Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ESPN NHL 2K5 – Hasta la vista NHL?

  12:00aktualizováno  16. března 1:41
Po loňské vlaštovce Sega opět dokazuje, že konzolové kluziště nehodlá ponechat zhoubnému monopolu série od EA a skalním fanouškům NHL přibude další vráska navíc, protože nové NHL 2K je tady a je v pořádném laufu.

ESPN NHL 2K5 Nebudeme bruslit kolem horké kaše. Série NHL od EA na konzolích není bezkonkurenční a už zdaleka ne nejlepší hrou svého druhu. A není jí už několik let. Ti, kdož zůstali nedotčení líbivou prezentací EA, masovou a v tomto smyslu skutečně bezkonkurenční oblibou jejich NHL a neomezili svůj žánrový rozhled na jedinou platformu, nemohli nevidět, jak se vedle této série pod křídly Segy na Dreamcastu rodí a vyvíjí nová hvězda hokejového nebe. Tiše, nenápadně a pro většinu bohužel i nepozorovaně, prakticky stejně jako série ISS Pro na PSOne, aby pak ovšem po změně platformy a jména stejně razantně a překvapivě vtrhla do širšího povědomí odborné veřejnosti a posléze snad vzala i stejně razantně na zteč povědomí co nejširší hráčské základny. Pod křídly licence ESPN k tomu má série NHL 2K díky rozšířenosti PS2 i Xboxu víc než dobré předpoklady.

Chce to trochu cviku, ale ten v tomto případě přináší skutečně sladké ovoce v podobě krásných kombinačních akcí s červeným světlem na konci.

ESPN NHL 2K5 Prvním, ovšem zdaleka ne nejdůležitějším, je vřelé přijímání celé série - a posledního dílu obzvlášť – ze strany kritiků. Vysekávání poklon typu "nejlepší hokejová hra všech dob" padají stejně často jak nedávno puky za Břízova záda :-) (a teď hurá na ten Zlín, chachaři! - pozn. red.) a my rozhodně partu trhat nebudeme. Ano, ESPN NHL 2K5 skutečně je tou nejlepší hokejovou hrou, s jakou jsme měli tu čest. Ne proto, že by byla dokonalá nebo zralá na počastování titulem „ultimátní“, ale jednoduše proto, že tohle skutečně prostě je o hokeji, respektive tohle skutečně nejen vypadá, ale i se hraje jako hokej, což pro fanoušky série není žádná novinka. Bránit je potřeba dobrou poziční hrou a ne zběsilým srážením hráčů na led, hráči, hokejky i brusle jsou samostatnými objekty, kterými puk skutečně jak nůž máslem neprojde (což je pro obrannou poziční hru zcela klíčové); one-timery nejsou všemocné a šance v útočném pásmu se vytvářejí kombinační hrou. Hráči v hokeji se skutečně nepohybují jak Bure s nitrem v zadku a hokej se hraje důsledně a důrazně i u mantinelů. Tohle všechno jsou skutečnosti ne nepodstatné pro věrohodné zpracování hokeje, které série (s výjimkou posledně jmenované hry u mantinelu) NHL 2K na rozdíl od série ze stáje EA už léta respektuje, ctí a relativně věrohodně zachycuje. Letošní díl pak jen v nastoleném trendu postupného přibližování hře skutečnosti jen plynule pokračuje, byť pokrok to není tak markantní jako mezi verzemi 2K3 a 2K4. Zdaleka největším přínosem ESPN NHL 2K5 je přidání dvou nových prvků na osvědčený a komplexní ovládací systém (který umožňuje řešit i takové věci jako sklepávání puku ve vzduchu, pokrývání si puku, vrhání se do střel či změnu agresivity za chodu hry), přiřazených na pravou analogovou páčku. S její pomocí teď můžete v obrané činnosti provádět v závislosti na pozici útočníka řadu efektních, nerukavičkových zákroků, které většinou spolehlivě odstaví útočícího hráče od puku, nicméně jsou ve většině případů stejně spolehlivě doprovázeny hvizdem rozhodčího. Přehledné, efektivní, čitelné. Což se u faulování a pískání faulů u nejen konkurenčního NHL dalo říct méně než málokdy.

Výborným nápadem zůstává celá řada i ve více lidech hratelných miniher.

