Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Electroplankton - tajemný podvodní svět

  12:00aktualizováno  10. srpna 1:48
Dotykový displej NDS byl asi tím nejlepším nápadem, kterým tento handheld jeho vývojáři obdařili. Díky němu mohou vznikat i hry, které by se standardním ovládacím zařízením nespatřily světlo světa.

Electroplankton Dotykový displej Nintenda DS byl asi tím nejlepším nápadem, kterým tento handheldu jeho vývojáři obdařili. Díky němu se strategie nebo RPG ovládají intuitivněji a snadněji a hlavně mohou vznikat i hry a hříčky, které by se standardním ovládacím zařízením nespatřily světlo videoherního světa. Přesně takovou hříčkou je Electroplankton. Nejde o klasickou hru s příběhem nebo postavami, nezdolávají se zde levely, nehromadí skóre. Je to sbírka deseti hudebních či přesněji řečeno zvukových kratochvílí, díky kterým se dá docela nenásilně nacvičovat práce se stylusem.

Co má s hudební hrou společného ten sajrajt, co plave v mořích a živí se jím velryby? Obvykle vůbec nic, tentokrát ale hraje hlavní roli. Podstata hry leží v tom, že existují různé druhy planktonu, které různě reagují na podněty zvenčí. Vždy však jejich odezva vyvolává nějaké to vlnění ve vodě, tedy zvuk. Electroplankton tedy nabízí poměrně líné druhy, které umí jen kynout a kynout, až nakonec prasknou, ale také jejich naprostý opak – hyperaktivní druh, který si nezadá s Road Runnerem. Electroplankton

Každý herní mód je sólo vystoupením určitého druhu planktonu.

Hudební fandy určitě potěší relativní pestrost zvukových palet, které jednotlivé módy nabízí. Od ambientních ploch, jejichž rozezvučení spočívá ve zběsilém roztáčení planktonu ve tvaru kotouče, po „vesmírné“ melodie, které vznikají za pomoci velmi hbitého druhu planktonu ženoucího se pořád dokola po určité křivce.

Každý herní mód je tak sólo vystoupením určitého druhu planktonu a je jen na vás, co z něho (někdy doslova) vymáčknete. Kromě „klasických“ druhů, k jejichž rozezvučení je třeba práce s dotykovým displejem, jsou zde i „zvukožrouti“, jak jim autoři říkají. Ti fungují na základě toho, co jim přes mikrofon DSka pošlete. V jednom z módů Electroplankton tak na hip-hopový rytmus krmíte planktonové kvarteto vším, co vám přijde na jazyk, což je po „ošahání si“ citlivosti mikrofonu docela zábava.

Nemá smysl si zevrubně popisovat každý z módů, na to jsou některé až příliš bizarní. Docela spolehlivě se dá ale vyjmenovat jejich několik společných jmenovatelů. Tak předně je to skutečně kraťoučká doba, která je třeba na zvládnutí a pochopení toho, jak vše funguje a reaguje. To by nebylo úplně špatně, kdyby ovšem po této chvilce nepřišla další, podobně krátká chvíle, po které zjistíte, že daný mód už nemá čím překvapit, že opravdu jde jen o takové příjemné a nezávazné hraní si s různými zvuky.

Některé herní módy jsou opravdu „poctivej androš“.

Dříve rodiče dětem kupovali malé klávesy Casio a pokud nezplodili úplná hudební kopyta, obvykle tím svá Electroplankton dítka dokázali zabavit na dlouhé hodiny. Dnes se takové klávesy nejspíše válí někde na dně šatní skříně a na jejich místo se nezadržitelně rvou digitální kratochvíle typu Electroplankton.

Pro slušnou dávku fantazie, které bylo při vzniku Electroplanktonu třeba, může na začátku existovat pokušení tuhle „hru“ přehnaně oslavovat. Ona ale bohužel neobsahuje nic převratného, můžeme ji s kladem považovat za digitální sbírku nějakých hodně exotických hudebních nástrojů, kterou si vezmete na ukrácení dlouhé chvíle na míse, do autobusu (doporučuji se sluchátky, mohli byste „být vystoupeni“ o něco dříve) nebo CzechTek. A propós - byl bych hodně zvědavý, jak by produkce Electroplanktonu fungovala na návštěvníky téhle akce. Vždyť některé herní módy jsou opravdu „poctivej androš“.

Kdo Je Toshio Iwai?

Tenhle čtyřiačtyřicetiletý Japonec je člověkem mnoha dovedností. Ještě než se přichomýtl k tvorbě her, věnoval se grafice, výtvarnému umění, animaci a dalším profesím. Jeho první hrou byla jakási „hudební střílečka“ s rusky znějícím jménem Otocky, která v roce 1987 vyšla pro Famicom System, disketový přídavný modul pro osmibitový NES. Otocky se svým zpracováním stal inspirací pro originalitu z doby relativně nedávné – Rez – nebyl ovšem Iwaiovou poslední hudební hrou. Následovala Sound Fantasy, ve které hráč klade do cesty hmyzu různobarevné tečky-noty, čímž nic netušící bezobratlovci vytváří melodie. Sound Fantasy ale nakonec vyšla jako SimTunes na PC, původní verze pro Super Famicon byla zrušena.

Klady a zápory

Plus Chytlavé
Plus Originální

Mínus Malá trvanlivost
Mínus Nelze ukládat

Bohužel se ale také ukázalo, že většina času, který Nintendo potřebovalo na lokalizaci, padla na překlad šedesátistránkového manuálu. To je sice pěkné, neb ta malá sága podává o hře skutečně vyčerpávající informace, ale kdyby se alespoň přidala možnost ukládat vytvořené útržky. Mimochodem - manuál si navíc můžete zdarma stáhnout v PDF formátu.


Electroplankton
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Desítka zajímavých hudebních hříček, které ovšem brzo vyčerpají svůj potenciál. Snad kdyby distributor ke hře přibaloval gram nějakého stimulantu představivosti :-).
Hodnocení: 50% (info)

Autor:


Témata: Czechtek

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz