Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Emergency Room 3 - zachraňte pár životů

  12:00aktualizováno  9. července 3:03
Již potřetí na naše monitory přichází hra, která se z nás snaží vychovat špičkové lékaře, kteří se nezaleknou žádné zlomeniny, otravy nebo střelné rány. Jak se tvůrcům podařilo zpracovat toto obtížné téma? Nabízejí nám zábavnou hru plnou adrenalinu, nebo jen nudnou encyklopedii?

Emergency Room 3 Když se nějaká hra dočká již třetího dílu, může to znamenat dvě věci. Buď je natolik kvalitní, zábavná a hratelná, že hráči neustále naléhají na vývojáře, aby dělali další a další pokračování, nebo takováto hra sice netrhá žebříčky Top Ten, ale její výroba je levná a tvůrcům samotným se vyplatí vypustit na trh čas od času nějaký ten díl navíc a, jak se říká, zaplácnout díru v rozpočtu. Asi nikdo z vás nemusí dlouho přemýšlet, do jaké z těchto dvou skupin patří hra Emergency Room 3. Nejedná se sice o titul, který by se objevoval na hlavních stránkách prestižních magazínů, ani nepatří mezi ty hry, kterým patří na vaší poličce čestné místo a ke kterým se pravidelně vracíte. Přesto je Emergency Room hrou, která jde celkem na odbyt a kterou zná (alespoň z doslechu) stejné množství lidí jako třeba Fallout či Baldur's Gate. V čem tkví takováto obliba hry, která svým zpracováním ani žánrem nepatří rozhodně mezi nejpopulárnější?

Hlavním důvodem asi bude skutečnost, že práce lékařů na pohotovosti je v poslední době silně popularizovaná a medializovaná. Ruku na srdce, kdo z nás se rád nepodívá na seriál z lékařského prostředí, ať se jedná o Pohotovost, Nemocnici na kraji města nebo Sanitku. Tak vidíte. A přesně do stejného prostředí se dostanete i v této hře. Stanete se Emergency Room 3 v ní lékařem, který na pohotovostním oddělení stanovuje prvotní diagnózu, poskytuje základní ošetření a doporučuje základní léčbu. To je zhruba základní koncepce celé hry. No a teď si řekněme, jak to všechno vlastně vypadá na obrazovce našich PC.

Nejprve ze všeho si vyberete jeden z několika akutních případů, jež na vás čekají na příjmu. Nejen, že si přečtete pacientovu kartu, ale ještě vám sestra sdělí, jak k úrazu došlo, co je pacient vůbec zač a pokud jsou k dispozici, tak i nějaké ty drby. Na ošetřovnu však ještě nechoďte, zastavte se na chvíli u databanky. Z ní si můžete do svého PDA zkopírovat důležité údaje týkající se aktuálního případu, ať již se jedná o zlomeniny, vnitřní krvácení či fazoli uvíznutou v nose. Je vhodné si rozmyslet, co všechno si do digitálního asistenta vložit, protože ten vám bude na ošetřovně k dispozici, zatímco databanka ne. Jakmile máte zkopírovány veškeré potřebné informace, pusťte se do práce - na ošetřovně vás již očekává pacient.

Diagnóza i léčba probíhá poměrně jednoduchým způsobem. Zvolíte požadovaný nástroj a kliknete na tu část těla, na kterou si myslíte, že by bylo zapotřebí jej aplikovat. Pokud jste Emergency Room 3 učinili správně, přičtou se vám body, pokud ne, body se vám odečtou. Postupovat musíte jako u skutečného vyšetření, takže nejprve je nutné stanovit diagnózu (i když je třeba na první pohled zřejmá) a teprve potom přikročit k ošetření. Občas se také vyplatí poslouchat, co vám pacient říká. Většinou se sice jedná jen o různé zdvořilostní fráze či chválu (nebo silná slova kritiky, pokud vám ošetření trvá dlouho nebo provádíte naprosté hlouposti), ale čas od času se můžete dozvědět něco podstatného či zajímavého. Jakmile provedete všechny potřebné a náležité kroky, zbývá jen jediné - vyplnit pacientovu kartu a odeslat jej domů, případně na příslušné nemocniční oddělení či na operační sál. Upřímně řečeno, s touto částí jsem měl nejvíce problémů. Označit ve formulářích správnou diagnózu sice bývá lehké, ale ostatní části... Z těch mi běhal mráz po zádech. Pokud se vám ale vše podaří zvládnout alespoň na určité úrovni, budete oceněni dalším bodovým ziskem a můžete přejít k dalšímu případu.