S použitím L1 pak nicméně můžete dále pravý analog používat v obrané činnosti k volné manipulaci s hokejkou, což při bruslení obránce pozadu představuje s trochou cviku velmi efektní prvek ve vaší obrané činnosti. Nejen ve vaší pochopitelně, protože i tradičně vynikající AI toho dokáže využívat. Společně se zlepšenou fyzikou puku to pak neznamená nic jiného, než že na vyšších ESPN NHL 2K5 obtížnostech je kladen ještě větší důraz na kombinační hru, což je nejmarkantnější při přechodu středního pásma, kdy je proti předchozímu dílu nutné kombinovat skutečně mnohem častěji. I v tomto směru se pak veteráni dočkají nové velmi užitečné zajímavosti, tak trochu okoukané od EA a jejich konceptu "off the ball", kdy po stisknutí R2 ovládáte přímo hráče bez puku a hráče, kterému jste nahráli ovládáte nepřímo pomocí několika pokynů na předních akčních tlačítkách. Chce to trochu cviku, ale ten v tomto případě přináší skutečně sladké ovoce v podobě krásných kombinačních akcí s červeným světlem na konci, které na posledních dvou obtížnostech bez zvládnutí většiny fines hry za soupeřovou brankou jen tak nerozsvítíte. Gólmani totiž tradičně nejsou žádná béčka, byť při standardním nastavení nejsou tak neprůstřelní jako v minulém dílu. Při standardním nastavení. Tradičně totiž můžete v rámci každé obtížnosti ještě navrch ovlivňovat prakticky všechny aspekty hry nejen vámi, ale i AI ovládaného týmu. V tomhle směru vůbec je NHL 2K neuvěřitelně flexibilní a nastavit jde prakticky skutečně všechno, díky čemuž ve výsledku je opětovně možné udělat ze hry divokou arkádu nebo zůstat u seriózní simulace hokeje. Nicméně navzdory všem vyseknutým poklonám ještě stále zůstávají v obranné hře určité nemalé rezervy a i skórování v NHL 2K5 je díky tomu stejným dílem jako o vytváření šancí i o štěstí a náhodě, byť v mnohem menší míře než u konkurence.

ESPN NHL 2K5

Platinová cena za fungl nové NHL 2K ve vrcholné formě?! Čas na změnu nebyl nikdy příhodnější.

Druhým předpokladem pro to, aby NHL 2K5 zabodovalo nejen u kritiky, ale i mezi širší hráčskou obcí, je jeho životnost, v kterémžto směru strčí ESPN konkurenční NHL do kapsy. Krom tradičních módů typu "Exhibition", "Season", "Playoffs", nabízí letošní ročník jako ten předchozí zjednodušený manažérský mód "Franchise", který je ústředním módem hry pro jednoho hráče. Najdete v něm pochopitelně elementární, převážně tabulkoidní nástroje pro kompletní manipulaci s vaším týmem a definování stylu jeho hry, díky čemuž je relativně smysluplná, byť zbytečná, i možnost nechat si jednotlivé zápasy odsimulovat. Nicméně možnosti hry jsou v tomto směru přeci jenom na elementární úrovni, a tak je váš vliv na hru týmu a zásluha na jeho výsledcích špatně čitelná a málo motivující. Jinými slovy: nechávat si odsimulovávat zápasy je nuda, protože manažerská stránka módu je díky omezeným možnostem jen doplňkem ke hraní špičkového hokeje, nikoliv obráceně. Poněkud škodou je, že se autoři nenechali více v tomto směru inspirovat manažerskou "Master League" PESu a opisovali spíš od EA, díky čemuž je přeci jen motivace k budování vlastního týmu poměrně malá. Nicméně na druhou stranu díky tomu, že Franchise není překomplikovaný a je velmi dobře ESPN NHL 2K5 a nápaditě prezentovaný, je tím nejlepším způsobem, jak si projít celou sezónou NHL. Navrch k uvedeným módům pak nově přibyl multiplayerový "Tournament", který je ideálním módem pro různé herní dýchánky. Výborným nápadem zůstává celá řada i ve více lidech hratelných miniher, ne nepodobných těm ze segáckého Virtua Tennisu; ať už jde o ty bezprostředně související s hokejem (soutěže v nájezdech, přesnosti či tvrdosti střel apod.), nebo o ty vyloženě zpestřující (obdoba curlingu, kvíz či stolní hokej), žádná nepůsobí jako laciný přídavek, ale jako plnohodnotný, chuťově kýženě zpestřující zákusek.

Třetím předpokladem úspěchu NHL 2K5 pak je samotná prezentace ve stylu přenosů ESPN. Byť grafika ve srovnání s posledním NHL pokulhává a postavy by evidentně potřebovaly pár polygonů přibrat a animace zjemnit, připadáte si díky častým inteligentním prostřihům a skutečně fantastickému komentáři (i když o něco více se opakujícímu než vloni) skutečně jako u hokejového zápasu. Trochu více vyladit by ovšem potřebovaly pohledy kamer, protože fakticky je z nabídky hry použitelný pouze jeden z nich (klasický shora) a i tomu by neuškodila možnost posadit jej ještě trochu výš, než hra umožňuje. Rovněž je škoda občasného zpomalování snímkování po bully, které trochu znepřehledňuje rozehrávku, ale i tak je snímkování samo mnohem ESPN NHL 2K5 méně dýchavičné než u posledního NHL od EA. Samotný interface hry je dostatečně přehledný (což v poslední době u her od EA vůbec nebývá samozřejmostí) a srozumitelný, byť místy možná až zbytečně rozvrstvený. Obzvláště příkladně je pak vyřešen mód "Franchise" a "Skybox", kde se s přehledností snoubí i dávka originality.

No a čtvrtým a v důležitosti nikoliv až posledním předpokladem proto, aby jste dali ESPN NHL 2K5 šanci ukázat vám, co v něm skutečně je, není to číslo v hodnotící tabulce pod článkem, nýbrž TO číslo, které najdete na obalu hry. Cena za nejlepší hokejovou hru současnosti se všemi uvedenými přidanými hodnotami navrch je totiž pouhých 890,- Kč. Platinová cena za fungl nové NHL 2K ve vrcholné formě?! Čas na změnu nebyl nikdy příhodnější.

NHL a ti druzí

Přestože hokej patří ke sportům těšící se obrovské popularitě u z opic vzešlých tvorů z jejich malé, v koutu galaxie zapadlé planety a disponuje tudíž nemalým potenciálem vydělat na jeho replikách značné množství z papíru vzešlých platidel, nedaří se jmenovaným tvorům vytvořit dostatečně velké množství jeho věrných napodobenin, byť je tomu už dávno, co slezli ze stromů a podařilo se jim vyvinout digitální hodinky. Vlastně se jim podařilo vytvořit kvalitní napodobeninu jen jednu jedinou, která vládla všem tak dlouho a vycházela pod vidinou přívalu těch z papíru vzešlých tak často, až sama zdegenerovala. Jistě, byly tu četné pokusy těch méně schopných dvounohých potomků opic typu Actua Hockey, Wane Gretzky Hockey, ale poněvadž to u nich bylo s kvalitou na ručník, upadly rychle tam, kam u rychle žijících a pomalu myslících tvorů upadá nakonec všechno. A jedna mohla vládnout nerušeně dál a nerušeně dál degenerovat. Samozřejmě až do relativně nedávné doby, kdy se dvounoháčům konečně podařilo uspět v rébusu, jak kvalitně napodobit vození z gumy vzešlého předmětu do z železa a sítě vzešlých konstrukcí s pomocí ze dřeva vzešlých nástrojů a to v podobě tzv. série NHL 2K. Potvrdilo se však, že i na dvou nohách stále myslí většina pozemšťanů velmi pomalu a přestože mohou mít, co chtějí, ze strachu ze změny vesele naplnění svých tužeb přehlížejí, dokud jim nedojde, že dělají skutečně i na jejich poměry z blbosti vzešlou hovadinu. A blbost patrně stojí i u odpovědi na naši hádanku, proč nemáme vlastně na téma NHL a ti druzí moc co psát:-).

ESPN NHL 2K5
Výrobce/Vydavatel Sega/Take-Two
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 2424 kB
Verdikt: "Hasta la vista NHL." Gray Bettman
Hodnocení: 85% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Najdete na iDNES.cz