Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EURO 2000 - zelená je tráva, fotbal to je...

  12:01aktualizováno  9. července 2001 2:55
Fotbalové mistrovství Evropy EURO 2000, na nějž se usilovně připravují i naši fotbalisté, se kvapem blíží a aby mohli mít příznivci tohoto sportu z celé Evropy až do onoho šampionátu klidný spánek a mohli jej dospat, vydala firma EA Sports herní titul se stejným názvem i zaměřením.
EURO 2000

Fotbalové mistrovství Evropy EURO 2000, na nějž se usilovně připravují i naši fotbalisté, se kvapem blíží a aby mohli mít příznivci tohoto z celé Evropy až do onoho šampionátu klidný spánek a mohli jej dospat, vydala firma EA Sports díky licenci UEFA stejnojmenný herní titul. Kolik chybiček udělají pořadatelé v případě skutečného EURA nevíme, jak moc chybovali programátoři a grafici z EA už však víme a budete-li pokračovat ve čtení této recenze, dozvíte se to také. Nechme tedy nemastných - neslaných úvodů a přejděme přímo k věci.

Poté, co spustíte hru, juknete na intro a probrodíte se až k menu, nabudete dojmu, že grafici opravdu nelenili a zelenilo se jim (a to nejen v případě trávníků na stadionech). Poté si můžete vybrat, chcete-li si zahrát jednotlivé přátelské zápasy, nebo přímo kvalifikaci a turnaj EURO a jdete do toho, tedy co to říkám, ještě si samozřejmě musíte zvolit obtížnost a tu se dostávám k první slabině hry - obtížnost je zde totiž značně nevyvážená. Zvolíte-li si amatéra, po chvíli hraní budete na hřišti excelovat, nepustíte soupeře k brance a budete na jeho brankáře vyvíjet tlak, který sem tam skončí gólem. Nemyslete si však, že by se vám jich podařilo vsítit hodně a to nejen díky občasným nadlidským schopnostem počítačových gólmanů, EURO 2000 ale také díky faulům protivníka v jeho obranném pásmu, které však rozhodčí v 90ti procentech případů nechá bez povšimnutí a penaltu prostě nenařídí, byť si na vás soupeřovi hráči vylijí vztek hned několikrát po sobě a diváci pískají "ostošest". Dáte-li si střední obtížnost (professional), začíná být hra mnohem složitější, soupeřovi hráči si více přihrávají, lépe kombinují a také neskutečně kličkují a když si vyberete WorldClass, mohu vás ubezpečit, že docela dlouho nebudete stíhat, neboť si na soupeři nevynutíte snad žádnou chybičku. Možná je dobré, že hra díky tomu zabaví na docela dlouhou dobu, nicméně tak velké skoky mezi zvolenými obtížnostmi mi připadají spíše jako minus.

Pojďme ale dále. V případě, že si zvolíte šampionát, čekají vás před každým zápasem aktuální tabulky ať už kvalifikační nebo přímo turnajové. Vzhledem k tomu, že máte přehled i o tom, kdo dostal v předcházejících zápasech jakou kartu a komu tedy hrozí stop na důležité zápasy, můžete ovlivňovat, který hráč nastoupí, stejně jako post, na němž bude hrát. Co se strategické části týče, je docela propracovaná a naleznete zde například i takové detaily, jako sledování aktuální kondice jednotlivých hráčů v příslušném menu, příkaz mají-li někteří vaši obránci hrát na soupeřovy útočníky osobní obranu či mají-li se zaměřit spíše na zónové bránění, EURO 2000 výběr útočné či obranné hry a rozložení obrana-záloha-útok je samozřejmostí. Na poslední vlastnosti jsem ocenil možnost aktuální změny ve hře mezerníkem, vadilo mi však, že si můžete vybrat jen z modelů 4-5-1, 4-4-2 a 3-4-3, přičemž mé nejoblíbenější 3-5-2 a 1-3-4-2 zde chyběly úplně, což by se myslím ve fotbale roku 2000 stát nemělo. Uvidíme, jestli podobným nešvarem bude trpět i FIFA 2001 a my se nyní pojďme podívat přímo do zápasu.

Těsně před ním při výběru předem vylosovaných týmů si vyberete ten, za který chcete hrát (což mi vzhledem k tomu, že si jej vybíráte už na začátku šampionátu, připadá naprosto zbytečné, navíc mi vadí, že nelze nastoupit rovnou do turnaje s danými týmy, které jsou známy již pěkně dlouho a vývojáři to rozhodně mohli stihnout ve hře upravit), přičemž v pozadí běží jedna z několika skutečně pěkně udělaných animovaných sekvencí, například odjezdu autobusu na fotbalový stadion či přejíždění kamery po něm, případně samotného snímání cesty autobusu. Tento nádherný vjem však zkazí samotné přenesení se do hry. V prvé řadě se vám totiž na obrazovce objeví tabulky s aktuální soupiskou a to teprve zíráte - tyto jsou totiž poněkud zastaralé a nové rostery si updatovat nemůžete, neboť na oficiální stránce prostě ještě nevyšly, EURO 2000 navíc se o nich nepíše ani na stránkách developera ani publishera a když jsem zkoušel přes jejich interní vyhledávače najít homepage této hry, měl jsem smůlu. Za neaktuálnost do turnaje postoupivších týmů a jejich jednotlivých soupisek píšu EURU 2000 velké minus.

Poté, co tabulky se soupiskama pro příslušný zápas zmizí vás čeká další šok v podobě grafiky. Ta je na jednu stranu vyvedena skutečně parádně, co se stadionů, trávníků a diváků týče, na druhou stranu textury obličejů hráčů jsou hodně nepovedené. Nejenže nejsou pořádně vystínované, ale občas se nemění ani barvy, čili tvář máte třebas jenom jednou barvou a o vlasech bych raději také pomlčel. Pohled zblízka na hráče je prostě děs a hrůza, jak napovídají přiložené obrázky. Abych mohl použít přirovnání, zmíním se ještě o pohybech, které jsou hodně realistické a ať vás snímá vzdálená kamera či vidíte-li své hráče zblízka, máte pocit, jako byste sledovali televizi - za tohle je nutno EA Sports jednoznačně pochválit. Teď si vzpomínám, že když jsem vedl zpoza obrany útok s Honzou Suchopárkem a prodíral jsem se s ním přes zálohu až k soupeřově šestnáctce, přítelkyně prohlásila, za jakýho opičáka s balónem zrovna hraju :-) a nutno říct, že díky použitým texturám (vlasy i obličej) a pohybům to skutečně vypadalo, jako by v dresu českého národního týmu nastoupila nějaká opice a nutno říct, že všichni hráči s dlouhýma hnědýma vlasama připomínají našeho předchůdce.

EURO 2000

O obtížnosti hry jsem se zmiňoval výše, nyní jen letmo popíšu průběh. Poté, co zápas rozehrajete, se samozřejmě budete snažit vsítit gól a soupeř se bude snažit o totéž. Obírat o balon jej můžete klasicky nebo skluzem (přičemž zde většinou zafaulujete a vysloužíte si nejednu kartu ať už žlutou či červenou), veškeré dění na hřišti pak skvěle a barvitě líčí dva komentátoři. Dokáží ocenit a hlavně rozeznat pěkný gól od ušmudlaného a mnohdy i od šťastně vstřeleného. Hodně se mi líbil jejich komentář o tom, jak stupidně fauluju, když jsem (samozřejmě jen zkusmo za účelem této recenze :-)) skluzem zfauloval (no, možná by trefnější bylo spíše sejmul) protivníkova brankáře a rozhodčí mě pochopitelně odkázal mimo hrací plochu a nešťastník, jímž jsem celý zákrok provedl, pak musel předčasně do sprch. Nutno říct, že některé jejich hlášky si opravdu budete chtít vychutnat několikrát (a díky tomu také několikrát zfaulujete soupeřova brankáře). Co mi ale vadilo je, že po prvním poločase musíte několikrát eskejpovat, abyste mohli opět hrát. Nejprve se totiž zbavíte první animované sekvence, poté vás čeká vyskočení do menu a návrat do hry, aby vás v ní přivítala další animace. Tohle podle mě není uživatelsky nejpříjemnější, byť to možná v EA Sports mysleli dobře a zbytečně to zdržuje jinak mnohdy adrenalinové zápasy. EURO 2000 Hladinu adrenalinu ve vaší krvi navíc zvyšují řvoucí diváci, kteří skvěle reagují na dění na hřišti - jste-li faulování, tribuny hučí, vsítíte-li protivníkovi branku, ochozy jásají. Navíc už není tak jednoduché vstřelit branku několika nacvičenými akcemi ať už při klasickém útoku či z rohu, hodně také záleží na tom, jaké zrovna budete mít štěstí. Byť jsem většinou vyhrával, v turnaji po čase vlastně stále, nemyslím si, že bych štěstí měl nějak extra hodně, neboť jsem během jednoho zápasu nastřelil minimálně dvě tyčky či břevna. I v herním modelu je tedy EURO 2000 mnohem vyspělejší a vylepšený engine již dokáže mnohé, snad jen kromě odpískání ruky, kterého se v této hře ještě nedočkáte.

O co víc se postupem času nadchnete pro hru, o to víc budete v jejím samotném závěru zklamáni. Kdo by čekal několik variací pompézních videí v závěru po zisku vítězného poháru, ten by se mýlil. Ačkoliv mezi jednotlivými zápasy se tyto neopakují a vždy vás něčím příjemně překvapí, závěrečná animace vás docela zklame. Poté, co získáte titul mistrů Evropy se pětice vašich hráčů ze hřiště rozběhne k půlící čáře a skočí rybičku. Následuje záběr na zmoženého hráče soupeře, kterak bezmocně klesá k zemi a se slzami v očích do ní vzteky buší, abyste se střihem dostali k vašemu týmu, který již v rukou třímá pohár vítězů. EURO 2000 Kamera se přesune na protivníkova gólmana, který smutně kouká na radující se hráče, kteří zatím dělají kolečko kolem stadionu a radují se spolu s diváky. Poté si můžete šťastné borce prohlédnout zblízka a tímto přenos hasne a vy před sebou vidíte jen zaplněné tribuny stadionu. Když jsem to viděl poprvé, hodně se mi to líbilo, o to víc jsem ztuhl, když jsem turnaj dokončil podruhé - ta samá animace. Říkal jsem si, že se možná jen náhodně vybrala opět ta stejná, neboť není přece možné, aby hra končila stejně, jako tituly před vydávané před deseti lety, o to víc mě ale překvapilo (nepříjemně), že potřetí, počtvrté i popáté se spustilo totéž video. Zde si mohli tvůrci trošku pohrát a byť za to moc bodíků strhnout nemohu, kazí to jinak pěkný dojem ze hry, neboť je to vlastně to poslední, co z celého turnaje vnímáte.

Závěrem tedy ve stručnosti shrňme, co od titulu hrdě nesoucího název EURO 2000 můžeme očekávat. Jednak je to skvělá grafika (až na zmiňované obličeje hráčů), realistické pohyby, perfektní atmosféru navozenou jednak komentářem a jednak řevem tribun a skvělou hratelnost. Zapomenout však, bohužel, můžeme na aktuální soupisky (snad vyjdou v dohledné době příslušné rostery), do očí bijící jsou rozdíly mezi jednotlivými obtížnostmi a také trošku osekané možnosti sestav v jinak detailním nastavování působí jako pěst na oko. Za své peníze však bezesporu dostanete kvalitní fotbal, který vám zpříjemní jak čekání na EURO 2000 (a po jeho skončení pak připomene chvilky strávené u televizních obrazovek), tak vyplní mezeru mezi dalšími herními tituly tohoto žánru a zabaví vás minimálně do vydání FIFY 2001.

EURO 2000
Výrobce: EA Sports
Distributor: Electronic Arts
Minimální konfigurace: P166, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: Celeron 300, 64 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Nutnost pro milovníky sportovních titulů, fotbalových zejména. Škoda těch několika zbytečných chybiček.
Hodnocení 77%

Autor:
Nejčtenější

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Další z rubriky

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.