Enclave - aréna gladiátorů

  12:00aktualizováno  13. září 3:23
Hráči 3D akčních stříleček si již zvykli, že všechny tituly tohoto žánru se odehrávají podle stejného schématu, liší se vlastně jen grafickým zpracováním, enginem a zbraněmi. Švédská společnost Starbreeze Studios se ale pokouší dokázat, že ne všechno musí jet ve starých kolejích.

EnclaveUprostřed nekonečného oceánu leží ostrov Ark Moor, svou polohou dokonale izolovaný od okolního světa. Nepředstavujte si jej ale jako romantický atol s kokosovými palmami a plážemi plných pestrobarevných slunečníků. Ne, je to temné hnízdo zločinců a falešných hráčů, kde jediným zákonem je právo silnějšího a kde vyjít na ulici v kteroukoliv denní či noční dobu může být životu nebezpečné. Již dávno všichni představitelé oficiální moci uprchli do bezpečnějších krajů a nechali obyvatele Ark Mooru napospas svému osudu a zločineckým organizacím. A navzdory všem filmovým klišé se zde nenajde nikdo, kdo by chránil slabé a trestal nepravosti, zkrátka kdo by vzal právo do svých rukou. Přesto zde lidé zůstávají. Spojuje je totiž všechny jedna věc - obliba "zápasů".

Do tohoto světa, ze kterého je cítit slabý nádech fantasy, vás zavede hra Enclave od švédské společnosti Starbreeze Studios. Stanete se v ní gladiátorem, který stejně jako mnoho ostatních vstoupí do Dómu uprostřed nehostinného ostrova. Tato obří budova není ničím jiným, než Enclavekomplexem arén a tréninkových tratí, kde se utkávají bojovníci a žoldnéři z celého světa v soubojích na život a na smrt s nadějí, že si takto vydobudou slávu, respekt a bohatství.

Enclave je představována jako 3D akční střílečka s first person pohledem, ale při pohledu na vlastnosti této hry je hned jasné, že nepůjde jen o bezduchou kopii jiných titulů. Nemáte k dispozici automaticky všechny zbraně, jako u většiny her tohoto žánru, ale musíte si je postupně dokupovat, případně investovat do jejich vývoje. Na výběr máte navíc ze tří různých postav, z nichž každá může používat jiné zbraně, má své vlastní přednosti i slabiny a v singleplayeru také svůj vlastní příběh.

Tím se dostáváme k otázce herních módů. Jak již bylo naznačeno výše, k dispozici budou tři různé sigleplayerovské kampaně s rozdílnými zápletkami - pro každou z postav jedna. Jejich součástí budou kromě klasických misí také tréninkové tratě. Ty budou bodované a v případě dosažení vysokého skóre budete mít možnost zapsat se do listiny nejlepších hráčů, která bude zveřejněna na oficiálním serveru hry.

EnclavePřestože by měl být singleplayer u Enclave poměrně dobře propracovaný, soustředili se tvůrci především na multiplayer. Ten vám nabízí celou řadu možných her, od klasického deathmatche a boje o vlajku až po ne tolik klasický Team-Link, Rocket Arenu či Missile Attack. Online server, na kterém hra poběží, bude navíc obsahovat propracovaný bodovací systém, takže si budete moci v libovolném okamžiku zjistit, jak si stojíte v porovnání s ostatními hráči.

Zdá se, že hra Enclave, jež by měla vyjít v polovině léta příštího roku, by mohla být opravdu kvalitní 3D akční střílečkou, zvlášť když k výše uvedeným faktům připočteme dobrý engine a aktivní prvky okolí (stroje, ventilátory). Jestli se ale švédská Enclave dočká stejné obliby, jako diumvirát Quake-Unreal, to opravdu prokáže až čas.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Dal pěstí feministce v Red Dead Redemption 2, YouTube mu odstavil kanál

Red Dead Redemption 2 - hlavní hrdina mlátí aktivistku

Youtuber vystupující pod přezdívkou Shirrako zveřejnil video, v němž ve hře Red Dead Redemption 2 dá ránu pěsti...

KOMENTÁŘ: Jak Red Dead Redemption 2 zastínil Assassin’s Creed: Odyssey

Red Dead Redemption 2 versus Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey a Red Dead Redemption 2 jsou dva nejnovější přírůstky do rodiny akčních příběhových her v...

Hacker objevil chybu ve Steamu, která mu umožnila generovat hry zdarma

Steam

„Hodný hacker“ Artem Moskowsky dostal odměnu půl milionu korun za to, že objevil a nahlásil zásadní chybu ve Steamu. Ta...

World of Warcraft Classic je trip pro nostalgiky. První dojmy

World of Warcraft Classic

Návštěvníci akce Blizzcon, ale i majitelé virtuální vstupenky, si vyzkoušeli, jak se hrál World of Warcraft v době...

Další z rubriky

Desková hra podle Assassin’s Creed uspěla na Kickstarteru už první den

Assassin's Creed: Brotherhood of Venice

Oblíbené univerzum Assassin’s Creed se rozroste o další deskovou hru. Nedlouho po začátku kickstarterové kampaně už...

Prokletý Crackdown 3 vyjde v únoru, známe hardwarové nároky

Crackdown 3

Několikrát odložená exkluzivita od Microsoftu se konečně blíží k vydání. Kromě Xboxu nakonec vyjde i na PC a její...

Skutečný strašidelný dům se objeví ve videohře, jeho majiteli to vadí

Maid of Sker

Současný majitel slavné nemovitosti Sker House nemá z její strašidelné pověsti příliš radost, a tak se mu nelíbí ani...

Najdete na iDNES.cz