Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Erotica Island – pravda vychází najevo

  12:00aktualizováno  9. července 3:02
Erotická adventura? Že jste o ní ještě neslyšeli? Tak to se tedy opravdu divím. V naší redakci byla očekávána tak netrpělivě, že jakmile k nám dorazila, nastala zde o ni vskutku bratrovražedná bitva. Škoda jen, že jsme včas nezavolali posádku červeného kříže… Těch litrů ztracené krve je velká škoda.

Erotica Island

Jaké by to asi bylo být uvězněn na ostrově plném sexuchtivých dívek…

Fantastické, to je bez pochyb. Alespoň tedy pro nás, muže. Já osobně bych dal za dovolenou na takovémto ostrově nevím co a jsem si jist, že Vreco, Mondy a Čočík taky (o Alence to s určitostí tvrdit nemohu). Bohužel je to ale pouze nesplnitelné přání, o němž si můžeme nechat tak akorát zdát (chtěl jsi říct "o němž si necháváme zdát" :o) - pozn. mondy). Ve virtuálním světě se ale i nesplnitelné sny mohou stát skutečností, čehož si jsou herní vývojáři velmi dobře vědomi. Někdo v týmu Flare Media dostal onen bezpochyby skvělý nápad nám cestu na erotický ostrov zprostředkovat prostřednictvím počítačové hry, což v nás všech vzbudilo převeliké nadšení, jehož vrcholem pak byla chytlavá prezentace tohoto projektu na loňské ECTS (o čemž vás překrásnými hosteskami omámený Vreco neopomněl mnohokrát informovat). Tvůrci svou hru přirovnávali k nesmrtelné sérii Larryho, avšak s tím rozdílem, že zatímco v Larrym se prakticky pořád chodilo kolem horké kaše, holky z Erotica Islandu půjdou bez okolků přímo na věc. A vy toho budete svědky. Wow! Musím se ale přiznat, že i přes svůj heroický bojový výkon podaný v bitvě o CD jsem měl zpočátku z recenzování této netradičně pojaté hry tak trochu obavy… Přeci jen, s hodnocením porna nemám zase až takové (žádné) zkušenosti a o Erotica Islandu bylo předem známo, že to bude právě otevřený sex, o nějž zde půjde především. Mám tedy k tomuto Erotica Island netradičnímu projektu přistupovat jako k obyčejné adventuře, nebo spíše přihlížet k tomu, jak moc velké napětí mi dokážou erotické sekvence přivodit v kalhotách? Naštěstí pro mě a naneštěstí pro vás ostatní to ale nakonec dopadlo mnohem jednodušeji, než jsem čekal. Erotica Island totiž stojí z obou hledisek za velký kulový a pokud by měl TAKHLE vypadat můj výlet na ostrov plný erotiky, asi by mě brzo přešla chuť a s pocitem spasení bych raději vstoupil do nějakého mnišského řádu.

Ano, bohužel je to tak. Je něco shnilého na Erotica Islandu a zapáchá to tak silně, že to dokázalo dokonale zamořit i těch několik světlejších stránek hry. Tvůrci zcela evidentně upřednostnili erotickou podívanou před hrou samotnou, což by samo o sobě ještě nemuselo dopadnou tak špatně, pokud by ovšem i ta erotika nebyla očividně odfláknutá. Je mi jasné, že právě ztvárnění a míra sexu vás na téhle hře zajímá ze všeho nejvíce. Mějte ale trochu strpení, i na to samozřejmě dojde. Recenzentská povinnost mi velí začít pěkně od podnosu a tu „sladkou“ třešničku na pomyslném erotickém dortíku si nechat až na samotný závěr.

Již z úvodní videosekvence vám bude zcela jasné, že o příběh v této hře prakticky vůbec nejde. Coby bohatý a namyšlený mladík Reggie Rich se jen tak plavíte na své jachtě napříč oceánem a zatímco vám pohledná blondýna ochotně masíruje svými ústy přirození, dostanete Erotica Island důležitou zprávu, která si naléhavě žádá vaši přítomnost na nějakém zcela jiném místě. Jakmile tedy blondýna dokoná svou práci, nasedáte do vrtulníku a vydáváte se za svým posláním. Během letu se ale jako na potvoru porouchá motor a vy havarujete na neznámém ostrově plném mladých, spoře oděných dívek a oplzlých chlapíků. Situace je naléhavá a vy se odtud potřebujete co nejrychleji dostat pryč, nicméně místní převozník chce za cestu nekřesťanských 10 000 dolarů. Což o to, slevil by… Ale jedině v případě, pokud byste snad dokázali přefiknout sedm nejkrásnějších (a jediných) dívek na ostrově. Že to zní zajímavě? Jen počkejte, za okamžik vystřízlivíte.