Nyní si možná říkáte, že je to všechno postavené na hlavu. Na světě je jen několik málo profesí, na které je zapotřebí studovat tolik, jako na lékaře. Jak někdo může chtít po lidech medicínským vzděláním netknutých, aby zvládali vše, co musejí umět doktoři na pohotovosti? Nebojte se, Emergency Room 3 je jen hra, takže je všechno velice zjednodušeno a Emergency Room 3 zesystematizováno. K diagnóze můžete použít maximálně deset nástrojů, rentgen, CT a univerzální monitor, k ošetření pak dvě desítky přípravků. To opravdu není mnoho. I malé dítě by přitom pochopilo, že řeznou ránu je třeba zašít, zlomeninu dát do dlahy a pochroumané krční obratle že je vhodné sevřít do krunýře. Navíc je vám k dispozici nápověda, která mnohé věci řeší (s mírným stržením bodů) za vás.

Co se týče škály případů, se kterými se setkáte, tak ta je více než rozmanitá. Některé jsou jednoduché, například vymknutý kotník či zlomená ruka, a je záležitostí několika málo okamžiků dát vše do pořádku. Najdou se ale i takové, u kterých se řádně zapotíte - například komplikované zlomeniny kombinované s pohmožděninami a vnitřním krvácením či otravy. A protože jsme v Americe, tak nemohou chybět ani řezná a bodná zranění, postřelení a předávkování. U těch už musíte být opatrnější, protože pokud si nedáte dobrý pozor nebo budete dlouho otálet, může vám pacient za stole zůstat, a to pro vás není rozhodně žádná dobrá vizitka.

Emergency Room 3 Přejděme nyní k technickému zpracování. To je na jednu stranu velice povedené, protože se jedná de facto o fotografie, na druhou stranu jsou rozanimovány přímo úděsným způsobem. Případné pohyby postav tak vypadají velice strojově a nelidsky. Naštěstí jich je jen velice málo. Nejhorší ze všeho je pak asi ztvárnění aplikace injekční stříkačky, kterou bych i já jako grafik-amatér dokázal mnohem lépe. Zvuky jsou podstatně lepší, protože se jedná o nasamplované autentické efekty. Nejhůře nedopadly ani komentáře vašich spolupracovníků a pacientů.

A jak působí Emergency Room 3 jako celek? Co si budeme nalhávat, poněkud rozpačitě. Sice může fungovat jako jakási encyklopedie lidských nemocí či učebnice první pomoci, ale jako hra příliš neobstojí. Vezmeme-li navíc v potaz, že se jedná již o třetí díl této série a že i dva předchozí byly velice podobné, vkrádá se na mysl otázka, zda je pro tuto hru na trhu vůbec místo. Možná ano, ale spíše bych doporučoval brát Emergency Room 3 jako hračku a ne jako počítačovou hru. Pak je možné být tolerantní. Jinak by příliš vadilo nedokonalé technické zpracování a nuda, která se po několika hodinách hraní zákonitě dostavuje...

Emergency Room 3
Výrobce: Legacy Interactive
Distributor: Legacy Interactive
Distributor v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.legacyinteractive.com/games/er3
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Hra, která se vás snaží naučit základům lékařského poslání... Copak se to dvěma předchozím dílům ještě nepodařilo?
Hodnocení 42%
Autor:


Témata: Fallout, hračky, Zisk

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz