Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Empire: Total War - tentokrát jde o kolonie

aktualizováno 
Slavná strategická série Total War brzy vstoupí do další fáze. Osmnácté století, námořní bitvy, handrkování o kolonie - to zní to lákavě.

Empire: Total War (PC)

Empire: Total War (PC)Shogun, Medieval, Rome – co mají tyto hry společné? Snadná otázka. Přece dnes již slavné přízvisko Total War a osvědčený herní princip, který z nich udělal jednu z nejpopulárnějších a nejznámějších strategických ság nového tisíciletí.

Je to dáno i tím, že nová pokračování vycházejí pravidelně a drží si vysokou laťku kvality. Od Empire: Total War, nového to přírůstku do série, se očekává, že se přes tuto laťku hravě dostane. Autoři ze studia Creative Assembly si dávají na čas a zřejmě vědí proč.

Pro jistotu připomeňme herní princip, který není proč měnit. Ostatně konkurenční tituly už ho s gustem kopírují, ale zatím se vyváženosti Total War nepřiblížily. Jedná se o historickou strategii, ve které se na globální mapě staráte o prosperitu své říše hned několika prostředky. Vidíte před sebou pouze mapuEmpire: Total War (PC) (tentokrát Evropy a potenciálních kolonií), na níž posunujete svými armádami, které ještě před tím zrekrutujete ve městech.

Ta se samozřejmě musí postavit na dobytých místech. Zapomínat se nesmí ani na dosazování správných lidí na důležitá místa (například generály či ministry) a svou roli hraje také diplomacie, která leckdy přechází až do intrikaření.

To ale samozřejmě není všechno – to samé totiž dělají vaši konkurenti, vedoucí jiné národy. Ke střetům dochází nejčastěji tehdy, když se střetne vaše armáda s tou protivníkovou. Pak dojde k opuštění strohé mapy s mnoha možnostmi a hra se po krátkém loadingu přesune na trojrozměrné bojiště. Tam už ovládáte přímo své šiky a máte celou řadu taktických variant. Alternativou je automatické propočítání výsledku.

TEmpire: Total War (PC)eď už ale k tomu, co přinese Empire nového. Samozřejmě se podíváte do dosud herně nepříliš prozkoumaného osmnáctého století. To je přesně období, kdy docházelo k rozmachu světových impérií, jež se etablovaly na evropské scéně. K tomu ale potřebovala zámořské kolonie.

Proto je mapa rozdělena na tři části. Na jedné vidíte tradiční Evropu, druhá ukazuje celou Ameriku, třetí potom Indii a její sousedství. Mezi těmito částmi samozřejmě půjde přepínat s tím, jak se vaše moc bude rozpínat.

V Creative Assembly zatím nemají úplně jasno o přesném počtu národů, které dají hráči na začátku na výběr. Mluví se minimálně o deseti a maximálně o dvanácti. Každopádně nebudou chybět tradiční mocnosti, jako Anglie, Holandsko, Francie, Prusko, Španělsko či Osmanská říše. Mezi řádky autoři slibují možnost postavit se do čela amerického boje o nezávislost, popřípadě chopit se rychle rostoucího indického knížectví.

Empire: Total War (PC)Výběrem určitého národu do značné míry determinujete svůj budoucí osud a své cíle. Každý ze států má totiž odlišnou výchozí pozici, ale také cíle. Například Anglie se vždy spoléhala na mocné námořnictvo, zatímco Prusko o lodích vědělo akorát tolik, že plují na vodě a soustředilo se raději na moderní pozemní armádu.

Holandsko se kvůli své titěrné rozloze bojů raději moc neúčastnilo a chápalo se obchodování či diplomacie. Historickou svázanost samozřejmě můžete zpřetrhat a vývoj obrátit jiným směrem, bude to ale hodně těžké.

Přestože se v osmnáctém století stále hojně válčilo také v Evropě – nakonec v jeho závěru čeká Velká francouzská revoluce, potyčky se stále častěji ze starého kontinentu přesouvaly do Nového světa, kde zuřily války o kolonie. Do velké míry bude na vás, jak své šiky povedete,Empire: Total War (PC) a zda se budete soustředit na Evropu a spoléhat na rozpolcení sil oponentů, nebo se za nimi vrhnete do boje o nové državy. Ty jsou obchodně samozřejmě velice lukrativní.

Novou kolonii získáte tak, že se zmocníte jejího hlavního města. V něm byste měli následně nastartovat stavební boom. Univerzity zvyšují vzdělanost a šanci objevit něco opravdu přínosného. Kostely či katedrály se zase postarají o patřičný respekt, ale i spokojenost obyvatelstva. Ale stavět byste měli i mimo metropoli, například těžební doly či nejrůznější plantáže. Pokud se vám výstavba podaří, budete sledovat příliv obyvatelstva ze všech koutů, třeba i z vaší domovské říše.

Co se v té době hodně řešilo, byl letitý spor mezi demokratickým a autoritářským zřízením státu. Autokracie, ostatně jako dnes, vítězily, ovšem to vám nebrání v možnosti zavést ve svémEmpire: Total War (PC) státě demokratické zřízení. V takovém případě se budete moct radovat z mnohem lépe prosperujícího hospodářství, mohou vás ale překvapit nenadálé politické procesy s cílem skoncovat s vaší vládou.

Pokud jsou s vámi lidé spokojeni, dají vám ve volbách hlas a vy tak dostanete mandát k sestavení vlády z vlastních ministrů a místodržících, kteří přinášejí šťavnaté bonusy. Pokud ale dostatek hlasů nedostanete, budete se muset smířit s horším kabinetem. Takové problémy absolutistický panovník neřeší, lidé se však v útisku nestarají o takovou produktivitu.

Hodně se těšíme na bitvy, které by se v Empire: Total War měly přenést také na moře. Takové pokusy už tu několikrát byly, nikdy to ale nebyla opravdová zábava. Creative Assembly slibují, žeEmpire: Total War (PC) se na moři budete bavit přinejmenším stejně jako na souši. Bitvy budou dynamické, a přesto takticky velmi otevřené. Popravdě, jsme na ně hodně zvědaví.

Empire: Total War vypadá na plnohodnotného nástupce vynikající strategické série. Autory rozhodně nemůžeme obvinit z nastavované kaše, naopak – pro tento titul připravují spoustu atraktivních změn a vylepšení, komfortním interface počínaje a námořními bitvami konče. To vše ve fantastickém grafickém hávu již v únoru příštího roku.

Autor:


Témata: Loď

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Pátý Battlefield v betě zklamal. Bude stačit odklad vydání?

Battlefield 5

Beta letošního Battlefieldu nervózní fanoušky neuklidnila. Nedodělanost ze hry přímo čiší a podobně jako v případě...Najdete na iDNES.cz