Jakmile jste vrženi do hry, okamžitě si uvědomíte několik omračujících skutečností: grafika – hnus, ovládání – hrůza, a během prvního rozhovoru začnete pociťovat odpor i k samotnému Reggiemu, protože jeho rádobydrsňácky-přihřátý hlas a namyšlený postoj z něj dělají nesympatického idiota. „Děj“ hry je situován pouze na malý ostrůvek sestávající ze sedmi lokací, přičemž každá se pak skládá v průměru pouze ze tří obrazovek, takže trpíte-li klaustrofobií, mír s vámi. Na nehezké ručně kreslené obrazovky a na znatelně pohlednější manga dívenky se díváte pohledem z vlastních očí a veškeré operace provádíte kurzorem myši. Z toho se dá usoudit, že je ovládání velmi jednoduché, avšak ani zdaleka ne příjemné. Odfláknutě zpracované menu, stabilně přítomné v dolní části obrazovky, obsahuje mapu Erotica Island ostrova, inventář, Erektometr (což je ukazatel pokroku ve hře ve tvaru prezervativu), aktivní předmět vybraný z inventáře a možnost vypnout hudební doprovod. Tvůrci zřejmě moc dobře věděli, proč dát do hlavního menu i tuto zdánlivě zbytečnou možnost, jelikož některé motivy jsou nervydrásající a já sám jsem měl po většinu hry hudbu vypnutou. Doslova noční můrou se však stává inventář. Ten nejen že vypadá hnusně, ale práce s ním je neuvěřitelně zdlouhavá. Samotné otevření nebo uzavření inventáře totiž z pro mě nepochopitelných důvodů trvá téměř deset sekund! Proč? Buď jsou programátoři Erotica Islandu naprosto neschopní, nebo se jedná o záměrný a promyšlený tah, jak neúměrně prodloužit jinak extrémně krátkou hrací dobu. Příčina tohoto problému nám ale může být ukradená - podstatné je to, že jsou tyto časové prodlevy děsně iritující a donutí vás si každou další návštěvu v inventáři předem dvakrát rozmyslet.

Otřeseni tímto nepříjemným odhalením se pouštíte do hraní a postupně zjišťujete, že autory proklamovaná spojitost s příběhy Larryho Laffera je téměř nulová. Zatímco Larry byly hry založené na zábavných hádankách a dialozích, Erotice Islandu se o něčem podobném může tak akorát zdát. Naprosto jednoduché a bezduché „hádanky“ jsou doprovázeny scénkami typu „jé, balónek - nafouknu ho - prásk - on to byl použitý prezervativ - mám hubu plnou cizího semene“ (to je ale fakt dost eklhaft - pozn. mondy), ze kterých už jsem Erotica Island dávno vyrostl. Průběh celé hry je naprosto lineární, předměty se samy od sebe objevují na již prozkoumaných místech a pokud neseberete třeba i absolutně nepotřebný předmět, nehnete se z místa. Jediným hnacím motorem v této kupě nenápadité nudy tedy zůstane pouze vaše chlapské odhodlání (nepředpokládám, že by se o tuto hru zajímaly i ženy) vydržet a dokázat všech sedm dívek svést. Jistým důvodem mohou být taktéž erotické videosekvence, o nichž si ale něco povíme až za chvilku.

Po vizuální stránce mi Erotica Island připomíná první české výtvory z poloviny devadesátých let. Nejvíce asi klasiku 7 dní a 7 nocí, s níž má společného mnohem víc než jen amatérskou narychlo splácanou grafiku. Ono je to v podstatě téměř nemožné popsat, jakou blamáž a mazanice budete během hraní na obrazovce sledovat. Nevkusné a křiklavé míchání barev, jednoduché vybarvování rozsáhlých ploch odstíny jediné barvy, amatérský design lokací… Škoda slov. Přestože se sám považuji za grafického antitalenta, troufám si s trochou nadsázky tvrdit, že bych něco podobného dokázal sám vytvořit ve windowsovském Malování. Zato animace… no, ty jsou na tom ještě hůř. Postavy se nehýbou vůbec, rozanimovány jsou pouze drobné detaily jako pasoucí se želvička, smějící se sluníčko nebo točící se ventilace. A bonbónek na závěr – všechno jsou to prachobyčejné animované gify, které si můžete samostatně prohlížet v adresáři s nainstalovanou hrou. Tohle už je opravdu výsměch „umění“ Erotica Island programátorů a vůbec celému týmu Flare Media. Nicméně moje uznání a obdiv si přeci jen zaslouží - dát na trh takhle zpracovanou hru, to je vskutku heroický čin. Snad jediné, co vypadá jakžtakž schopně, je oněch sedm slečen, jež vám v průběhu hry odhalí svá vábná těla. A tím se konečně dostávám k vámi jistě nejočekávanější části recenze :o).

Tak jak je to nakonec s tou erotikou v Erotica Islandu? Začnu přímo u vzhledu dívek, které sice mají hezké štíhlé postavy a pěkně zakulacená poprsí, ale to je tak asi vše. Navíc v průběhu hraní zjistíte, že v podstatě vypadají jedna jako druhá. Jejich těla jsou totiž naprosto shodná, a to dokonce včetně tvaru poprsí! Rozdíly naleznete pouze v odstínu pleti a bradavek, barvě očí a tvaru účesu. To je vše. Šance, že vás tyhle virtuální kočičky vzruší, je velmi mizivá, zvláště pak s přihlédnutím k jejich namluvení, o nějž se nejspíš postaraly náhodně vybrané holky z ulice. Božínku, kdyby u toho alespoň tolik nefuněly… Jedinou trochu vzrušující podívanou by pro některé méně náročné jedince mohly být animované sekvence, nicméně ani ty za mnoho nestojí. Hlavní důvody jsou zhruba tři: 1) běží pouze v nízkém rozlišení 640x480 a jsou velmi neostré, 2) je jich pouze osm a dohromady netrvají ani deset minut, a 3) asi nejzásadnější problém – není v nich nic vidět. Tedy nic z toho, na co jsme se všichni těšili. Z pohledu nezávislého pozorovatele jsem dospěl k závěru, že Reggie ve skutečnosti NEMÁ ptáka, což je u erotického aktu mezi mužem a ženou poměrně Erotica Island nepostradatelný pracovní nástroj, že ano. Kamera totiž souložící dvojici zabírá vždy pod takovým úhlem, kdy je místo pohlavního styku něčím zakryto, a když už je výhled náhodou uvolněn, spatříte jen uměle rozmazané pixely. Jinými slovy – v Erotice Islandu neuvidíte o nic víc než v nočních filmech na TV Nova a ještě k tomu v mnohem horší kvalitě. Snad jen pohyby aktérů během těchto sekvencí nevypadají nejhůř, což mě přivádí na myšlenku, že u téhle hry se museli pobavit jedině ti, co dělali motion-capturing.

Co naplat. Erotica Island mohl být díky svému námětu a zaměření velice zajímavý projekt, jaký by neměl na trhu počítačových her obdoby. To by se ho ale musel zhostit profesionální tým, jenž by svou hru obdařil zábavnými hádankami, příjemným ovládáním a hlavně hezkou grafikou s opravdu SVŮDNÝMI sexy dívkami. Bohužel, výsledek dopadl přímo katastrofálně. Máte-li tedy zájem o kvalitní a zábavnou adventuru, sáhněte po vydařeném Gilbertovi Goodmatovi, máte-li chuť juknout se na kvalitní sex, zajděte do nejbližší videopůjčovny. V žádném případě si ale nekupujte Erotica Island - nedočkali byste se ani jednoho, ani druhého. Na tomhle všem mě ale ze všeho nejvíc mrzí naprosto jiná věc – naletěli jsme na dobře promyšlenou propagační kampaň společnosti Flare Media, jejíž svůdné, spoře oděné hostesky dokázaly naši výpravu na londýnskou ECTS zcela uchvátit. No - pevně věřím, že na letošní E3, jež startuje za pár dnů, se tentokrát náš milý Vrecík proti podobným lákadlům opancéřuje a preventivně se bude dívat jenom po chlapech :o). (To už asi nepůjde, pokud ovšem není Tereza Stevenson z BioWare (Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal, Neverwinter Nights), se kterou máme domluvenou schůzku a večeři za tyto exkluzivní screenshoty, chlap :o) - by Vreco)

Erotica Island
Výrobce: Flare Media
Vydavatel: Flare Media
Distribuce v ČR: zatím není definitvně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.erotica-island.com
Minimální konfigurace: procesor 266 MHz, 32 MB RAM, 370 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Obrovské zklamání. Víc nemám, co bych dodal.
Hodnocení 35%

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

RETRO: Sexy střílečku SiN potopil revoluční Half-Life i vlastní chyby

SiN

Letos slavíme dvacet let od vydání kultovní střílečky Half-Life, jejíž sláva zcela zastínila méně známou střílečku SiN....

Další z rubriky

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: V týmové akci Earthfall likvidujeme mimozemšťany po stovkách

Earthfall

Earthfall je v jádru jen kopie kultovní kooperativní akce Left 4 Dead. Ale je tak dobře udělanou kopií, že nám to ani...

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz