Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Emergency 3: Mission Life

  12:02aktualizováno  5. května 12:48
Po zvláštní RTS Fire Captain je tu další hra na podobné téma. Ovšem tentokrát nejde jen o hašení požárů, ale i práci policie a ambulance. Chcete se dozvědět více a která z těchto her je lepší? Pak čtěte naší recenzi.
78

Emergency 3: Mission Life

Platforma: PC
Výrobce: Sixteen Tons Enterta

Herní karta

Emergency 3 V poslední době se na nás hráče valí docela velké množství strategií. Před nedávnem jsem recenzovala hru Fire Captain a dnes jsem si připravila dosti podobnou hru s názvem Emergency 3 od německého týmu 16 tons Entertainment. Emergency 3 (dále ER3) je jak již název napovídá, pokračováním předchozích dílů, které se ale v našich končinách mnoho neujaly (osobně jsem o nich do této chvíle ani neslyšela). Z tohoto důvodu budu tento počin srovnávat spíše s hrou Fire Captain než s jejími předchůdci.

O co jde?
ER3 je realtime strategie, která pojednává o práci 4 složek, které jsou třeba k řešení nebezpečných situací. Jedná se o Policii, Hasiče, Ambulanci a Záchranáře – nebo spíše technický tým. Autoři si na nás hráče připravili 20 misí, ve kterých si vyzkoušíte záchranné práce při různých úkolech. Několik úkolů je převzato z filmů a seriálů, které jste mohli vidět i na našich obrazovkách. Například mise alá Rychle a Zběsile, kdy po nehodě při nelegálních závodech zachraňujete přejeté chodce a chytáte viníka nehody, nebo řetězová nehoda na dálnici jako v Kobře 11. Příkladů je určitě více, ale ani ostatní mise, které žádným seriálem nejsou inspirované, nejsou rozhodně nudné. Jednou zachraňujete dvojici, které úplně nevyšel skok bungee jumping, jindy odstraňujete bombu z kina nebo například rozháníte demonstrace. Z již zmíněného výčtu je jasné, že různorodost misí je opravdu veliká, takže nuda při jejich řešení určitě nebude. Na rozdíl od Fire Captaina totiž hasíte nejenom požáry, ale staráte se o vesměs všechny záchranné akce, lékařským ošetřením počínaje, a vypínáním přívodu elektřiny zdaleka nekonče. Každou dokončenou misi si můžete kdykoliv zahrát znova, a zlepšovat se tak v procentuálním hodnocení mise.

Hasiči

Equipment Vehicle
Vozidlo s vybavením pro hasiče. Obsahuje hasící přístroj, hasící hadici, vyprošťovací kleště, motorovou pilu, hasičskou sekeru a záchrannou síť.
Fire Truck
Hasičské vozidlo sloužící k hašení. Obsahuje základní vybavení - hasící přístroj a sekeru.
Aerial Ladder Vehicle
Hasičský vůz s výsuvnou plošinou, která umožňuje hasičům dostat se do vyšších poloh, například oken budov atd.
Fire Extinguishing Tank
Robustní obrněné vozidlo, sloužící k hašení požárů. Jeho konstrukce umožňuje odolávání vyšším teplotám a hodně rychle hasí.
Towing Vehicle
Umožňuje nakládání a vykládání objektů. Může se rovněž použít pro odvoz vraků atd...
Decontamination Vehicle
Pomáhá s dekontaminací osob zasažených biologickými, chemickými a radioaktivními látkami.
Transport Vehicle Motor Boat
Slouží k převážení záchranných člunů.
Fire engine
Hasící letadlo, použitelné například při lesních požárech.
Fire Extingushing Boat
Hasící člun, pomáhající hašení požárů na vodě, případně v přístavišti.

Například mise alá Rychle a Zběsile, kdy po nehodě při nelegálních závodech zachraňujete přejeté chodce a chytáte viníka nehody.

Emergency 3

Pro příklad složitosti úkolů popíšu (jen zběžně abyste nebyli ochuzeni o zážitek ze hry) průběh první mise na silnici.

Řidič rychlého auta si nevšimne, že za zatáčkou probíhají práce a vrazí do pracujících dělníků. Vaším úkolem je zastavit, či odklonit provoz na silnici, kde se nehoda stala. Toto zabezpečí samozřejmě přivolaná policie pod vaším velením. Další část úkolů je vyprostit řidiče z havarovaného automobilu a poskytnout mu první pomoc. O vyproštění se postarají hasiči s vyprošťovacími kleštěmi. Přivolaný doktor ošetří zraněné, aby přežili alespoň cestu do nemocnice a medici je naloží do přistavených sanitek. I když se nejedná o americkou hru, tak i zde auta po menším nárazu začnou hořet a mají ihned tendenci vybuchnout. Takže hasiči musejí ihned po vyprošťovacích pracích začít hasit. Když je riziko požáru zažehnáno, je třeba vrak naložit na odtahový vůz a odvést na vrakoviště. Tramtadadá ! Mise je hotova.

Emergency 3 Emergency 3 Emergency 3

Co se týká inteligence jednotek, je stejně jako u Fire Captaina na bodu mrazu.

Mise
Před spuštěním každé mise se vám zobrazí krátké video, kde přesně vidíte, jak se nehoda stala. Se svými jednotkami začínáte na základně a k dispozici máte určitý rozpočet na danou akci, a je jen na vás, jak s ním naložíte. Každé vozidlo, ale i každá postava stojí penízky, proto musíte dobře zvážit, koho do akce poslat, a koho pro tentokrát necháte doma. Základní věcí na místě nehody je zabezpečit okolí nehody policisty. Ať už jde o odklon dopravy, či jen rozehnání čumilů. Teprve poté doporučuji povolávat další záchranné jednotky.

Technický tým

EKW Emergency Car
Toto auto slouží k přepravě techniků na místo nehody.
Salvage Vehicle
Slouží ke zvedání a odstraňování těžkých objektů, které znemožňují ostatním jednotkám práci.
Bridge Laying Vehicle
Toto vozidlo slouží ke stavbě pontonových mostů.

Emergency 3 Inteligence jednotek? Nulová!
Co se týká inteligence jednotek, je stejně jako u Fire Captaina na bodu mrazu. Jediné co vaše jednotky dělají automaticky je, že hasičská auta hasí oheň v přilehlém okolí. Pokud chcete někam dojet s vozidlem, je třeba kontrolovat jej celou cestu, jelikož nikdy nevíte, kde se zasekne. S pěšími jednotkami je to dosti podobné. Další takovou ukázkou inteligence je například absence pudu sebezáchrany. Když třeba doktor stojí u stromu, na který se rozšíří oheň, neuteče, ale prostě stojí na místě dokud nespadne. Kdyby toto udělal, když se stará o pacienta, tak je to aspoň trošku pochopitelné, ale pokud zrovna nemá co na práci, tak je to zarážející. A takto se chovají všechny jednotky, takže se o ně musíte starat jako o malé děti.

Policie

Patrol Car
Hlídkový vůz, umožňuje přepravu jednoho zadrženého
Personnel Carrier Vehicle
Vozidlo převážející více policistů najednou, umožňuje přepravu 4 zadržených osob a pokládání zátaras na silnici.
Special Car
Obrněné vozidlo, umožňuje přepravu zásahových jednotek a 4 zadržených. Výbava - zátarasy a omračující granáty.
Police Helicopter
Umožňuje sledování vozidel a osob ze vzduchu. Je vybaven amplionem pro evakuaci obyvatelstva.
Water Canon
Vodní dělo známé například z roku 1989 z Národní třídy:)
Getaway Vehicle

Emergency 3

Multiplayer a módy
Narozdíl od Fire Captaina ER3 bohužel neobsahuje multiplayer, za to je zde možnost dalšího hraní i po odehrání všech misí. Tou možností je tzv. "free hra", kde se vám náhodně generují úkoly, které máte splnit. Jsou pokaždé jiné, takže se hned tak nudit nebudete a cílem je dosáhnutí co nejvyššího počtu bodů. Hra rozhodně není krátká, každá mise zabere půl až hodinku času, ovšem u některé z nich vytuhnete docela dlouho, než přijdete na to, co a jak vlastně máte udělat. Komu by nestačili připravené scénáře, tak vězte, že skupina nadšenců (http://emergency3.proscreener.org/site.php) připravuje do hry mód, kde se můžete vžít do role českých záchranářů a například honit zločince v octávkách.

Grafická stránka hry se mě osobně líbila více než ve Fire Captainovi a narozdíl od předchozích dílů je kompletně převedena do 3D.

Emergency 3 Emergency 3 Emergency 3

Grafika, zvuky a nároky
Grafická stránka hry se mě osobně líbila více než ve Fire Captainovi a narozdíl od předchozích dílů je kompletně převedena do 3D. Kamerou si můžete pohled libovolně natáčet, ale například i přibližovat nebo naopak oddalovat. Oproti Fire Captainovi je zde větší důraz kladen na detaily, takže vraky, sutiny apod. vypadají docela věrohodně. Zvukové kulise není vcelku co vytknout, jelikož je spíše doplňkem ke hře, a neberete na ní moc ohled. Nároky na sestavu jsou vcelku mírumilovné, na průměrné sestavě XP2500, 1Gb RAM a ATI 9600 128Mb se vše hýbalo bez sebemenšího sekání.

Zdravotníci

Emergency Ambulance
Záchranné vozidlo sloužící pouze k přepravě doktorů na místa nehod.
Rescue Transport Vehicle
Pojme jednoho doktora a jedny nosítka.
Rescue Dog Vehicle
Slouží k přepravě psovodů
Rescue Helicopter
Záchranná helikoptéra, převeze pouze jednoho raněného, ne však do nemocnice. Slouží k přepravě doktorů na místa nehod.
Intensive Transport Vehicle
Zdravotnický autobus, který dokáže převést do nemocnice až 9 zraněných.

Verdikt
Všem rozeným záchranářům, hasičům a ostatním podobného založení musím Emergency 3 vřele doporučit, jedná se o kvalitní strategii/simulaci záchranných prací a ti, kteří touží po obdobném zaměstnání ER3 alespoň malinko přiblíží úskalí těchto prací. Velkým kladem Emergency 3 Mission: Life je jistě i cena, která je 299,-.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

78 %

Čtenáři

95 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 700 čtenářů

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz