříkající krev, ...

1) Co je to textura?
Texturový soubor (*.txd) je soubor obsahující jeden nebo více obrázků (většinou ve čtvercovém, nebo obdélníkovém formátu). Tyto obrázky jsou pak přichycovány k modelům. Vznikne tak objekt. Textury mohou mít alfu (alpha kanál), který je zprůhlední.

2) Jak texturu otevřít?
kliknutím obrázek zvětšíš TXD Workshop v2.0 (513kb - v RARu) Jeden z nejlepších prográmků na práci s texturami. Je rychlý, přehledný, přesný a spolehlivý. Používám raději verzi 2.0. (Je přehlednější než verze 3.0.) Po stažení a rozbalení půjde program hned spustit. Udělejte to a hned jděte do menu About - About a zaškrtněte tam to spodní tlačítko. Tímto jste program asociovali k souborům s koncovkou txd.
Po otevření textury vidíte podobnou obrazovku jako na tomto obrázku. Abyste mohli obrázek upravit, musíte ho dostat ven z textury (do PC). V levém seznamu tedy vyberte požadovaný obrázek a kliknutím na horní tlačítko Export vyjede nabídka formátu pro uložení obrázku. Zvolte BMP a obrázek uložte. Po dokončení práce s úpravou obrázku, horním tlačítkem Import obrázek opět vložíte do textury. (Pozor! Obrázek musí mít určitý poměr stran, a to - 1:1, 1:2 nebo 2:1 - a velikost dvojnásobku čísla 2 - 16, 32, 64, 128, 256 nebo 512 pixcelů. Takže rozměry mohou být například 128x128, 256x128, 512x256 atd. Také nedoporučuji používat o moc velké obrázky, dochází totiž k zaplňování herního enginu a chybám celé hry.) Pokud máte čtvercový obrázek (např. 128x128px), který se vám ve hře roztáhne na obdélníkový billboard, klidně změňte velikost tohoto obrázku na 256x128 - ve hře pak obrázek vypadá mnohem lépe.
Poklepáním na název obrázku v levém sloupci programu se vám otevře tabulka (Properties - vlastnosti), kde můžete obrázek a jeho alphu přejmenovat (a alphu [z/de]aktivovat).
Tento program se sám neukládá (jako IMG Tool), ale pro uložení změn musíte zásah do textury potvrdit tlačítkem Save TXD.

3) Co je to alpha?
Alfa je druhý kanál textury (obrázku). Umožňuje průsvitnost a jiné zobrazení obrázku. Alpha se využívá především k zprůhlednění textur - okna, dveře, ploty, ... Na Alphu / masku se přepnete (v TXD Workshopu) dolním tlačítkem vedle Image. Alpha je většinou z bílé a černé barvy. Co je bílé, je neprůhledné - je zobrazeno normálně. Co je černé, je uplně průhledné - není nic vidět. A odstíny šedi dosáhnete mírné či větší průhlednosti. Na výsledek se můžete podívat hned v programu - tlačítko alpha mix view. Pod tímto odstavcem vidíte tři obrázky. Na prvním je obrázek, na druhém je alpha a na třetím výsledek (s použitím šedivé barvy jako pozadí).
kliknutím obrázek zvětšíš kliknutím obrázek zvětšíš kliknutím obrázek zvětšíš

4) Praktický příklad:
Teď si ukážeme praktický příklad, kde změníme texturu billboardu na letišti.
(Celý postup vidíte na obrázku pod odstavcem.) Přes IMG Tool vyndáme z archívu potřebnou texturu ven. Tak kliknete na F2 a vyhledejte ap_billboard.txd. Jak najít tu správnou texturu ke konkrétnímu modelu si povíme jindy. Když jste ji tedy našli, zmáčkněte Ctrl + E a zvolte složku, kam se má uložit. Vypněte IMG Tool a texturu pak otevřete v TXD Workshopu (ještě před úpravou si udělejte kopii původního souboru pro zálohu) a exportujte obrázek jako BMP do počítače. Ten si pak otevřete v malování a něco na něm změňte a obrázek uložte. V TXD W. klikněte na Import a označte změněný obrázek. Ten se objeví v okně programu. Texturu uložte. Spusťte IMG Tool a texturu ap_billboard.txd z archívu smažte (Del) a přidejte (Ctrl + A) tu změněnou. IMG Tool zavřete a spusťte Vice City. Textura by měla být změněná. Jednoduché, ne? :-)
kliknutím obrázek zvětšíš

5) Co je to LOD?:
LOD systém používají a budou používat téměř všechny dobré hry, ve kterých se můžete dívat do dálky. Vice City tento systém má taky, ale kazí ho blbej engine hry. O co jde? Když stojíte u budovy, vidíte na ní plnou texturu (například obrázek o velikosti 512x512 pixcelů). Ale potřebujete vidět tenhle obrázek, když od něj stojíte třeba 2 kilometry? To určitě ne. A tady přicházejí LOD textury - zmenšeniny. Takže na dálku vidíte LOD textury (třeba jen 16x16 pixcelů), a když přijedete blíže, zobrazí se plná textura. Tady nastává problém u modů. Ty používají většinou kvalitnější textury, a tak se moc zatěžuje engine stavený na textury klasické (původní). Dochází tak k "mizení" objektů. To znamená, že přijedete k objektu a pořád vidíte LOD texturu. A třeba až za 5 vteřin, kdy stojíte na samém místě, se zobrazí plná textura. Tento problém má většina modů a může za to špatný engine hry. Nevyčítejte to autorům modů. A jestli si mod děláte, brzy vám to taky začne dělat a tohle budete vysvětlovat svým kamarádům. :-)

6) Kde změním loadovací, ukončovací a přechodové obrazovky, kroužek radaru, barvu vody, fonty a další textury?:
Výpis dalších textur, které nenajdete v img archívu, ale ve složce s Vice City:

ve složce txd:
LOADSC0.TXD - načítací obrazovka při spouštění hry
outro.txd - ukončovací obrazovka při vypínání hry
SPLASH1.TXD - 1. přechodová obrazovka
SPLASH2.TXD - 2. přechodová obrazovka
ve složce models:
fonts.txd - písma
fronten1.txd - menu hry - kurzor myši, horní logo, pozadí
fronten2.txd - lišty menu, mapa v menu, obrázky rádií
generic.txd - tráva, stromy, rostliny, silnice, bankovky
hud.txd - značky a kroužek radaru, hledáček raketometu

particle.txd - hlavní grafické textury celé hry. najdete tam: (jen důležité)
  bloodpool_64 - krev
  newspaper02_64 - leták
  newspaper01_64 - leták
  waterclear256 - voda v moři
  headlight - přední světla auta
  shad_rcbaron - stín pod letadélkem
  shad_exp - stín pod lidmi (asi)
  shad_bike - stín pod motorkou
  shad_heli - stín pod helikoptérou
  shad_ped - stín pod lidmi
  shad_car - stín pod autem
    stín můžete změnit za neonové podsvícení!
  coronamoon - měsíc
Autor:


Témata: Radar

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Dva roky po vydání bude No Man’s Sky takový, jaký měl být od začátku

No Man’s Sky Next

Do No Man’s Sky přibude opravdový multiplayer, možnost ovládat hru z pohledu třetí osoby, ovladatelné křižníky i ve...

Původní začátek Mafie 3 byl prý tak drsný, že ho autoři nemohli vydat

Mafia III (PS4)

Mafia 3 prý měla na samém začátku obsahovat velice kontroverzní scénu, ale autoři ji nakonec nepoužili. Nejen, že ji ze...

Oznámena střílečka Remnant: From the Ashes od autorů Darksiders

Remnant from the Ashes

Remnant: From the Ashes bude kooperativní akce zasazená do postapokalyptického světa, v němž zbytky lidstva bojují o...Najdete na iDNES.cz